LA LIGA

Ατλέτικο - Βαλένθια 3-0: Ο Γκάλαχερ έδειξε τον δρόμο και ο Γκριεζμάν υπέγραψε τη νίκη των Ροχιμπλάνκος

Atletico Madrid's Antoine Griezmann gestures during the Champions League, round of 16, second leg soccer match between Atletico Madrid and Inter Milan at the Metropolitano stadium in Madrid, Spain, Wednesday, March 13, 2024. (AP Photo/Manu Fernandez)
Ο Αντουάν Γκριεζμάν. @2024 MANU FERNANDEZ/AP IMAGES

Επαγγελματική νίκη για την Ατλέτικο Μαδρίτης με 3-0 απέναντι στη Βαλένθια, με τους Κόνορ Γκάλαχερ και Χούλιαν Άλβαρες να πετυχαίνουν το πρώτο τους τέρμα με τη νέα τους ομάδα.

Η Ατλέτικο Μαδρίτης έδειξε καλά αντανακλαστικά απέναντι στη Βαλένθια και πήρε με μεστή εμφάνιση μία σημαντική νίκη που της επιτρέπει να εστιάσει απόλυτα στο Champions League, ενώ παράλληλα "έπιασε" και την συμπολίτισσα Ρεάλ στη 2η θέση.

Η Ατλέτικο είχε διάθεση από το ξεκίνημα να κάνει ξεκάθαρες της προθέσεις της, με τους Ροχιμπλάνκος να πιέζουν, να επιχειρούν αρκετά σουτ και να διατηρούν μεγάλη κατοχή της μπάλας. Παρόλα αυτά, δεν κατάφεραν να πάρουν πολλά από το πρώτο ημίχρονο.

Η πρώτη μεγάλη φάση σημειώθηκε στο 20ο λεπτό, όπου ο Μαρμαντασβίλι είπε βροντερό "όχι" στον Αλεξάντερ Σέρλοθ, ο οποίος έκανε μέσα στη μικρή περιοχή ένα γρήγορο χαμηλό σουτ προς το κέντρο της εστίας. Πέραν τούτου, όμως η Ατλέτικο δυσκολευόταν να γίνει πραγματικά ουσιαστική.

Αυτή η πραγματικότητα έμελλε να αλλάξει στο 39' όταν ο Γκάλαχερ έδωσε προβάδισμα στο σκορ, ανοίγοντας λογαριασμό στη Μαδρίτη. Ο διεθνής Άγγλος βρέθηκε απέναντι στον αντίπαλο τερματοφύλακα έπειτα από τρομερή πάσα-ξυράφι του Ντε πολ και έκανε με άνεση το 1-0. Το ημίχρονο έληξε με αυτό το σκορ, αφήνοντας ανοικτό παράθυρο στην Βαλένθια να παλέψει το ματς.

Οι "νυχτερίδες" μπήκαν με λίγο περισσότερο θάρρος στην επανάληψη, προσπαθώντας να δημιουργήσουν ρήγματα στον σύλλογο της Μαδρίτης. Μέσα από αυτές τις προσπάθειες, προέκυψε η ευκαιρία του Χάβι Γκέρα, ο οποίος πήρε το ριμπάουντ μέσα στην περιοχή και σούταρε με δύναμη δίπλα από το δεξί δοκάρι.

Βέβαια, παρά τα ενθαρρυντικά αυτά σημάδια αντίδρασης από τη Βαλένθια, η ποιότητα της Ατλέτικο μίλησε και πάλι στο 54'. Ο Λίνο έστρωσε με το κεφάλι στον Γάλλο μέσα στην περιοχή και ο 33χρονος δεν είχε κανένα πρόβλημα να σκοράρει, κάνοντας το 2-0.

Από αυτό το σημείο και έπειτα ο αγώνας είχε διαδικαστικό χαρακτήρα. Το κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Χούλιαν Άλβαρες, ο οποίος στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων πέτυχε το πρώτο του τέρμα στη Μαδρίτη μετά από ριμπάουντ στη μικρή περιοχή. Με αυτόν τον τρόπο, οι Ροχιμπλάνκος σκαρφάλωσαν εν τέλει στη δεύτερη θέση, τέσσερις πόντους μακριά από την αήττητη Μπαρτσελόνα.

Το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα της 5ης αγωνιστικής

• Μπέτις - Λεγκανές 2-0 (74' Εζαλζούλι, 86 Ρόκε)
  • Μαγιόρκα - Βιγιαρεάλ 1-2 (57' αυτ. Αλμπιόλ / 27' Κόστα, 90+4' Πέρεθ)
  • Εσπανιόλ - Αλαβές 3-2 (21' 56' 63' πεν. Πουάδο / 35' Κονέχι, 68' Τενάγλια)
  • Σεβίλλη - Χετάφε 1-0 (23' Νάβας)
  • Σοσιεδάδ - Ρεάλ 0-2 (58' πεν. Βινίσιους, 75' πεν. Εμπαπέ)
  • Θέλτα - Βαγιαδολίδ 3-1 (22' Άλβαρεθ, 35' Ιγκλέσιας, 50' Μόρο, 90+1' Δουβίκας)
  • Ζιρόνα - Μπαρτσελόνα 1-4 (80' Στουάνι / 30', 37' Γιαμάλ, 47' Όλμο, 64' Πέδρι)
  • Λας Πάλμας - Αθλέτικ 2-3 (7' Σανθέτ, 30' Νίκο Γουίλιαμς, 58' Σάντρο, 76' Παρέδες, 83' Μουνιόθ)
  • Ατλέτικο - Βαλένθια 0-3 (39' Γκάλαχερ, 54' Γκριεζμάν, 90+4' Άλβαρες)
  • 16/9 22:00 Ράγιο Βαγεκάνο - Οσασούνα