Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

ΑΡΗΣ

Ατρόμητος-Άρης 0-3

πανηγυρικο ναφτι καλβο

Ο Άρης πέρασε σαν άνεμος από το Περιστέρι, επικρατώντας με 3-0 του Ατρομήτου. 2 γκολ ο Κάμπορα, 1 ο Κάλβο

Οι παίκτες του Έκτορ Ραούλ Κούπερ έμαθαν από τα λάθη του πρώτου γύρου, τα διόρθωσαν και παρουσίασαν το καλύτερό τους πρόσωπο στο πρώτο παιχνίδι του 2010.
Η ίδια ομάδα που στα πρώτα 15 παιχνίδια δημιουργούσε ευκαιρίες αλλά τις πετούσε στα... σκουπίδια, εμφανίστηκε στο Περιστέρι βελτιωμένή ή για την ακρίβεια μεταμορφωμένη και πήρε μια νίκη που δεν ήταν εύκολη αλλά την έκαναν οι "κιτρινόμαυροι" να μοιάζει έτσι. Αδιαμφισβήτητα έργο Κούπερ που δουλεύει σκληρά με την ομάδα και αποδεικνύεται μέσα στο χορτάρι.

Όλα ξεκίνησαν με γκολ του -MVP της αναμέτρησης- Κάλβο (14') κόντρα στην ροή του αγώνα ύστερα από ασίστ-βολέ του Σηφάκη και τελείωσαν με τον Κάμπορα να πυροβολεί δις (23', 70') και να διαμορφώνει το τελικό 3-0.

Αυτή ήταν η πρώτη φορά φέτος που οι Θεσσαλονικείς πετυχαίνουν δύο συνεχόμενες νίκες και έτσι έφτασαν τους 24 βαθμούς και σκαρφάλωσαν στην 4η θέση της βαθμολογίας, εκεί που ευελπιστούν να παραμείνουν, γιατί όχι και να ανεβούν κι' άλλο.

Από την άλλη πλευρά, το 3-0 αδικεί τον Ατρόμητο που ξεκίνησε δυνατά, θα μπορούσε να είχε πάρει το προβάδισμα και όλα να ήταν εντελώς διαφορετικά όμως έχασε ευκαιρίες, έχασε και το παιχνίδι δίκαια.
Οι συνθέσεις των ομάδων
Ατρόμητος (Γιώργος Δώνης): Μιχαηλίδης, Νάστος, Μπαζίνσκι, Μελισσάς (46' Κουτσόπουλος), Νεμπεγλέρας, Αποστολόπουλος (59' Σφακιανάκης), Φαβάλι, Σαρμιέντο, Περόνε, Αναστασάκος (72' Καραγκούνης), Μπρίτο.

Άρης (Έκτορ Ραούλ Κούπερ): Σηφάκης, Πίτου Γκαρσία, Αράνο, Ρονάλντο Γκιάρο, Ναφτί, Κάλβο, Πρίττας (67' Νάτσο Γκαρσία), Βανγκέλι (71' Κουλουχέρης), Νασούτι, Κόκε, Κάμπορα (82' Λαμπριάκος).
Με μια ματιά
Ατρόμητος και Άρης αποχαιρέτισαν το 2009 με νίκες και ήθελαν το ίδιο ξεκίνημα για τη νέα χρονιά που μπήκε πριν λίγες μέρες.

Οι μεν Περιστεριώτες για να ξεφύγουν μια και καλή από τις χαμηλές θέσεις και να σκαρφαλώσουν στις μεσαίες, οι δε Θεσσαλονικείς για να καπαρώσουν την τέταρτη θέση.

Αυτοί πάντως που μπήκαν πιο δυνατά και αποφασισμένα στον αγώνα ήταν οι παίκτες του Γιώργου Δώνη. Δεν άργησαν μάλιστα να δημιουργήσουν ευκαιρίες στα "κιτρινόμαυρα" καρέ όμως βρήκαν απέναντί τους τον εξαιρετικό Σηφάκη αλλά και την αστοχία.

Η προσπάθεια του Περόνε στο 7' εξουδετερώθηκε από τον πορτιέρο του Άρη, ενώ το σουτ του Σαρμιέντο στο 13' τράνταξε το δοκάρι και σα να μην έφτανε αυτό για τον Ατρόμητο ήρθε και ένα γκολ από το πουθενά.

Ο Κάλβο έδειξε τον δρόμο...

