LA LIGA

Ατλέτικο - Θέλτα 2-2: Ο Φερέιρα έβαλε στοπ και έδωσε ελπίδες

Ο Ανχέλ Κορέα της Ατλέτικο Μαδρίτης κόντρα στον Μπράις Μέντεθ της Θέλτα για το πρωτάθλημα της La Liga
Ο Ανχέλ Κορέα της Ατλέτικο Μαδρίτης κόντρα στον Μπράις Μέντεθ της Θέλτα ©2021 JOSE BRETON/ASSOCIATED PRESS

Ο Λουίς Σουάρες που έφτασε τα 16 γκολ δεν έφτανε για την Ατλέτικο, καθώς η Θέλτα με τον Φερέιρα στο 89' έκανε το 2-2, έβαλε τέλος στο νικηφόρο σερί οκτώ ματς των κολτσονέρος κι έφυγε με το βαθμό από τη Μαδρίτη. Στο +8 από Μπάρτσα και Ρεάλ, στο +9 από τη Σεβίλλη.

Στοπ στο νικηφόρο σερί (οκτώ ματς) της Ατλέτικο έβαλε η εκπληκτική Θέλτα του Εδουάρδο Κουδέτ. Η ομάδα από το Βίγκο άνοιξε το σκορ στο Μετροπολιτάνο με τον Σαντιάγκο Μίνα στο 13ο λεπτό και οι Γαλιθιάνοι έβαλαν από νωρίς δύσκολα στους Μαδριλένους.

Ο Λουίς Σουάρες έκανε τη δουλειά που ξέρει για τους κολτσονέρος. Ισοφάρισε στο 45ο λεπτό σε 1-1 μετά την ασίστ του Γιορέντε.

Και στο 50ό λεπτό έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα της ισπανικής πρωτεύουσας κάνοντας το 2-1. Το 16ο γκολ του Ουρουγουανού πιστολέρο δεν έφτανε για την "Ατλέτι".

Ο Φακούντο Φερέιρα στο 89ο λεπτό διαμόρφωσε το τελικό 2-2 και χάρισε το βαθμό στη Θέλτα. Έτσι κι αλλιώς η ομάδα του Σιμεόνε παραμένει στην κορυφή με 51 βαθμούς. Στο +8 από τη Ρεάλ, στο +8 από Μπαρτσελόνα, στο +9 από Σεβίλλη και με ματς λιγότερο σε σχέση με τις τρεις.

ΑΤΛΕΤΙΚΟ: Όμπλακ, Σάβιτς, Χιμένες, Φελίπε, Κοντογκμπιά, Γιορέντε, Κόκε, Σαούλ, Ρενάν Λόντι, Κόκε, Σουάρες.

ΘΕΛΤΑ: Μπλάνκο, Μάλο, Αραούχο, Μουρίγιο, Καρικόλ, Τάπια, Μέντες, Σουάρεθ, Νολίτο, Άσπας, Μίνα.

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΗΣ 22ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ:

Παρασκευή 5 Φεβρουαρίου

Αλαβές-Βαγιαδολίδ 1-0 (66' Χοσέλου)

Σάββατο 6 Φεβρουαρίου

Λεβάντε - Γρανάδα 2-2 (30' 67' Μοράλες / 43' Κένεντι, 90+3' Σολδάδο)

Ουέσκα - Ρεάλ Μαδρίτης 1-2 (48' Γκαλάν / 54' 84' Βαράν)

Έλτσε - Βιγιαρεάλ 2-2 (49' Καρίγιο, 64' Μπόι / 16 35' Μορένο)

Σεβίλλη - Χετάφε 3-0 (67' Μουνίρ, 87' Πάπου Γκόμες, 89' Εν Νεσίρι)

Κυριακή 7 Φεβρουαρίου

Ρεάλ Σοθιεδάδ - Κάντιθ 4-1 (26' πεν. 34' Ογιαρθάμπαλ, 54' 59' Ίσακ / 65' Χάιρο)

Αθλέτικ Μπιλμπάο - Βαλένθια 1-1 (43' αυτ. Γκιγιαμόν / 65' Παουλίστα)

Οσασούνα - Έιμπαρ 2-1 (18' Καγέρι, 86' Μπούντιμιρ / 44' Κίκε)

Μπέτις - Μπαρτσελόνα 2-3 (38' Ιγκλέσιας, 75' Ρουίθ / 59' Μέσι, 68' αυτ. Ρουίθ, 87' Τρινκάο)