BUNDESLIGA

Bundesliga: Σε τροχιά κορυφής η Άιντραχτ, εκπληκτική ανατροπή από το 3-0 η Βέρντερ

Frankfurt's Rasmus Kristensen, left, celebrates after scoring his side's third goal during the Europa League soccer match between Eintracht Frankfurt and Viktoria Plzen in Frankfurt, Germany, Thursday, Sept. 26, 2024. (AP Photo/Michael Probst) AP

Η Άιντραχτ Φρανκφούρτης επικράτησε 4-2 της Χόλσταϊν Κίελ και παραμένει σε τροχιά κορυφής. Η Βέρντερ νίκησε 4-3 την Χόφενχαϊμ μακριά από το "σπίτι" της.

Με δύο παιχνίδια ολοκληρώθηκε η 5η αγωνιστική της Bundesliga. Η Άιντραχτ Φρανκφούρτης επικράτησε 4-2 της Χόλσταϊν Κίελ εκτός έδρας και παρέμεινε σε τροχιά κορυφής. Για την ακρίβεια είναι στην 2η θέση στο -1 από την Μπάγερν.

Ο Μαρμούς άνοιξε το σκορ στο 25ο λεπτό, με τον Μασίνο να φέρνει το παιχνίδι στα ίσα στο 30ο λεπτό με εκτέλεση πέναλτι. Ο Ματάνοβιτς στο 47' έκανε το 2-1 για τους αετούς, αλλά οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν ξανά με τον Μασίνο.

Η Άιντραχτ πήρε τη νίκη ωστόσο χάρη στο δεύτερο γκολ του Μαρμούς στο 65' και το τέρμα του Τούτα στο 74ο λεπτό της αναμέτρησης.

Χόφενχαϊμ - Βέρντερ 3-4

Η Βέρντερ πήρε σπουδαίο διπλό, επικρατώντας 4-3 της Χόφενχαϊμ εκτός έδρας. Μάλιστα, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τρία γκολ, με δύο γκολ του Μπίτλερ (5', 8') και Χλόζεκ (12').

Ωστόσο, η Χόφενχαϊμ έμεινε με δέκα παίκτες στο 18ο λεπτό, καθώς αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη ο Ενσόκι. Ο Μαλατίνι μείωσε στο 21', ενώ ο Στάγκε έφερε την ισορροπία στο με δύο γκολ στο 26' και 39'.

Ο Στάγκε ολοκλήρωσε την ανατροπή, κάνοντας το χατ-τρικ στο 49ο λεπτό, με την Βέρντερ να παίρνει τεράστια νίκη.

Το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα της 5ης αγωνιστικής

• Ντόρτμουντ - Μπόχουμ 4-2 (44' 75' Γκιρασί, 62' πεν. Τζαν, 81' Ενμετσά / 16' Μπέρο, 21' Ντε Βιτ)
  • Μάιντς - Χάιντενχαϊμ 0-2 (15' Πιέρινγκερ, 86' Σέπνερ)
  • Βόλφσμπουργκ - Στουτγκάρδη 2-2 (20' Βιντ, 68' Αμουρά / 32' Μιγιό, 90'+7' Ουντάβ)
  • Φράιμπουργκ - Ζανκτ Πάουλι 0-3 (12', 72' Σάαντ, 45' Αφολαγιάν)
  • Λειψία - Άουγκσμπουργκ 4-0 (11' 15' Σέσκο, 46' Οπεντά, 57' Σίμονς)
  • Γκλάντμπαχ - Ουνιόν 1-0 (90'+6' Τσβαντσάρα)
  • Μπάγερν - Λεβερκούζεν 1-1 (39' Πάβλοβιτς / 31' Άντριχ)
  • Χόλσταϊν Κίελ - Άιντραχτ 2-4 (30', 50' Μασίνα / 47' Ματάνοβιτς, 25', 65' Μαρμούς, 74' Τούτα)
  • Χόφενχαϊμ - Βέρντερ 3-4 (5', 8' Μπίτλερ, 12' Χλόζεκ / 21' Μαλατίνι, 26', 39', 49' Στάγκε)