BUNDESLIGA

Χόλσταϊν Κιλ - Μπάγερν 1-6: Άνετος περίπατος για τους Βαυαρούς με χατ-τρικ του Κέιν

Ο Χάρι Κέιν πανηγυρίζει γκολ του με τη φανέλα της Μπάγερν απέναντι στην Φράιμπουργκ | 1 Σεπτεμβρίου 2024 @2024 MATTHIAS SCHRADER/AP IMAGES

Με τον Χάρι Κέιν να πετυχαίνει χατ-τρικ, η Μπάγερν έκανε επίδειξη ισχύος στον γερμανικό Βορρά, διαλύοντας με σκορ 6-1 την νεοφώτιστη Χόλσταϊν Κιλ και κάνοντας το "3 στα 3" στην εκκίνηση της Bundesliga.

Πέρυσι έχασε τα σκήπτρα (από την Λεβερκούζεν) μετά από 12 χρόνια απόλυτης κυριαρχίας και φέτος η Μπάγερν δεν θέλει σε καμία περίπτωση να... τραβήξει τα ίδια, για αυτό δείχνει με το καλημέρα της φετινής Bundesliga τις άγριες διαθέσεις της.

Το Σάββατο (14/9) το ρόλο της άτυχης που έπεσε στο διάβα της έπαιξε η Χόλσταϊν Κιλ, με τους Βαυαρούς να ταξιδεύουν στον γερμανικό Βορρά και να σκορπούν την αντίπαλό τους, επικρατώντας με 6-1 και πανηγυρίζοντας την τρίτη νίκη τους στις ισάριθμες πρώτες αγωνιστικές.

Η καλή βραδιά για την ομάδα του Βενσάν Κομπανί φάνηκε από το 1ο λεπτό και συγκεκριμένα στα 14'' από τη σέντρα, με τον Μουσιάλα να βρίσκει δίχτυα και να πετυχαίνει το τρίτο γρηγορότερο γκολ για την Μπάγερν στην ιστορία της στην Bundesliga.

Στο 7ο λεπτό ανέλαβε δράση ο Κέιν γράφοντας το 0-2, με το αυτογκόλ του Ρέμπεργκ στο 13' να απλοποιεί τα πράγματα για τους Βαυαρούς και τον κάπτεν της εθνικής Αγγλίας να κάνει δύο τα προσωπικά του γκολ στο 43' ανεβάζοντας τον δείκτη του σκορ στο 0-4.

Στο 65ο λεπτό ήταν η σειρά του Ολίσε να χριστεί σκόρερ για την Μπάγερν (0-5), με τον Γκίγκοβιτς να σημειώνει το γκολ της τιμής για τους γηπεδούχους στο 82' (1-5) και τον Κέιν να ολοκληρώνει την παράσταση της ομάδας του στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, γράφοντας το τελικό 1-6 με εύστοχο πέναλτι που του επέτρεψε να πανηγυρίσει χατ-τρικ.

Το φινάλε του ματς βρήκε τον Άγγλο να καμαρώνει που έχει σκοράρει κόντρα και στις 18 ομάδες που έχει αντιμετωπίσει στην Bundesliga αλλά και να είναι ο πρώτος με συμμετοχή σε 50+ γκολ σε μόλις 35 συμμετοχές του στο πρωτάθλημα (πήρε το ρεκόρ από τον Χάλαντ που είχε χρειαστεί 43 ματς με την Ντόρτμουντ), με την Μπάγερν να βρίσκεται για πρώτη φορά στην κορυφή μετά από την 5η αγωνιστική της περασμένης σεζόν.

• ΧΟΛΣΤΑΪΝ ΚΙΛ: Βάινερ, Γιόχανσον, Έρας (46' Γκέσβιλ), Γιάβορτσεκ (46' Πούκατς), Μπέκερ, Κνούντσεν, Χόλτμπι (76' Γκίγκοβιτς) Πόρατ (76' Ρόζενμπουμ), Ρέμπεργκ, Μασίνο (64' Αρπ), Πίχλερ
  • ΜΠΑΓΕΡΝ: Νόιερ, Μπόι (65' Λάιμερ), Κιμ, Ουπαμεκανό, Γκερέιρο (65' Ντέιβις), Παλίνια, Κίμιχ, Κομάν (76' Τελ), Μουσιάλα (46' Μίλερ), Γκνάμπρι (46' Ολίσε), Κέιν

Το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα της 3ης αγωνιστικής

• Ντόρτμουντ - Χάιντενχαϊμ 4-2 (11' Μάλεν, 17', 41' Αντεγέμι, 90'+3' πεν. Τζαν / 39' Πίρινγκερ, 74' πεν. Μπρόινινγκ)
  • Χόφενχαϊμ - Λεβερκούζεν 1-4 (37' Μπερίσα / 17' Τεριέ, 30', 75' Μπονιφέις, 72' πεν. Βιρτς)
  • Λειψία - Ουνιόν Βερολίνου 0-0
  • Βόλφσμπουργκ - Άιντραχτ Φρανκφούρτης 1-2 (76' Μπακού / 30', 82' πεν. Μαρμούς)
  • Γκλάντμπαχ - Στουτγκάρδη 1-3 (27' Πλεά / 21' Ούνταβ, 58', 61' Ντεμίροβιτς)
  • Φράιμπουργκ - Μπόχουμ 2-1 (58', 61' Αντάμου - 45' Μποαντού)
  • Χόλσταϊν Κιλ - Μπάγερν 1-6 (82' Γκίγκοβιτς / 1' Μουσιάλα, 7' 43' 90+1' πεν. Κέιν, 13' αυτ. Ρέμπεργκ, 65' Ολίσε)
  • 15/09 16:30 Άουγκσμπουργκ - Ζανκτ Πάουλι
  • 15/09 18:30 Μάιντζ - Βέρντερ Βρέμης