Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Ατρόμητος-Απόλλωνας Καλαμαριάς 3-0

Ατρόμητος-πανηγυρικό-οφη

Με σκόρερ τους Περόνε, Κριπιντήρη και Λουτσιάνο στο δεύτερο ημίχρονο, ο Ατρόμητος επικράτησε με 3-0 του Απόλλωνα Καλαμαριάς, κάνοντας άλμα παραμονής

Η ομάδα του Γκιγιέρμο Όγιος επέστρεψε στις επιτυχίες μετά από δύο σερί ήττες στο πρωτάθλήμα (από Άρη και Παναθηναϊκό) ενώ αυτή ήταν μόλις η δεύτερη νίκη της στα 10 τελευταία ματς.
Το εντυπωσιακό είναι πως οι Περιστεριώτες προέρχονταν από τέσσερις συνεχόμενες εντός έδρας ήττες (από Πανιώνιο, Ξάνθη, ΑΕΚ και Παναθηναϊκό), με το αμέσως προηγούμενο εντός έδρας "τρίποντο" να σημειώνεται στις 30 Δεκεμβρίου, με το 1-0 επί της νεοφώτιστης Βέροιας.

Από την πλευρά της η Καλαμαριά, γνώρισε την δεύτερη ήττα της σε ισάριθμους αγώνες που έχει δώσει φέτος με τον Ατρόμητο, ενώ αυτή η πρώτη ήττα των Θεσσαλονικέων στο Περιστέρι μετά από δύο σερί ισοπαλίες με σκορ 1-1.

Οι συνθέσεις των ομάδων
Ατρόμητος (Όγιος): Μιχαηλίδης, Κατεμής, Γελαδάρης, Ανατολάκης, Ολιβέιρα, Κορακάκης (41' Τρέχο) Σκοπελίτης, Ρόβας, Λουτσιάνο, Τσίγκας (64' Κριπιντήρης), Περόνε (69' Ιωάννου)

Απόλλων Καλαμαριάς (Κατσαβάκης): Κόβατς, Γαλανόπουλος, Μουράφσκι (63' Μπούσι) Χετεμάι, Κόλτσης, Μπρίτο, Καραλιόπουλος, Σαρακατσάνος, Μπάρκογλου, Φαβάλι (77' Ουέλινγκτον), Αμπονσά (86' Κοντοδήμος)

Διαιτητής: Λ.Πολατιάν (Πέλλας)

Boηθοί: Δ.Αραμπόπουλος (Φθιώτιδας), Χ.Σωτηρόπουλος (Αχαΐας)

Κίτρινες κάρτες: Ανατολάκης, Σκοπελίτης, Ιωάννου, Τρέχο (Ατρόμητος), Μουράφσκι, Καραλιόπουλος, Μπρίτο, Φαβάλι (Απόλλων Καλαμαριάς)

Με μια ματιά
Η πρώτη καλή στιγμή στο ματς σημειώθηκε μόλις στο 4' με τον "συνήθη ύποπτο" από πλευράς Ατρομήτου, Λουτσιάνο. Ο Τσίγκας έκανε την κούρσα από τα αριστερά και γύρισε την κατάλληλη στιγμή για τον Βραζιλιάνο, ο οποίος έκανε το σουτ από θέση πλάγια δεξιά, με τη μπάλα όμως να φεύγει δίπλα από το δεξί δοκάρι του Κόβατς.

Μέχρι το πρώτο δεκάλεπτο, η Καλαμαριά δεν έδειχνε διάθεση να κλειστεί στα καρέ της και προσπαθούσε να βρει κενούς χώρους για να φτάσει με αξιώσεις στα καρέ του Μιχαηλίδη, αλλά στη συνέχεια οπισθοχώρησε σταδιακά, με αποτέλεσμα το παιχνίδι να παίζεται μέχρι το 20' στο χώρο του κέντρου, χωρίς κάποια αξιόλογη φάση που να "συγκινήσει" τους περίπου 1500 φιλάθλους που βρέθηκαν στο γήπεδο του Περιστερίου.

Οι γηπεδούχοι είχαν περισσότερη ώρα την κατοχή της μπάλας, όμως μόλις στο 24' κατάφεραν να "επισκεφτούν" ξανά απειλητικά την εστία των "Ποντίων".

Αυτό έγινε με ένα σουτ του Λουτσιάνο έξω από την περιοχή που έστειλε τη μπάλα πάνω από το δοκάρι, ενώ ο ίδιος παίκτης δημιούργησε μία ακόμα καλή στιγμή για την ομάδα του Όγιος δύο λεπτά αργότερα (26') όταν με εξαιρετικό χτύπημα φάουλ αρκετά μέτρα έξω από την περιοχή έστειλε τη μπάλα να περάσει λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Κόβατς.

