Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ

Ατρόμητος-Εργοτέλης 1-2

εργοτελης ατρόμητος ACTION IMAGES PRESS AGENCY

Ο Εργοτέλης πήρε μία τεράστιας σημασίας νίκη με αντίπαλο τον Ατρόμητο (1-2) στην προσπάθειά του για παραμονή στην κατηγορία

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 26' με τον Περόνε, αλλά στην επανάληψη οι Κρητικοί έκαναν τη μεγάλη αντεπίθεση και με σκόρερ τον Μπουντιμίρ στο 67' και τον Ογκουνσότο στο 87' πήραν τους τρεις υπερπολύτιμους βαθμούς.
Με αυτό το "τρίποντο" ο Εργοτέλης έφτασε τους 24 βαθμούς και, πλέον, ισοβαθμεί στη 13η θέση με τον Λεβαδειακό.

Οι συνθέσεις των ομάδων
Ατρόμητος (Γκιγιέρμο Όγιος): Μιχαηλίδης, Κατεμής, Γελαδάρης, Ανατολάκης (46΄ Κάστρο), Ολιβέιρα, Κορακάκης, Σκοπελίτης, Ρόβας, Λουτσιάνο (65΄ Τρέχο), Τσίγκας (57΄ Κριπηντήρης), Περόνε.

Εργοτέλης (Νίκος Καραγεωργίου): Αθανασίου, Χίμπλινγκερ, Κορδονούρης, Γιαλούσης, Κένεντι, Γραμμόζης, Κουτσιανικούλης (63΄ Μπούντιμιρ), Φραγκουλάκης (55΄ Θεοδωρίδης), Τζούνιορ, Ογκουνσότο, Βακουφτσής (84΄ Μάθις).
Με μια ματιά
O Γκιγιέρμο Όγιος επέλεξε το αγαπημένο του 4-3-3 με τον Μιχαηλίδη κάτω από τα δοκάρια και τους Κατεμή, Ολιβέιρα, Ανατολάκη και Γελαδάρη στην άμυνα από τα δεξιά προς τα αριστερά. Στην μεσαία γραμμή Σκοπελίτης, Ρόβας και Κορακάκης με ανασταλτικές και δημιουργικές αρμοδιότητες. Στην επίθεση ο Τσίγκας ως καθαρόαιμος επιθετικός με τον Λουτσιάνο αριστερά του και τον Περόνε στα δεξιά του.

Στο αντίπαλο στρατόπεδο ο Νίκος Καραγεωργίου δεν άλλαξε το 4-4-2 για την εκτός έδρας αναμέτρηση αφού ήθελε οπωσδήποτε βαθμούς από την συγκεκριμένη αναμέτρηση. Την εστία των φιλοξενουμένων υπερασπίστηκε ο Αθανασίου, που πραγματοποίησε το ντεμπούτο του στη φετινή Super League. Στην τετράδα της άμυνας από τα αριστερά προς τα δεξιά οι Κένεντι, Χίμπλινγκερ, Κορδονούρης και Γιαλούσης. Στην μεσαία γραμμή ο Έλληνας τεχνικός επέλεξε τους Κουτσιανικούλη, Γραμμόζη, Ζούνιορ και Φραγκουλάκη με τους Ογκουνσότο, Βακουφτσή στην επίθεση.

Ο Εργοτέλης ξεκίνησε με σαφή διάθεση να επιτεθεί αλλά η καλά οργανωμένη άμυνα ζώνη του Γκιγιέρμο Όγιος έβγαλε ουκ ολίγες φορές σε θέση οφ σάιντ τους επιθετικούς των φιλοξενουμένων. Τα πρώτα 20 λεπτά της αναμέτρησης κύλησαν χωρίς τη μεγάλη φάση με τον Ατρόμητο να έχει το πρώτο σουτ με μακρινή εκτέλεση του Λουστιάνο στο 8ο λεπτό.

Οι μάχες στην μεσαία γραμμή και οι λανθασμένες μεταβιβάσεις είχαν την μερίδα του λέοντος στο παιχνίδι με το άγχος κυρίως των φιλοξενουμένων να είναι κάτι παραπάνω από εμφανές. Ο Εργοτέλης απείλησε για πρώτη φορά την εστία του Μιχαηλίδη στο 23' όταν Ο Κένεντι έκανε την ατομική ενέργεια, σούταρε με το αριστερό έξω από τη μεγάλη περιοχή, αλλά η μπάλα κατέληξε άουτ.

