Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

ASTERAS AKTOR

Ατρόμητος-Αστέρας Τρίπολης 0-2

Αστέρας Τρίπολης-πανηγυρικό

Ο Αστέρας Τρίπολης επικράτησε με 2-0 του Ατρομήτου στο Περιστέρι, κάνοντας σημαντικό βήμα για τα πλέι-οφ

O μαθητής νίκησε τον δάσκαλο... Έναν τέτοιο τίτλο θα μπορούσε κάλλιστα να έβαζε κάποιος στην αναμέτρηση του Ατρομήτου με τον Αστέρα Τρίπολης, με τον Πάουλο Κάμπος να τίθεται για πρώτη φορά αντιμέτωπος με την ομάδα-δημιούργημά του, αλλά τον μέχρι πρότινος βοηθό του, Παναγιώτη Τζαναβάρα, να είναι αυτός που χαμογέλασε τελικά.
Η ομάδα της Αρκαδίας έφυγε με το πολύτιμο "διπλό" από την Αθήνα, κάνοντας το πλέον αποφασιστικό βήμα για την συμμετοχή της στα πλέι-οφ μέσω της πέμπτης θέσης της βαθμολογίας, καθώς έχει πλέον αβαντάζ πέντε πόντων από τους άμεσους διώκτες της, Λάρισα και Πανιώνιο, που δεν κατάφεραν να νικήσουν δύο αγωνιστικές πριν το τέλος.

Πλέον, με μία νίκη την ερχόμενη αγωνιστική στην έδρα του απέναντι στο Λεβαδειακό εξασφαλίζει μαθηματικά την παρουσία του στα πλέι-οφ, ανεξάρτητα από τα αποτελέσματα των ομάδων που τον κυνηγούν, καθώς και από το δικό του αποτέλεσμα στο φινάλε του πρωταθλήματος με την ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ.

Αυτή ήταν μόλις η 3η επιτυχία για τον Αστέρα στα τελευταία 13 ματς πρωταθλήματος, και παράλληλα η 2η του νίκη στα 10 τελευταία εκτός έδρας παιχνίδια (είχε κερδίσει και στην Τούμπα με 1-0, με το γκολ του Μιλάνο στις καθυστερήσεις).

Στον αντίποδα, ο Ατρόμητος κοιτάζει κατάματα το φάσμα του υποβιβασμού, καθώς απέχει έναν μόλις πόντο από τη γραμμή του υποβιβασμού, ενώ τις δύο τελευταίες αγωνιστικές καλείται να πάρει βαθμούς εκτός έδρας αν θέλει να παραμείνει στη μεγάλη κατηγορία (αντιμετωπίζει κατά σειρά Βέροια και Πανιώνιο).

Ενδεικτικό της αγωνιστικής κατρακύλας των Περιστεριωτών είναι ότι γνώρισαν την 11η ήττα τους στα 14 τελευταία παιχνίδια πρωταθλήματος, ενώ αυτή ήταν η 6η εντός έδρας ήττα για την αθηναϊκή ομάδα στους επτά τελευταίους αγώνες της.

Οι συνθέσεις των ομάδων
Ατρόμητος (Κάμπος): Μιχαηλίδης, Κατεμής, Γελαδάρης, Ανατολάκης (86' Κριπιντίρης), Ολιβέιρα, Κορακάκης (74' Σίριο), Σκοπελίτης, Νικολόπουλος, Ιωάννου, Τσίγκας (79' Σάντσεθ), Φράνκο Λε

Αστέρας τρίπολης (Τζαναβάρας): Αμπάρης, Φυτανίδης, Μασάντο, Λαζαρίδης, Μασάρα, Κανακούδης (45' Μιλάνο), Καρντόσο, Νταμόντε, Τσέζαρεκ (89' Παβόνι), Ζαϊρί, Φιλομένο (87' Λαδάκης)