Οι "κιτρινόμαυροι" κόντρα στην ροή του αγώνα κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ στο 14' στην πρώτη τους μάλιστα επίσκεψη στην περιοχή του Ατρομήτου. Ο Σηφάκης εκτέλεσε το βολέ, η μπάλα κατέληξε στον Κάλβο που στην αντεπίθεση πέρασε τον Μιχαηλίδη και πλασάροντας σε κενή εστία έβαλε την ομάδα του μπροστά στο σκορ.

Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να ισοφαρίσουν με σουτ του Φαβάλι ένα λεπτό αργότερα (15') όμως λογάριασαν δίχως τον Σηφάκη που καθάρισε τα πάντα και κράτησε το πρόβαδισμα για την ομάδα του.

Κι ενώ οι παίκτες του Δώνη προσπάθησαν να αντιδράσουν, οι "κιτρινόμαυροι" χτύπησαν με τον ίδιο τρόπο, διπλασιάζοντας τα τέρματά τους στο 23'. Δεύτερη επιθετική προσπάθεια για τον Άρη, δεύτερο γκολ!

Ωραίος συνδυασμός των παικτών του Κούπερ με τον Κάλβο να σερβίρει στον Κόκε και εκείνος με την σειρά του στον Κάμπορα που σε άδειο τέρμα έκανε το 2-0.

Κι αν νομίζετε πως τα δυσάρεστα σταμάτησαν εκεί για τον Ατρόμητο κάνετε λάθος! Σε διάστημα δύο λεπτών (25-27) ο Μπαζίνσκι πήρε δύο κίτρινες κάρτες και άφησε την ομάδα του με αριθμητικό μειονέκτημα και πίσω στο σκορ με δύο γκολ.

Τα πράγματα ήταν τρομερά δύσκολα για τον Ατρόμητο και στο 44' λίγο έλειψε να γίνουν εφιάλτης. Ο Κάλβο με τρομερή ντρίπλα απέφυγε δύο αμυντικούς των γηπεδούχων, έκανε ένα σουτ από πλάγια θέση, όμως η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι και το ημίχρονο τελείωσε 0-2.

Στο δεύτερο μέρος οι γηπεδούχοι βρήκαν το κουράγιο και προσπάθησαν να ξαναμπουν στο ματς αλλά δεν τα κατάφεραν. Πότε ο Μπρίτο έβρισκε απέναντί του τον Σηφάκη, πότε ο Περόνε ήταν άστοχος και έτσι ο Ατρόμητος ήταν κοντά στην ήτττα.

... ο Κάμπορα κλείδωσε τη νίκη

Από την άλλη πλευρά, οι παίκτες του Έκτορ Ραούλ Κούπερ περιμέναν στην άμυνά τους και όποτε έβρισκαν ευκαιρία χτυπούσαν στις αντεπιθέσεις.

Στο 70ο λεπτό μάλιστα κατάφεραν να τελειώσουν το παιχνίδι. Ο Νάτσο Γκαρσία τρία λεπτά μετά την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο έβγαλε εξαιρετική κάθετη για τον Κάμπορα που με πλασέ νίκησε για δεύτεηρ φορά τον Μιχαηλίδη διαμορφώνοντας το τελικό 3-0.

Τα υπόλοιπα λεπτά ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα και δίχως νόημα αφού το αποτέλεσμα είχε κριθεί και ο Άρης είχε κατακτήσει το σπουδαίο τρίποντο.
Συνέντευξη Τύπου από τον Πάρη Τσελεπίδη
Γιώργος Δώνης (προπονητής Ατρόμητος): " Νομίζω ότι αυτό που είχαμε σήμερα συμβαίνει πάρα πολλές φορές στο ποδόσφαιρο. Οι ποδοσφαιριστές μου προσπάθησαν και έμεινα ευχαριστημένος αλλά από την άλλη πλευρά θα συμπληρώσω ότι αδικούνε τους εαυτούς τους.

Δυστυχώς όμως σήμερα με τα δύο λάθη που κάναμε και με την κόκκινη κάρτα που δεχθήκαμε γνωρίσαμε την ήττα. Είναι φανερό πλέον ότι θέλουμε να χτίσουμε ένα καλό σύνολο.

Tην Κυριακή μας περιμένει ένα δύσκολο παιχνίδι και θα κοιτάξουμε να διεκδικήσουμε ένα καλό αποτέλεσμα. Το μεγαλύτερο πρόβλημα για μας ήταν η άμυνά μας"

.

Έκτορ Ραούλ Κούπερ (προπονητής Άρης): "Θέλω να πω ότι είμαστε χαρούμενοι με το αποτέλεσμα. Θεωρώ ότι η ομάδα μου όταν έπρεπε να μαρκάρει και να πιέσει ήταν συνεπής. Εξαρχής ξέραμε ότι θα είχαμε ένα δύσκολο έργο με τον Ατρόμητο να είναι καλά οργανωμένη ομάδα με κυκλοφορία της μπάλας.

