Ατρόμητος-Λάρισα 2-2

Ατρόμητος-Λάρισα

Ατρόμητος και Λάρισα μοιράστηκαν βαθμούς και εντυπώσεις στο Περιστέρι (2-2)

Η ΑΕΛ πήρε δύο φορές το προβάδισμα στο σκορ με τους Φέρστερ (14') και Αλωνεύτη (56'), όμως ο Ατρόμητος είχε ισάριθμες απαντήσεις με τους Κορακάκη (38') και Ντόε (90'). Ντεμπούτο με ισοπαλία, λοιπόν, για τον Ντράγκαν Κοκότοβιτς στον πάγκο των γηπεδούχων.
td> Οι συνθέσεις των ομάδων
Ατρόμητος (Ντράγκαν Κοκότοβιτς): Μιχαηλίδης, Γελαδάρης, Γεωργίου, Ολιβέιρα, Μαγκντί (63' Ντόε), Κατεμής (43' Σανόκο), Μερίνο (76' Χάλαρης), Λαζανάς, Άντερσον, Λουτσιάνο, Κορακάκης.

Λάρισα (Γιώργος Δώνης): Κοτσόλης, Γκαλίτσιος, Νταμπίζας, Φέρστερ, Βενέτης, Μπασιλά, Γκίκας, Αλωνεύτης (87' Κόζλεϊ), Φωτάκης (72' Πούτας), Κλέιτον (57' Γκούγκα), Καλαντζής.

Διαιτητής: Μαζαράκος (Άρτας)

Βοηθοί: Γούκος (Ηπείρου), Φίτσας (Πρέβεζας)

Τέταρτος διαιτητής: Ζανετίδης (Δωδεκανήσου)

Κίτρινες κάρτες: Γεωργίου, Κορακάκης (Ατρόμητος), Κλέιτον, Νταμπίζας (Λάρισα)

Κόκκινες κάρτες: -
td> Με μια ματιά
Η Λάρισα αιφνιδίασε τον Ατρόμητο και ήταν αυτή που άνοιξε το σκορ. Στο 14', ο Φωτάκης εκτέλεσε φάουλ, ο Φέρστερ έκανε την προβολή και άνοιξε το σκορ για την ομάδα του.

Ο Ατρόμητος, πάντως, είχε τον έλεγχο του αγώνα και στο 38' ήρθε η ισοφάριση. Υστερα από σέντρα του Μερίνο, ο Λουτσιάνο προσπάθησε να πιάσει την κεφαλιά, από τις κόντρες η μπάλα έφτασε στον Κορακάκη, ο οποίος από κοντά δεν δυσκολεύτηκε να κάνει το 1-1.

Ο Ατρόμητος διατήρησε την κατοχή και στα υπόλοιπα λεπτά, οι φιλοξενούμενοι όμως ήταν αυτοί που κατάφεραν να απειλήσουν στο 39' με τετ α τετ του Φωτάκη, ύστερα από ωραία ενέργεια του Αλωνεύτη, ενώ στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου ο Κλέιτον βρέθηκε ολομόναχος στην περιοχή των αντιπάλων, αλλά το κοντρόλ του ήταν απογοητευτικό με αποτέλεσμα να μπλοκάρει ο Μιχαηλίδης.

Στην επανάληψη, ο Ατρόμητος μπήκε πιο δυνατά... Στο 54', ο Μαγκντί σούταρε έξω από την περιοχή και ο τερματοφύλακας της Λάρισας έδιωξε σε κόρνερ. Το κόρνερ εκτέλεσε ο Λουτσιάνο, η μπάλα έφτασε στον Μερίνο, ο οποίος με σέντρα-σουτ έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι, ενώ στη συνέχεια ο Μαγκντί δεν μπόρεσε να σκοράρει από πολύ κοντά. Αξίζει να σημειωθεί ότι σε αυτή τη φάση οι γηπεδούχοι διαμαρτύρονται για χέρι του Γκαλίτσιου.

Στο 57', ο Κλέιτον επιχείρησε μπαλιά προς τον Αλωνεύτη, ο οποίος αφού ξεπέρασε στο σπριντ τρεις αμυντικούς έκανε το 1-2 για τους Λαρισαίους. Στο 65ο λεπτό και ύστερα από σέντρα του Καλαντζή ο Αλωνεύτης έστειλε με σουτ τη μπάλα να περάσει λίγο άουτ.

Ο Ατρόμητος προσπάθησε να ισοφαρίσει χωρίς να κάνει κάτι ουσιαστικό μέχρι το 90'... Η λύτρωση ήρθε με τον Ντόε, που με πλασέ διαμόρφωσε το τελικό 2-2.
td> Όλα τα λεφτά...
Ο Φράνσις Ντόε βρισκόταν με το ένα πόδι εκτός ομάδας, όμως ο Λιβεριανός επιθετικός έδωσε την απάντησή του μέσα στο γήπεδο. Μπήκε στον αγώνα ως αλλαγή και στο 90' έσωσε τον Ατρόμητο από μία οδυνηρή εντός έδρας ήττα.
td> Ας ξεχάσουμε καλύτερα...
Το ματς ήταν εξαιρετικό... Αν είχε και περισσότερο κόσμο στο γήπεδο, όλα θα ήταν τέλεια. Φίλαθλοι της Λάρισας έδωσαν βροντερό "παρών", αλλά αυτοί του Ατρόμητου για μία ακόμα φορά απείχαν.
td> To Live του αγώνα...
1' Συνθέσεις ομάδων
Ατρόμητος (Ντράγκαν Κοκότοβιτς): Μιχαηλίδης, Γελαδάρης, Γεωργίου, Ολιβέιρα, Μαγκντί, Κατεμής, Μερίνο, Λαζανάς, Άντερσον, Λουτσιάνο, Κορακάκης.

