X

Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

Ατρόμητος - ΠΑΟΚ 0-0

Ο Ατρόμητος έχασε αρκετές ευκαιρίες, ειδικά στο δεύτερο μέρος, όμως ο ΠΑΟΚ έφυγε με τον βαθμό της ισοπαλίας από το Περιστέρι αν και έπαιζε με 10 παίκτες από το 38'. Δείτε τα highlights της αναμέτρησης.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν απογοητευτικό από πλευράς θεάματος και θα έχει ξεχαστεί ήδη από όσους το παρακολούθησαν, σε αντίθεση με το δεύτερο ημίχρονο όπου ο Ατρόμητος κυριάρχησε και είχε αρκετές "καθαρές" ευκαιρίες για να λύσει το γόρδιο δεσμό.

Οι ευκαιρίες όμως δεν μετουσιώθηκαν σε γκολ για τους Περιστεριώτες (οι οποίοι ζουν εδώ και λίγες ημέρες στα σύννεφα της ευτυχίας λόγω της πρόκρισής τους στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας), καθώς ο Χαλκιάς "κατέβασε τα ρολά" ενώ στο τέλος οι γηπεδούχοι είχαν και δοκάρι.

Αυτή ήταν η πρώτη φορά μετά από επτά διαδοχικά ματς που ο Κώστας Μήτρογλου δεν έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, με τον Ατρόμητο παίρνει πάντως τον βαθμό που χρειαζόταν και να εξασφαλίζει μαθηματικά την παρουσία του στα πλέι οφ για τη συμμετοχή στα ευρωπαϊκά Κύπελλα.

Στον αντίποδα, ο ΠΑΟΚ παρέμεινε αήττητος για ένατο συνεχόμενο ματς εκτός έδρας (έχει 5 νίκες και 4 ισοπαλίες) με την τελευταία του αποτυχία μακριά από την Τούμπα να είναι στις 6 Νοεμβρίου και το 0-1 από τον Αστέρα στην Τρίπολη.

Αξίζει να σημειωθεί πως ο Ατρόμητος κράτησε και το αήττητο απέναντι στον ΠΑΟΚ στο Περιστέρι από τότε που ανέβηκε στη μεγάλη κατηγορία, τη σεζόν 2005-06, με τον απολογισμό να είναι 2 νίκες για τον Ατρόμητο και 4 ισοπαλίες.

Δείτε αναλυτικά το live της αναμέτρησης

Η Βαθμολογία (σε 28 αγώνες): Ολυμπιακός 67, Παναθηναϊκός 60, Ατρόμητος 49, ΠΑΟΚ 47, ΑΕΚ 46 | Αστέρας 39*, Άρης 39*, ΟΦΗ 37, Γιάννινα 35, Πανιώνιος 32, Ξάνθη 32, Λεβαδειακός 30, Εργοτέλης 29, Κέρκυρα 28, Παναιτωλικός 25, Δόξα 16.

* Λεβαδειακός και Δόξα Δράμας έχουν ένα παιχνίδι λιγότερο.

Δείτε τη βαθμολογία ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ.

Για τέταρτη Κυριακή δίνουμε ραντεβού λίγο πριν τις 23.00 για το Live Video Chat ζωντανά από το Newsroom του Sport24.gr! Στείλτε τις ερωτήσεις σας στον Γιάννη Φιλέρη για όλη την αθλητική επικαιρότητα των ημερών. Special guest ο Παντελής Διαμαντόπουλος

Η ταυτότητα του αγώνα

Γήπεδο: Δημοτικό Στάδιο Περιστερίου

Καιρός: Νεφώσεις κατά περιόδους

Διαιτητής: Πέτρος Κωνσταντινέας (Μεσσηνίας)

Α' Βοηθός: Δαμιανός Ευθυμιάδης (Πιερίας),

Β' Βοηθός: Λεωνίδας Φραγκιαδάκης (Δωδεκανήσου)