Η απάντηση του Ατρομήτου στην ευκαιρία των Κρητικών ήταν άμεση και μάλιστα με τον καλύτερο τρόπο. Ο Γελαδάρης στο 26' έβγαλε τη σέντρα από τα αριστερά, ο Περόνε έκανε την κεφαλιά από το ύψος του πέναλτι και η μπάλα κατέληξε στη δεξιά γωνία του Αθανασίου, που φέρει ευθύνη στο γκολ.

Το 1-0 δεν άλλαξε τη ροή του αγωνα με τον Ατρόμητο να έχει αφοπλίσει τους επιθετικούς του Εργοτέλη παίζοντας άμυνα πολύ ψηλά εκμεταλλευόμενος το πολύ καλό "κοουτσάρισμα" από τους Ανατολάκη και Ολιβέιρα στο τεχνικό οφ σάιντ.

Παρ όλα αυτά οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να δημιουργήσουν τις προϋποθέσεις για την ισοφάριση αλλά το μόνο που κατάφεραν ήταν κάποια σουτ υπό πίεση ή από μακρινή απόσταση, με την κατάληξή τους να είναι στα χέρια του Μιχαηλίδη ή άουτ.

Στο 28' Ο Γραμμόζης εκτέλεσε φάουλ από θέση μέσα αριστερά, ο πορτιέρο των γηπεδούχων έπεσε στη δεξιά του γωνία και απομάκρυνε την μπάλα σε κόρνερ. Ένα λεπτό αργότερα και πάλι ο Μιχαηλίδης μπλόκαρε το διαγώνιο σουτ με το αριστερό από τον Φραγκουλάκη μέσα από τη μεγάλη περιοχή.

Στο 33΄ ο Τσίγκας δεν πρόλαβε να βρει τη μπάλα στην κεφαλιά-πάσα του Περόνε και στο 36΄ ο Ογκουνσότο σούταρε χλιαρά, αναγκάζοντας όμως τον Μιχαηλίδη να διώξει τη μπάλα κόρνερ, καθώς είχε τροχιά προς την εστία του. Στο 40΄ καταγράφηκε η τελευταία καλή στιγμή για το πρώτο ημίχρονο, όταν ο Κουτσιανικούλης δέχθηκε μια βαθιά μπαλιά αλλά βρέθηκε πλάγια δεξιά και το σουτ που επιχείρησε βρήκε το σώμα του γκολκίπερ του Ατρόμητου, που είχε κλείσει σωστά την αριστερή γωνία του.

Ο Εργοτέλης ξεκίνησε στην επανάληψη όσο επιθετικά είχε ολοκληρώσει το πρώτο μέρος. Έτσι, στο δίλεπτο 47΄-48΄ τα σουτ των Ογκουνσότο και Βακουφτσή πέρασαν άουτ και κόρνερ (απέκρουσε ο Μιχαηλίδης), αντίστοιχα, ενώ στο 50΄ ο Αθανασίου εξουδετέρωσε με τη σειρά του την απειλή που δημιούργησε για την εστία του ο Τσίγκας.

Στο 65΄ οι γηπεδούχοι αναγκάστηκαν να κάνουν και την τρίτη αλλαγή τους, και δεύτερη υποχρεωτική, καθώς ο Λουτσιάνο αποχώρησε με τράβηγμα. Δύο λεπτά αργότερα ο Εργοτέλης έφτασε στην ισοφάριση με τον Μπούντιμιρ, που πλάσαρε ωραία τον Μιχαηλίδη κι ενώ είχε μπει στον αγωνιστικό χώρο μόλις τέσσερα λεπτά πριν.

Η "απάντηση" της αθηναϊκής ομάδας ήταν μια κεφαλιά του Κορακάκη (72΄) κι ένα σουτ του Κορακάκη (73΄), με τον Αθανασίου να διώχνει δύσκολα σε κόρνερ και τη μπάλα να περνά ελάχιστα άουτ, αντίστοιχα.

Κι ενώ ο αγώνας φαινόταν να οδεύει στην ισοπαλία, ένα "μοιραίο" λάθος του Κάστρο ("πούλημα" της μπάλας) έφερε τον Ογκουνσότο απέναντι στον Μιχαηλίδη, με τον Νιγηριανό κυνηγό να σκοράρει το τέταρτο γκολ του στο πρωτάθλημα και να δίνει βαθμολογικό "οξυγόνο" στην ομάδα του, που πλέον ατενίζει το μέλλον της στην κατηγορία με αισιοδοξία.

