ΕΘΝΙΚΗ ΕΛΛΑΔΟΣ

Ελλάδα - Μαυροβούνιο 2-2: Έχασε τη νίκη στις καθυστερήσεις, αλλά παρέμεινε στην κορυφή των προκριματικών του Euro 2025

Η Ελένη Μάρκου της Εθνικής Ελλάδας πανηγυρίζει γκολ που σημείωσε κόντρα στο Μαυροβούνιο για τα προκριματικά του Euro 2025 στο "Θεόδωρος Βαρδινογιάννης" | Παρασκευή 31 Μαΐου 2024 INTIME SPORTS

Η Ελλάδα δέχθηκε γκολ από πέναλτι στις καθυστερήσεις του αγώνα με το Μαυροβούνιο και αλλά παρέμεινε πρώτη σε ισοβαθμία στον όμιλό της στα προκριματικά του Euro 2025.

Η Εθνική Ελλάδας δεν κατάφερε να υποτάξει το Μαυροβούνιο, που σκόραρε στις καθυστερήσεις με πέναλτι και το 2-2 για την 3η αγωνιστική του 3ου ομίλου της League C κράτησε ισόβαθμες τις δύο ομάδες στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα, στη μάχη της πρόκρισης στα playoffs του Euro 2025.

Η ελληνική ομάδα βρέθηκε πίσω στο σκορ μόλις στο 3' από το γκολ της Αρμίσα Κουτς, όμως στο 11' η Ελένη Μάρκου ισοφάρισε και επανέφερε τα χαμόγελα στις κερκίδες του "Θεόδωρος Βαρδινογιάννης".

Ύστερα από ένα σκληρό παιχνίδι με λίγες φάσεις, το 2ο μέρος άρχισε με την Αναστασία Σπυριδωνίδου να σκοράρει. Στις καθυστερήσεις του αγώνα όμως η Μάρκου ανέτρεψε την Κουτς και η Σλατζιάνα Μπουλάτοβιτς ισοφάρισε σε 2-2.

Οι δύο ομάδες παρέμειναν ισόβαθμες στην κορυφή του ομίλου, στην κούρσα για την πρόκριση στον 1ο γύρο των playoffs και για την άνοδο στη League B.

• Η σύνθεση της Ελλάδας: Γιαννακούλη, Παλαμά (46' Πατερνά), Γκάτσου, Γκούνη Παπαϊωάννου (84' Κοτσάκη), Μήτκου, Χαλατσογιάννη, Μάρκου, Κακαμπούκη, Σπυριδωνίδου (83' Μιχαλοπούλου), Κόγγουλη (62' Γιαννακά), Σαρρή

Η βαθμολογία του 3ου ομίλου της League C

Το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα

• Μαυροβούνιο - Ανδόρα 6-1 (27', 90+3' πέν. Μπουλάτοβιτς, 37' Τζόκοβιτς, 51', 61' Ντέσιτς, 74' Μπόζιτς / 41' Αρμενγκόλ)
  • Ελλάδα - Νησιά Φερόε 1-0 (55' Σαρρή)
  • Μαυροβούνιο - Νησία Φερόε 5-1 (17' Τομάσεβιτς, 41', 58' Κουτς, 84' Τζόκοβιτς, 90+1' Ντέσιτς / 10' Γουιλέμοες)
  • Ανδόρα - Ελλάδα 0-3 (45+3' πέν. Σαρρή, 56' Σπυριδωνίδου, 67' Γκάτσου)
  • Ελλάδα - Μαυροβούνιο 2-2 (11' Μάρκου, 49' Σπυριδωνίδου / 3' Κουτς, 90+4' πέν. Μπουλάτοβιτς)
  • 31/05 18:45 Νησιά Φερόε - Ανδόρα
  • 04/06 20:00 Ανδόρα - Μαυροβούνιο
  • 04/06 18:45 Νησιά Φερόε - Ελλάδα