"Αυτοκτόνησε" η Γκλάντμπαχ

RESTRICTIONS / EMBARGO - ONLINE CLIENTS MAY USE UP TO SIX IMAGES DURING EACH MATCH WITHOUT THE AUTHORISATION OF THE DFL. NO MOBILE USE DURING THE MATCH AND FOR A FURTHER TWO HOURS AFTERWARDS IS PERMITTED WITHOUT THE AUTHORISATION OF THE DFL.
Borussia Moenchengladbach's Venezuelan midfielder Juan Fernando Arango (L) celebrates scoring with his French teammate striker Karim Matmour during the German first division Bundesliga's football match VfL Bochum vs Borussia Moenchengladbach in the western German city of Bochum on August 9, 2009.  AFP PHOTO DDP / JUERGEN SCHWARZ GERMANY OUT (Photo credit should read JUERGEN SCHWARZ/AFP/Getty Images)
Αράνγκο AFP/GETTY IMAGES

Ούτε ένα, ούτε δύο αλλά έξι τέρματα επετεύχθησαν στο "Rewirpower" στην αναμέτρηση μεταξύ Μπόχουμ και Γκλάντμπαχ (vds)

Η Γκλάντμπαχ μέσα σε 40 λεπτά πέτυχε τρία τέρματα και όλα έδειχναν ότι στην πρώτη αγωνιστική του πρωταθλήματος θα κατακτούσε εύκολα το εκτός έδρας τρίποντο. Αράνγκο (19'), Κολαούτι (26') και Μπρούερς (40') έβαλαν για τα καλά μπροστά στο σκορ τους φιλοξενούμενους.
Ωστόσο η Μπόχουμ δεν είχε πει την τελευταία της κουβέντα και με δύο τέρματα του Αζαουάγκ μέσα σε 1 λεπτό (51', 52'), αναπτέρωσε τις ελπίδες της για θετικό αποτέλεσμα. Το οποίο και τελικά κατέκτησε με τον Σέστακ στο 63' να πετυχαίνει το τελικό 3-3.

Αξίζει να σημειωθεί ότι 4 λεπτά πριν την ισοφάριση η Γκλάντμπαχ είχε μείνει με 10 παίκτες καθώς ο Ντάντε είχε αντικρίσει την κόκκινη κάρτα του διαιτητή της αναμέτρησης.

Στην άλλη αναμέτρηση της ημέρας το Αμβούργο αν και προηγήθηκε νωρίς με τον Πιτρόιπα (3') δεν κατάφερε να κατακτήσει το διπλό κόντρα στην Φράιμπουργκ που στο 65' ισοφάρισε με τον Μπέχμαν στο τελικό 1-1.

Tο πρόγραμμα και τα αποτελέσματα της 1ης αγωνιστικής:

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ

Βόλφσμπουργκ-Στουτγάρδη 2-0 (71' Μισίμοβιτς, 82' Γκραφίτε)

ΣΑΒΒΑΤΟ

Μπορούσια Ντόρτμουντ-Κολωνία 1-0 (75' (αυτ.) Ματίπ)
Χέρτα-Αννόβερο 1-0 (83' Κάτσαρ)
Μάιντς-Μπάγερ Λεβερκούζεν 2-2 (6' Χούγκλαντ, 82' Γκούνκελ / 42' Ντερντιγιόκ, 44' Κίσλινγκ)
Νυρεμβέργη-Σάλκε 1-2 (87' Μίνταλ / 35', 50' Κουράνι)
Βέρντερ Βρέμης-Άιντραχτ Φρανκφούρτης 2-3 (13' (πεν.) Οζίλ, 44' Σανόγκο / 7', 42' Αμανατίδης, 71' Φένιν)
Χόφενχαϊμ-Μπάγερν Μονάχου 1-1 (41' Ομπάσι / 25' Όλιτς)

ΚΥΡΙΑΚΗ

Μπόχουμ-Γκλάντμπαχ 3-3 (51', 52' Αζουάγκ, 63' Σέστακ / 19' Αράνγκο, 26' Κολαούτι, 40' Μπρούερς)Φράιμπουργκ-Αμβούργο 1-1 (3' Πιτρόιπα / 65' Μπέχμαν)

Μπόχουμ-Γκλάντμπαχ 3-3