Γήπεδο: Δημοτικό Περιστερίου

Διαιτητής: Γ.Κασναφέρης (Αθηνών)

Βοηθοί διαιτητή: Δ.Γούκος (Ηπείρου) Η.Φίτσας (Πρέβεζας)

Kίτρινες κάρτες: Ιωάννου, Κορακάκης, Γελαδάρης, Ολιβέιρα (Ατρόμητος), Καρδόσο, Ζαϊρί

Κόκκινες κάρτες: Νικολόπουλος (23'), Ζαϊρί (64', δεύτερη κίτρινη), Καρδόσο (91', δεύτερη κίτρινη)

Με μια ματιά
Άκρως ισορροπημένο ήταν το πρώτο ημίχρονο στο Περιστέρι, με τις δύο ομάδες να έχουν πάνω-κάτω ίδιο αριθμό ευκαριών σε ένα όχι και τόσο ποιοτικό ματς, και τους γηπεδούχους να αναγκάζονται από πολύ νωρίς να αγωνιστούν με αριθμητικό μειονέκτημα.

Η πρώτη καλή στιγμή για τον Ατρόμητο σημειώθηκε στο 13', με το αδύναμο σουτ του Νικολόπουλου να καταλήγει στην αγκαλιά του Αμπάρη, ενώ η "απάντηση" από τον Αστέρα Τρίπολης ήρθε ένα λεπτό αργότερα, με τη γυριστή κεφαλιά του Μασάδο να μην δημιουργεί ανησυχία στον Μιχαηλίδη καθώς έφυγε μακριά.

Στο 18' ήταν η σειρά του Φιλομένο να απειλήσει, με την κεφαλιά του από το ύψος της μεγάλης περιοχής να φεύγει πάνω από το δοκάρι, ενώ στο 21' οι γηπεδούχοι άγγιξαν την ισοφάριση, όταν μετά από εκτέλεση φάουλ του Λε, ο Νταμόντε στην προσπάθειά του να διώξει σημάδεψε με κεφαλιά το οριζόντιο δοκάρι της ομάδας του.

Δύο λεπτά αργότερα, ο Νικολόπουλος έκανε ένα σκληρό φάουλ στον Καρντόσο, με αποτέλεσμα να δει την κόκκινη κάρτα του διαιτητή, αφήνοντας την ομάδα του με 10 παίκτες, ενώ μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους ο Αστέρας ήταν η ομάδα που απείλησε την αντίπαλη εστία.

Στο 34' το σουτ του Φιλόμενο από το ύψος του πέναλτι υποχρεώσε τον Μιχαηλίδη σε σωτήρια επέμβαση, ενώ στο 35' το διαγώνιο σουτ του Ζαϊρί έστειλε τη μπάλα πάνω από το δοκάρι του Μιχαηλίδη.

Η πρώτη καλή στιγμή στο δεύτερο μέρος ανήκε στους γηπεδούχους, με το σουτ του Ολιβέιρα να βρίσκει σε ετοιμότητα τον Αμπάρη, καθώς έπεσε στη δεξιά του γωνία και μπλόκαρε.

Η ομάδα του Παναγιώτη Τζαναβάρα είχε νέα καλή στιγμή στο 62', με το σουτ του Ζαϊρί έξω από την περιοχή να φεύγει πάνω από το δοκάρι, όμως στο 63' η αριθμητική ισορροπία αποκαταστάθηκε, με τον Ζαϊρί να μαρκάρει αντικανονικά τον Γελαδάρη βλέποντας έτσι την δεύτερη κίτρινη κάρτα του Γιώργου Κασναφέρη.

Στα επόμενα λεπτά, ο Ατρόμητος ανέβασε την απόδοσή του χάνοντας δύο καλές ευκαιρίες με τα σουτ των Λε (η μπάλα έφυγε πάνω από το δοκάρι) και Γελαδάρη (η μπάλα βρήκε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων), με τους φιλοξενούμενους ωστόσο να κυριαρχούν στο τελευταίο τέταρτο της αναμέτρησης, παίρνοντας μία σημαντική νίκη.

