CHAMPIONS LEAGUE

Χαλαρά η Λίβερπουλ, θρίαμβος Λάτσιο!

λιβερπουλ

Λίβερπουλ, Λάτσιο και Ρέιντζερς πήραν τα εισιτήρια για τους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ

H Λίβερπουλ μετά το 1-0 του πρώτου αγώνα, είχε σχετικά εύκολο έργο στον επαναληπτικό του Άνφιλντ. Η φιναλίστ της περσινής διοργάνωσης, δεν συνάντησε ιδιαίτερη δυσκολία στο να πάρει και δεύτερη νίκη επί της αξιόμαχης κατά τα άλλα Τουλούζ, παρά το ότι η γηπεδούχος παρατάχτηκε με τα "δεύτερα".
Η ομάδα του Ράφα Μπενίτεθ, πήρε κεφάλι στο σκορ στο 18ο λεπτό, σε μια φάση που ξεκίνησε από το πείσμα του Μπεναγιούν, ο οποίος αν και πεσμένος κατάφερε να πάρει την μπάλα από τα πόδια του αντιπάλου του και να την πασάρει στον Κάιτ. Ο Ολλανδός από αριστερά σέντραρε στην περιοχή της Τουλούζ, με τον Πίτερ Κράουτς, να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα με προβολή.

Οι "κόκκινοι" χωρίς να απειληθούν στιγμή από την γαλλική ομάδα, διατήρησαν την υπεροχή καθόλη την διάρκεια του πρώτου μέρους, το οποίο όμως έληξε χωρίς άλλες ευκαιρίες. Με την έναρξη κιόλας της επανάληψης, οι γηπεδούχοι καθάρισαν οριστικά την υπόθεση πρόκριση, με το τέρμα του βετεράνου αμυντικού τους, Σάμι Χίιπια μετά την εκτέλεση κόρνερ του Γιόσι Μπεναγιούν.

Οι γηπεδούχοι, ακόμα και μετά το 2-0 δεν σταμάτησαν να πιέζουν για ακόμα περισσότερα τέρματα, με τον Κάιτ να χάνει την ευκαιρία στο 74' (έστειλε την μπάλα στο δοκάρι) όμως στο 87ο λεπτό, ο Ολλανδός μετά από καταπληκτικό συνδυασμό με τον συμπατριώτη του Μπάμπελ, βρέθηκε απέναντι από τον Ντουσέ και με όμορφο συρτό σουτ, έστειλε την μπάλα πρώτα στο δοκάρι και έπειτα στα δίχτυα για το 3-0.

Στην εκπνοή του αγώνα και πάλι ο Ολλανδός στράικερ, ο οποίος μετέτρεψε τον αγώνα σε προσωπικό του σόου, μετά από καταπληκτική κάθετη του Μπεναγιούν, βρέθηκε απέναντι από τον Γάλλο τερματοφύλακα τον οποίο και νίκησε για δεύτερη φορά, για να διαμορφώσει το τελικό 4-0!

* Οι οπαδοί της Λίβερπουλ, πριν την έναρξη του αγώνα, δίδαξαν για μια ακόμη φορά ποδοσφαιρικό πολιτισμό, τιμώντας τους γονείς του αδικοχαμένου 11χρονου Ρις Τζόουνς (δολοφονήθηκε την περασμένη εβδομάδα), οι οποίοι εμφανίστηκαν στο Άνφιλντ, με φανέλες της συμπολίτισσας Έβερτον (!!!)

Εν τω μεταξύ, οι φίλοι της Λίβερπουλ, "ανέχτηκαν" ακόμα, τον ύμνο της Έβερτον ο οποίος έπαιξε πριν το "You' ll never walk alone", χωρίς να ακουστεί... κιχ.

Οι συνθέσεις:

Λίβερπουλ: Ρέινα, Αρμπελόα, Χίιπια, Άγκερ (81' Φίναν), Ρίισε, Μπεναγιούν, Σισόκο (68' Λούκας), Μασεράνο, Λέτο (75' Μπάμπελ), Κράουτς, Κάιτ

Τουλούζ: Ντουσέ, Σέτο, Ιλούνγκα, Πάουλο Σέζαρ, Ματιέ (81' Σισόκο), Ντιζ, Φοφανά, Σιρί, Ελμάντερ, Εμανά (76' Φαμπίνιο), Γκινιάκ (54' Μπεργκουνιό)

Στους ομίλους η Ρέιντζερς!

