BUNDESLIGA

Bundesliga: Η Στουτγκάρδη πλήγωσε στο φινάλε τη Βόλφσμπουργκ του Κουλιεράκη, πάτησε τη Φράιμπουργκ η Ζανκτ Πάουλι του Σάλιακα

Ο Βάγκνομαν με τη φανέλα της Στουτγκάρδης
Ο Βάγκνομαν με τη φανέλα της Στουτγκάρδης © 2024 MANU FERNANDEZ / AP IMAGES

Η Στουτγκάρδη ισοφάρισε στο 90'+7' τη Βόλφσμπουργκ σε 2-2 και απέσπασε την ισοπαλία για την 5η αγωνιστική της Bundesliga στο πρώτο ματς του Κουλιεράκη ως βασικός. Η Ζανκτ Πάουλι πέρασε με 3-0 από την έδρα της Φράιμπουργκ με τον Σάλιακα στην ενδεκάδα.

Ο Ουντάβ πλήγωσε τη Βόλφσμπουργκ στο φινάλε και της στέρησε τη νίκη στο πρώτο παιχνίδι του Κωνσταντίνου Κουλιεράκη ως βασικού ισοφαρίζοντας σε 2-2 για τη Στουτγκάρδη για την 5η αγωνιστική της Bundesliga. Ο Βιντ είχε δώσει προβάδισμα στους γηπεδούχους με τον Μιγιό να απαντά στο 32'. Ο Αμουρά έκανε το 2-1 στο 68' όμως η τελευταία κουβέντα ανήκε στον Ουντάβ που βρήκε δίχτυα στο έβδομο λεπτό των καθυστερήσεων και χάρισε τον βαθμό της ισοπαλίας στην ομάδα του.

Με βασικό τον Μανώλη Σάλιακα, η Ζανκτ Πάουλι πήρε σπουδαίο διπλό στην έδρα της Φράιμπουργκ, την οποία και διέλυσε με 3-0. Ο Σάαντ σκόραρε στο 12' και στο 72' ενώ ενδιάμεσα είχε βρει δίχτυα στο 45' ο Αφρολαγιάν.

Άνετη νίκη με 4-0 πήρε η Λειψία απέναντι στην Άουγκσμπουργκ του Δημήτρη Γιαννούλη. Ο Σέσκο με δύο γκολ, στο 11' και στο 15' έδωσε ξεκάθαρο προβάδισμα στους "κόκκινους ταύρους", ο Οπεντά έκανε το 3-0 στο 46' και ο Σίμονς έβαλε το... κερασάκι στο 57'.

Η Γκλάντμπαχ κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της Ουνιόν με γκολ του Τσβαντσάρα στο 90'+6' και πήρε το τρίποντο με 1-0. Τέλος, σημαντική νίκη πανηγύρισε στην έδρα της Μάιντς η Χάιντενχαϊμ που επικράτησε 2-0 με τα γκολ των Πιέρινγκερ (15') και Σέπνερ (86').

Το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα της 5ης αγωνιστικής

• Ντόρτμουντ - Μπόχουμ 4-2 (44' 75' Γκιρασί, 62' πεν. Τζαν, 81' Ενμετσά / 16' Μπέρο, 21' Ντε Βιτ)
  • Μάιντς - Χάιντενχαϊμ 0-2 (15' Πιέρινγκερ, 86' Σέπνερ)
  • Βόλφσμπουργκ - Στουτγκάρδη 2-2 (20' Βιντ, 68' Αμουρά / 32' Μιγιό, 90'+7' Ουντάβ)
  • Φράιμπουργκ - Ζανκτ Πάουλι 0-3 (12', 72' Σάαντ, 45' Αφολαγιάν)
  • Λειψία - Άουγκσμπουργκ 4-0 (11' 15' Σέσκο, 46' Οπεντά, 57' Σίμονς)
  • Γκλάντμπαχ - Ουνιόν 1-0 (90'+6' Τσβαντσάρα)
  • 28/9 19:30 Μπάγερν - Λεβερκούζεν
  • 29/9 16:30 Χόλσταϊν Κίελ - Άιντραχτ
  • 29/9 18:30 Χόφενχαϊμ - Βέρντερ