Οι φάσεις αυτές λειτούργησαν μάλλον "αφυπνιστικά" για τους παίκτες του Κατσαβάκη, οι οποίοι κυριάρχησαν στον αγωνιστικό χώρο στα επόμενα δέκα λεπτά, χάνοντας δύο κλασικές ευκαιρίες για να ανοίξουν το σκορ.

Η πρώτη μεγάλη στιγμή καταγράφηκε στο 27', όταν μετά από κάθετη μπαλιά του Φαβάλι, ο Μπρίτο μπήκε στην περιοχή από τα αριστερά, με τη μπάλα να μην του "κάνει το χατήρι" μετά το πλασέ που επιχείρησε, καθώς πέρασε σύριζα από το αριστερό δοκάρι του Μιχαηλίδη.

Στο 33' το φιλόδοξο μακρινό σουτ του Καραλιόπουλου δεν απείλησε τον γκολκίπερ του Ατρομήτου καθώς έφυγε αρκετά πλάγια, ενώ στο 36' πέρασε ανεκμετάλλευτη η δεύτερη σπουδαία φάση για τους Θεσσαλονικείς.

Ο Μπρίτο ξεπέρασε το εμπόδιο του Κατεμή, μπήκε στην περιοχή και γύρισε προς τον αφύλακτο Χετεμάι, ο οποίος με πλασέ από το ύψος της μικρής περιοχής έστειλε τη μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Στο 40' ο Τρέχο πήρε τη θέση του Κορακάκη, που αποχώρησε τραυματίας, ενώ στο 42' ο Ατρόμητος πήγε να "τιμωρήσει" τους φιλοξενούμενους για τις χαμένες ευκαιρίες των Μπρίτο και Χετεμάι...

Ο Περόνε έκανε τη σέντρα από τα αριστερά και ο Τσίγκας έπιασε μονοκόμματο σουτ από το ύψος του πέναλτι, με τη μπάλα να φεύγει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι, με το 0-0 να σφραγίζει τις προσπάθειες των ποδοσφαιριστών των δύο ομάδων στο πρώτο μέρος.

Ο Ατρόμητος μπήκε δυνατά στο δεύτερο μέρος, αναζητώντας το πολυπόθητο γκολ και το κατάφερε πριν τη συμπλήρωση μίας ώρας αγώνα, έχοντας ξοδέψει νωρίτερα δύο ευκαιρίες.

Η πρώτη ήταν στο 50', με την κεφαλιά του Ανατολάκη μετά από τη σέντρα του Τρέχο από τα αριστερά να φεύγει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι, ενώ τρία λεπτά αργότερα, ο κεντρικός αμυντικός της ομάδας του Περιστερίου έκανε το σουτ από θέση δεξιά μέσα στην περιοχή, με τον Κόβατς να μπλοκάρει.

Ό,τι δεν κατάφερε όμως ο Ανατολάκης δύο φορές, το πέτυχε στο 59' ο Περόνε, όταν έκλεψε τη μπάλα από τον Γαλανόπουλο και έκανε το δυνατό σουτ έξω από την περιοχή, με τη μπάλα να καταλήγει στη δεξιά γωνία του Κόβατς.

Στο 63' ο Κατσαβάκης έριξε στο ματς τον Μπούσι αντί του Μουράφσκι, μή έχοντας άλλη επιλογή μετά το 0-1 εις βάρος της ομάδας του, ενώ από πλευράς Ατρομήτου αποχώρησαν οι επιθετικοί Τσίγκας και Περόνε (αναγκαστική αλλαγή), με τον Λουτσιάνο να αναλαμβάνει ρόλο στην κορυφή της επίθεσης.

Το γεγονός αυτό όμως δεν εμπόδισε καθόλου τους γηπεδούχους να παίξουν υποδειγματικά το σύστημα των αντεπιθέσεων και με δύο τέρματα στο τελευταίο 20λεπτο να πάρουν μία μεγάλη σε εύρος και σημασία νίκη.

Στο 79' έγινε το 2-0 για τον Ατρόμητο, όταν ο Τρέχο έβγαλε την κάθετη μπαλιά, ο Κριπιντήρης έφυγε στην πλάτη της άμυνας και πέρασε τον εξερχόμενο Κόβατς, για να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα στην ανυπεράσπιστη εστία.

Έξι λεπτά αργότερα, ο Λουτσιάνο πέτυχε το 8ο φετινό του τέρμα, βάζοντας οριστικά "ταφόπλακα" στις ελπίδες του Απόλλωνα να πάρει κάτι καλό από αυτό το ματς. Μετά από βαθιά σέντρα του Ολιβέιρα, ο φυγε μόνος απέναντι από τον Κόβατς, πλάσαρε εύστοχα και έκανε το 3-0.

