Aτρόμητος-ΠΑΟΚ 2-1

κουτσοσπύρος

Για δεύτερη φορά νίκησε φέτος ο Ατρόμητος τον ΠΑΟΚ ο οποίος εμφανίστηκε κατώτερος των περιστάσεων

Οι συνθέσεις των ομάδων
Ατρόμητος (Κοκότοβιτς): Μιχαηλίδης, Γελαδάρης, Λουτσιάνο, Μαγκντί, Ιωάννου, Κριπιντήρης, Κατεμής, Ρόβας(46' Γεωργίου), Κουτσοσπύρος(Κουτσοσπύρος), Κορακάκης(90' Σανόκο), Ολιβέιρα

ΠΑΟΚ (Παράσχος):Φερνάντεζ, Αραμπατζής, Μπαρκαουάν, Χαραλάμπους, Μελίσσης, Γεωργιάδης(74' Γιασεμάκης), Μουμίν(80' Γκονζάλες), Κωνσταντινίδης, Βαγγελης, Χριστοδουλόπουλος, Τόργκελε
Με μια ματιά
Το παιχνίδι ξεκίνησε ιδανικά για τους Περιστεριώτες. Μετά από κόρνερ του Ατρομήτου στο 5' οι παίκτες του ΠΑΟΚ "ξέχασαν" το Κορακάκη στο ύψος της μικρής περιοχής και αυτός ανενόχλητος έστειλε με κεφαλιά τη μπάλα στα δίχτυα. Οι Θεσσαλονικείς χωρίς να πιέσουν ιδιαίτερα έφτασαν στην ισοφάριση στο 20'.

Ο Τόργκελε έβγαλε από τα δεξιά μια ωραία σέντρα και ο Χριστοδουλόπουλος πλάσαρε ιδανικά το Μιχαηλίδη φέρνοντας το παιχνίδι στα ίσα. Απο το γκολ και μετά το παιχνίδι κύλησε χωρίς κάποια σπουδαία φάση με τις δυο ομάδες να παίρνουν την άγουσα για τα αποδυτήρια με το δίκαιο 1-1.

To 2o ημίχρονο

O Aτρόμητος μπήκε δυνατά και είχε τη πρώτη μεγάλη ευκαιρία του δευτέρου ημιχρόνου με το Κουτσοσπύρου ο οποίος έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι του Φερνάντεζ. Κομβικό σημείο για τη συνέχεια του παιχνιδιού ήταν η δεύτερη κόκκινη κάρτα που πήρε ο Κωνσταντινίδης που άφησε την ομάδα του για περίπου 40 λεπτά με 10 παίκτες. Δεν πέρασαν 5 λεπτά και οι φιλοξενούμενοι δέχτηκαν το δεύτερο γκολ. Μετά από άλλο ένα τραγικό λάθος της αμυντικής γραμμής του "Δικέφαλου" ο Κουτσοσπύρος έμεινε ακάλυπτος και με καρφωτή κεφαλιά διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του δίνοντας της το προβάδισμα.

Ο Ατρόμητος απο εκεί και πέρα κατέβασε ταχύτητα παρόλα αυτά ο ΠΑΟΚ δεν κατάφερε να απειλήσει έχοντας βέβαια και αριθμητικό μειονέκτημα. Το μοναδικό σημαντικό συμβάν μέχρι τη λήξη του αγώνα ήταν η δεύτερη κίτρινη κάρτα που απέφερε την αποβολή του Χαραλάμπους στις καθυστερήσεις του αγώνα
Συνέντευξη Τύπου
Γιώργος Παράσχος: "Για δεύτερο εκτός έδρας παιχνίδι που για μας ήταν πολύ σημαντικό, δεν μπορέσαμε να πάρουμε τίποτα βαθμολογικά. Παρ'όλο ότι βρεθήκαμε πίσω στο σκορ πάρα πολύ γρήγορα, νομίζω ότι από εκεί και πέρα βρήκαμε την ηρεμία και ισοφαρίσαμε το παιχνίδι και στο υπόλοιπο διάστημα του παιχνιδιού ήμασταν πολύ καλύτεροι από τον Ατρόμητο, είχαμε καλή κυκλοφορία με οργανωμένες επιθέσεις και νομίζω πως ίδια εικόνα είχαμε και στο δεύτερο ημίχρονο μέχρι την αποβολή του Κωνσταντινίδη, εκεί τελείωσαν όλα.

