ΠΑΡΙ

Χάβρη - Παρί 1-4: Ξεκίνημα με τεσσάρα για την ομάδα του Ενρίκε στη μετά-Εμπαπέ εποχή

PRINTSCREEN

Η Παρί Σεν Ζερμέν προβλημάτισε με την εικόνα της απέναντι στην Χάβρη για την πρεμιέρα της Ligue 1, ωστόσο η ομάδα του Λουίς Ενρίκε κέρδισε με 4-1 ανεβάζοντας τις επιδόσεις της λίγο πριν το τέλος του αγώνα.

Επικράτησε με 4-1 η Παρί της Χάβρη, με τους Παριζιάνους όμως να προβληματίζουν για το μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα. Δεν κατάφεραν να βρουν αποτελεσματικότητα στο επιθετικό τρίτο, ενώ επίσης δεν κατάφεραν να δείξουν συγκέντρωση στην άμυνα, ωστόσο βελτίωση από το 75ο λεπτό και μετά έδωσαν την πολυπόθητη νίκη.

Η Παρί ξεκίνησε με αέρα πρωταθλήτριας την αναμέτρηση, με την ίδια μάλιστα να σκοράρει με τον Κανγκ-Λι Λι μόλις στο 3ο λεπτό. Οι Παριζιάνοι ωστόσο αναγκάστηκαν να βάλουν σύντομα φρένο στην ορμή τους.

Η Χάβρη αντέδρασε και με αρκετές αντεπιθέσεις επιχείρησε να πληγώσει τη Παρί. Αρκετές φορές φάνηκε εκτεθειμένη η Παρί στην άμυνα. Η εικόνα παρέμεινε η ίδια και η ομάδα το πλήρωσε όταν ο Γκαουτιέρ Λιορίς ισοφαρίσε σε 1-1.

Η Παρί δεν κατάφερε έως το 75ο λεπτό να αλλάξει άρδην τα κακώς κείμενα και φλέρταρε έντονα με μία ανησυχητική ισοπαλία, ωστόσο οι επιθετικές ενέργειες που έφεραν τα γκολ των Ουσμάν Ντεμπελέ (85') και Μπράντλεϊ Μπαρκολά (86') έκριναν την αναμέτρηση, ενώ το εύστοχο πέναλτι του Κολό Μουανί στο 90' ήταν το κερασάκι στην τούρτα.

Από την άλλη πλευρά η Χάβρη το πάλεψε όσο μπορούσε, ωστόσο έμεινε στο τέλος από δυνάμεις και δεν μπορούσε από τον πάγκο να αλλάξει την μοίρα της αναμέτρησης.