Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ

Ατρόμητος-Λεβαδειακός 3-0

Πανηγυρικό, πανηγυρική

Την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα κατέκτησε ο Ατρόμητος που επιβλήθηκε εντός έδρας του Λεβαδειακού με 3-0

Στο Δημοτικό Στάδιο του Περιστερίου, ο Ατρόμητος παρουσιάστηκε στο πρώτο ημίχρονο καλύτερος από τον Λεβαδειακό, ωστόσο με εξαίρεση το δοκάρι του Νάστου στο 12ο λεπτό του αγώνα, δημιούργησε λίγες πραγματικά επικίνδυνες στιγμές στα καρέ του Μπλάζιτς, με αποτέλεσμα η ανάπαυλα να βρει τις δύο ομάδες ισόπαλες με 0-0.
Στην επανάληψη όμως οι παίκτες του Γιώργου Δώνη μπήκαν με τον καλύτερο δυνατό τρόπο! Στο 50' ο Ηλίας Αναστασάκος "εκμεταλλεύτηκε" την κάθετη μπαλιά του Φαβάλι και με έξοχο πλασέ με το αριστερό και αφού πρώτα είχε εξουδετερώσει τον Μπλάζιτς, έδωσε το προβάδισμα στους Περιστεριώτες.

Στο 67' ο Ατρόμητος πάλι με πρωταγωνιστή τον 32χρονο επιθετικό έκανε το 2-0, παίρνοντας παράλληλα σημαντικό προβάδισμα για τη νίκη.

Ο Λεβαδειακός στη συνέχεια προσπάθησε να αντιδράσει, είχε δύο καλές στιγμές με Μπράνκο και Πάουλο Κόστα αλλά ο Μιχαηλίδης διατήρησε ανέπαφη την εστία του. Και λίγο πριν τη συμπλήρωση της κανονικής διάρκειας οι γηπεδούχοι πέτυχαν και τρίτο τέρμα, αυτή τη φορά με τον Πόποβιτς που διαμόρφωσε με κεφαλιά το τελικό 3-0.
Οι συνθέσεις των ομάδων
Ατρόμητος (Γιώργος Δώνης): Μιχαηλίδης, Νάστος, Μαρσέλο Ολιβέιρα, Μπλένχιο (15' Μπαζίνσκι), Κουτσόπουλος, Νεμπεγλέρας, Σαρμιέντο, Τάτος (57' Σφακιανάκης), Φαβάλι, Κάμπας (75' Πόποβιτς), Αναστασάκος.

Λεβαδειακός (Κίκε Ερνάντεθ): Μπλάζιτς, Μουλόπουλος, Μαρτορέλ (52' Βασιλείου), Μασάδο, Κολτζος, Ζησόπουλος, Ταραλίδης (25' Μπράνκο), Ναπολεόνι, Πάουλο Κόστα, Μπάρκογλου, Μπαλβορίν (46' Σερτζίνιο)

Γήπεδο: Δημοτικό Στάδιο Περιστερίου
Διαιτητής: Κωνσταντινέας (Μεσσηνίας)
Βοηθοί: Bασιλειάδης (Μακεδονίας), Αλεξέας (Μεσσηνίας)
Κίτρινες Νάστος, Ολιβέιρα, Νεμπεγλέρας / Μπαλβορίν, Κόλτζος, Μπλάζιτς
Κόκκινες: -
Με μια ματιά
Για το πρώτο... τρίποντο της χρονιάς κόντρα στον Λεβαδειακό στόχευαν ο Γιώργος Δώνης και οι παίκτες του Ατρόμητου στην αναμέτρηση του Δημοτικού Σταδίου του Περιστερίου, για την 7η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Super League, απέναντι στον Λεβαδειακό.

Ο Έλληνας τεχνικός διαθέτοντας όλα τα όπλα στη φαρέτρα του ήθελε να δώσει ένα τέλος στο αρνητικό σερί που ήθελε τους γηπεδούχους να μην έχουν γευτεί τη χαρά της νίκης στις 6 πρώτες αγωνιστικές μετρώντας μόλις δύο βαθμούς στη φετινή σεζόν.

Στο αντίπαλο στρατόπεδο ο Κίκε Ερνάντεθ δίχως να υπολογίζει στις υπηρεσίες των Αγκάλι και Μπούσι, γνωρίζοντας παράλληλα τις δυσκολίες του παιχνιδιού, ήθελε να επιστρέψει το σύλλογο της Φυλής στις νίκες προκειμένου να ξεκολλήσει η ομάδα του από τα χαμηλά... διαμερίσματα του βαθμολογικού πίνακα.

