ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ

Ατρόμητος-ΠΑΟ 0-4

Παναθηναικος, πανηγυρικο

O Παναθηναϊκός έφθασε σε μια άνετη επικράτηση κόντρα στον Ατρόμητο με 4-0

Οι παίκτες του Μουνιόθ καλύτεροι στο δεύτερο ημίχρονο πήραν το “τρίποντο” αποδίδοντας διαστήματα καλού παιχνιδιού και σημείωσαν την τέταρτη νίκη τους εκτός έδρας με το ευρύ 4-0, διατηρώντας παράλληλα το μηδέν παθητικό για άλλο ένα ματς. Αξίζει να σημειώσουμε, πως ο Παναθηναϊκός είχε να νικήσει με το ίδιο σκορ μακρυά από την έδρα του από τις 07/11/04 κόντρα στον Ηρακλή.
td> Οι συνθέσεις των ομάδων
Ατρόμητος (Γ. Παράσχος): Μιχαηλίδης, Κατεμής, Γελαδάρης, Χάλαρης, Ρότσα (74’ Αντερσον), Ιωάννου, Κορακάκης, Σανόκο (62’ Κουτσοσπύρος), Μερίνο (84’ Μαρίνος), Λουτσιάνο, Λαζανάς.

Παναθηναϊκός (Β. Μουνιόθ): Εμπέντε, Βύντρα, Δάρλας, Μόρις, Γκούμας, Μπόβιο Τζιόλης (85’ Μπίσκαν), Βίκτορ, Ρομέρο (78’ Μάντζιος), Παπαδόπουλος (73’ Ιβανσιτς), Σαλπιγγίδης.

Διαιτητής: Παμπορίδης
Βοηθοί Διαιτητή: Λιόλιος, Ιτσκος
Τέταρτος Διαιτητής: Τσαχειλίδης
Κίτρινες: Ιωάννου, Γελαδάρης (Aτρόμητος) / Βύντρα, Δάρλας, Ρομέρο (Παναθηναϊκός)
td> Με μια ματιά
Χωρίς τον Φράνσις Ντόε στο βασικό σχήμα και με σύστημα 5-3-2 ο τεχνικός των γηπεδούχων φάνηκε να ενισχύει την αμυντική του γραμμή και κυρίως τα άκρα γνωρίζοντας ότι οι Ρομέρο και Βίκτορ μπορούν να δημιουργήσουν προβλήματα. Στην επίθεση ο Λαναζάς είχε βοήθεια αρχικά από τον Λουτσιάνο ενώ οι Μερίνο και Κορακάκης έβγαιναν σε βοήθεια.

Μετά τον αποκλεισμό του Νίλσον λόγω του προβλήματος τραυματισμού και την μη χρησιμοποίηση του Σέριτς στο αριστερό άκρο αφού ο Κροάτης αποφασίστηκε να εκτίσει την ποινή αγωνιστικής τιμωρίας με τον Ατρόμητο, ο κ. Μουνιόθ προτίμησε στα άκρα τους Βύντρα (επέστρεψε από τραυματισμό) και Δάρλα. Σε ότι αφορά το υπόλοιπο σχήμα Παπαδόπουλος και Σαλπιγγίδης ήταν και πάλι το «ζευγάρι» της «γραμμής κρούσης» ενώ στην μεσαία γραμμή επιλέχθηκαν οι Μπόβιο, Τζιόλης και στα άκρα οι Ρομέρο, Βίκτορ.

Τα πρώτα λεπτά μετά την σέντρα κύλησαν με τους 22 παίκτες να προσπαθούν να βρουν τα «πατήματά» τους στο δύσκολο αγωνιστικό χώρο όπως φαίνονταν ενώ την ίδια ώρα οι οπαδοί των δύο ομάδων φώναζαν υπέρ των «μπλε» και «πράσινων», αντίστοιχα. Οι γηπεδούχοι στο 7’ έκαναν το πρώτο σουτ του αγώνα με τον Λουτσιάνο ωστόσο ο πρώην.. Περιστεριώτης, Πιερ Εμπεντε σε σωστή θέση μπλόκαρε την μπάλα.

