BUNDESLIGA

Bundesliga: Η Άουγκσμπουρκ του Γιαννούλη υπέταξε την Ντόρτμουντ, άσφαιρος ο ελληνικός εμφύλιος, πρώτη η Λειψία

Οι παίκτες της Άουγσκμπουργκ πανηγυρίζουν τη νίκη επί της Ντόρτμουντ
Οι παίκτες της Άουγσκμπουργκ πανηγυρίζουν τη νίκη επί της Ντόρτμουντ @ 2024 MATTHIAS SCHRADER / AP IMAGES

Η Άουγκσμπουργκ του Δημήτρη Γιαννούλη επικράτησε 2-1 της Ντόρτμουντ εντός έδρας, ενώ ισόπαλη χωρίς σκορ έληξε η αναμέτρηση της Ζανκτ Πάουλι του Σάλιακα με τη Βόλφσμπουργκ του Κουλιεράκη. Η Λειψία νίκησε με ανατροπή και παρέμεινε στην κορυφή.

Η Άουγσκμπουργκ του Δημήτρη Γιαννούλη έκανε άλμα παραμονής στην Bundesliga, καθώς επικράτησε εντός έδρας 2-1 της Ντόρτμουντ που παρέμεινε χαμηλά στον βαθμολογικό πίνακα.

Οι Βεστφαλοί μπήκαν δυνατά στο ματς και προηγήθηκαν με τον Μάλεν στο τέταρτο λεπτό. Η Άουγσκμπουργκ απάντησε άμεσα στο 25ο λεπτό με τον Κλοντ Μόρις, ο οποίος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με το 1-1 να είναι το σκορ του πρώτου μέρους. Ο Έλληνας μπακ (που έπαιξε σε όλο το ματς) είδε κίτρινη από τον διαιτητή στο 43ο λεπτό.

Την ανατροπή για την Άουγκσμπουργκ έκανε ο Κλοντ-Μόρις στο 50ο λεπτό. Η Ντόρτμουντ έγινε ελάχιστα πιεστική μέχρι και το φινάλε με το 2-1 να μένει μέχρι και το τέλος.

Λευκή ισοπαλία στον εμφύλιο

Η μάχη της Ζανκτ Πάουλι με τη Βόλφσμπουργκ έληξε χωρίς νικητή και σκορ με τους Μανώλη Σάλιακα και Κώστα Κουλιεράκη να παίζουν βασικοί και να ολοκληρώνουν όλο το παιχνίδι.

Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο με τους γηπεδούχους να έχουν τις περισσότερες τελικές, αλλά τους φιλοξενούμενους να έχουν καλύτερες ευκαιρίες για γκολ. Μάλιστα σύμφωνα με την αξιολόγηση της Opta ο Κουλιεράκης ήταν από τους καλύτερους για τους λύκους.

Η Ζαντκ Πάουλι είναι 16η με πέντε βαθμούς, ενώ η Βόλφσμπουργκ είναι 14η με οκτώ βαθμούς.

Η Λειψία νίκησε με ανατροπή και παρέμεινε στην κορυφή

Η Φράιμπουργκ σόκαρε τους ταύρους καθώς άνοιξε το σκορ στο 15ο λεπτό με τον Ντόαν, ενώ στη γενική εικόνα του πρώτου μέρους ήταν καλύτερη από τους γηπεδούχους.

Στο ίδιο μοτίνο συνεχίστηκε το παιχνίδι και στο δεύτερο μέρος, ωστόσο η Λειψία ήταν περισσότερο αποτελεσματική και έφερε τούμπα το ματς. Ο Όρμπαν στο 47' ισοφάρισε σε 1-1 και στο 58' ο Χεερτράουντα μετά από ασίστ του Οπέντα έκανε την ανατροπή.

Ο Οπέντα διαμόρφωσε το τελικό σκορ στο 79ο λεπτό μετά από ασίστ του Αντρέ Σίλβα. Η Λειψία ανέβηκε στους 20 και είναι στο +3 από την Μπάγερν με παιχνίδι περισσότερο.

Το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα της όγδοης αγωνιστικής

• Μάιντς - Γκλάντμπαχ 1-1 (55' αυτ. Λάινερ - 57' Κλάιντιστ)
  • Λειψία - Φράιμπουργκ 3-1 (47' Όρμπαν, 58' Χεερτράουντα, 79' Οπέντα - 15' Ντόαν)
  • Άουγκσμπουργκ - Ντόρτμουντ 2-1 (25', 50' Κλοντ-Μόρις - 4' Μάλεν)
  • Ζανκτ Πάουλι - Βόλφσμπουργκ 0-0
  • Στουτγκάρδη - Χόλσταϊν Κίελ 2-1 (19' Ονυτάβ, 61' Τουρέ - 84' Γκίγκοβιτς)
  • 26/10 19:30 Βέρντερ - Λεβερκούζεν
  • 27/10 16:30 Μπόχουμ - Μπάγερν
  • 27/10 18:30 Ουνιόν - Άιντραχτ
  • 27/10 20:30 Χάιντενχαϊμ - Χόφενχαϊμ