ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ

Ατρόμητος - Κέρκυρα 4-2

μερινο

Χορταστικό σε γκολ και φάσεις ήταν ο αγώνας του Ατρόμητου με την Κέρκυρα

O Aτρόμητος είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού στο μεγαλύτερο μέρος και μόνο οι εμπνεύσεις και τα γκολ του Ντακόλ, έβγαλαν εκτός ρυθμού την ομάδα του Ντράγκαν Κοκότοβιτς, ωστόσο, δεν ήταν αρκετές για τους "Φαίακες".
td> Οι συνθέσεις των ομάδων

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Aτρόμητος: Μιχαηλίδης, Γελαδάρης, Γεωργίου, Μερίνο, Ρόβας (71' Σανόκο), Κορακάκης, Ιωάννου, Ολιβεϊρα, Λαζανάς (84' Χάλαρης), Λουτσιάνο, Ραγκουέλ (77' Κατεμής).

Κέρκυρα: Σιντιμπέ, Μοσχογιάννης, Αναστασιάδης (40' Σικόφ), Γκουστάβο, Καραδήμος (41' Ντακόλ), Φούφουλας, Καγκιούζης, Φλαβίνιο, Ντα Σίλβα (60' Φότι), Σκούφαλης, Τζαβέλλας.

Διαιτητής: M. Kουκουλάκης (Ηράκλειο)
td> Με μια ματιά
Η Κέρκυρα είχε τη πρώτη καλή στιγμή στο 3' με δοκάρι του Σκούφαλη, ωστόσο, η συνέχεια δεν ήταν η ανάλογη για τους φιλοξενούμενους. Ο Ατρόμητος πήρε τον έλεγχο του παιχνιδιού, ενώ υπέρ και των γηπεδούχων ήταν και ο άνεμος που βοήθησε τους παίκτες του Ατρόμητου στις επιθετικές τους προσπάθειες.

Οι γηπεδούχοι είχαν σε μεγάλη ημέρα τον Μερίνο. Ο Περουβιανός άσσος ήταν ο ηγέτης της ομάδας του Ντράγκαν Κοκότοβιτς καθώς έκανε την διαφορά μεταξύ των δύο αντιπάλων.

Ο άσσος της ομάδας των δυτικών προαστίων με προσωπικές ενέργειες έδωσε ασίστ γκολ σε Λαζανά και Γελαδάρη στο 35΄και 17' λεπτό της αναμέτρησης αντίστοιχα, που κατάφεραν να δώσουν το προβάδισμα στον Ατρόμητο.

Ο Μερίνο ήταν ο παίκτης που σημείωσε το τρίτο γκολ της ομάδας του με προσωπική ενέργεια Βάζοντας το κερασάκι στην τούρτα για τον ίδιο στην σημερινή αναμέτρηση.

Η Κέρκυρα έδειξε αμυντικές αδυναμίες και δεν μπόρεσε να κόψει τις εμπνεύσεις του Μερίνο. Ο τεχνικός των φιλοξενούμενων Μπάμπης Τεννές πραγματοποίησε δύο αλλαγές πριν το ημίχρονο και είδε μία από τις αλλάγες του, τον Ντακόλ, να μειώνει το σκορ στο 42', δίνοντας ελπίδες ανατροπής στο 2ο ημίχρονο.

Στο 2ο ημίχρονο πάλι η Κέρκυρα είχε την πρώτη καλή ευκαιρία του αγώνα, καθώς ο Τζαβέλας σούταρε από διαγώνια θέση το σουτ όμως κατέληξε έξω από την εστία του Μιχαηλίδη.

Η Κέρκυρα δεν κατάφερε να αλλάξει την ροή του αγώνα στο πρώτο τέταρτο του 2ου ημιχρόνου, καθώς ο Ατρόμητος διατηρούσε χωρίς να απειληθεί τον ρυθμό του ματς, με την επιβολή του κυρίως στον χώρο του κέντρου.

Ο Ντακόλ ωστόσο, έβαλε ξανά την ομάδα του στο παιχνίδι μετά από προσωπική ενέργεια και γκολ στο 74' . Η χαρά κράτησε για λίγο, αφού ο Λουτσιάνο με απευθείας εκτέλεση φάουλ στο 77' , έσβησε κάθε ελπίδα να πάρουν θετικό αποτέλεσμα οι "Φαίακες".

Ο Γελαδάρης δέχτηκε 2η κίτρινη στο 78' αφήνοντας τον Ατρόμητο με 10 παίκτες αλλά ο αγώνας δεν είχε καμία διαφοροποίηση στην εξέλιξη του και στο σκορ, με τους γηπεδούχους να φθάνουν τους 23 βαθμούς στο πρωτάθλημα.
td> Όλα τα λεφτά...
Η απόδοση του Μερίνο ήταν όλα τα λεφτά για την ομάδα του, οδηγώντας την στη νίκη. Ο Μερίνο μοίρασε δύο ασίστ και έβαλε ένα γκολ, υποχρεώνοντας την ομάδα του Μπάμπη Τεννέ σε ακόμα μία εκτός έδρα ήττα.
td> Ας ξεχάσουμε καλύτερα...
Τον λιγοστό κόσμο που βρέθηκε στο γήπεδο του Ατρομήτου.
td> To Live του αγώνα...
Συνθέσεις ομάδων

Aτρόμητος: Μιχαηλίδης, Γελαδάρης, Γεωργίου, Μερίνο, Ρόβας, Κορακάκης, Ιωάννου, Ολιβεϊρα, Λαζανάς, Λουτσιάνο, Ραγκουέλ.