Ένα λεπτό αργότερα (8’) ήρθε η σειρά των «πράσινων» που όμως στάθηκαν πιο τυχεροί αφού άνοιξαν το σκορ. Ο Ρομέρο βγήκε από τα δεξιά έβγαλε τη σέντρα, η μπάλα κόντραρε, έφτασε στον Σαλπιγγίδη που ήταν μέσα στην περιοχή και αυτός πολύ έξυπνα την έστρωσε αμέσως στον Τζιόλη, ο οποίος από τη γωνία της μεγάλης περιοχής μ’ ένα «ξερό» σουτ έστειλε τη μπάλα στο απέναντι «γάμα» του ανήμπορου να αντιδράσει Μιχαηλίδη.

Το γκολ αυτό άλλαξε άρδην την συνέχεια του αγώνα αφού ανάγκασε τους παίκτες του κ. Παράσχου να αναζητήσουν το γκολ πλέον για να φέρουν το ματς στα ίσα. Στις δύο προσπάθειες τους τόσο στ 13’ με τον Μερίνο όσο και στο 20’ με τον Λαζανά (έστειλε την μπάλα στα δίχτυα) ο α’ βοηθός του κ. Παμπορίδη, κ. Λιόλιος υπέδειξε τους παίκτες του Ατρομήτου ως οφ σάιντ, με την πρώτη απόφαση να αποδεικνύεται από τον τηλεοπτικό φακό ότι είναι λανθασμένη.

Το ημίωρο συμπληρώθηκε με τις δύο ομάδες να μοιράζονται την εδαφική υπεροχή αλλά να μην μπορούν να φτάσουν με αξιώσεις στα αντίπαλα καρέ, είτε γιατί οι δύο άμυνες ήταν πολύ καλά στημένες, είτε οι επιλογές των μέσων και επιθετικών δεν έδειχναν ικανές για τίποτα καλύτερο. Μοναδικές αναλαμπές… στο ματς οι ατομικές προσπάθειες παικτών με ποιότητα όπως αυτές των Μερίνο, Λουτσιάνο, Βίκτορ και Ρομέρο.

Μπορεί στον αγωνιστικό χώρο να μην υπήρχε από την πλευρά των ποδοσφαιριστών κάποιος πρωταγωνιστής… ωστόσο οι βοηθοί του κ. Παμπορίδη φέρεται να ήθελαν να «κλέψουν» αυτή την δόξα. Εκτός από ένα απειλητικό σουτ του Παπαδόπουλου στο 44’, πρώτα ο κ. Ιτσκος και στην συνέχεια ο κ. Λιόλιος ανέκοψαν τους Σαλπιγγίδη (λανθασμένα σύμφωνα με τον τηλεοπτικό φάκό) και Λουτσιάνο (σωστά σύμφωνα με τον τηλεοπτικό φακό) που σκόραρε στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους ωστόσο αντικανονικά παρά τις διαμαρτυρίες των οπαδών του Ατρόμητου.

Στην επανάληψη το παιχνίδι έδειξε πιο γρήγορο σε σχέση με τον πρώτο ημίχρονο ενώ σε ότι αφορά τα «πρόσωπα» Παράσχος και Μουνιόθ δεν είχαν στα πλάνα τους κάποια αλλαγή, δείχνοντας ικανοποιημένοι από τις αρχικές τους επιλογές.

Οι «πράσινοι» δημιούργησαν και έχασαν την πρώτη μεγάλη ευκαιρία στην επανάληψη όταν στο 52’ ο Παπαδόπουλος βρήκε πολύ ωραία τον Ρομέρο, ο οποίος ενώ είχε χώρο προσπάθησε να πλασάρει με το εξωτερικό από τη γραμμή της περιοχής, με τη μπάλα να φεύγει αρκετά άουτ. Η απάντηση των γηπεδούχων άμεση αλλά επίσης χωρίς ευτυχή κατάληξη.

