BUNDESLIGA

Bundesliga: "Κόλλησε" η Ντόρτμουντ στη Βρέμη, διπλό για τη Βόλφσμπουργκ του Κουλιεράκη, "αυτοχειρία" για Στουτγκάρδη, νίκη για Άιντραχτ

Frankfurt's Omar Marmoush celebrates after scoring his side first goal against PAOK during the Europa Conference League, group G soccer match between PAOK FC and Eintracht Frankfurt at the Toumba stadium in the northern city of Thessaloniki, Greece, Thursday, Oct. 8, 2023. (AP Photo/Giannis Papanikos) AP

Σε ένα φτωχό ποιοτικά παιχνίδι με λίγες μεγάλες ευκαιρίες, μόλις δύο από την Ντόρτμουντ, η ομάδα της Βεστφαλίας "κόλλησε" στην έδρα της Βέρντερ. Διπλό της Βόλφσμπουργκ υπό το βλέμμα του Κωνσταντίνου Κουλιεράκη, νίκες για Άιντραχτ, Γκλάντμπαχ, ενώ ιδανική "αυτόχειρας" αποδείχτηκε η Στουτγκάρδη.

Με πέντε αναμετρήσεις άνοιξε η δεύτερη ημέρα της δεύτερης αγωνιστικής στην Bundesliga, που επιφύλαξε συγκινήσεις, ανατροπές και 13 γκολ στους ποδοσφαιρόφιλους.

Η Ντόρτμουντ σε ένα ματς χωρίς μεγάλες πολλές φάσεις, μόλις δύο από την ίδια, και με συνολικά 1 xGoal μαζί με τη Βέρντερ έμεινε στο 0-0 στη Βρέμη, με τον Σλότερμπεκ μάλιστα να αφήνει την ομάδα του με 10 παίκτες βλέποντας τη δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 73'.

Η Βόλφσμπουργκ του Κωνσταντίνου Κουλιεράκη πέρασε από την έδρα της νεοφώτιστης Χόλσταϊν Κίελ χάρις στα γκολ του Άρνολντ στο 27' και Μπόρναου στο 30', πανηγυρίζοντας το πρώτο της τρίποντο μετά την ήττα με 3-2 από την Μπάγερν Μονάχου στην πρεμιέρα.

Η Γκλάντμπαχ δεν δυσκολεύτηκε στο γήπεδο της Μπόχουμ, με την ανωτερότητά της να μετουσιώνεται σε γκολ στο 66' με τον Κλάιντινστ για να σφραγίσει τους τρεις βαθμούς ο Ονορά στο 78'.

Η Άιντραχτ έθεσε τα θεμέλια της νίκης από το πρώτο κιόλας ημίχρονο με τον Εκιτίκε να βρίσκει για τρίτη φορά δίχτυα στη σεζόν και πρώτη στο πρωτάθλημα στο 24'. Στο 33΄ο Λάρσος διπλασίασε τα τέρματα του συλλόγου από την Φρανκφούρτη στο 33' για να τη στείλε με το υπέρ της 2-0 στα αποδυτήρια.

Στο δεύτερο ημίχρονο τα πράγματα δεν άλλαξαν και πολύ, αφού αν και ο Κράμαριτς μείωσε στο 54' για την Χόφενχαϊμ σε 2-1, μόλις δύο λεπτά αργότερα ο Μαρμούς διαμόρφωσε το τελικό 3-1.

Ωστόσο, το ματς της ημέρας έγινε στο γήπεδο της Στουτγκάρδης, όπου η τοπική ομάδα πήρε προβάδισμα με 2-0 στο 15' με τους Μιγιό και Λέβελινγκ να σκοράρουν και τον Αμιρί από το σημείο του πέναλτι να κάνει το 2-1 της Μάιντζ πριν βγει το ημίχρονο.

Στο 61' ο Μπούρκαρντ ισοφάρισε για τους φιλοξενούμενους, η Στουτγκάρδη πήρε ξανά κεφάλι στην αναμέτρηση με 3-2 με το αυτογκόλ του Ζέντνερ στο 88', αλλά σε μία από τις τελευταίες επιθέσεις της (90+4') η Μάιντζ με τον Λάιντς έφυγε με τον έναν βαθμό.

Το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα της 2ης αγωνιστικής

• Ουνιόν Βερολίνου -Ζανκτ Πάουλι 1-0 (34' Χόλερμπαχ)
  • Άιντραχτ Φρανκφούρτης - Χόφενχαϊμ 3-1 (24' Εκιτίκε, 33' Λάρσον, 56' Μαρμούς - 54' Κράμαριτς)
  • Βέρντερ Βρέμης - Μπορούσια Ντόρτμουντ 0-0
  • Μπόχουμ - Γκλάντμπαχ 0-2 (66' Κλάιντινστ, 78' Ονορά)
  • Στουτγκάρδη - Μάιντζ 3-3 (8' Μιγιό, 15' Λέβελινγκ, 88' (αυτ.) Ζέντνερ - 43' (πεν.) Αμίρι, 61' Μπούρκαρντ, 90+4' Λάιτς)
  • Χόλσταϊν Κίελ - Βόλφσμπουργκ 0-2 (27' Άρνολντ, 30' Μπόρναου)
  • 31.08 19:30 Μπάγερ Λεβερκούζεν - Λειψία
  • 01.09 16:30 Χάιντενχαϊμ - Άουγκσμπουργκ
  • 01.09 18:30 Μπάγερν Μονάχου - Φράιμπουργκ