Κέρκυρα: Σιντιμπέ, Μοσχογιάννης, Αναστασιάδης, Γκουστάβο, Καραδήμος, Φούφουλας, Καγκιούζης, Φλαβίνιο, Ντα Σίλβα, Σκούφαλης, Τζαβέλλας.

1' Έναρξη αγώνα
3' Δοκάρι Κέρκυρα
Ο Σκούφαλης είχε την πρώτη καλή ευκαιρία για την ομάδα του, καθώς η κεφαλιά που επιχείρησε βρήκε το οριζόντιο δοκάρι του Μιχαηλίδη.
14' Ευκαιρία Aτρόμητος
Ο Λουτσιάνο με σέντρα από τα αριστερά μετά από καλή προσπάθεια, βρήκε τον Κορακάκη ο οποίος όμως δεν κατάφερε να κοντρολάρει την μπάλα στο ύψος του πέναλτι και έχασε την ευκαιρία να δώσει προβάδισμα στον Ατρόμητο.
17' Γκολ Aτρόμητος Λαζανάς
Ο Μερίνο με εξαιρετική προσπάθεια έβγαλε ασίστ στον Λαζανά, που μόνος του απέναντι στον Σιντιμπέ δεν δυσκολεύτηκε να ανοίξει το σκορ για τους γηπεδούχους.
23' Φάουλ Aτρόμητος
Ο Λουτσιάνο στέλνει την μπάλα πάνω στο τείχος.
27' Σχόλιο
Ο Ατρόμητος διατηρεί τον έλεγχο του παιχνιδιού, χωρίς να απειλείται από τους φιλοξενούμενους.
35' Γκολ Aτρόμητος Γελαδάρης
Ο Ατρόμητος με πανομοιότυπο τρόπο διπλασιάζει τα τέρματα. Ο Γελαδάρης από τα αριστερά, χωρίς δεύτερη σκέψη σούταρε και παραβιάσε την εστία του Σιντιμπέ.
36' Κίτρινη κάρτα Aτρόμητος Γελαδάρης
37' Γκολ Aτρόμητος Μερίνο
Ο Μερίνο πήρε την μπάλα μακριά από την περιοχή, μπήκε ανενόχλητος στην μεγάλη περιοχή του Σιντιμπέ και με πλασέ έδωσε προβάδισμα τριών τερμάτων στον Ατρόμητο.
39' Κίτρινη κάρτα Aτρόμητος Κορακάκης
40' Αλλαγή παίκτη Κέρκυρα Αναστασιάδης
Ο Σικόφ μπήκε στον αγώνα.
41' Αλλαγή παίκτη Κέρκυρα Καραδήμος
Ο Ντακόλ μπήκε στον αγώνα.
42' Γκολ Κέρκυρα
Ο Ντακόλ πήρε την μπάλα σε θέση φορ από τον Σκούφαλη και με σουτ μέσα από την περιοχή μείωσε το σκορ.
45' Λήξη ημιχρόνου
46' Σέντρα 2ου ημιχρόνου
48' Κίτρινη κάρτα Κέρκυρα Τζαβέλας
49' Άουτ Κέρκυρα
Ο Τζαβέλας σούταρε από διαγώνια θέση, το σουτ όμως κατέληξε έξω από την εστία του Μιχαηλίδη.
55' Ευκαιρία Aτρόμητος
Ο Λαζανάς σε τετ-α-τετ δεν κατάφερε να αυξήσει το σκορ για τον Ατρόμητο.
60' Αλλαγή παίκτη Κέρκυρα Ντα Σίλβα
Ο Φότι μπήκε στον αγώνα.
62' Κίτρινη κάρτα Κέρκυρα Μοσχογιάννης
71' Αλλαγή παίκτη Aτρόμητος Ρόβας
Ο Σανόκο μπήκε στον αγώνα.
74' Γκολ Κέρκυρα Ντακόλ
Ο Ντακόλ πρόλαβε την έξοδο του Μιχαηλίδη και με πλασέ έξω από την μεγάλη περιοχή, μείωσε το σκορ για την ομάδα του.
76' Γκολ Aτρόμητος Λουτσιάνο
Ο Λουτσιάνο με εύστοχη εκτέλεση φάουλ έδωσε προβάδισμα δύο γκολ στην ομάδα του.
77' Αλλαγή παίκτη Aτρόμητος Ραγκουέλ
Ο Κατεμής μπήκε στον αγώνα.
78' Κόκκινη κάρτα Aτρόμητος Γελαδάρης
84' Αλλαγή παίκτη Aτρόμητος Λαζανάς
Ο Χάλαρης μπήκε στον αγώνα.
90' Έναρξη καθυστερήσεων