Ηταν το 54’ όταν ο Λουτσιάνο εκτέλεσε φάουλ από αριστερά και ο Ρότσα έπιασε ανενόχλητος την κεφαλιά για να δει τη μπάλα να περνάει έξω από το δεξί κάθετο δοκάρι του Εμπέντε. Ο κ. Παράσχος βλέποντας ότι οι παίκτες δεν μπορούσαν να απειλήσουν «έριξε» στο ματς και τον Κουτσοσπύρο ενισχύοντας την επιθετική του γραμμή με στόχο να φθάσει στην ισοφάριση.

Όμως οι φιλοξενούμενοι έδειχναν ένα καλύτερο πρόσωπο από το πρώτο 45λεπτο και έδειχναν επικίνδυνοι σε κάθε τους αντεπίθεση. Ετσι στο 66’ σε αντεπίθεση για τον Παναθηναϊκό, ο Παπαδόπουλος έδωσε αριστερά στον Βίκτορ, ο οποίος θέλησε να πλασάρει στην απέναντι γωνία, αλλά η μπάλα κόντραρε και κατέληξε σε κόρνερ το οποίο πέρασε ανεκμετάλλευτο και αυτό.

Ότι δεν κατάφερε ο Ισπανός μέσος πέτυχε ο σκόρερ του πρώτου γκολ με τον ίδιο περίπου τρόπο. Ο Παπαδόπουλος βρήκε τον διεθνή μέσο, ο οποίος χωρίς να το σκεφτεί πάλι σε πρώτο χρόνο σούταρε με εξωτερικό φάλτσο και έστειλε τη μπάλα πάλι στο απέναντι «γάμα» του άτυχου Μιχαηλίδη. Το 2-0 ήταν γεγονός για τους «πράσινους» που πανηγύρισαν έξαλλα το δεύτερο προσωπικό τέρμα του Τζιόλη.

Οι παίκτες του Μουνιόθ… έκαναν πιο απλά τα πράγματα υπέρ τους όταν έξι λεπτά αργότερα (77’) ο Σαλπιγγίδης εκμεταλλεύθηκε την ασίστ του πολύ καλού και σήμερα Βίκτορ Σάντσεθ και με πλασέ νίκησε για τρίτη φορά τον αντίπαλο γκολκίπερ.

Ο Ισπανός τεχνικός "έριξε" στο ματς τους Ιβανσιτς, Μάντζιο και ο ταλαντούχος επιθετικός έβαλε το «κερασάκι στην τούρτα», όταν στο 82’ με πλασέ (αφού η μπάλα είχε χτυπήσει στο δοκάρι του Μιχαηλίδη από το σουτ του Βίκτορ) έδωσε διαστάσεις θριάμβου στην νίκη του Παναθηναϊκού.

Η πανηγυρική αυτή νίκη ήταν η έκτη συνεχή… για την ομάδα του Μουνιόθ σε πρωτάθλημα, Κύπελλο Ελλάδος και Κύπελλο ΟΥΕΦΑ, επιβεβαιώνοντας την καλή ψυχολογική κατάσταση που βρίσκεται το «τριφύλλι» το οποίο διατήρησε το μηδέν παθητικό σε άλλο ένα ματς, γεγονός της πολύ καλής δουλειάς όλων στον αγωνιστικό χώρο.
td> Συνέντευξη Τύπου
Παράσχος: "Το αποτέλεσμα δεν μας αφήνει περιθώριο για να πούμε πολλά. Η ομάδα μου μέχρι το δεύτερο γκολ στάθηκε πολύ καλά, ωστόσο μετά το 2-0 οι παίκτες μου συνειδητοποίησαν οτι ο αγώνας χάθηκε και τα παράτησαν. Πιστεύω οτι δεν θα μας επηρεάσει αυτός ο αγώνας και θα βρούμε κουράγιο να συνεχίσουμε.