Οι "διαμαρτυρόμενοι" κατάφεραν να φύγουν αλώβητοι το βράδυ της Τρίτης από το "Μαρακανά" του Βελιγραδίου παίρνοντας ισοπαλία, 0-0, με τον Ερυθρό Αστέρα, και χάρη στο υπέρ τους 1-0 από το γκολ του Νάτσο Νόβο στο πρώτο ματς του "Άιμπροξ" θα δώσουν το παρών στην κλήρωση της Πέμπτης, για την φάση των ομίλων της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης.

Αξίζει να σημειωθεί ότι αυτό ήταν το πρώτο φετινό επίσημο παιχνίδι που η Ρέιντζερς δεν πήρε το "τρίποντο", καθώς προερχόταν από επτά νίκες σε ισάριθμους αγώνες (τέσσερις για το πρωτάθλημα Σκωτίας και τρεις για το Τσάμπιονς Λιγκ), με τον Ερυθρό Αστέρα να μην καταφέρνει να δώσει το παρών στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση για πρώτη φορά στην ιστορία του.

Σφυροκόπημα από Αστέρα στο ξεκίνημα
Οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ δυνατά στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, έχοντας τη συμπαράσταση περίπου 45.000 φίλων τους που κατέκλυσαν κάθε γωνία του "Μαρακανά", και τα πρώτα πέντε λεπτά ήταν εφιαλτικά για τους Ρέιντζερς.

Μόλις στο 3ο λεπτό έγινε η πρώτη μεγάλη φάση του αγώνα, με τον Κουέλαρ να βγάζει τη βαθιά μπαλιά και τον Μπουρτζάνοβιτς να εξαπολύει μέσα από την περιοχή το σουτ, το οποίο αποκρούστηκε από την πλάτη του ΜακΓκρέγκορ.

Η άμυνα των Σκωτσέζων αδυνατούσε να βρει τα πατήματά της και ένα λεπτό αργότερα, μετά από την επικίνδυνη σέντρα του Λούκας, ο Κουέλαρ άγγιξε το γκολ, με την κεφαλιά του περνάει άουτ.

Μετά το αρχικό σάστισμα και την πίεση που δέχτηκε, η Ρέιντζερς άρχισε σταδιακά να ισορροπεί το παιχνίδι, και να προσπαθεί μάλιστα να απειλήσει έχοντας ως αιχμή του δόρατος τον Νταρσεβίλ.

Στο 19ο λεπτό μάλιστα, ο Γάλλος φορ επιχείρησε να πετύχει ένα γκολ για χάι-λάιτ από απόσταση 40 μέτρων βλέποντας τον Ραντζέλοβιτς αρκετά έξω από την εστία του, ωστόσο η μπάλα δεν του έκανε το χατήρι καθώς έφυγε άουτ.

Ο Νταρσεβίλ η "απάντηση" στους γηπεδούχους
Η επόμενη καλή φάση της αναμέτρησης καταγράφεται στο 27ο λεπτό, με τον Κόρομαν να βγάζει τη σέντρα από τα δεξιά μετά τη συνεργασία που είχε με τον Λούκας, και τον Μπουρτζάνοβιτς να μην προλαβαίνει με την προβολή του τη μπάλα για να τη στείλει στα δίχτυα.

Η απάντηση για τους φιλοξενούμενους ήρθε με τη συμπλήρωση του ημιώρου, με τον πιο δραστήριο παίκτη τους, τον Νταρσεβίλ, να ταλαιπωρεί τον Καστίγιο από τα δεξιά, να βγάζει τη σέντρα και τον Φέργκιουσον να στέλνει τη μπάλα άουτ.

Στο 42ο λεπτό το σουτ του Κόρομαν από τα 20 μέτρα κατέληξε χωρίς δυσκολία στην αγκαλιά του ΜακΓκρέγκορ, ενώ ο γκολκίπερ των "διαμαρτυρόμενων" αντέδρασε θετικά και στο 44ο λεπτό, όταν μπλόκαρε τη μπάλα στο χαμηλό σουτ του Μπουρτζάνοβιτς.

Κατοχή, ευκαιρίες αλλά όχι γκολ...
Το πρώτο ημίχρονο βρήκε τον Ερυθρό Αστέρα να έχει κατοχή της μπάλας 62% και περισσότερα σουτ προς την εστία (4-1), όμως το 0-0 άφηνε απόλυτα ικανοποιημένους τους παίκτες της Ρέιντζερς χάρη στο 1-0 του "Άιμπροξ Παρκ".

