Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

COPA AMERICA

Copa America: Τεσσάρα και πρωτιά η Αργεντινή, δεύτερη η Ουρουγουάη

Ο Λαουτάρο Μαρτίνεζ πανηγυρίζει μαζί με τον Λιονέλ Μέσι 2021 ANDRE PENNER / AP PHOTO

Έπεσε η αυλαία της φάσης των ομίλων του Copa America με την Αργεντινή να επικρατεί 4-1 της Βολιβίας με τον Μέσι να πετυχαίνει δύο γκολ, ενώ η Ουρουγουάη επιβλήθηκε 1-0 της Παραγουάης.

Στον αστερισμό του Λιονέλ Μέσι κινήθηκε η αναμέτρηση της Αργεντινής με την Βολιβία. Στο ματς στο οποίο έγινε ρέκορντμαν συμμετοχών με την Εθνική ομάδα της χώρας του, ο Λίο είχε κέφια αφού πέτυχε δύο γκολ και έδωσε μία ασίστ στο 4-1 της "αλμπισελέστε".

Μόλις στο 6ο λεπτό έδωσε έτοιμο γκολ στον Γκόμες για το 1-0, ενώ στη συνέχεια ανέλαβε εκείνος το σκοράρισμα. Πρώτα στο 33’ με πέναλτι και στη συνέχεια στο 42’ διαμόρφωσε το 3-0 του πρώτου ημιχρόνου.

Η Βολιβία αντέδρασε και μείωσε στο σκορ στο 60 με τον Σααβέδρα, όμως ο Λαουτάρο Μαρτίνες τελείωσε το ματς στο 65' διαμορφώνοντας το τελικό 4-1.

Στο άλλο ματς της ημέρας η Ουρουγουάη όχι απλά πήρε τη νίκη στο ντέρμπι με την Παραγουάη με 1-0, αλλά με αυτό το τρίποντο σκαρφάλωσε και στη δεύτερη θέση.

Το παιχνίδι ήταν ένα κλασικό λατινοαμερικάνικο ντέρμπι το οποίο κρίθηκε στο γκολ. Εκείνος που το έβαλε ήταν ο Καβάνι, ο οποίος ευστόχησε σε πέναλτι στο 21ο λεπτό της αναμέτρησης.

Στη συνέχεια του ματς δεν άλλαξε τίποτα και έτσι η Ουρουγουάη θα αντιμετωπίσει την Κολομβία στα προημιτελικά, ενώ η Παραγουάη θα παίξει με το Περού.