"Ατρόμητος" στα πρώτα λέπτα

Η αναμέτρηση στο Περιστέρι ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να "πατούν" καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο από τους αντιπάλους τους και από τα πρώτα κιόλας λεπτά να κάνουν αισθητή την παρουσία τους στα καρέ του Μπλάζιτς. Η αρχή έγινε με ένα συρτό σουτ του Φαβάλι μόλις στο 3', με τον τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων να μπλοκάρει με ευκολία.

Ο Λεβαδειακός απάντησε ένα λεπτό αργότερα με σουτ του φορμαρισμένου Γιώργου Μπάρκογλου, το οποίο όμως πέρασε άουτ. Ο Κάμπας στο 6' επιχείρησε εντυπωσιακό ανάποδο ψαλίδι από το ύψος του πέναλτι το οποίο ωστόσο εξουδετερώθηκε εύκολα από τον Μπλάζιτς.

Οι διαθέσεις των παικτών του Ατρόμητου ήταν εμφανείς και αποτέλεσμα αυτού ήταν λίγο πριν τη συμπλήρωση 15 λεπτών παιχνιδιού να αγγίξουν το γκολ! Έπειτα από σέντρα του Κουτσόπουλου από τα αριστερά και σύγχυση στην άμυνα του Λεβαδειακού η μπάλα έφτασε στον Νάστο που σούταρε, με την προσπάθειά του όμως να σταματά στο δοκάρι του πορτιέρο των φιλοξενούμενων.

1-1 στις... αλλαγές

Αυτή ήταν και η σημαντικότερη φάση του ματς μέχρι το 15' όταν και το παιχνίδι άρχσε να παίρνει άλλη μορφή, πιο... δυναμική με τον Κωνσταντινέα να χρειάζεται να βγάλει από το μπλοκάκι του 4 φορές την κίτρινη κάρτα και τις δύο ομάδες να αναγκάζονται να αλλάξουν τα πλάνα τους, πραγματοποιώντας από μία αλλαγή η κάθε μία.

Συγκεκριμένα ο Μπαζίνσκι πέρασε στη θέση του τραυματία Μπλένχιο, ενώ ο Ταραλίδης αποχώρησε επίσης τραυματίας από τον αγωνιστικό χώρο παραχωρώντας τη θέση του στον Μπράνκο.

Το σκηνικό μέχρι την ανάπαυλα του ημιχρόνου δεν άλλαξε δραματικά, με τον Ατρόμητο να επιτίθεται... ανεπιτυχώς, με ένα σουτ του Καράμπελα έξω από την περιοχή να περνάει πάνω από την εστία και ακόμα ένα του Κάμπα μέσα από την περιοχή να καταλήγει στην αγκαλιά Μπλάζιτς και τους φιλοξενούμενους να προσπαθούν μέσω αντεπιθέσεων να... κλέψουν το αποτέλεσμα.

Στην τελευταία καλή στιγμή του πρώτου μέρους ο Κάμπας τροφοδότησε με έξοχο τρόπο (σ.σ. τακουνάκι) τον Κουτσόπουλο όμως το σουτ του, από πλεονεκτική θέση, εξουδετερώθηκε από τον πορτιέρο του Λεβαδειακού.

"Ανάσταση" με Αναστασάκο

Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο μπήκε στην επανάληψη του ματς ο Ατρόμητος καθώς με τη συμπλήρωση 50 λεπτών ο Αναστασάκος "λύτρωσε" την ομάδα του πετυχαίνοντας το 1-0. Ο Φαβάλι με κάθετη μπαλιά βρήκε τον 32χρονο επιθετικό ο οποίος με έξοχη ενέργεια απέφυγε τον Μπλάζιτς και με αριστερό πλασέ έστειλε την μπάλα στο βάθος της αντίπαλης εστίας.

Μάλιστα προτού καλά καλά κοπάσουν οι πανηγυρισμοί ο Ατρόμητος βρέθηκε κοντά στο 2-0 με τον Τάτο να βγάζει σε θέση βολής τον Νεμπεγλέρα ωστόσο το σουτ που επιχείρησε ο τελευταίος δεν είχε ευτυχή κατάληξη για την ομάδα του.

Το παιχνίδι μετά το 1-0 είχε ανοίξει και ο Ατρόμητος έψαχνε την ευκαιρία για να πετύχει ένα δεύτερο τέρμα με το οποίο θα πλησιάζε ακόμα περισσότερο στην πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα. Και οι Περιστεριώτες τη βρήκαν στο 67' με τον Αναστασάκο να "σπάει" το οφσάιντ να μπαίνει ανενόχλητος στην περιοχή και ξεπερνώντας τον Μπλάζιτς να σημειώνει, σχεδόν με πανομοιότυπο τρόπο, το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στην αναμέτρηση και φυσικά το 2-0.