Η... προειδοποιητική βολή για το τί θα επακολουθούσε έφυγε από τον Τσέζαρεκ, ο οποίος έπιασε την κεφαλιά μέσα από την περιοχή μετά από σέντρα του Μιλάνο από τα δεξιά, με το Μιχαηλίδη να έχει όμως σύμμαχο το οριζόντιο δοκάρι.

Ο ίδιος παίκτης όμως πέτυχε τον σκοπό του τρία λεπτά αργότερα (80') όταν μετά από φάουλ του Καρδόσο και κεφαλιά-πάσα του Μασάδο, βρέθηκε αμαρκάριστος στη μικρή περιοχή, για να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα.

Τρία λεπτά αργότερα, η ομάδα του Αστέρα έδωσε την... χαριστική βολή στις ελπίδες του Ατρομήτου να πάρει έστω τον βαθμό της ισοπαλίας, καθώς πέτυχε και δεύτερο τέρμα.

Ο Μασάδο έκανε τη σέντρα από τα αριστερά, ο Φιλομένο άφησε με ωραίο τρόπο τη μπάλα να περάσει κάτω από τα πόδια του, με τον Νταμόντε που ακολουθούσε τη φάση να κάνει με σουτ το 2-0.

Ο Ατρόμητος δεν είχε το κουράγιο να ψάξει το... θαύμα της επίτευξης δύο τερμάτων, με τη μοναδική αξιοσημείωτη φάση μέχρι το τέλος του αγώνα να είναι η αποβολή του Καρδόσο με δεύτερη κίτρινη κάρτα στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Συνέντευξη Τύπου
Π. Τζαναβάρας (προπονητής Αστέρα): " Ήταν μία μεγάλη νίκη για την ομάδα μου, απέναντι σε μία ομάδα που χρειαζόταν και αυτή το παιχνίδι. Πιστεύω πώς γενικότερα ήμασταν καλύτερη ομάδα, δημιουργήσαμε χάσαμε περισσότερες ευκαιρίες, πετύχαμε και δύο γκολ. Νομίζω ότι ο Ατρόμητος δε δημιούργησε ιδιαίτερες ευκαιρίες.
Είμαι πολύ ευχαριστημένος από τους ποδοσφαιριστές, θέλω να τους συγχαρώ για την εμφάνισή τους. Αυτή τη νίκη τη χρειαζόμασταν πολύ για την είσοδο της ομάδας στα πλέυ-οφ.

Σίγουρα ήταν ένα πολύ καλό αποτέλεσμα για μας, αλλά έχουμε μπροστά μας ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι με το Λεβαδειακό και το λέω από τώρα, γιατί ο Λεβαδειακός κέρδισε τον ΠΑΟΚ και παλεύει να έχει την ευκαιρία του να παραμείνει στην κατηγορία. Τα πλέυ-οφ είναι μία καταπληκτική εμπειρία, αλλά πρέπει πρώτα να πάμε. Για να γίνει αυτό, πρέπει να κερδίσουμε οπωσδήποτε το Λεβαδειακό.

Με στενοχώρησε η αποβολή του Ζαιρί, που δεν μας έχει συνηθίσει σε κάτι τέτοιο. Αυτό όμως είναι το ποδόσφαιρο. Αιφνιδιαστήκαμε προς στιγμήν, αλλά ευτυχώς ξεπεράσαμε γρήγορα το πρόβλημα και φτάσαμε σε αυτή τη μεγάλη νίκη.

Θα ήθελα να ευχαριστήσω ιδιαίτερα τους φιλάθλους μας για τη συμπαράστασή τους και τους περιμένω την Κυριακή να γεμίσουν το γήπεδο.