Συνέντευξη Τύπου
Όλα τα λεφτά...
Η ψυχή που δείχνουν στα τελευταία παιχνίδια οι παίκτες του Εργοτέλη. Παλεύουν με όλα τους τα όπλα για την παραμονή και αν συνεχίσουν έτσι δύκολα θα πέσουν.
Ας ξεχάσουμε καλύτερα...
Τον κόσμο που δεν πήγε για μία ακόμη αγωνιστική στο γήπεδο. Ο Ατρόμητος χρειάζεται τους φίλους του αλλά αυτολι του γυρνούν την πλάτη τη φετινή χρονιά.
To Live του αγώνα...
Συνθέσεις ομάδων
Ατρόμητος (Γκιγιέρμο Όγιος): Μιχαηλίδης, Κατεμής, Γελαδάρης, Ανατολάκης, Ολιβέιρα, Κορακάκης, Σκοπελίτης, Ρόβας, Λουτσιάνο, Τσίγκας, Περόνε.

Εργοτέλης (Νίκος Καραγεωργίου): Αθανασίου, Χίμπλινγκερ, Κορδονούρης, Γιαλούσης, Κένεντι, Γραμμόζης, Κουτσιανικούλης, Φραγκουλάκης, Ζούνιορ, Ογκουνσότο, Βακουφτσής.

Διαιτητής: Κύρκος (Ηπείρου)

Βοηθοί: Γούκος (Ηπείρου), Τάτσης (Ηπείρου)

Τέταρτος διαιτητής: Χατζής (Δυτικής Αττικής)

