Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ

Ατρόμητος-Καλαμαριά 1-1

Περόνε

Η Καλαμαριά πήρε δίκαια την ισοπαλία μέσα στο Περιστέρι, λίγο πριν το τέλος το αγώνα, χάρη στο πέναλτι που κέρδισε ο Περόνε και ευστόχησε ο ίδιος, στην πρώτη του εμφάνιση με την φανέλα του Απόλλων. Ο Ατρόμητος είχε προηγηθεί επίσης με πέναλτι που εκτέλεσε εύστοχα στο 36' ο Μερίνιο.

td> Οι συνθέσεις των ομάδων
Aτρόμητος (Παράσχος): Μιχαηλίδης, Γεαλδάρης, Ιωάννου, Χάλαρης, Ολιβέιρα, Ραγκουέλ, Μερίνο, Ντοέ, Κουτσοσπύρος, Γεωργίου, Κορακάκης

Καλαμαριά (Κατσσαβάκης): Κόβατς, Φυτανίδης, Σαρακατσάνος, Γαλανόπουλος, Καραλιόπουλος, Βέλα Τζούνιορ, Κόλτσης, Χαλαουάνι, Μπούσιομ Γκονσάλβες, Περόνε

Διαιτητής: Κουκουλάκης
td> Με μια ματιά
Ο Ατρόμητος είχε την κατοχή της μπάλας αλλά η Καλαμαριά ήταν επικίνδυνη στις αντεπιθέσεις. Τελικά οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με ένα πέναλτι που αμφισβητήθηκε από τους φιλοξενούμενους. Άλλωστε οι μνήμες ήταν νωπές από το πέναλτι που δεν της δόθηκε στο ΟΑΚΑ με τον Παναθηναϊκό.

Το πιο δίκαιο αποτέλεσμα με βάση την εικόνα των δύο ομάδων ήταν η ισοπαλία, αλλά όσο περνούσε ο χρόνος ο Ατρόμητος φαινόταν ότι θα κερδίσει. Ο Κορακάκης έχασε στο 87' μεγάλη ευκαιρία να "καθαρίσει" τον αγώνα αφού σε τετ α τετ με τον Κόβατς έστειλε την μπάλα στο δοκάρι. Έτσι επειδή η μπάλα... τιμωρεί στο 90' ο Περόνε, που για πρώτη φορά φόρεσε την φανέλα της Καλαμαριάς λόγω της διαμάχης για την μεταγραφή του με τον Ιωνικό, κέρδισε πέναλτι και το εκτέλεσε ο ίδιος σημειώνοντας το τελικό και δίκαιο 1-1.
td> Συνέντευξη Τύπου
Κατσαβάκης: “Κάθε παιχνίδι τελικός”

Όπως ήταν επόμενο ο Μάκης Κατσαβάκης εμφανίστηκε ικανοποιημένος μετά το τέλος της αναμέτρησης με τον Ατρόμητο στην καθιερωμένη συνέντευξη Τύπου με τον τεχνικό του Απόλλωνα Καλαμαριάς να χαρακτήρισε το κάθε παιχνίδι ως τελικό για την ομάδα του και αμφίβολο το πέναλτι του Ατρόμητου.

“Όλη την εβδομάδα λέγαμε ότι θα κατέβουμε για να χτυπήσουμε το παιχνίδι και το δείξαμε από το ξεκίνημα φτάνοντας κοντά στο γκολ με τον Μπούσι. Ελέγξαμε το παιχνίδι στο πρώτο ημίχρονο και δεν κινδυνέψαμε καθόλου.

Ο Ατρόμητος προηγήθηκε με ένα πέναλτι για το οποίο έχω αμφιβολίες, αφού πιστεύω ότι προηγήθηκε επιθετικό φάουλ πάνω στον Σαρακατσάνο. Στο δεύτερο ημίχρονο χάσαμε τον έλεγχο, αφού ανέβηκε η απόδοση του Ατρομήτου, ο οποίος ήταν καλύτερος από εμάς.

Εμάς μας βγήκε και μια κούραση, μια κόπωση και αφήσαμε το παιχνίδί να κυλάει χωρίς ευκαιρίες. Στο τέλος ρισκάραμε βάζοντας και τον Ορφανό στην επίθεση, παίζοντας με μεγάλες μπαλιές και μας δόθηκε ένα πέναλτι για το οποίο δεν χωράει αμφιβολία ότι ήταν”.

Όσο για τη συνέχεια είπε: “Κάθε παιχνίδι από εδώ και πέρα θα είναι τελικός για εμάς. Θέλουμε να παίρνουμε βαθμούς στους εκτός έδρας αγώνες, για να “ρεφάρουμε” αυτούς που χάσαμε μέσα στην έδρα μας», και κατέληξε: «Ευχαριστούμε τον Ατρόμητο για την φιλοξενία”.

Σε ερώτηση για την απόδοση του Περόνε ο Κατσαβάκης απάντησε με νόημα: “Θα σταθώ στην διαμαρτυρία του Περόνε στην φάση του εις βάρος μας πέναλτι, που είναι κάτι που δεν με εκφράζει σαν άνθρωπο, αλλά ούτε σαν προπονητή. Από εκεί και πέρα είναι λογικό να έχει διακυμάνσεις στην απόδοσή του. Εξάλλου είναι πολύ καιρό χωρίς επίσημα παιχνίδια στα πόδια του. Πάντως περιμένουμε αρκετές βοήθειες από αυτόν, αφού είναι καλός παίκτης. Μάλιστα πιστεύω ότι σήμερα θα μπορούσε να είχε ακόμη καλύτερη απόδοση, αν πήγαιναν καλά οι δύο παίκτες που είχε μαζί του στην επίθεση”.