Στην αρχή είχαμε πρόβλημα στον χώρο του κέντρου με τις τοποθετήσεις των ποδοσφαιριστών του Ατρομήτου να ήταν καλύτερες. Ωστόσο είχαμε και την τύχη στα χρονικά σημεία να σημειώσουμε τα γκολ και πήραμε τρεις χρυσούς βαθμούς. Δεν λειτουργήσαμε σωστά και κατά διαστήματα ήμασταν αφηρημένοι δίνοντας την ευκαιρία στον αντίπαλό μας να αλλάξει την κατάσταση.

Όταν ο Ατρόμητος έμεινε με 10 ποδοσφαιριστές εμείς ήμασταν πάρα πολύ αργοί στις αντιδράσεις όπως και στις αντεπιθέσεις μας. Αυτή η αντίδραση είναι που δεν μου άρεσε γιατί όταν παίζεις με παίκτη παραπάνω πρέπει να σιγουρεύεις την μπάλα. Δεν εκμεταλλευτήκαμε σωστά την αριθμητική μας υπεροχή κι αυτό γιατί δυσκολευτήκαμε πάρα πολύ στην κυκλοφορία της μπάλας που θα μας έδινε αυτήν την δυνατότητα.

Ο Μιχάλης (σ.σ. Σηφάκης) όμως δούλεψε αρκετά και καλά και δεν ξέρω αν το τελικό 3-0 ήταν ένα αποτέλεσμα δίκαιο αλλά έτσι είναι το ποδόσφαιρο. Αυτό που θα πω είναι ότι εκμεταλλευτήκαμε τις ευκαιρίες που δημιουργήσαμε κατά το 70% αν και μετά το τρίτο μας γκολ έπεσε η ένταση και περιμέναμε την λήξη του παιχνιδιού"

.

Σε ερώτηση για το πώς εξηγεί πως μετά την αποβολή του Μπαζίνσκι η ομάδα του δέχθηκε πίεση απάντησε: "Εκεί είναι που φάνηκε ότι είχαμε έλλειψη αυτοσυγκέντρωσης. Έπρεπε να είμαστε καλύτεροι στην κυκλοφορία της μπάλας με εναλλαγές και αν το κάναμε θα φαινόταν το μειονέκτημα του αντιπάλου μας. Στις γραμμές φαίνεται το κενό γιατί μπορεί να καλύψει όλο το πλάτος του γηπέδου. Επομένως αυτό που θα πω έπρεπε να κάνουμε αλλαγές παιχνιδιού και να εκμεταλλευτούμε την ταχύτητα του παιχνιδιού.

Δεν εκμεταλλευτήκαμε την αριθμητική υπεροχή αν και πετύχαμε δύο γκολ ωστόσο στέκομαι στην δική μου ομάδα και δεν θα με ξεγελάσει το αποτέλεσμα αφού θέλω μία ομάδα με αγωνιστική ταυτότητα. Δεν εφησυχασόζαστε και θα πρέπει να αντιδράσουμε για το επόμενο παιχνίδι μας"

.

Σε ερώτηση για την εμφάνιση του Νάτσο Γκαρσία τόνισε: " Έμεινα απόλυτα ικανοποιημένος από την απόδοσή του. Είχε πολύ σωστές τοποθετήσεις και βοήθησε και με την ασίστ του να πετύχουμε το τρίτο γκολ αν και αυτό που θα πρέπει να κερδίσουμε από τον Νάτσο είναι να φθάσει σε επίπεδο για ένα ολόκληρο 90λεπτο αλλά χρειάζεται λίγη δουλειά ακόμη".
Όλα τα λεφτά...
Η αποτελεσματικότητα του Άρη. Δύο προσπάθειες και δύο γκολ αρχικά και ένα τρίτο για κερασάκι στην τούρτα για τον... μεταμορφωμένο Άρη που δείχνει πως μαθαίνει από τα λάθη του. Έχει βάλει βέβαια το χέρι του και ο Κούπερ...