4ος διαιτητής / Παρατηρητής: Δημήτρης Στυλιάρας (Αιτ/νίας) / Ιωάννης Τσαχειλίδης (Πειραιά)

Οι συνθέσεις των ομάδων

Ατρόμητος (Γιώργος Δώνης): Ιτάνζ, Νάστος, Τάτος (76' Αναστασάκος), Ζουέλα, Πίτου Γκαρσία, Ιγκλέσιας, Φυτανίδης, Μπρίτο (78' Καραγκούνης), Γιαννούλης (67' Έπσταϊν), Μήτρογλου, Δημούτσος

ΠΑΟΚ (Λάσλο Μπόλονι): Χαλκιάς (90+2'), Σταφυλίδης, Γκαρσία, Τσιρίλο, Σαλπιγγίδης (85' Γεωργιάδης), Μαλεζάς, Λίνο, Φωτάκης, Λάζαρ, Αποστολόπουλος, Αθανασιάδης

Γκολ: -

Κίτρινες κάρτες: Σαλπιγγίδης (70')

Κόκκινες κάρτες: Φωτάκης (37΄)

Ανασκόπηση

Το ματς στο Περιστέρι είχε χαρακτήρα γιορτής για τον Ατρόμητο μιας που ήταν το πρώτο μετά την πρόκριση στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας (για δεύτερη συνεχόμενη σεζόν) όμως όσοι βρέθηκαν στις εξέδρες του δημοτικού γηπέδου του Περιστερίου θα πρέπει να μετάνιωσαν ως ένα βαθμό για την επιλογή τους.

Και αυτό γιατί Ατρόμητος και ΠΑΟΚ προσέφεραν ελάχιστα όσον αφορά στην παραγωγή θεάματος και πέρα από μία καλή στιγμή με τον Μήτρογλου στο 2ο λεπτό (άστοχο σουτ μέσα από την περιοχή) οι Χαλκιάς και Ιτάνζ πέρασαν πιθανότατα το πιο ξεκούραστο 45λεπτο στη φετινή σεζόν.

Οι "κυανόλευκοι" μπήκαν δυνατά στο ξεκίνημα και πίεσαν έντονα τον ΠΑΟΚ στο πρώτο δεκάλεπτο, με τη συνέχεια να βρίσκει όμως τους γηπεδούχους να αρκούνται στην εδαφική υπεροχή και και στην κατοχή της μπάλας για περισσότερη ώρα και τους παίκτες του "Δικεφάλου" να ενδιαφέρονται πρωτίστως για τη διαφύλαξη του μηδέν και το κλείσιμο των διαδρόμων προς την εστία.

Το φινάλε του κάκιστου πρώτου μέρους βρήκε τις δύο ομάδες να έχουν από μόλις 1 τελική προσπάθεια έκαστος, με τη φάση του ημιχρόνου να καταγράφεται πάντως στο 37' και να αφήνει τον ΠΑΟΚ με αριθμητικό μειονέκτημα για το υπόλοιπο του αγώνα.

Ο Φωτάκης σήκωσε ψηλά το πόδι του και χτύπησε στο στήθος τον Φυτανίδη και ο διαιτητής Κωνσταντινέας του έδειξε δικαιολογημένα την απευθείας κόκκινη κάρτα για επικίνδυνο παίξιμο.

Τα πρώτα δέκα λεπτά του δευτέρου μέρους δεν επεφύλασαν κάτι το ιδιαίτερο για το κοινό στο Περιστέρι (εικόνα ασορτί με αυτήν στο πρώτο 45λεπτο) όμως στη συνέχεια ο αγώνας "πήρε φωτιά", με τον Ατρόμητο να βάζει μέσα στα καρέ του τον ΠΑΟΚ και να σφυροκοπεί την εστία του Χαλκιά για περίπου δέκα λεπτά.