Τέλος, θέλω να ευχηθώ στον Ατρόμητο και τον κ. Κάμπος καλή συνέχεια και ότι καλύτερο για την ομάδα και τον ίδιο

"

Ν. Λαζαρίδης (ποδοσφαιριστής Αστέρα): " Συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά. Μεγάλη νίκη σήμερα. Μετά τα αποτελέσματα που μάθαμε, με νίκη επί του Λεβαδειακού μπαίνουμε στα πλέυ-οφ. Θα είναι μία γιορτή για μας, αν στην πρώτη μας συμμετοχή στη Σούπερ Λίγκα καταφέρουμε να μπούμε στα πλέυ-οφ.

Η ομάδα ήταν πολύ μαχητική, τα έδωσε όλα στον αγωνιστικό χώρο, ο αντίπαλος έμεινε με δέκα παίκτες από το πρώτο ημίχρονο, αλλά πιστεύω πώς δείξαμε μεγάλο χαρακτήρα και δίκαια κερδίσαμε.

Τέλος, θα ήθελα να συγχαρώ και τους φιλάθλους, που για μία ακόμα φορά ήταν κοντά μας. Τους περιμένουμε την Κυριακή να γεμίσουν το γήπεδο στο κρίσιμο παιχνίδι με το Λεβαδειακό. Τους αξίζουν πολλά συγχαρητήρια

"
Όλα τα λεφτά...
O Αστέρας Τρίπολης, ο οποίος στην παρθενική του σεζόν στην μεγάλη κατηγορία όχι μόνο εξασφάλισε άνετα την παραμονή του στην κατηγορία, όχι μόνο έγινε η μοναδική νεοφώτιστη ομάδα που νικάει στην έδρα της την ίδια σεζόν τους Ολυμπιακό, Παναθηναϊκό, ΑΕΚ, ΠΑΟΚ, αλλά φαίνεται ότι θα δώσει το παρών και στα πλέι-οφ, κυνηγώντας το όνειρο της εξόδου στο Κύπελλο UEFA.

Ας ξεχάσουμε καλύτερα...
Την τραγική πορεία του Ατρομήτου στον δεύτερο γύρο, ο οποίος ενώ στο ξεκίνημα της σεζόν είχε ευρωπαϊκές βλέψεις, τώρα κινδυνεύει σοβαρά να αποχαιρετήσει την κατηγορία.

Η ομάδα του Πάουλο Κάμπος εμφανίστηκε κατώτερη των περιστάσεων σε ένα κομβικής σημασίας ματς, γνωρίζοντας την 6η εντός έδρας ήττα της στα επτά τελευταία ματς, και πλέον αναζητά βαθμούς στα εκτός έδρας παιχνίδια με Βέροια και Πανιώνιο για να σώσει την παρτίδα...

To Live του αγώνα...
Η 11άδα των γηπεδούχων
(Κάμπος): Μιχαηλίδης, Κατεμής, Ανατολάκης, Ολιβέιρα, Γελαδάρης, Κορακάκης, Σκοπελίτης, Ιωάννου, Λε, Τσίγκας, Νικολόπουλος
Η 11άδα των φιλοξενούμενων
(Τζαναβάρας): Αμπάρης, Φυτανίδης, Λαζαρίδης, Μασάδο, Μασάρα, Κανακούδης, Καρδόσο, Νταμόντε, Ζαϊρί, Φιλομένο, Τσέζαρεκ
Στοιχεία Αγώνα
Διαιτητής: Κασναφέρης
Βοηθοί: Δ.Γούκος, Η.Φίτσας