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε όπως ακριβώς και το πρώτο, με τους παίκτες του Ερυθρού Αστέρα να παίρνουν κατευθείαν την πρωτοβουλία των κινήσεων, ψάχνοντας το πολυπόθητο γκολ που θα έστελνε τουλάχιστον το ματς στην παράταση.

Στο 53ο λεπτό ο Πάπατς αναγκάστηκε να βγάλει σε κόρνερ την επικίνδυνη σέντρα του Αντζέλκοβιτς, ενώ έξι λεπτά αργότερα σε μία από τις αντεπιθέσεις της, η Ρέιντζερς λίγο έλειψε να "καθαρίσει" το ματς.

Με υπέροχη ατομική ενέργεια, ο Νταρσεβίλ "άδειασε" τον προσωπικό του αντίπαλο, έκανε το δυνατό σουτ, με την μπάλα να περνάει ξυστά από το δοκάρι του Ραντζέλοβιτς.

Στο 68ο λεπτό ο ΜακΓκρέγκορ διατήρησε ανέπαφη την εστία του, όταν πετάχτηκε εντυπωσιακά βγάζοντας σε κόρνερ σουτ του Κόρομαν.

Η άμυνα έδωσε την πρόκριση
Στο τελευταίο εικοσάλεπτο, η Ρέιντζερς έδωσε χώρο στον Ερυθρό Αστέρα θέλοντας να διαφυλάξει την εστία της, με τους γηπεδούχους να έχουν την κατοχή χωρίς όμως να απειλούν ουσιαστικά την εστία του ΜακΓκρέγκορ, και τους φιλοξενούμενους να ροκανίζουν το χρόνο.

Με άμυνα για σεμινάριο, η ομάδα του Γουόλτερ Σμιθ κατάφερε να εκμηδενίσει τους κινδύνους από την περιοχή τους, παίρνοντας έτσι μία από τις πιο γλυκιές ισοπαλίες της ιστορία της, καθώς πέτυχε τον αντικειμενικό στόχο που ήταν η πρόκριση στο Τσάμπιονς Λιγκ.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Ερυθρός Αστέρας: Ραντζέλοβιτς, Αντζέλκοβιτς, Μιλίγιας (75' Ράσκοβιτς) Κόρομαν, Μπουρτζάνοβιτς (73' Μπάρκος) Τούτοριτς, Λούκας, Γκεγιέ, Μπάστα, Ντόρντεβιτς, Καστίγιο

Ρέιντζερς: ΜακΓκρέγκορ, Χάτον, Γουέιρ, Πάπατς, Γουίτακερ (79' Μπίσλεϊ) Εμντανί, Τόμσον, Κούελαρ, ΜακΚάλοκ, Φέργκιουσον, Νταρσεβίλ (72' Κουζίν)

Διαιτητής: Λουσίλιο Καρντόσο Κορτέζ Μπατίστα

Κίτρινες: Γκεγιέ, Μπουρτζάνοβιτς, Μπάστα, Κόρομαν (Ερυθρός Αστέρας) Χάτον, ΜακΚάλοκ (Ρέιντζερς)

Παλικαρίσια πρόκριση στην Ρουμανία για τη Λάτσιο

Παρά το γεγονός πως η Λάτσιο «άργησε» κατά ένα ημίχρονο, πάρα το ότι βρέθηκε να χάνει με 1-0 μετά τα πρώτα 45 λεπτά πήρε την πρόκριση από την Ντιναμό Βουκουρεστίου μέσα στην καυτή έδρα της Ρουμάνικης ομάδας κερδίζοντας με 1-3 (1-1 ο πρώτος αγώνας), επιστρέφοντας στα μεγάλα σαλόνια μετά το 2003.

Οι γηπεδούχοι με την βοήθεια της εξέδρας και με αρκετό ενθουσιασμό εκμεταλλεύτηκαν το γεγονός πως οι υπερόπτες Ιταλοί ξεκίνησαν την αναμέτρηση αντιμετωπίζοντας έναν επαναληπτικό Τσάμπιονς Λιγκ σαν φιλικό προετοιμασίας και «έκλεισαν» το ημίχρονο μπροστά στο σκορ με 1-0. Στην επανάληψη χρειάστηκαν 3 ποδοσφαιριστές για να γυρίσουν το ματς. Ντελ Νέρο, Πάντεφ (1 γκολ) και Τομάσο Ρόκι (2 γκολ) έστειλαν την Λάτσιο στην κλήρωση της Πέμπτης.