1' Έναρξη αγώνα Ατρόμητος
Οι γηπεδούχοι στη σέντρα.
3' Κεφαλιά Ατρόμητος
Μακρινή εκτέλεσε φάουλ από τον Ανατολάκη, ο Περόνε έπιασε μία ψηλοκρεμαστή κεφαλιά και ο Αθανασίου, που πραγματοποιεί το ντεμπούτο του στη φετινή Super League, μπλόκαρε εύκολα την μπάλα.
8' Σουτ Ατρόμητος
Ο Λουτσιάνο εκτέλεσε φάουλ λίγο κάτω από τη σέντρα του γηπέδου, η μπάλα κατέληξε άουτ. Δεν ανησύχησε ο πορτιέρο του Εργοτέλη.
11' Σχόλιο
Ισορροπημένο το ματς στα πρώτα του λεπτά. Καμία από τις δύο ομάδες δεν ξεχωρίζει με την απόδοσή της.
17' Σχόλιο
Χωρίς ρυθμό η αναμέτρηση στο Περιστέρι. Εν αναμονή της πρώτης μεγάλης ευκαιρίας...
23' Σουτ Εργοτέλης
Πρώτο σουτ του Εργοτέλη στην αντίπαλη εστία. Ο Κένεντι έκανε την ατομική ενέργεια, σούταρε με το αριστερό έξω από τη μεγάλη περιοχή, αλλά η μπάλα κατέληξε άουτ.
26' Γκολ Ατρόμητος Περόνε
Ο Γελαδάρης έβγαλε τη σέντρα από τα αριστερά, ο Περόνε έκανε την κεφαλιά από το ύψος του πέναλτι και η μπάλα κατέληξε στη δεξιά γωνία του Αθανασίου, που φέρει ευθύνη στο γκολ.
28' Ευκαιρία Εργοτέλης
Ο Γραμμόζης εκτέλεσε φάουλ από θέση μέσα αριστερά, ο Μιχαηλίδης έπεσε στη δεξιά του γωνία και απομάκρυνε την μπάλα σε κόρνερ.
29' Σουτ Εργοτέλης
Διαγώνιο σουτ με το αριστερό από τον Φραγκουλάκη μέσα από τη μεγάλη περιοχή, μπλόκαρε ο Μιχαηλίδης.
34' Ευκαιρία Ατρόμητος
Ο Λουτσιάνο εκτέλεσε κόρνερ από τα αριστερά, ο Περόνε έπιασε την κεφαλιά, ο Τσίγκας προσπάθησε να κάνει την προβολή, αλλά δεν κατάφερε να μπει στην πορεία της μπάλας, που κατέληξε άουτ.
35' Σουτ Ατρόμητος
Διαγώνιο σουτ του Κατεμή από το ύψος της μεγάλης περιοχής, ο Αθανασίου με διπλή προσπάθεια μπλόκαρε την μπάλα.
36' Σουτ Εργοτέλης
Ο Ογκουνσότο έκανε το δεξί σουτ λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή, η μπάλα πήρε μία περίεργη τροχιά και κατέληξε κόρνερ, καθώς κόντραρε στα πόδια αμυντικών του Ατρομήτου.
40' Σουτ Εργοτέλης
Ο Κουτσιανικούλης μπήκε μέσα στη μεγάλη περιοχή έκανε το δεξί σουτ, αλλά ο Μιχαηλίδης με διπλή προσπάθεια μπλόκαρε την μπάλα.
44' Κίτρινη κάρτα Ατρόμητος Γελαδάρης
45' Έναρξη καθυστερήσεων Ένα λεπτό
45' Λήξη ημιχρόνου
46' Σέντρα 2ου ημιχρόνου Εργοτέλης
Οι φιλοξενούμενοι στη σέντρα.
46' Αλλαγή παίκτη Ατρόμητος
Ο Κάστρο στη θέση του Ανατολάκη, που αντιμετωπίζει πρόβλημα τραυματισμού.
47' Σουτ Εργοτέλης
Αντεπίθεση του Εργοτέλη, ο Ογκουνσότο έκανε δυνατό αριστερό σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής, όμως η μπάλα κατέληξε άουτ.
49' Ευκαιρία Εργοτέλης
Ευθύβολο δεξί σουτ του Βακουφτσή από θέση μέσα δεξιά, ο Μιχαηλίδης αντέδρασε θετικά και απομάκρυνε την μπάλα σε κόρνερ.
50' Κίτρινη κάρτα Ατρόμητος Σκοπελίτης
50' Ευκαιρία Ατρόμητος
Ο Λουτσιάνο τροφοδότησε τον Τσίγκα, ο οποίος βρέθηκε απέναντι στον Αθανασίου, έκανε το δεξί σουτ, αλλά ο πορτιέρο του Εργοτέλη απομάκρυνε εντυπωσιακά κόρνερ.
54' Σουτ Ατρόμητος
Μακρινό σουτ του Κορακάκη με το δεξί, μπλόκαρε στη δεξιά του γωνία ο Αθανασίου.
55' Αλλαγή παίκτη Εργοτέλης
Ο Θεοδωρίδης στη θέση του Φραγκουλάκη.
57' Αλλαγή παίκτη Ατρόμητος
Ο Κριπιντήρης πήρε τη θέση του Τσίγκα.
60' Ευκαιρία Εργοτέλης
Ο Ογκουνσότο κατάφερε να περάσει τον Μιχαηλίδη, ο τερματοφύλακας του Ατρομήτου, όμως, έπεσε και μπλόκαρε με δεύτερη προσπάθεια την μπάλα.
63' Αλλαγή παίκτη Εργοτέλης
Ο Μπουντιμίρ πήρε τη θέση του Κουτσιανικούλη.
65' Αλλαγή παίκτη Ατρόμητος
Ο Τρέχο στη θέση του Λουτσιάνο, που αποχώρησε τραυματίας.
66' Ευκαιρία Ατρόμητος
Ο Τρέχο, στην πρώτη του επαφή με την μπάλα, έκανε το δυνατό σουτ, αλλά η μπάλα πέρασε λίγο πλάγια από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Αθανασίου.
67' Γκολ Εργοτέλης Μπουντιμίρ
Κεφαλιά-πάσα του Βακουφτσή στον Μπουντιμίρ, ο οποίος μπήκε ανάμεσα στο κεντρικό αμυντικό δίδυμο του Ατρομήτου, έκανε το δεξί σουτ και έστειλε την μπάλα στη δεξιά γωνία του Μιχαηλίδη, που βγήκε από την εστία του, αλλά δεν κατάφερε να σώσει την ομάδα του από την παραβίαση.
72' Ευκαιρία Ατρόμητος
Ο Γελαδάρης έβγαλε τη σέντρα από τα αριστερά, ο Κορακάκης έπιασε την κεφαλιά, όμως ο Αθανασίου απομάκρυνε ενστικτωδώς σε κόρνερ.
80' Κίτρινη κάρτα Ατρόμητος Κάστρο
82' Σχόλιο
Το παιχνίδι είναι ανοικτό, με τις δύο ομάδες να προσπαθούν για το γκολ της νίκης.
84' Αλλαγή παίκτη Εργοτέλης
Ο Μάθις στη θέση του Βακουφτσή.
86' Σουτ Εργοτέλης
Δυνατό δεξί σουτ του Ζούνιορ έξω από τη μεγάλη περιοχή, η μπάλα άουτ.
87' Γκολ Εργοτέλης Ογκουνσότο
Λάθος του Κάστρο στο χώρο του κέντρου, ο Ογκουνσότο επωφελείται και βγαίνει στην κόντρα και από το σημείο του πέναλτι με δεξί πλασέ στέλνει την μπάλα στα δίχτυα του Μιχαηλίδη.
90' Κίτρινη κάρτα Εργοτέλης Μπουντιμίρ
90' Έναρξη καθυστερήσεων Τρία λεπτά
90' Κίτρινη κάρτα Ατρόμητος Περόνε