Ήταν μία απερίσκεπτη ενέργεια του Κωνσταντινίδη να δεχτεί την δεύτερη κάρτα και στην ατυχία μας πάνω, μέσα σε δύο λεπτά δεχτήκαμε και το δεύτερο γκολ που ήταν πολύ δύσκολο απέναντι στην οργανωμένη άμυνα του Ατρομήτου, να μπορέσουμε να ισοφαρίσουμε τουλάχιστον το παιχνίδι. Το άσχημο για μας είναι ότι μας δημιούργησε πολλά προβλήματα αυτό το παιχνίδι, και στο σημαντικό παιχνίδι με τον ΟΦΗ θα έχουμε πάρα πολλές απώλειες. Πρέπει από τώρα να σκεφτόμαστε την τελευταία αγωνιστική, να δούμε πως θα μπορέσουμε να κερδίσουμε αυτό το παιχνίδι.

Συγχαρητήρια στον Ατρόμητο που στο τελευταίο παιχνίδι, τουλάχιστον θα παίξει χωρίς άγχος. Χάρηκα πάρα πολύ που είδα πολλά πρόσωπα με τα οποία συνεργάστηκα χρόνια και αυτή ήταν η μόνη ευχάριστη νότα για μένα. Τα θετικά στοιχεία ήταν πάρα πολλά. Για πρώτη φορά είχαμε τόσο καλή κυκλοφορία αφού σε όλα τα παιχνίδια που έχουμε παίξει μέχρι τώρα με εμένα προπονητή στον ΠΑΟΚ, είχαμε την καλύτερη κυκλοφορία της μπάλας από όλα. Είχαμε ψυχραιμία και ήμασταν πολύ αποτελεσματικοί στο πότε πρέπει να κάνουμε την επίθεση και χωρίς να δίνουμε χώρους στον αντίπαλο.

Παρ'όλο τις απουσίες που είχαμε, στον χώρο του κέντρου έπαιξαν για πρώτη φορά ο Μουμίν και ο Λάμπρος Βαγγελής, νομίζω ότι τα πήγαν πάρα πολύ καλά και ήταν οι ρυθμιστές του παιχνιδιού. Όσο για το UEFA, σίγουρα θα είναι αποτυχία αν δεν καταφέρουμε να κερδίσουμε την έξοδο μας, αφού για μια ομάδα σαν τον ΠΑΟΚ το να μείνει δεύτερη συνεχόμενη χρονιά εκτός Ευρώπης είναι αποτυχία."

Nτράγκαν Κοκότοβιτς: "Θέλω να ευχαριστήσω τους φιλάθλους μας οι οποίοι για μία ακόμα φορά μας βοήθησαν όπως και παλιότερα να φτάσουμε σε μία νέα νίκη, και τον πρόεδρο μας, τον κύριο Σπανό, ο οποίος είναι πάντα μαζί μας και στις ήττες και στις χαρές μας. Για το παιχνίδι, είδατε πως ο Ατρόμητος είναι μια ομάδα η οποία μπορεί να κερδίσει κάθε ομάδα όταν οι παίκτες του μπουν δυνατά στο παιχνίδι με αποφασιστικότητα. Αυτό έδειξαν και σήμερα αφού μπήκαν δυνατά από το πρώτο λεπτό και κατάφεραν να βάλουν ένα γρήγορο γκολ ενώ στα πρώτα 15 λεπτά έχασαν και άλλες δύο τρεις πολύ καλές ευκαιρίες.

Ήρθε η ισοφάριση και μετά το πρώτο ημίχρονο παίχτηκε στα ίσα. Στο δεύτερο ημίχρονο όμως μπήκαμε ξανά αποφασισμένοι με πάθος και δύναμη, βάλαμε ένα γκολ και χάσαμε και κάποιες ευκαιρίες ακόμα. Πιστεύω ότι το παιχνίδι μπορούσαμε να το τελειώσουμε πιο γρήγορα ιδιαίτερα όταν ο ΠΑΟΚ έμεινε με 10 παίκτες όμως, τέλος καλό, όλα καλά."