Πίεσε αλλά...

Το 2-0 είχε δώσει σημαντικό προβάδισμα στους γηπεδούχους, οι οποίοι όμως "χαλάρωσαν" με αποτέλεσμα να δώσουν χώρο στο Λεβαδειακό που "ξύπνησε" ένα τέταρτο πριν το τέλος του αγώνα.

Αρχικά ο Μπράνκο στο 74' δοκίμασε με μακρινό σουτ τα αντανακλαστικά του Μιχαηλίδη που επενέβη θετικά απομακρύνοντας σε κόρνερ, από το οποίο προήλθε η κεφαλιά του Μασάδο που κατέληξε άουτ. Τρία λεπτά αργότερα ο Μιχαηλίδης έσωσε από βέβαιη παραβίαση την εστία του όταν στο τετ α τετ με τον Πάουλο Κόστα απομάκρυνε με το πόδι.

Πω... πω... βιτς και 3-0

Οι γηπεδούχοι όμως ήταν εκείνοι που μίλησαν τελευταίοι με τον Πόποβιτς να προειδοποιεί αρχικά με ανάποδο ψαλίδι και στο 88' με κεφαλιά-ψαράκι έπειτα από σέντρα του Νεμπεγλέρα να διαμορφώνει το τελικό 3-0.
Video με τα γκολ της αναμέτρησης

Συνέντευξη Τύπου
Δώνης (Ατρόμητος): " Περάσαμε ένα δύσκολο πρόγραμμα με 4 εκτός έδρας ματς και 2 εντός, απέναντι σε ΑΕΚ και ΠΑΟΚ οπότε καταλαβαίνεται ότι δεν υπήρχε περιθώριο για άλλες απώλειες. Αυτή η νίκη θα αποτελέσει νέα αρχή για την ομάδα μου. Είμαι ευχαριστημένος γιατί παίξαμε ωραία, με πολλές σωστές επιθέσεις, πλαγιοκοπήσεις και τρία ωραία γκολ.

Οι αλλαγές στην αποστολή και την ενδεκάδα είναι αναπόφευκτες. Έχουμε, εκτός από τους Αναστασάκο και Κάμπα και τους Καλαντζή, Περόνε, Μπρίτο και Πόποβιτς για την επίθεση. Δύο θα παίζουν, δύο θα κάθονται στον πάγκο. Οι πολλές επιλογές δημιουργούν συναγωνισμό και αυτό είναι καλό".

Ερνάντεθ (Λεβαδειακός): " Η ομάδα χρειάζεται να αποκτήσει εμπιστοσύνη και να πιστέψει στις δυνατότητές της. Αυτή τη στιγμή δεν το έχει, αλλά πιστεύω ότι θα το αποκτήσουμε. Δυστυχώς, όταν δεχόμαστε γκολ, πέφτει η ψυχολογία μας. Πρέπει να δουλέψουμε πάνω σε αυτό. Από εδώ και πέρα, όλοι οι αγώνες είναι σημαντικοί. Είμαστε σε δύσκολη κατάσταση, αλλά δεν κλαίμε".

Όλα τα λεφτά...
Ο Ηλίας Αναστασάκος που με τα δύο τέρματα που πέτυχε στο παιχνίδι ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής.
Ας ξεχάσουμε καλύτερα...
Τον παθητικό ρόλο του Λεβαδειακού που δημιούργησε ελάχιστες φάσεις στα 90 λεπτά του αγώνα στο Περιστέρι.
To Live του αγώνα... Από τον Δημήτρη Χονδρογιάννη
Η 11άδα των φιλοξενούμενων Λεβαδειακός
Κίκε Ερνάντεθ: Μπλάζιτς, Μουλόπουλος, Μασάδο, Μαρτορέλ, Κόλτζος, Ταραλίδης, Ζησόπουλος, Ναπολεόνι, Μπάρκογλου, Πάουλο Κόστα, Μπαλβορίν.
Η 11άδα των γηπεδούχων Ατρόμητος
Γιώργος Δώνης: Μιχαηλίδης, Νάστος, Μαρσέλο, Μπλένχιο, Κουτσόπουλος, Φαβάλι, Νεμπεγλέρας, Σαρμιέντο, Τάτος, Κάμπας, Αναστασάκος.
Στοιχεία Αγώνα
Γήπεδο: Δημοτικό Στάδιο Περιστερίου.
Διαιτητής: Π.Κωνσταντινέας (Μεσσηνίας)
Βοηθοί: Λ.Βασιλειάδης (Μακεδονίας), Η.Αλεξέας (Μεσσηνίας)