Ο Παναθηναϊκός με την έλευση του Μουνιόθ έχει πολύ καλή οργάνωση αμυντικά και είναι πολύ δύσκολο να δημιουργήσεις ευκαιρίες για να πετύχεις γκολ. Απο εκεί και πέρα βασίζονται στις αντεπιθέσεις για να πετύχουν γκολ, όμως αυτή την στιγμή χαίρεσαι να βλέπεις την αμυντική λειτουργία που έχει η ομάδα".

Μουνιόθ: "O Aτρόμητος δεν είχε τη δυνατότητα να απειλήσει τον Εμπέντε. Το πρώτο ημίχρονο ήταν ισορροπημένο ενώ το δεύτερο πλούσιο για μας. Η ουσία είναι ότι σημειώσαμε τέσσερα τέρματα και φύγαμε από αυτό το 1-0, κατι που μας γεμίζει με αυτοπεποίθηση για τη συνέχεια. Αναμφισβήτητα αυτή η νίκη μας δίνει πίστη και σιγουριά. Οπωσδήποτε πρέπει να συνεχίσουμε τη δουλειά μας, η ομάδα οργανώνεται καλύτερα και ανεξάρτητα από αυτό το αποτέλεσμα θα συνεχίζαμε το ίδιο, πάνω στο έργο που έχουμε ξεκινήσει.

Υπάρχουν ακόμη πολλά παιχνίδια και η ουσία είναι να συνεχίσουμε να είμαστε μέσα στις πρώτες θέσεις. Δεν μου αρέσει να κάνω διαχωρισμούς, όμως όταν ένας παίκτης σκοράρει δύο φορές είναι πολύ καλό. Δουλέψαμε σωστά όλη την εβδομάδα και θεωρώ ότι η νίκη είναι αποτέλεσμα ομαδικής δουλειάς. Αυτή τη στιγμή σκεφτόμαστε το ανθρώπινο δυναμικό που έχουμε κι εγώ σαν προπονητής κοιτάω μόνο το έμψυχο δυναμικό που έχω και πάνω σε αυτό δουλεύω. Για τις μεταγραφές υπάρχουν άνθρωποι στην ομάδα που ασχολούνται με αυτόν τον τομέα."

Λουτσιάνο: "Ήταν βαρύ το σκορ, δεν το περιμέναμε ούτε εμείς, όμως έτσι είναι τοποδόσφαιρο. Δεν αξίζαμε να χάσουμε με αυτό τον τρόπο, σημασία ομως έχει η πραγματικότητα και είμαστε πολύ στενοχωρημένοι. Συγχαρητήρια στον Παναθηναϊκό, εμείς συνεχίζουμε την δουλειά μας".

Δάρλας: "Θέλω να πω ευχαριστώ στο κόσμο που βρέθηκε εδώ. Για την ομάδα θέλω να πω ότι δουλέψαμε όλη την εβδομάδα. ΑΕΚ και Ολυμπιακός σε αυτό το γήπεδο στραβοπατήσαν. Ο προπονητής μας έδειξε κάποιες λεπτομέρειες, καταφέραμε τους κλείσαμε, παίξαμε καλύτερα βάλαμε τέσσερα γκολ και ήρθε το αποτέλεσμα.

Ο προπονητής έχει την δική του νοοτροπία στην προπόνηση είναι κοντά μας και πιστεύω το μεγαλύτερο μερίδιο το έχει αυτός που δεν δεχόμαστε γκολ. Εμάς μας ενδιαφέρουν οι τρεις βαθμοί και να έχουμε μια καλή εμφάνιση σε όλους τους αγώνες. Κοιτάμε τον εαυτό μας, δουλεύουμε και σε κάθε παιχνίδι θέλουμε να είμαστε έτοιμοι όταν μας το ζητήσει ο προπονητής".

