BUNDESLIGA

Bundesliga: Με ανατροπή η Λεβερκούζεν και "χρυσό" σκόρερ τον Μπόνιφεϊς, ήττα για την Άουγκσμπουργκ του Γιαννούλη

Leverkusen's Victor Boniface celebrates after scoring his side's second goal during the German Bundesliga soccer match between Bayer Leverkusen and Eintracht Frankfurt at the BayArena in Leverkusen, Germany, Saturday, Oct. 19, 2024. (AP Photo/Martin Meissner)
Ο Βίκτορ Μπονιφεϊς. @2024 MARTIN MEISSNER/AP IMAGES

Η Μπάγερ Λεβερκούζεν νίκησε με ανατροπή την Άιντραχτ, οι Λειψία, Χόφενχαϊμ και Γκλάντμπαχ ξεπέρασαν το εμπόδιο των αντιπάλων τους, ενώ η Άουγκσμπουργκ λύγισε απέναντι στη Φράιμπουργκ.

Στην 7η αγωνιστική της Bundesliga, η Μπάγερ Λεβερκούζεν έκανε ακόμη μία ανατροπή, με τον Βίκτορ Μπόνιφεϊς να πετυχαίνει το καθοριστικό τέρμα στο 71ο πρώτο λεπτό. Οι Λειψία, Χόφενχαϊμ και Γκλάντμπαχ πανηγύρισαν επίσης το τρίποντο, ενώ η Άουγκσμπουργκ του Γιαννούλη δεν τα κατάφερε απέναντι στην Φράιμπουργκ.

Οι πρωταθλητές Γερμανίας κέρδισαν πέναλτι μόλις στο 5ο λεπτό, ωστόσο ο Βίκτορ Μπόνιφεϊς δεν κατάφερε να το μετουσιώσει σε τέρμα, αφού ο Τράπ απέκρουσε το χαμηλό του σουτ του Νιγηριανού φορ στο κέντρο της εστίας. Η Άιντραχτ μάλιστα, λίγα λεπτά αργότερα, πάγωσε για τα καλά την Μπάι Αρένα. Ο Ομάρ Μαρμούς κέρδισε πέναλτι και έβαλε μπροστά τους "αετούς" στο 16', σημειώνοντας το 9ο τέρμα του στη φετινή Bundesliga!

Αυτό το γκολ απορρύθμισε τους παίκτες του Τσάμπι Αλόνσο, οι οποίοι δυσκολεύτηκαν να επιβάλουν τους νόμους τους. Παρόλα αυτά, η αντίδραση δεν άργησε να έρθει. Ο Αντριχ κινήθηκε μέσα στην αντίπαλη περιοχή και με ξερό σουτ έκανε το 1-1 πριν βγει το πρώτο μέρος.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Λεβερκούζεν είχε περισσότερη κατοχή της μπάλας και έψαξε την ανατροπή. Τη λύση έδωσε ο Μπόνιφεϊς, ο οποίος στο 71' πήρε το ριμπάουντ μέσα στην περιοχή και με κεφαλιά χάρισε τη νίκη για τη Λεβερκούζεν, η οποία πριν τη διακοπή είχε υποπέσει σε "χοντρή" γκέλα εντός έδρας, 2-2 με τη Χολστάιν Κιλ. Με αυτόν τον τρόπο, ο Μπονιφέις εξιλεώθηκε για το χαμένο του πέναλτι στην αρχή του ματς.

Λεβερκούζεν: Χραντέκι, Έντμποντ, Τα, Χινκαπι, Φιρμπονγκ, Τζάκα, Άντριτς, Γκριμάλντο, Αντλί (64' Γκαρσία), Τεριέ (64' Βιρτς), Μπόνιφεϊς

Άιντραχτ Φρανκφούρτης: Τραπ, Κρίστενσεν, Ρόμπιν, Άρθουρ, Ενκουλού, Ντίνα Εντιμπέ, Τούτα, Λάρσον, Γκέτσε, Μάρμους, Εκιτίκε

Στα υπόλοιπα παιχνίδια των 16:30, η Άουγκσμπουργκ του Δημήτρη Γιαννούλη γνώρισε την ήττα με 3-1 από την Φράιμπουργκ, με τους γηπεδούχους να προηγούνται με 3-0 στο ημίχρονο και ουσιαστικά να εξασφαλίζουν από νωρίς το τρίποντο. Η Λειψία πέρασε εύκολα με 2-0 από την έδρα της Μάιντς, στο πρώτο παιχνίδι μετά την είδηση ότι ο Κλοπ αναλαμβάνει παγκόσμιος διευθυντής ποδοσφαίρου στον όμιλο της Red Bull. Η Χόνφενχαιμ επικράτησε στα σημεία της Μπόχουμ με 3-1, ενώ το παιχνίδι μεταξύ Γκλάντμπαχ και Χάιντενχαϊμ πρόσφερε γκολ και θέαμα με τα πουλάρια να επικρατούν εν τέλει με 3-2, παίρνοντας έτσι βαθιά βαθμολογική ανάσα.

Το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα της 7ης αγωνιστικής

• Ντόρτμουντ - Ζανκτ Πάουλι 2-1 (43' Μπενσεμπαϊνί/ 83' Γκιρασί/ 78' Σμιθ)
  • Χόφενχαϊμ - Μπόχουμ 3-1 (11' Κράμαριτς/ 64' Μπίλτερ/ 76' Γκαμπόα/ 90+4' Ταμπάκοβιτς)
  • Φράιμπουργκ - Άουγκσμπουργκ 3-1 (34' Γκρίφο/ 37' Λίνχαρντ/ 45+1' Γκίντερ/ 65' Τιτς)
  • Λεβερκούζεν - Άιντραχτ 2-1 (16' Μαρμούς/ 25' Άντριχ/ 71' Μπόνιφεϊς)
  • Γκλάντμπαχ - Χάιντενχαϊμ 3-2 (12' Σιένζα/ 22' Ιτακούρα/ 62', 75' (Πεν.) Κλάιντινστ/ 80' (Πεν.) Πίρινγκερ)
  • Μάιντς - Λειψία 0-2 (20 Τσάβι Σίμονς/ 37' Όρμπαν)
  • 19/10 19:30 Μπάγερν - Στουτγκάρδη
  • 20/10 16:30 Χόλσταϊν Κίελ - Ουνιόν
  • 20/10 18:30 Βόλφσμπουργκ - Βέρντερ