LA LIGA

Ατλέτικο - Ρεάλ 1-1: Έμειναν ζωντανοί στις καθυστερήσεις οι κολτσονέρος στο επεισοδιακό ντέρμπι της Μαδρίτης

Η Ρεάλ νίκησε την Ατλέτικο
Η Ρεάλ νίκησε την Ατλέτικο © 2024 BERNAT ARMANGUE / AP IMAGES

Η Ατλέτικο απέσπασε την ισοπαλία 1-1 από τη Ρεάλ στις καθυστερήσεις σε ένα ντέρμπι που στιγματίστηκε από τις ρίψεις αντικειμένων από τους οπαδούς των γηπεδούχων που οδήγησαν στην προσωρινή διακοπή του.

Η Ατλέτικο έσωσε τον βαθμό της ισοπαλίας απέναντι στη Ρεάλ ισοφαρίζοντας σε 1-1 στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων για την 8η αγωνιστική της La Liga, με το ντέρμπι να σημαδεύεται από ρίψεις αντικειμένων από τους οπαδούς των γηπεδούχων που έφερε διακοπή για περισσότερα από 15 λεπτά.

Ο Έντερ Μιλιτάο σκόραρε στο 64' δίνοντας το προβάδισμα στην ομάδα του Κάρλο Αντσελότι. Τότε η κατάσταση ξέφυγε καθώς δεκάδες αντικείμενα έπεσαν στο γήπεδο από την εξέδρα με αποδέκτη κυρίως τον Τιμπό Κουρτουά με αποτέλεσμα ο διαιτητής να στείλει τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια.

Αφού ο αγώνας ξεκίνησε ξανά, η Ατλέτικο κατάφερε να πάρει τον βαθμό της ισοπαλίας χάρη στο γκολ του Κορέα στο 90'+5'. Αρχικά ο διαιτητής καταλόγισε οφσάιντ όμως έπειτα από παρέμβαση του VAR άλλαξε την απόφασή του και οι γηπεδούχοι ξέσπασαν σε ξέφρενους πανηγυρισμούς.

Νωρίτερα, η Μπέτις πήρε σημαντική νίκη απέναντι στην Εσπανιόλ με 1-0 χάρη στο γκολ του Λο Σέλσο πέντε λεπτά πριν το φινάλε. Στο Σαν Μαμές, η Αθλέτικ έμεινε στο 1-1 με τη Σεβίλλη, με τους φιλοξενούμενους να ισοφαρίζουν στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Παντίγια. Η ομάδα του Ερνέστο Βαλβέρδε είχε προηγηθεί στο 36' με τον Χαουρεγκιθάρ.

Στο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία στο πρόγραμμα της Κυριακής (29/9), Θέλτα και Ζιρόνα αναδείχθηκαν ισόπαλες 1-1. Ο Ερέρα έβαλε μπροστά τους φιλοξενούμενους στο 38' και ο Άσπας απάντησε στο 81'.

Το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα της 8ης αγωνιστικής

• Βαγιαδολίδ - Μαγιόρκα 1-2 (90+4' Σάντσεθ / 59' Λάριν, 83' Φερνάντεθ)
  • Χετάφε - Αλαβές 2-0 (42' Αραμπάρι, 58' πεν. Μιγιά)
  • Ράγιο Βαγιεκάνο - Λεγκανές 1-1 (8' Καμέγιο / 55' Κρουθ)
  • Σοσιεδάδ - Βαλένθια 3-0 (8' Κούμπο, 80' 90+2' Όσκαρσον)
  • Οσασούνα - Μπαρτσελόνα 4-2 (18' 72' πεν. Μπούντιμιρ, 28' Θαραγόθα, 85' Μπρέτονες / 53' Βίκτορ, 89' Γιαμάλ)
  • Θέλτα - Ζιρόνα 1-1 (81' Άσπας / 38' Ερέρα)
  • Αθλέτικ - Σεβίλλη 1-1 (36' Χαουρεγκιθάρ / 90'+3' Παντίγια)
  • Μπέτις - Εσπανιόλ 1-0 (85' Λο Σέλσο)
  • Ατλέτικο - Ρεάλ 1-1 (90'+5' Κορέα / 64' Μιλιτάο)
  • 30/9 22:00 Βιγιαρεάλ - Λας Πάλμας