Βίκτορ: "Ήταν ένα δύσκολο ματς. Ξέραμε όλη την εβδομάδα οτι έχουμε ν' αντιμετωπίσουμε εναν δύσκολο αντίπαλο. Είμαστε όλοι ικανοποιημένοι απο τη νίκη και σκεφτόμαστε την συνέχεια. Αυτός είναι ο τρόπος που πρέπει να λειτουργήσουμε, να κοιτάζουμε τον κάθε αγώνα ξεχωριστά. Αυτό το αποτέλεσμα δείχνει οτι δουλεύουμε σωστά, κάτι που είναι προϊόν του προπονητή και αυτό είναι πολύ σημαντικό".
td> Όλα τα λεφτά...
Όπως και την προηγούμενη Κυριακή… έτσι και τώρα το γκολ των φιλοξενούμενων όπου μετά την «βολίδα» του Μπόβιο στο Παγκρήτιο, ήρθε ένα «ξερό» σουτ του Τζιόλη να αιφνιδιάσει τον Μιχαηλίδη ενώ ο διεθνής μέσος πέτυχε και ένα δεύτερο εντυπωσιακό γκολ (0-2).
td> Ας ξεχάσουμε καλύτερα...
Ας ξεχάσουμε καλύτεραΚάποιους… «γραφικούς» που δεν σεβάστηκαν το ένα λεπτό σιγής στη μνήμη του Φέρεντς Πούσκας και έλεγαν διάφορα από την εξέδρα.
td> To Live του αγώνα...
90'+3' Τέλος του αγώνα

90' Επιβλητικό το πέρασμα του Παναθηναϊκού από το Περιστέρι, με τον Μουνιόθ να είναι άριστα διαβασμένος. Δεν απειλήθηκε σε καμία περίπτωση και είχε πάντα το παιχνίδι στα μέτρα του.

87' Σουτ του Μάντζιου στην γωνία του τερματοφύλακα του Ατρόμητου, θα μπλοκάρει σταθερά ο τελευταίος.

84' Αλλαγή για τον Παναθηναϊκό, ο Μπίσκαν στη θέση του πρωταγωνιστή Αλέξανδρου Τζιόλη.

83' Aλλαγή για τον Ατρόμητο ο Μαρίνος περνάει στη θέση του Μερίνο.

82' Γκοοολ! 0-4 ο Βαγγέλης Μάντζιος! Μετά από εξαιρετική προσπάθεια του Βίκτορ και σουτ με το αριστερό, η μπάλα τραντάζει το αριστερό καθέτο δοκάρι του Μιχαηλίδη και στην επαναφορά ο Μάντζιος ψύχραιμα κάνει το 0-4 με σουτ από το ύψος του πέναλτι.

78' Αλλαγή για τον Παναθηναϊκό, ο Μάντζιος περνάει στη θέση του Ρομέρο.

77' Γκοοολ! 0-3 για τον Παναθηναϊκό ο οποίος εδραιώνει τη νίκη του. Σκόρερ του τρίτου γκολ ο Σαλπιγγίδης με πλασέ στην κίνηση μετά από έξοχη ασίστ του Βίκτορ Σάντσεζ.

76' Κίτρινη στον Γελαδάρη.

74' Αλλαγή για τον Ατρόμητο, μέσα ο Άντερσον, έξω ο Ρότσα

74'

Ατομική προσπάθεια του Δάρλα και σουτ η μπάλα άουτ.

73' Αλλαγή για τον Παναθηναϊκό, ο Ίβανσιτς περνάει στη θέση του Παπαδόπουλου.

71' Γκοοολ Εκπληκτικό! Και πάλι ο διεθνής νεαρός μέσος του Παναθηναϊκού ο Αλέξανδρος Τζιόλης κάνει το 0-2. Ο Παπαδόπουλος βρήκε τον πρώην παίκτη του Πανιωνίου ο οποίος χωρίς να το σκεφτεί πάλι σε πρώτο χρόνο σούταρε με εξωτερικό φάλτσο και έστειλε τη μπάλα πάλι στο απέναντι "γάμα" του άτυχου Μιχαηλίδη. Φοβερό γκολ!

69' Κίτρινη κάρτα στον Ρομέρο.

