LA LIGA

Ατλέτικο - Ζιρόνα 3-0: Καθάρισαν και πήραν το πρώτο τους τρίποντο οι κολτσονέρος

Ο Γκριεζμάν άνοιξε το σκορ για την Ατλέτικο
Ο Γκριεζμάν άνοιξε το σκορ για την Ατλέτικο © 2023 MANU FERNANDEZ / AP IMAGES

Την πρώτη της νίκη στη φετινή La Liga πανηγύρισε η Ατλέτικο που επικράτησε με 3-0 της Ζιρόνα με τα γκολ των Γκριεζμάν (39'), Γιορέντε (48') και Κόκε (90'+4') για τη 2η αγωνιστική.

Σεφτέ στη φετινή La Liga έκανε η Ατλέτικο η οποία έκαμψε την αντίσταση της Ζιρόνα με 3-0 για τη 2η αγωνιστική.

Ο Αντουάν Γκριεζμάν ήταν εκείνος που άνοιξε το σκορ για τους κολτσονέρος στο 39ο λεπτό ενώ ο Γάλλος έδωσε και την ασίστ για το δεύτερο γκολ της ομάδας του Ντιέγκο Σιμεόνε στο 48' από τον Γιορέντε. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Κόκε.

Νωρίτερα, η Λεγανές επικράτησε με 2-1 της Λας Πάλμας χάρη στα γκολ των Κρουζ (71') και Φρανκέσα (85'). Ο Ραμίρεζ απλώς μείωσε για τους φιλοξενούμενους στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων. Τέλος, Αλαβές και Μπέτις αναδείχθηκαν ισόπαλες χωρίς σκορ.