Λάρισα (Γιώργος Δώνης): Κοτσόλης, Γκαλίτσιος, Νταμπίζας, Φέρστερ, Βενέτης, Μπασιλά, Γκίκας, Αλωνεύτης, Φωτάκης, Κλέιτον, Καλαντζής.

1' Έναρξη αγώνα
5' Σχόλιο
Παιχνίδι κέντρου στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.
8' Φάουλ Ατρόμητος Λουτσιάνο
Ο Βραζιλιάνος εκτέλεσε φάουλ, ο Κοτσόλης δεν αιφνιδιάστηκε και μπλόκαρε την μπάλα.
14' Γκολ Λάρισα Φέρστερ
Ο Φωτάκης εκτέλεσε φάουλ, η άμυνα του Ατρόμητου "κοιμήθηκε" και ο Φέρστερ με προβολή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Μιχαηλίδη.
16' Κίτρινη κάρτα Λάρισα Κλέιτον
20' Σχόλιο
Η ΑΕΛ αιφνιδίασε τον Ατρόμητο, καθώς στην πρώτη αξιόλογη επιθετική της προσπάθεια κατάφερε να πάρει προβάδισμα στο σκορ.
31' Κίτρινη κάρτα Ατρόμητος Γεωργίου
31' Κίτρινη κάρτα Λάρισα Νταμπίζας
38' Γκολ Ατρόμητος Κορακάκης
Σέντρα του Μερίνο από τα δεξιά, ο Λουτσιάνο βρέθηκε αμαρκάριστος στη μεγάλη περιοχή, προσπάθησε να πιάσει την κεφαλιά και από τις κόντρες έγινε κάτοχος της μπάλας ο Κορακάκης, που έκανε από κοντά το 1-1.
43' Αλλαγή παίκτη Ατρόμητος
Ο Σανόκο πήρε τη θέση του Κατεμή.
45' Έναρξη καθυστερήσεων Δύο λεπτά
45' Λήξη ημιχρόνου
46' Σέντρα 2ου ημιχρόνου
47' Σουτ Ατρόμητος Μαγκντί
Μακρινό σουτ του Μαγκντί, έξω από την περιοχή, η μπάλα πέρασε αρκετά άουτ.
53' Ευκαιρία Ατρόμητος Μαγκντί
Ο Μαγκντί σούταρε δυνατά έξω από την περιοχή, αλλά ο Κοτσόλης έδιωξε με υπερένταση και ο Φέρστερ απομάκρυνε σε κόρνερ.
55' Δοκάρι Ατρόμητος Μερίνο
Σέντρα-σουτ του Μερίνο, η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι του Κοτσόλη...
56' Γκολ Λάρισα Αλωνεύτης
Αντεπίθεση για τη Λάρισα, με τον Αλωνεύτη να γίνεται κάτοχος της μπάλας, να πιάνει το ξαφνικό σουτ και να κάνει το 1-2 μέσα στο Περιστέρι.
57' Αλλαγή παίκτη Λάρισα
Ο Γκούγκα αντικατέστησε τον Κλέιτον.
63' Αλλαγή παίκτη Ατρόμητος
Ο Ντόε πήρε τη θέση του Μαγκντί.
64' Ευκαιρία Λάρισα Αλωνεύτης
Μπαλιά του Φωτάκη στον Αλωνεύτη, ο οποίος έκανε το σουτ, αλλά ο Μιχαηλίδης απέκρουσε σωτήρια.
72' Αλλαγή παίκτη Λάρισα
Ο Πούτας αντικατέστησε τον Φωτάκη.
76' Κίτρινη κάρτα Ατρόμητος Κορακάκης
76' Αλλαγή παίκτη Ατρόμητος
Ο Χάλαρης πήρε τη θέση του Μερίνο.
78' Κίτρινη κάρτα Ατρόμητος Σανόκο
87' Αλλαγή παίκτη Λάρισα
Ο Κόζλεϊ αντικατέστησε τον Αλωνεύτη.
89' Ευκαιρία Ατρόμητος Χάλαρης
Ο Λουτσιάνο έβγαλε τη σέντρα από τα δεξιά, ο Χάλαρης έπιασε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ.
90' Γκολ Ατρόμητος Ντόε
Σουτ του Λιβεριανού επιθετικού μέσα από τη μεγάλη περιοχή και 2-2!
90' Έναρξη καθυστερήσεων Τέσσερα λεπτά