Ο Τόνι Κάλβο ήταν σε μεγάλη βραδιά! Άνοιξε το δρόμο της νίκης για την ομάδα του με γκολ, από τα πόδια του ξεκίνησε το 2-0, ενώ δεν έλειψαν και οι περίτεχνες ενέργειες από τον Ισπανό που όταν είναι στην μέρα του δεν σταματιέται...
Ας ξεχάσουμε καλύτερα...
Τον Μπαζίνσκι που κατάφερε σε δύο λεπτά (25', 27') να πάρει δύο κίτρινες κάρτες και να αφήσει τον Ατρόμητο με αριθμητικό μειονέκτημα, την στιγμή μάλιστα που ήταν πίσω στο σκορ με 2-0.
Videos με τα γκολ της αναμέτρησης
To Live του αγώνα...
1' Έναρξη αγώνα
7' Ευκαιρία Ατρόμητος Αθ. Περόνε
Ο Περόνε άφησε πίσω του Γκιάρο και Νασούτι, μπήκε μέσα στην περιοχή, αλλά το δυνατό πλασέ απέκρουσε ο Σηφάκης.
13' Δοκάρι Ατρόμητος Αθ. Σαρμιέντο
Ο Σαρμιέντο έκανε το δυνατό σουτ λίγα μέτρα έξω από την μεγάλη περιοχή αλλά η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Μιχαηλίδη.
14' Γκολ Άρης Κάλβο
Ο Σηφάκης έκανε το βολέ και ο Κάλβο με πολύ έξυπνη κίνηση έπιασε στον ύπνο την άμυνα του Ατρομήτου και στη συνέχεια απέφυγε εύκολα την βεβιασμένη έξοδο του Μιχαηλίδη για το 1-0 σε κενό τέρμα.
15' Ευκαιρία Ατρόμητος Αθ. Φαβάλι
O Mπρίτο έδωσε στον Φαβάλι κι εκείνος με δυνατό σουτ από πλάγια θέση μέσα στην περιοχή προσπάθησε να ισοφαρίσει αλλά ο Σηφάκης έδιωξε ενστικτωδώς.
23' Γκολ Άρης Κάμπορα
Εξαιρετικός συνδυασμός των παικτών του Άρη. Ο Κάλβο με το εξωτερικό βρήκε τον Κόκε μέσα στην περιοχή κι αυτός γύρισε στον επερχόμενο Κάμπορα ο οποίος δεν δυσκολεύθηκε να πλασάρει σε κενό τέρμα για το 2-0.
25' Κίτρινη κάρτα Ατρόμητος Αθ. Μπαζίνσκι
27' Κόκκινη κάρτα Ατρόμητος Αθ. Μπαζίνσκι
Αποβάλλεται σωστά με δεύτερη κίτρινη ο Μπαζίνσκι.
35' Σχόλιο
Ο Άρης προσπάθεια να κυκλοφορήσει την μπάλα αλλά δυσκολεύεται καθώς ο Ατρόμητος συνεχίζει να πρεσάρει σε όλο το γήπεδο παρ ότι αγωνίζεται με δέκα παίκτες.
44' Ευκαιρία Άρης Κάλβο
Ο Τόνι Κάλβο άδειασε με μία ντρίμπλα δύο αμυντικούς και προσπάθησε να σκοράρει από πολύ πλάγια θέση αλλά η μπάλα αν και πέρασε από την εσωτερική του Μιχαηλίδη έφυγε δίπλα από το δοκάρι.
45' Λήξη ημιχρόνου
46' Σέντρα 2ου ημιχρόνου
46' Αλλαγή παίκτη Ατρόμητος Αθ.
Ο Κουτσόπουλος στη θέση του Μελισσά
46' Σουτ Ατρόμητος Αθ. Περόνε
Δυνατό σουτ του Περόνε έξω από την περιοχή αλλά ο Σηφάκης απέκρουσε εντυπωσιακά.
59' Αλλαγή παίκτη Ατρόμητος Αθ.
Ο Σφακιανάκης στη θέση του Αποστολόπουλου
60' Κίτρινη κάρτα Ατρόμητος Αθ. Περόνε
61' Φάουλ Ατρόμητος Αθ. Μπρίτο
Ο Μπρίτο εκτέλεσε το φάουλ αλλά ο Σηφάκης είπε και πάλι "όχι" με νέα εντυπωσιακή επέμβαση.
62' Κίτρινη κάρτα Άρης Βανγκέλι
67' Αλλαγή παίκτη Άρης
Ο Νάτσο Γκαρσία στη θέση του Πρίττα
70' Γκολ Άρης Κάμπορα
Πολύ ωραία πάσα από τον Νάτσο Γκαρσία στον Κάμπορα και ο τελευταίος με όμορφο πλασέ έκανε το 3-0.
71' Αλλαγή παίκτη Άρης
Ο Κουλουχέρης στη θέση του Βανγκέλι
72' Αλλαγή παίκτη Ατρόμητος Αθ.
Ο Καραγκούνης στη θέση του Αναστασάκου
82' Αλλαγή παίκτη Άρης
Ο Λαμπριάκος στη θέση του Κάμπορα
85' Κίτρινη κάρτα Άρης Ναφτί