Ρουμάνικη υπεροχή, ιταλική υπεροψία

Οι γηπεδούχοι από το πρώτο λεπτό έδειξαν πως θέλουν να κερδίσουν τη μάχη του κέντρου τρέχοντας ακατάπαυστα σε όλα τα μήκη και πλάτη του νευραλγικού αυτού χώρου, σε αντίθεση με τους Ιταλούς που μπήκαν μουδιασμένοι στον αγωνιστικό χώρο και παρέμειναν έτσι στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα.

Η καυτή και συνάμα εντυπωσιακή εξέδρα που είχαν δημιουργήσει οι Ρουμάνοι γέμιζε με περισσότερο πάθος και δύναμη τους ποδοσφαιριστές της Ντιναμό που κέρδισαν όλες τις προσωπικές μονομαχίες μη επιτρέποντας τους λατσιάλι να φτάσουν στην περιοχή τους.

Παρά την υπεροχή της όμως η Ντιναμό δεν έφτιαχνε τις ανάλογες φάσεις για γκολ μπροστά στα καρέ του Παλότα. Ουσιαστικά οι γηπεδούχοι δημιούργησαν μόλις δύο παρόμοιες φάσεις στην Ιταλική περιοχή με το ποσοστό επιτυχίας να είναι 50%.

Στο 22ο λεπτό ο Μπράτου βρέθηκε μόνος του μέσα στην περιοχή και δεξιά αλλά το αδύναμο πλασέ του απέκρουσε σχετικά εύκολα ο Παλότα. Στην δεύτερη προσπάθεια του ο επιθετικός της Ντιναμό πέντε λεπτά αργότερα έδειξε πως έμαθε από το λάθος του και με δυνατό ευθύβολο σουτ αυτή τη φορά νίκησε τον Ιταλό πορτιέρο.

Το γήπεδο πήρε φωτιά, οι παίκτες της Ντιναμό οπισθοχώρησαν και οι όποιες προσπάθειες για ανάκαμψη από πλευράς Λάτσιο έπεσαν στο κενό. Οι Ιταλοί παρουσίασαν μεγάλο πρόβλημα στην ανάπτυξη του παιχνιδιού με τις μεταβιβάσεις τους να θυμίζουν μικρή ομάδα!

Σοβαρεύτηκε και προκρίθηκε εύκολα

Η ανάπαυλα επηρέασε θετικά τους φιλοξενούμενους και αρνητικά τους γηπεδούχους. Με το πέρας ενός λεπτού στην επανάληψη δύο λάθη των Ρουμάνων επέτρεψαν στην Λάτσιο να μπει και πάλι στο παιχνίδι.

Αρχικά ο Ναστάζε έχασε την μπάλα από τον Ντελ Νέρο και αργότερα τον ανέτρεψε δίνοντας την ευκαιρία στον Τομάσο Ρόκι να ισοφαρίσει από τα 11 μέτρα. Το δεύτερο λάθος λογίζεται στον τερματοφύλακα της Ντιναμό, Λόμποτ, που προσπάθησε να μπλοκάρει αντί να διώξει μία εύκολη εκτέλεση από τον Ιταλό επιθετικό.

Το 1-1 έδωσε άλλο αέρα στους Ιταλούς που από εκείνο το σημείο έδειξαν περισσότερη εμπιστοσύνη στα πόδια τους «βγάζοντας» φάσεις στην επίθεση, πράγμα που δεν έκαναν στο πρώτο μέρος.

Την ολική ανατροπή πέτυχε ο Γκόραν Πάντεφ στο 54’ μετά από όμορφη επιθετική ενέργεια των λατσιάλι. Ο Ντελ Νέρο βρήκε τον Ρόκι λίγο έξω από την μεγάλη περιοχή και ο τελευταίος με ασίστ-τακουνάκι έβγαλε τον Πάντεφ απέναντι από τον Λόμποτ.

Η ψυχολογία των Ρουμάνων είχε καταρρεύσει με τους οπαδούς να μην τραγουδούν στις εξέδρες πλέον, αλλά να βρίζουν την Λάτσιο στα Ιταλικά!

Αυτό βέβαια δεν εμπόδισε του παίκτες του Ντελ Ρόσι να πετύχουν ακόμα ένα τέρμα σφραγίζοντας την πρόκριση στου χρυσοφόρους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ. Στο 66ο λεπτό ο Ρόκι μετά από εξαιρετική πάσα του Ντελ Νέρο βρέθηκε στην πλάτη της Ρουμάνικης άμυνας διαμορφώνοντας με άψογο πλασέ το 1-3.