X

Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

Ατρόμητος - Πανιώνιος 4-0

Καταιγιστικός ο Ατρόμητος ο οποίος επιβλήθηκε του Πανιωνίου με 4-0 έχοντας σε μεγάλη μέρα τον Δημήτρη Παπαδόπουλο. Εντυπωσιακή εμφάνιση για τους γηπεδούχους, κάκιστοι οι "κυανέρυθροι".

Μία από τις καλύτερες φετινές του εμφανίσεις πραγματοποίησε ο Ατρόμητος, ο οποίος δε συνάντησε την παραμικρή αντίσταση από τον Πανιώνιο. Οι Περιστεριώτες μπήκαν πολύ δυνατά από το πρώτο λεπτό και έφτασαν με χαρακτηριστική ευκολία στη νίκη, η οποία τους διατηρεί στη δεύτερη θέση.

Η Super BALL στην Τούμπα για το ντέρμπι μεταξύ του ΠΑΟΚ και του Ολυμπιακού. Ρεπορτάζ, συνεντεύξεις, σχόλια και εκπομπή από τις 21:00. Καλεσμένος στο studio ο Στέφανος Καπίνο!

Το γρήγορο γκολ του Παπαδόπουλου έλυσε τα πόδια τους και παράλληλα τους έδωσε τη δυνατότητα να χτυπήσουν στις αντεπιθέσεις. Βρήκαν τους χώρους και το εκμεταλλεύτηκαν άψογα με αποτέλεσμα να κλειδώσουν το τρίποντο από πολύ νωρίς.

Από την άλλη, ίσως τη χειρότερη φετινή του εμφάνιση πραγματοποίησε ο Πανιώνιος. Τίποτα δεν πήγε καλά, τα αμυντικά κενά ήταν πάρα πολλά, ενώ οι "κυανέρυθροι" δεν κατάφεραν ούτε για λίγο να παγώσουν τον ρυθμό του παιχνιδιού.

Αυτή είναι η πιο βαριά φετινή ήττα για τον Πανιώνιο, ο οποίος είχε δεχτεί τέσσερα γκολ άλλες δύο φορές κόντρα σε ΠΑΟΚ και Πανθρακικό. Έτσι μετά από αυτό το αποτέλεσμα η ομάδα της Νέας Σμύρνης έμεινε στους 31 βαθμούς.

Ταυτότητα του αγώνα

Γήπεδο: Περιστερίου

Καιρός: Σποραδικές βροχές και ανεμώδης

Διαιτητής: Δελφάκης (Αρκαδίας)

Βοηθοί: Τσολάκης (Αθηνών), Βέρρης (Λέσβου)

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (ΠΑΡΑΣΧΟΣ): Τσέναμο, Νάστος, Λαζαρίδης, Φυτανίδης, Γιαννούλης (66' Μπάλας), Δημούτσος, Γκαρσία, Ούμπιδες, Μπρίτο (84' Κιβρακίδης), Καραμάνος, Παπαδόπουλος (75' Φωτάκης)

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (ΑΝΑΣΤΟΠΟΥΛΟΣ): Ανέστης, Λαμπρόπουλος, Αυλωνίτης, Παντίδος, Κούρος, Μητρόπουλος, Κούρντι, Ντούνης (64' Καμπάνταης), Κολοβός, Αραβίδης, Γιάννου (46' Λάσνικ)

Γκολ: 3', 22' Παπαδόπουλος, 26' Νάστος, 63' Ούμπιδες

Κίτρινες κάρτες: 16' Νάστος / 2' Μητρόπουλος, 53' Κούρντι

Κόκκινες κάρτες: -

Δείτε το live της αναμέτρησης

Ανασκόπηση

Ονειρικό ήταν το ξεκίνημα του Ατρομήτου, ο οποίος μπήκε με το πόδι πατημένο στο γκάζι. Μόλις στο 3' από εκτέλεση κόρνερ ο Παπαδόπουλος πήρε την κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι και δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στον Ανέστη κάνοντας το 1-0. Οι παίκτες του Πανιωνίου προσπάθησαν να ανεβούν, άφησαν χώρους και το πλήρωσαν.

Στο 23' οι γηπεδούχοι αναπτύχθηκαν εξαιρετικά στην αντεπίθεση, ο Παπαδόπουλος έβγαλε στον κενό χώρο για τον Νάστο και ο τελευταίος από κοντά νίκησε τον Ανέστη ανεβάζοντας τον δείκτη του σκορ στο 2-0. Πριν συνέλθουν οι φιλοξενούμενοι έγινε και το 3-0. Ο Μπρίτο τροφοδότησε τον Παπαδόπουλο κι εκείνος με πλασέ χρίστηκε ξανά σκόρερ.

Μετά από αυτή τη φάση οι γηπεδούχοι άφησαν το πόδι από το γκάζι και ως το τέλος του ημιχρόνου δεν έκαναν άλλη ευκαιρία. Ωστόσο, ήταν αρκετά σοβαροί με αποτέλεσμα να μη δεχτούν και φάση από τους "κυανέρυθρους" που ήταν σε όλη τη διάρκεια του 45λεπτου προβληματικοί.

Ίδια ήταν και η εικόνα του δεύτερου ημιχρόνου με τον Ατρόμητο να κυριαρχεί από την αρχή μέχρι το τέλος. Από σέντρα του Γιαννούλη ο Καραμάνος στο 52' απείλησε, ενώ οκτώ λεπτά μετά ο Δημούτσος έστειλε με σουτ την μπάλα άουτ. Στο 63', όμως, η πολύ καλή συνεργασία Καραμάνου και Μπρίτο κατέληξε σε γκολ. Μπορεί ο Ανέστης να απέκρουσε το σουτ του τελευταίου, αλλά ο Ούμπιδες από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Για κάποια λεπτά ακόμα οι γηπεδούχοι συνέχισαν να επιτίθενται και να δημιουργούν ρήγματα από τις δύο πλευρές. Στο 69' ο Ανέστης μπλόκαρε σουτ του Γκαρσία, στο 73' το σουτ του Καραμάνου δε βρήκε στόχο, ενώ στο 77' ο Ούμπιδες από καλή θέση δεν έπιασε την μπάλα όπως θα ήθελε.

Το τελευταίο δεκάλεπτο δεν είχε κάτι το αξιοσημείωτο με εξαίρεση ένα σουτ του Μητρόπουλου, το οποίο έφυγε άουτ. Έτσι δεν άλλαξε τίποτα ως το τέλος με τους γηπεδούχους να πανηγυρίζουν μία ακόμη νίκη και να επιβεβαιώνουν πως είναι σε πολύ καλή κατάσταση.

MVP της αναμέτρησης

Όταν ένας παίκτης έχει βάλει δύο γκολ και έχει δώσει και μία ασίστ, τότε η επιλογή είναι ξεκάθαρη. Εντυπωσιακός για άλλο ένα παιχνίδι ο σαφέστατα φορμαρισμένος Δημήτρης Παπαδόπουλος.

Η απογοήτευση

Είναι άδικο να σταθεί κανείς σε έναν παίκτη του Πανιωνίου από τη στιγμή που όλοι ήταν απογοητευτικοί. Ωστόσο, αν πρέπει να κριθούν ως το 3-0, όταν επί της ουσίας τελείωσαν όλα, το μεγαλύτερο μερίδιο ευθύνης βαραίνει την αμυντική τετράδα και τις λανθασμένες τοποθετήσεις των παικτών που την απάρτιζαν.