Όλα τα λεφτά...
Η αποτελεσματικότητα των παικτών του Ατρομήτου οι οποίοι εκμεταλεύθηκαν άριστα τα δυο λάθη των αντιπάλων τους σκοράροντας ισάριθμες φορές
Ας ξεχάσουμε καλύτερα...
Την αμυντική λειτουργία του ΠΑΟΚ η οποία σήμερα ήταν επιοικώς τραγική
To Live του αγώνα...
Η 11άδα των φιλοξενούμενων ΠΑΟΚ
(Παράσχος):Φερνάντεζ, Αραμπατζής, Μπαρκαουάν, Χαραλάμπους, Μελίσσης, Γεωργιάδης, Μουμίν, Κωνσταντινίδης, Βαγγελης, Χριστοδουλόπουλος, Τόργκελε
Η 11άδα των γηπεδούχων Ατρόμητος
(Κοκότοβιτς): Μιχαηλίδης, Γελαδάρης, Λουτσιάνο, Μαγκντί, Ιωάννου, Κριπιντήρης, Κατεμής, Ρόβας, Κουτσοσπύρος, Κορακάκης, Ολιβέιρα
1' Έναρξη αγώνα
5' Γκολ Ατρόμητος Κορακάκης
Κόρνερ για τον Ατρόμητο και μετά από αδράνεια της άμυνας του ΠΑΟΚ ο Κορακάκης ανενόχλητος παραβιάζει την εστία του Φερνάντεζ
18' Ευκαιρία Ατρόμητος
20' Γκολ ΠΑΟΚ Χριστοδουλόπουλος
Ο Τόργκελε έβαλε σέντρα από τα δεξιά και ο Χριστοδουλόπουλος δεν δυσκολεύτηκε να σκοράρει μπροστά στο Μιχαηλίδη
22' Σουτ ΠΑΟΚ Βαγγέλης
άουτ η μπάλα μετά από κόντρες
28' Κίτρινη κάρτα Ατρόμητος Ιωάννου
44' Κίτρινη κάρτα Ατρόμητος Ολιβέιρα
45' Κίτρινη κάρτα ΠΑΟΚ Βαγγέλης
45' Λήξη ημιχρόνου
46' Σέντρα 2ου ημιχρόνου Ατρόμητος
46' Αλλαγή παίκτη Ατρόμητος
Ο Γεωργίου στη θέση του Ρόβα
46' Κίτρινη κάρτα ΠΑΟΚ Τόργκελε
47' Δοκάρι Ατρόμητος Κουτσοσπύρος
53' Κόκκινη κάρτα ΠΑΟΚ Κωνσταντινίδης
Με δεύτερη κίτρινη κάρτα αποβάλλεται ο παίκτης του ΠΑΟΚ
57' Γκολ Ατρόμητος Κουτσοσπύρος
Άλλο ένα μεγάλο λάθος της άμυνας του ΠΑΟΚ με το Κουτσοσπύρο να σκοράρει ανενόχλητος με κεφαλιά
63' Αλλαγή παίκτη Ατρόμητος
Ο Λαζανάς στη θέση του σκόρερ Κουτσοσπύρου
66' Κίτρινη κάρτα ΠΑΟΚ Μπαρκαουάν
68' Κίτρινη κάρτα ΠΑΟΚ Χαραλάμπους
74' Αλλαγή παίκτη ΠΑΟΚ
Γιασεμάκης στη θέση του Γεωργιάδη
80' Αλλαγή παίκτη ΠΑΟΚ
Ο Γκονζάλες στη θέση του Μουμίν
88' Κίτρινη κάρτα Ατρόμητος Γελαδάρης
90' Αλλαγή παίκτη Ατρόμητος
Ο Σανόκο στη θέση του Κορακάκη
91' Κόκκινη κάρτα ΠΑΟΚ