ΕΘΝΙΚΗ ΕΛΛΑΔΟΣ

Ελλάδα - Φινλανδία: Ο Ιωαννίδης άνοιξε το σκορ μετά από ασύλληπτη γκάφα του Χραντέσκι

Η Εθνική Ελλάδας πήρε κεφάλι στο σκορ στο 23ο λεπτό του αγώνα με την Φινλανδία, με τον Φώτη Ιωαννίδη να εκμεταλλεύεται ένα αδιανόητο λάθος του αντίπαλου γκολκίπερ, Λούκας Χραντέσκι, και να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα με πλασέ σε κενή εστία.

Το πρώτο 20λεπτο της Εθνικής Ελλάδας κόντρα στην Φινλανδία, στην πρεμιέρα της στο Nations League, δεν έφερε κάποια φάση για λογαριασμό της γαλανόλευκης, ωστόσο ένα τραγικό λάθος των αντιπάλων ήταν αρκετό για να την βάλει μπροστά στο σκορ.

Αυτό ήρθε στο 23' από τον Λούκας Χραντέσκι, με τον τερματοφύλακα της νταμπλούχου Γερμανίας, Λεβερκούζεν, να χάνει τη μπάλα μέσα από τα πόδια του και τον Φώτη Ιωαννίδη να πετάγεται ξαφνικά, για να του την κλέψει και να γράψει το 1-0 με πλασέ σε κενή εστία.