66'

Ωραία αντεπίθεση για τον Παναθηναϊκό, ο Παπαδόπουλος έδωσε αριστερά στον Βίκτορ, ο οποίος θέλησε να πλασάρει στην απένεντι γωνία, αλλά η μπάλα κόντραρε και κατέληξε σε κόρνερ το οποίο πέρασε ανεκμετάλλευτο και αυτό.

64' Κίτρινη κάρτα στον Δάρλα

62' Αλλαγή για τον Ατρόμητο, μέσα ο Κουτσοσπύρος, έξω ο Σανόκο.

60'

Κάπως καλύτερο, με περισσότερο πάθος είναι το τελευταίο δεκάλοεπτο. Ο Παναθηναϊκός ανεβαίνει με αξιώσεις αρκετές φορές στην επανάληψη.

58' Κίτρινη στον Ιωάννου

56'

Ο Βίκτορ εκτελεί το κόρνερ απευθείας και ο Μιχαηλίδης διώχνει με γροθιές.

55' Ωραίοι ελιγμοί του Ρομέρο απο τα δεξιά, θα βγάλει και τη σέντρα, αλλά κανείς δεν ήταν μέσα στη φάση για να τη στείλει στ δύχτια και οι παίκτες του Ατρόμητου έδιωξαν σε κόρνερ.

54' Μεγάλη ευκαιρία για τον Ατρόμητο. Ο Λουτσιάνο εκτέλεσε φάουλ από αριστερά και ο Ρότσα έπιασε ανενόχλητος την κεφαλιά για να δει τη μπάλα να περνάει έξω από το δεξί κάθετο δοκάρι του Εμπέντε.

53' Κίτρινη στονν Βύντρα

52'

Μεγάλη ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό όταν ο Παπαδόπουλος βρήκε πολύ ωραία τον Ρομέρο, ο οποίος ενώ είχε χώρο, προσπάθησε να πλασάρει με το εξωτερικό από τη γραμμή της περιοχής, με τη μπάλα να φεύγει αρκετά άουτ

50' Συμπληρώθηκε το πρώτο πεντάλεπτο στο δεύτερο μέρος, με τις δύο όμάδες ακόμη να μην μπορούν να βρουν ρυθμό.

48' Κόρνερ για τους "πράσινους" περνάει ανεκμετάλλευτο.

46' 'Εναρξη δεύτερου ημιχρόνου

45'+1' Λήξη του πρώτου ημιχρόνου

45'+1'

Σωστά ακυρώνεται γκολ ως οφ σάιντ του Λουτσιάνο

45' Πολύ μεγάλη ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό μετά από ατομική προσπάθεια του Παπαδόπουλου και σουτ έξω από την περιοχή, το οποίο εξουδετέρωσε δύσκολα ο Μιχαηλίδης.

42' Λανθασμένα ο Παπαδόπουλος ανακόπτεται ως οφ σάιντ

40' Οι Περιστεριώτες φαίνεται να έχουν την υπεροχή στο χώρο του κέντρου, αλλά δύσκολα μπαίνουν στην περιοχή του Εμπέντε.

37' Φάουλ σε καλή θέση για τον Ατρόμητο με τον Λουτσιάνο, η μπάλα στο τείχος.

35' Ο Ατρόμητος προσπαθεί να δημιουργήσει με τους Λουτσιάνο, Μερίνο, αλλά χωρίς άλλους άξιους συμπαραστάτες, ενώ ο Παναθηναϊκός δυσκολεύεται να βγει μπροστά.

30' Κακό το παιχνίδι κι ενώ ήδη περάσαμε το μισάωρο.

25' Ως παιχνίδι κέντρου μπορεί να χαρακτηριστεί το παιχνίδι στο πρώτο μισό του πρώτου ημιχρόνου, με τον Παναθηναϊκό μετά το γρήγορο γκολ να ελέγχει.

20' Σωστά ακυρώνεται γκολ του Ρότσα ως οφ σάιντ.