Η πίεση μάλιστα αυτή μεταφράστηκε και σε αρκετές σπουδαίες φάσεις: Η αρχή έγινε στο 56' όταν ο Χαλκιάς απέκρουσε επικίνδυνη σέντρα του Ιγκλέσιας για να γίνει στη συνέχεια σουτ του Πίτου Γκαρσία μέσα από την περιοχή που βρήκε όμως σε σώματα.

Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Σαλπιγγίδης απέκρουσε σωτήρια πάνω στη γραμμή κεφαλιά του Φυτανίδη ενω στο 62' ο Γιαννούλης βγήκε τετ α τετ με τον Χαλκιά για να νικηθεί όμως από τον γκολκίπερ του "Δικεφάλου".

Η επόμενη καλή φάση στο ματς άνηκει και πάλι στους γηπεδούχους, με τον Τάτο να επιχειρεί το σουτ στο 72' και τον Χαλκιά να λέει πάλι "όχι" ενώ ο Μήτρογλου δεν βρήκε και αυτός στόχο στο 78'.

Η ομάδα του Γιώργου Δώνη έκανε την τελική επίθεσή της στο τελευταίο πεντάλεπτο ψάχνοντας το γκολ που δικαιούταν βάσει της εμφάνισής στο δεύτερο μέρος, όμως βρήκε απέναντί της τον "ανίκητο" Χαλκιά αλλά και το δοκάρι.

Στο 87' ο έμπειρος γκολκίπερ απέκρουσε το σουτ του Έπσταϊν ενώ ένα λεπτό αργότερα οι γηπεδούχοι έχασαν τη μεγαλύτερη ευκαιρία τους και ταυτόχρονα την τελευταία στο ματς.

Το σουτ του Μήτρογλου κόντραρε σε σώματα και η μπάλα στρώθηκε στον Καραγκούνη, το δυνατό όμως σουτ του τελευταίου τράνταξε το δεξί δοκάρι της εστίας του ΠΑΟΚ, για να διατηρηθεί έτσι το 0-0 μέχρι το τελευταίο σφύριγμα.

* Να σημειωθεί πως το Ατρόμητος-ΠΑΟΚ σήμανε την επιστροφή του Πέτρου Κωνσταντινέα στους αγωνιστικούς χώρους, με τον διαιτητή να εκμυστηρεύεται ωστόσο στους ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων πως αυτό θα είναι και το τελευταίο παιχνίδι της καριέρας του.

Διαβάστε τις δηλώσεις του Γιώργου Δώνη και του Λάσλο Μπόλονι στη συνέντευξη Τύπου μετά το ματς.

MVP

Ο Κώστας Χαλκιάς ο οποίος αποδεικνύει πως "η γριά κότι έχει το ζουμί". Μπορεί σε κάποιο σημείο της σεζόν να είχε εξελιχθεί σε τρίτη λύση για τον Λάσλο Μπόλονι κάτω από τα γκολπόστ πίσω από τους Κρέσιτς και Γλύκο όμως τις τελευταίες αγωνιστικές έχει καπαρώσει τη θέση και αποδεικνύει πως την αξίζει 100%. Η αντεπίθεση του έμπειρου κίπερ έγινε στο ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ ενώ στην αποψινή αναμέτρηση στο Περιστέρι κράτησε όρθια την ομάδα του σε αρκετές δύσκολες στιγμές που έζησε στα καρέ της, καταγράφοντας στο ενεργητικό του 2-3 σπουδαίες επεμβάσεις.

Αδύναμος κρίκος

Η αρκετά αμυντικογενής προσέγγιση του παιχνιδιού από τον ΠΑΟΚ, ο οποίος παρατάχτηκε στο τερέν έχοντας κυρίως στο μυαλό του να μη χάσει και να εμποδίσει τους αντιπάλους να κάνουν το παιχνίδι τους παρά να δημιουργήσει. Το αποτέλεσμα ήταν να νιώσει ελάχιστη πίεση ο γκολκίπερ του Ατρομήτου, Ιτάνζ, με τον "Δικέφαλο" να έχει ως ελαφρυντικό το ότι έμεινε με 10 παίκτες από το 38'.