1' Έναρξη αγώνα
9' Σχόλιο
Χωρίς κάποια αξιόλογη φάση το ματς στα πρώτα λεπτά.
13' Ευκαιρία Ατρόμητος
Σουτ του Νικολόπουλου, κατέληξε στην αγκαλιά του Αμπάρη.
14' Κεφαλιά Αστέρας Τρίπολης Μασάδο
Ο Αστέρας Τρίπολης "απάντησε" στις ευκαιρίες, με την κεφαλιά του Μασάδο να φεύγει μακριά από την εστία του Μιχαηλίδη.
18' Κεφαλιά Αστέρας Τρίπολης Φιλομένο
Η κεφαλιά του Φιλομένο από το ύψος της μεγάλης περιοχής έφυγε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Μιχαηλίδη.
19' Κίτρινη κάρτα Ατρόμητος Ιωάννου
21' Δοκάρι Ατρόμητος
Ο Λε εκτέλεσε φάουλ και ο Νταμόντε στην προσπάθειά του να διώξει τη μπάλα, την έστειλε στο οριζόντιο δοκάρι της ομάδας του.
23' Κόκκινη κάρτα Ατρόμητος Νικολόπουλος
Ο Ατρόμητος θα συνεχίσει με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Νικολόπουλου για φάουλ στον Μασάδο.
32' Κίτρινη κάρτα Αστέρας Τρίπολης Καρντόσο
34' Ευκαιρία Αστέρας Τρίπολης Φιλομένο
Ο Φιλομένο έπιασε το σουτ από το σημείο του πέναλτι, αναγκάζοντας τον Μιχαηλίδη σε δύσκολη απόκρουση.
35' Ευκαιρία Αστέρας Τρίπολης Ζαϊρί
Διαγώνιο σουτ του Ζαϊρί από τα δεξιά, η μπάλα έφυγε πάνω από το δοκάρι του Μιχαηλίδη.
41' Κίτρινη κάρτα Ατρόμητος Κορακάκης
46' Αλλαγή παίκτη Αστέρας Τρίπολης
Ο Μιλάνο πέρασε τη θέση του Κανακούδη.
48' Ευκαιρία Ατρόμητος
Σουτ του Ολιβέιρα έξω από την περιοχή, έπεσε στη δεξιά γωνία του ο Αμπάρης και μπλόκαρε.
51' Κίτρινη κάρτα Αστέρας Τρίπολης Ζαϊρί
62' Ευκαιρία Αστέρας Τρίπολης Ζαϊρί
Σουτ Ζαϊρί έξω από την περιοχή, η μπάλα έφυγε πάνω από το δοκάρι
65' Κόκκινη κάρτα Αστέρας Τρίπολης Ζαϊρί
Ο Ζαϊρί δέχεται δεύτερη κίτρινη κάρτα για φάουλ στον Γελαδάρη και αφήνει την ομάδα του με 10 παίκτες.
69' Ευκαιρία Ατρόμητος
Ευκαιρία από τον Γελαδάρη, με το σουτ του να πηγαίνει στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.
74' Αλλαγή παίκτη Ατρόμητος
Ο Σίριο στη θέση του Κορακάκη.
77' Ευκαιρία Αστέρας Τρίπολης
Σέντρα Μιλάνο από τα δεξιά, κεφαλιά Τσέζαρεκ, η μπάλα χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι.
79' Γκολ Αστέρας Τρίπολης
1-0 ο Αστέρας Τρίπολης με γκολ του Τσέζαρεκ.
79' Κίτρινη κάρτα Ατρόμητος Ολιβέιρα
81' Γκολ Αστέρας Τρίπολης Νταμόντε
2-0 για τον Αστέρα Τρίπολης με γκολ του Νταμόντε.
86' Αλλαγή παίκτη Ατρόμητος
Ο Κριπιντήρης στη θέση του Ανατολάκη.
87' Αλλαγή παίκτη Αστέρας Τρίπολης
Ο Λαδάκης στη θέση του Φιλομένο.
91' Αλλαγή παίκτη Αστέρας Τρίπολης
Ο Παβόνι στη θέση του Τσέζαρεκ.
91' Κόκκινη κάρτα Αστέρας Τρίπολης Καρδόσο
Αποβλήθηκε ο Καρδόσο με δεύτερη κίτρινη κάρτα.