Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

ΠΑΟΚ

Έδιωξε στο τέλος την... κατάρα

Λίνο Κίτσιου Βούκιτς

Ο ΠΑΟΚ λίγο έλειψε να συνεχίσει μία αρνητική παράδοση που είχε δημιουργηθεί στις πρεμιέρες των ομίλων, αλλά και στα κεκλεισμένων των Θυρών ματς

Ο ΠΑΟΚ πήρε τη νίκη κόντρα στη Σαχτιόρ και μπήκε με το... δεξί στους ομίλους του Europa League, αλλά ταυτόχρονα "έσπασε" και μια κακή παράδοση που είχε δημιουργηθεί με τις πρεμιέρες των Ευρωπαϊκών αγώνων, όταν έμπαινε στους ομίλους, αλλά και στα κεκλεισμένων των Θυρών ματς.

Δεν τον ήθελε η πρεμιέρα

Ο ΠΑΟΚ τις προηγούμενες τρεις φορές που αγωνίστηκε σε ομίλους ευρωπαϊκών διοργανώσεων δεν κατάφερε να πανηγυρίσει σε καμία τη νίκη, έχοντας δύο ισόπαλα αποτελέσματα και μία ήττα, αλλά αυτή η αρνητική παράδοση "έσπασε" κόντρα στη Σαχτιόρ με το γκολ του Βούκιτς στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων.

Η αρνητική αρχή έγινε στις 20/10/2005, όταν ο ΠΑΟΚ ταξίδεψε στο Ντόνετσκ για να αντιμετωπίσει τη Σαχτάρ. Ο "Δικέφαλος" είχε ηττηθεί χάρη σε ένα αμφισβητούμενο πέναλτι που εκτέλεσε εύστοχα ο Μπραντάο. Η δεύτερη προσπάθεια ήταν στις 16/9/2010, όταν και πάλι εκτός έδρας ο "Δικέφαλος" επιχείρησε να "αποδράσει" με το διπλό από την Κλαμπ Μπριζ, αλλά δεν τα κατάφερε μένοντας στο 1-1.

Ο Μαλεζάς με κεφαλιά είχε πετύχει το γκολ του ΠΑΟΚ και ισοφάρισε το τέρμα του Κουεμάχα που είχε δώσει προβάδισμα στους γηπεδούχους. Η τρίτη απόπειρα να σπάσει την... κατάρα της πρεμιέρας έγινε στις 15/9/2011 όταν ο ΠΑΟΚ υποδέχθηκε στην... καυτή Τούμπα την Τότεναμ, με το ματς να λήγει ισόπαλο χωρίς τέρματα. Βέβαια, ο ΠΑΟΚ και τότε θα μπορούσε να είχε... σπάσει αυτήν την αρνητική παράδοση, αλλά ο διαιτητής του αγώνα έδωσε επανάληψη στο εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Λίνο και στην επανάληψη της εκτέλεσης ο Λίνο σημάδεψε το δοκάρι.

Ο κόσμος βοηθά σημαντικά

Πολλοί λένε ότι όταν ο κόσμος δίνει το παρών σε σημαντικές αναμετρήσεις, αγχώνει πολύ την ομάδα, αλλά αυτό δεν επιβεβαιώνεται αν δει κανείς τα προηγούμενα ευρωπαϊκά παιχνίδια που έγιναν χωρίς τον κόσμο στο πλευρό του ΠΑΟΚ. Στις τρεις προηγούμενες απόπειρες, όπως και στα ματς της πρεμιέρας ο "Δικέφαλος" δεν είχε καταφέρει να πάρει κάτι θετικό, ενώ μάλιστα δεν μπόρεσε να αποσπάσει ούτε την ισοπαλία.

Η αρνητική αρχή έγινε στις 23/10/1991, κόντρα στην Τιρόλ Ίνσμπρουργκ, όταν ο ΠΑΟΚ ηττήθηκε με 0-2. Μάλιστα, αξίζει να σημειωθεί ότι το συγκεκριμένο ματς έγινε στις 15.00 το μεσημέρι. Από τότε πέρασαν 12 χρόνια για να φτάσουμε στο 2013, όταν ο "Δικέφαλος" κλήθηκε να ξαναπαίξει κεκλεισμένων των Θυρών ματς. Αρχικά, με τη Μέταλιστ που ηττήθηκε με σκορ 0-2 και στη συνέχεια με τη Σάλκε που η ομάδα του "Δικεφάλου" γνώρισε την ήττα με 2-3.