Ο Απόλλωνας προσπάθησε για το γκολ της τιμής, όμως ο Μιχαηλίδης είπε "όχι" δύο φορές στον Μπούσι, και έτσι το 3-0 έμελε να είναι το τελικό αποτέλεσμα της αναμέτρησης.

Συνέντευξη Τύπου
Γκιγιέρμο Όγιος (προπονητής Ατρόμητου): "Ήταν ένα παιχνίδι γεμάτο ένταση. Ήταν σημαντικό για μας το παιχνίδι αυτό όπως και η νίκη που πήραμε και θα ήθελα να ευχαριστήσω όλους στην ομάδα για την δουλειά που γίνεται.

Το αποτέλεσμα αυτό ήρθε στο κατάλληλο σημείο και πήραμε το αποτέλεσμα που θέλαμε. Κάναμε τρεις αναγκαστικές αλλαγές λόγω τραυματισμών. Το αποτέλεσμα ήταν δίκαιο αν και ο Απόλλωνας είχε κάποιες ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο".

Μάκης Κατσαβάκης (προπονητής Απόλλων Καλαμαριάς): "Ήταν ένα σκληρό και άδικο αποτέλεσμα για μας που δεν αντικατοπτρίζει την εικόνα του παιχνιδιού. Πληρώσαμε για μία ακόμη φορά παιδαριώδη λάθη που κάναμε ενώ ήταν καθοριστικές οι ευκαιρίες που χάσαμε με τους Μπρίτο και Χετεμάι στο πρώτο ημίχρονο.

Πριν το 1-0 δεν φαινόταν ότι ο Ατρόμητος θα το πετύχαινε. Δεν θα σταθώ σε δικαιολογίες ότι μας επηρέασε το ότι έγινε με την υπόθεση του Βάλνερ και θα πρέπει να το αφήσουμε πίσω μας αυτό το παιχνίδι.

Πληρώσαμε προσωπικά λάθη και μας περιμένει το παιχνίδι της χρονιάς με τον Λεβαδειακό όπου θα τα δώσουμε όλα. Να είστε σίγουροι όλοι σας ότι τους βαθμούς που μας πήρανε θα τους πάρουμε πίσω από την FIFA".

Όλα τα λεφτά...
To δεύτερο ημίχρονο του Ατρομήτου, με τους παίκτες του να πετυχαίνουν τρία τέρματα και να "καθαρίζουν" κατά ένα μεγάλο ποσοστό την υπόθεση παραμονή.

Ο Λουτσιάνο, ο οποίος έφτασε τα οκτώ τέρματα στο πρωτάθλημα και εξακολουθεί να αποτελεί το βαρόμετρο της ομάδας του Περιστερίου.

Ας ξεχάσουμε καλύτερα...
Το κακό τελείωμα των φάσεων από πλευράς των παικτών του Απόλλωνα Καλαμαριάς. Μπρίτο και Χετεμάι έχασαν μεγάλες ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο να βάλουν την ομάδα τους μπροστά στο σκορ, γεγονός που "κόστισε" στην ομάδα του Μάκη Κατσαβάκη.
To Live του αγώνα...
Η 11άδα των γηπεδούχων
(Όγιος): Μιχαηλίδης, Κατεμής, Γελαδάρης, Ανατολάκης, Ολιβέιρα, Κορακάκης, Σκοπελίτης, Ρόβας, Λουτσιάνο, Τσίγκας, Περόνε
Η 11άδα των φιλοξενούμενων
(Κατσαβάκης): Κόβατς, Γαλανόπουλος, Μουράφσκι, Χετεμάι, Κόλτσης, Μπρίτο, Καραλιόπουλος, Σαρακατσάνος, Μπάρκογλου, Φαβάλι, Αμπονσά
Στοιχεία Αγώνα
Γήπεδο: "Δημοτικό Περιστερίου"
Διαιτητής: Πολατιάν (Πέλλας)
Βοηθοί: Αραμπόπουλος(Φθιώτιδας), Σωτηρόπουλος(Αχαΐας)

