Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

CHAMPIONS LEAGUE

Εκπλήξεις και μαχαιριές...

Λάτσιο Ντιναμό προκριματικός

Δύο ρουμάνοι οπαδοί μαχαιρώθηκαν από Λατσιάλι. Στο 1-1 έμειναν οι Ρωμαίοι με τη Ντιναμό Β.

Λάτσιο-Ντιναμό Βουκουρεστίου 1-1

Η Λάτσιο είναι το πρώτο θύμα έκπληξης αυτών των προκριματικών, καθώς δεν κατάφερε να νικήσει τη Ντιναμό Βουκουρεστίου στην Ιταλία και τώρα αντιμετωπίζει σοβαρά το ενδεχόμενο να μείνει εκτός συνέχειας από το Champions League.

Το παιχνίδι ήταν αρκετά δυνατό (ξέρουν οι παίκτες της Λάτσιο...), με τον διαιτητή όμως να μη βλέπει το παιχνίδι σα φιλικό και να χρησιμοποιεί την κόκκινη κάρτα όχι μόνο για τους αντιπάλους. Τα νεύρα φυσικά προήλθαν από το γκολ που πέτυχε ο Νταντσιουλέσκου στο 21ο λεπτό αιφνιδιάζοντας τους υπερόπτες Ιταλούς.

Με τα πολλά οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν στο 54' με τον Μουταρέλι και στη συνέχεια επιδόθηκαν σε αγώνες πυγμαχίας με τους Ρουμάνους να μην κάθονται με σταυρωμένα χέρια. Στο 72' αποβλήθηκε ο Μπέχραμι για τη Λάτσιο για να τον ακολουθήσει στο 86' ο σκόρερ των γηπεδούχων Μουταρέλι. Για τους φιλοξενούμενους αποβλήθηκε ο Γκοϊαν στο 90'.

Η Λάτσιο έχασε πέναλτι στο 38' με τον Ρόκι, αφού ο Μπόγκνταν Λόμποντ ήταν ανίκητος στο αποψινό παιχνίδι.

Πάντως μετά και τα σημερινά επεισόδια, κυρίως εκτός αγωνιστικού χώρου, αλλά και η συμπεριφορά των ποδοσφαιριστών εντός του αγωνιστικού χώρου, πρέπει να προβληματίζει την UEFA.

Τρεις Ρουμάνοι τραυματίστηκαν, οι δύο με μαχαίρι

Τα επεισόδια στην Ιταλία δεν λένε να σταματήσουν. Αυτή τη φορά θύματα ήταν τρεις Ρουμάνοι οπαδοί της Ντιναμό Βουκουρεστίου, που τραυματίστηκαν στη Ρώμη, λίγο πριν την έναρξη της αναμέτρησης της ομάδας τους με την Λάτσιο, για τον Γ΄ προκριματικό γύρο του Τσάμπιονς Λιγκ. Οι δύο από τους τρεις Ρουμάνους μαχαιρώθηκαν (ένας στην πλάτη και ένας στο πόδι), ενώ ο τρίτος δέχθηκε χτυπήματα στο κεφάλι.

Ρέιντζερς-Ερυθρός Αστέρας 1-0
Ανοιχτους λογαριασμούς άφησαν οι Ρέιντζερς και Ερυθρός Αστέρας με τους Σκοτσέζους να αποκτούν ένα ελαφρύ προβάδισμα χάρη στο γκολ του Νόβο στο τελευταίο λεπτό της συνάντησης. Πλέον οι δύο ομάδες θα λύσουν τις διαφορές τους στο Βελιγράδι.

Μπενφίκα-Κοπεγχάγη 2-1

Τα χρειάστηκε η Μπενφίκα με αντίπαλο την Κοπεγχάγη, αφού νίκησε με σκορ 2-1 με ηγετική φυσιογνωμία αυτή του Ρουί Κόστα ο οποίος πέτυχε και τα δύο γκολ για τους "Αετούς", δίνοντας ένα μικρό προβάδισμα πρόκρισης αλλά όχι και την πρόκριση, καθώς υπάρχει και ο επαναληπτικός στη Δανία. Ο Ρουί Κόστα άνοιξε το σκορ στο 25', για να ισοφαρίσει ο Χούτσινσον έντεκα λεπτά αργότερα.

Κι ενώ όλα έδειχναν πως το παιχνίδι θα λήξει ισόπαλο, ο Ρουί Κόστα απέδειξε πως ακόμα μπορεί να πάρει ένα παιχνίδι μόνος του. Με δικό του γκολ στο 85' έβαλε ξανά στη θέση του οδηγού τους Πορτογάλους.

Βαλένθια-Έλφσμποργκ 3-0
Η Βαλένθια έδειξε χαρακτήρα και νίκησε με σκορ πρόκρισης (3-0) την Ελφσμποργκ με σκόρερ τους Βιθέντε (7'), Σίλβα (59') και Μοριέντες (71').