1' Έναρξη αγώνα
3' Σουτ Ατρόμητος Φαβάλι
Σουτ του Φαβάλι, αλλά μπλοκάρει εύκολα ο Μπλάζιτς.
7' Σουτ Ατρόμητος Κάμπας
Ψαλιδάκι του Κάμπα, με την μπάλα να πηγαίνει κατευθείαν στην αγκαλιά του Μπλάζιτς.
10' Σχόλιο
Οι γηπεδούχοι είναι πιο επιθετικοί.
12' Δοκάρι Ατρόμητος Νάστος
Σουτ του Νάστου μέσα από την μεγάλη περιοχή, η μπάλα κοντράρει και χτυπάει στο οριζόντιο δοκάρι.
14' Σουτ Ατρόμητος Πάουλο Κόστα
Σουτ του Πάουλο Κόστα, αλλά μπλοκάρει χωρίς δυσκολία ο Μιχαηλίδης.
15' Αλλαγή παίκτη Ατρόμητος
Ο Μπατσίνσκι στη θέση του Μπλένχιο.
16' Κίτρινη κάρτα Ατρόμητος Νάστος
16' Κίτρινη κάρτα Λεβαδειακός Μπαλβορίν
25' Αλλαγή παίκτη Λεβαδειακός
Ο Μπράνκο στη θέση του Ταραλίδη.
26' Σουτ Ατρόμητος Νεμπεγλέρας
Σουτ του Νεμπεγλέρα, μπλόκαρε ο Μπλάζιτς.
28' Κίτρινη κάρτα Ατρόμητος Μαρσέλο
29' Κίτρινη κάρτα Λεβαδειακός Κόλτζος
45' Έναρξη καθυστερήσεων +1 λεπτό
45' Λήξη ημιχρόνου
46' Σέντρα 2ου ημιχρόνου
46' Αλλαγή παίκτη Λεβαδειακός
Ο Σερτζίνιο στη θέση του Μπαλβορίν.
50' Γκολ Ατρόμητος Αναστασάκος
Ωραία ενέργεια του Αναστασάκου που περνάει και τον Μπλάζιτς και με πλασέ κάνει το 1-0 για τον Ατρόμητο.
52' Ευκαιρία Ατρόμητος Νεμπεγλέρας
Ωραία ομαδική προσπάθεια των παικτών του Ατρομήτου, η μπάλα φτάνει στον Νεμπεγλέρα, ο οποίος μέσα από την μεγάλη περιοχή κάνει το πλασέ, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.
55' Αλλαγή παίκτη Λεβαδειακός
Ο Βασιλείου στη θέση του Μαρτορέλ.
58' Αλλαγή παίκτη Ατρόμητος
Ο Σφακιανάκης στη θέση του Τάτου.
67' Γκολ Ατρόμητος Αναστασάκος
Ο Αναστασάκος βγαίνει μόνος του στην αντεπίθεση, τετ α τετ με τον Μπλάζιτς, περνάει τον τερματοφύλακα του Λεβαδειακού και κάνει το 2-0 για την ομάδα του.
67' Κίτρινη κάρτα Λεβαδειακός Μπλάζιτς
74' Σουτ Ατρόμητος Μπράνκο
Σουτ του Μπράνκο, αλλά αποκρούει ο Μιχαηλίδης.
75' Αλλαγή παίκτη Ατρόμητος
Ο Πόποβιτς στη θέση του Κάμπα.
77' Ευκαιρία Λεβαδειακός Πάουλο Κόστα
Τετ α τετ ο Πάουλο Κόστα με τον Μιχαηλίδη, κάνει το πλασέ, αλλά αποκρούει εντωπωσιακά ο τερματοφύλακας του Ατρομήτου.
83' Ευκαιρία Ατρόμητος Πόποβιτς
Καταπληκτική ενέργεια του Πόποβιτς, ο οποίος κάνει το κοντρόλ με το στήθος στη συνέχεια το ψαλιδάκι, αλλά η μπάλα πέρασε λίγα εκατοστά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Μπλάζιτς.
88' Γκολ Ατρόμητος Πόποβιτς
Ωραία σέντρα του Νεμπεγλέρα από τα δεξιά, στην πορεία της μπάλας βρίσκεται ο Πόποβιτς, ο οποίος με κεφαλιά-ψαράκι νικάει τον Μπλάζιτς για το 3-0.
89' Κίτρινη κάρτα Ατρόμητος Νεμπεγλέρας
90' Έναρξη καθυστερήσεων +3 λεπτά