Παράσχος: “Πετάξαμε δυο πολύτιμους βαθμούς”

Ο τεχνικός του Ατρόμητου, Γιώργος Παράσχος, τόνισε πως με την ισοπαλία το σύνολό του πέταξε δυο πολύτιμους βαθμούς για τη συνέχεια ενώ για το πέναλτι του Απόλλωνα είπε πως θα πρέπει να το δει πρώτα στην τηλεόραση.

“Δυστυχώς πετάξαμε δυο πολύτιμους βαθμούς απέναντι σε μια ομάδα η οποία μας προβλημάτισε στο πρώτο δεκαπεντάλεπτο του αγώνα. Από εκεί και πέρα δεν κινδυνέψαμε σε κάποια άλλη φάση και δυστυχώς χάσαμε δυο βαθμούς που δείξαμε να έχουμε στο «χέρι» μας»Όσο για το πέναλτι του Απόλλωνα στις καθυστερήσεις έδειξε διστακτικός: «Όσον αφορά στο πέναλτι που δόθηκε στον Απόλλωνα, θα πρέπει να το δω το βράδυ στην τηλεόραση για να βγάλω ασφαλή συμπεράσματα. Ωστόσο θα πρέπει να επισημάνω ότι όταν δίνεται πέναλτι στο 92΄, ο διαιτητής θα πρέπει να είναι 100% σίγουρος για να το δώσει και εμένα από την θέση που ήμουν δεν φάνηκε να είναι καθαρό πέναλτι», και συνέχισε: “Συνεχίζεται η κακοδαιμονία για την ομάδα μου να χάνουμε βαθμούς στο τέλος. Εμείς πάντως θα προσπαθήσουμε να φτάσουμε τους 20 με 21 βαθμούς μέχρι του τέλος του πρώτου γύρου”.

Τέλος σε ερώτηση για το αν ο διαιτητής επηρεάστηκε από την αδικία σε βάρος του Απόλλωνα την περασμένη αγωνιστική στο ΟΑΚΑ με τον Παναθηναϊκό και έτσι έδωσε το πέναλτι υπέρ του στις καθυστερήσεις ο Κασταβάκης ήταν κατηγορηματικός:

“Δεν πρέπει να ανατρέχουμε στο παρελθόν. Εξάλλου όταν γίνεται ένα λάθος δεν θα πρέπει να διορθώνεται με λάθος. Πάντως στο δεύτερο ημίχρονο ο διαιτητής μας έδωσε ελάχιστα φάουλ, ενώ έδινε με ευκολία φάουλ στην Καλαμαριά”.

td> Όλα τα λεφτά...
H παρουσία του Περόνε που έδειξε ότι θα βοηθήσει την Καλαμαριά.
td> Ας ξεχάσουμε καλύτερα...
Οι άδειες εξέδρες του γηπέδου
td> To Live του αγώνα...
Λήξη αγώνα

90': Γκοολ! 1-1 η ισοφάριση για την Καλαμαριά με τον Περόνε να εσυτοχεί από τα 11 μέτρα.

90': Πέναλτι υπέρ της Καλαμαριάς λόγω ανατροπής του Περόνε από τον Ολιβέιρα.

90': Αλλαγή για τον Ατρόμητο.

Στην θέση του Μερίνιο μπήκε ο Σανόκο

87': Μεγάλη ευκαιρία για τον Ατρόμητο. O Kορακάκης τετ α τετ με τον Κόβατς σουτάρει και η μπάλα χτυπάει στο δοκάρι.

83': Αλλαγή για την Καλαμαριά. Στην θέση του Καραλιόπουλου μπήκε ο Ορφανός.

73': Διπλή αλλαγή για τον Ατρόμητο. Στην θέση του Κουτσοσπύρου μπήκε ο Λαζανάς και στην θέση του Ντόε μπήκε ο Λουτσιάνο

68': Αλλαγή για την Καλαμαριά.

Στην θέση του Χαλαουάνι μπήκε ο Φαβάλι

65': Κίτρινη κάρτα στον Κρασσά.

59':

Αλλαγή για την Καλαμαριά. Στην θέση του Μπούσι μπήκε ο Κρασσάς.

56': Ευκαιρία για τον Ατρόμητο! Κεφαλιά του Ολιβέιρα η μπάλα χτυπάει στο δοκάρι

51': Κίτρινη κάρτα στον Σαρακατσάνο

50':

Αδικείται από το σκορ ο Απόλλων Καλαμαριάς που παίζει καλά

45': Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου

Λήξη ημιχρόνου

43': Κίτρινη κάρτα στον Ιωάννου

36': Γκοοολ! 1-0 για τον Ατρόμητο με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μερίνιο.

35': Πέναλτι υπέρ του Ατρομήτου και κίτρινη για τον Περόνε.

Διαμαρτύρονται οι φιλοξενούμενοι για το πέναλτι.

25': Ο Ατρόμητος έχει την κατοχή της μπάλας αλλά η ομάδα της Θεσσαλονίκης δείχνει επικίνδυνη στις αντεπιθέσεις.

23': Κάθετη μπαλιά του Ουέλινγτκον στο Μπούσι, ο τελευταίος πλασάρει αλλά ο Μιχαηλίδης λέει "όχι".

7': Σουτ του Ουέλινγκτον έξω από την περιοχή, μπλοκάρει εύκολα ο Μιχαηλίδης.

1': Έναρξη αγώνα