17' Έχει πέσει λίγο ο ρυθμός με τους "πράσινους" να θέλουν να κοντρολάρουν το παιχνίδι.

12' Ο Ατρόμητος προσπαθεί να αντιδράσει και να βγει μπροστά. Σε μια φάση ο Μερίνο διαμαρτυρήθηκε διότι λανθασμένα ανακόπηκε από τον βοηθό ως οφ σάιντ.

8' Γκοοολ 0-1 για τον Παναθηναϊκό. Εκπληκτικό γκολ από τον Τζιόλη! Ο Ρομέρο βγήκε από τα δεξιά έβγαλε τη σέντρα, η μπάλα κόντραρε, έφτασε στον Σαλπιγγίδη που ήταν μέσα στην περιοχή και αυτός πολύ έξυπνα την έστρωσε "με τη μία" στον Τζιόλη, ο οποίος από τη γωνία της μεγάλης περιοχής με ένα "ξερό" σουτ έστειλε τη μπάλα στο απένενατι "γάμα" του "θεατή" Μιχαηλίδη,

7'

Μακρυνό σουτ του Λουτσιάνο, στην αγκαλιά του Εμπέντε.

6' Σουτ του Σαλπιγγίδη από τα αριστερά μετά από ατομική προσπάθεια, χλιαρό, περνάει άουτ.

5' Πρώτο κόρνερ για τον Ατρόμητο περνμάει ανεκμετάλλευτο με τους Περιστεριώτες να προσπαθούνα να κρατήσουν μπάλα.

4' Με αρκετά λάθη κυλάνε τα πρώτα αναγνωριστικά λεπτά

1' Έναρξη του αγώνα με τον Ατρόμητο στη σέντρα

Ενός λεπτού σιγή τηρήται προς τιμήν του "μεγάλου" Φέρεντς Πούσκας

Οι συνθέσεις

Ατρόμητος (Γ.Παράσχος):

Μιχαηλίδης, Γελαδάρης, Ιωάννου, Χάλαρης, Ρότσα, Λουτσιάνο, Μερίνο, Σανόκο, Λαζανάς, Κατεμής, Κορακάκης

Παναθηναϊκός (Βίκτορ Μουνιόθ): Εμπέντε, Μόρις, Μπόβιο, Γκούμας, Ρομέρο, Σαλπιγγίδης, Δάρλας, Τζιόλης, Βίκτορ, Παπαδόπουλος, Βύντρα

Διαιτητής: Παμπορίδης (Κιλκίς)
Βοηθοί: Λιόλιος (Λάρισας), Ίτσκος (Σερρών)

Μικρά-Μικρά
- Αγκαλιασμένοι οι παίκτες κράτησαν ενός λεπτού σιγή εις μνήμη του Φέρεντς Πούσκας, ενώ αμέσως μετά οι οπαδοί του Παναθηναϊκού φώναξαν το όνομά του.

-Πανό για τον Φέρεντς Πούσκας ανάρτησαν στην θύρα 1 οι οπαδοί του Παναθηναϊκού το οποίο έγραφε: «Η ωραιότερη μας ανάμνηση συντροφιά στο ταξίδι σου» ενώ οι παίκτες της ομάδας αγωνίστηκαν με μαύρα περιβραχιόνια.

- Πανό από την θύρα 7 των φανατικών οπαδών του Ατρομήτου, που θύμιζε την περσινή νίκη επί των «πράσινων» έγραφε: «Περιστέρι, ενωμένοι το όνειρό μας εφιάλτης σας».

- Συνέντευξη, αφίσα και αυτόγραφό του Νο23… Χρυσόστομου Μιχαηλίδη φιλοξενούσε το πολύ καλό match programme της ΠΑΕ Ατρόμητος.

- Παραλίγο σύρραξη στα εκδοτήρια εισιτηρίων από την πλευρά που έρχονταν οι οπαδοί του «τριφυλλιού» αφού οι αρμόδιοι δεν τους έδιναν εισιτήρια ισχυριζόμενοι ότι έχουν τελειώσει!!!