1' Έναρξη αγώνα
4' Ευκαιρία Ατρόμητος Λουτσιάνο
Ο Τσίγκας έκανε την κούρσα από τα αριστερά και γύρισε μέσα στη μεγάλη περιοχή για τον Λουτσιάνο, αυτός έκανε το σουτ από πλάγια θέση με το δεξί, με τη μπάλα να φεύγει δίπλα από το δεξί δοκάρι του Κόβατς.
8' Κίτρινη κάρτα Ατρόμητος Ανατολάκης
8' Κίτρινη κάρτα Ατρόμητος Σκοπελίτης
14' Κίτρινη κάρτα Απόλλων Κ. Μουράφσκι
18' Σχόλιο
Μετά από το ενθουσιώδες ξεκίνημά του όπου προσπάθησε να αιφνιδιάσει, ο Απόλλων Καλαμαριάς οπισθοχωρεί σταδιακά, με τον Ατρόμητο να αναλαμβάνει σιγά σιγά την πρωτοβουλία των κινήσεων.
23' Σουτ Ατρόμητος Λουτσιάνο
Σουτ του Λουτσιάνο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Κόβατς, μετά από πάσα που δέχτηκε ο Βραζιλιάνος από τον Περόνε.
26' Ευκαιρία Ατρόμητος Λουτσιάνο
Εκτέλεσυ φάουλ του Λουτσιάνο, η μπάλα λίγο πάνω από δοκάρι του Κόβατς.
27' Ευκαιρία Απόλλων Κ. Μπρίτο
Πλασέ του Μπρίτο μέσα από την περιοχή με το αριστερό, η μπάλα πέρασε ξυστά από από το αριστερό δοκάρι του Μιχαηλίδη.
33' Σουτ Απόλλων Κ. Καραλιόπουλος
Ο Καραλιόπουλος επιχείρησε το μακρινό σουτ, όμως η μπάλα έφυγε αρκετά πλάγια από την εστία του Μιχαηλίδη.
36' Ευκαιρία Απόλλων Κ. Χετεμάι
Δεύτερη μεγάλη ευκαιρία για τον Απόλλωνα. Ωραία συνεργασία Μπρίτο-Χετεμάι, ο δεύτερος μπήκε στην περιοχή, με το πλασέ του να φεύγει ελάχιστα άουτ.
40' Αλλαγή παίκτη Ατρόμητος
Αναγκαστική αλλαγή για τον Ατρόμητο, με τον τραυματία Κορακάκη να αποχωρεί και να δίνει τη θέση του στον Τρέχο.
42' Ευκαιρία Ατρόμητος Τσίγκας
Μονοκόμματο σουτ του Τσίγκα από το ύψος του πέναλτι μετά από σέντρα του Πέρονε, με τη μπάλα να φεύγει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Κόβατς.
45' Λήξη ημιχρόνου
46' Σέντρα 2ου ημιχρόνου
49' Κεφαλιά Ατρόμητος Ανατολάκης
Σέντρα του Τρέχο από τα αριστερά, ο Ανατολάκης έπιασε την κεφαλιά, όμως αυτή έφυγε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.
50' Κίτρινη κάρτα Απόλλων Κ. Καραλιόπουλος
53' Κίτρινη κάρτα Απόλλων Κ. Μπρίτο
54' Σχόλιο
Ο Ατρόμητος έχει μπει πιο επιθετικά στο δεύτερο μέρος, ψάχνοντας περισσότερο το γκολ.
59' Γκολ Ατρόμητος Περόνε
1-0 για τον Ατρόμητο! Εξαιρετικό πλασέ του Περόνε έξω από τη μεγάλη περιοχή, ο οποίος νίκησε τον Κόβατς για να ανοίξει το σκορ για τους γηπεδούχους.
63' Αλλαγή παίκτη Απόλλων Κ.
Ο Μπούσι πήρε τη θέση του Μουράφσκι.
64' Αλλαγή παίκτη Ατρόμητος
Δεύτερη αλλαγή για τον Ατρόμητο. Ο Τσίγκας έδωσε τη θέση του στον Κριπιντήρη.
66' Κίτρινη κάρτα Απόλλων Κ. Φαβάλι
69' Αλλαγή παίκτη Ατρόμητος
Τρίτη αλλαγή για Ατρόμητο. Ο Περόνε αποχώρησε τραυματίας και έδωσε τη θέση του στον Ιωάννου.
69' Κίτρινη κάρτα Ατρόμητος Ιωάννου
75' Κίτρινη κάρτα Ατρόμητος Τρέχο
77' Αλλαγή παίκτη Απόλλων Κ.
Ο Ουέλινγκτον πήρε τη θέση του Χετεμάι.
78' Γκολ Ατρόμητος Κριπιντήρης
2-0 για τον Ατρόμητο! Ο Κριπιντήρης βγήκε στην πλάτη της άμυνας του Απόλλωνα παίρνοντας την κάθετη μπαλιά του Τρέχο, πέρασε και τον Κόβατς και σε κενή εστία έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.
85' Γκολ Ατρόμητος Λουτσιάνο
3-0 για τον Ατρόμητο! Ο Λουτσιάνο με πλασέ νικάει τον Κόβατς, δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στην διαγραφόμενη νίκη της ομάδας του.
86' Αλλαγή παίκτη Απόλλων Κ.
Ο Κοντοδήμος πέρασε στη θέση του Αμπονσά.