ΕΛΛΗΝΕΣ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ

"Έμφραγμα" στο 93' για Γιουβέντους, το ντέρμπι η Τζένοα

κόναν

Με δημιουργό τον Δημήτρη Παπαδόπουλο η Λέτσε πήρε την ισοπαλία με 2-2 στο 93' από την Γιουβέντους μέσα στο Τορίνο (videos)

Ο Έλληνας άσος έκανε την σέντρα και ο Καστίγιο με κεφαλιά χάρισε τον βαθμό στην ομάδα του, η οποία είχε προηγηθεί στο 11' με τον Κόναν.
Ο Πάβελ Νέντβεντ με δύο γκολ (54' και 66') έκανε την ανατροπή για την "μεγάλη κυρία", όμως δεν κατάφερε να πάρει την νίκη και έτσι Μίλαν έχει πλέον 4 βαθμούς περισσότερους και είναι το μεγάλο φαβορί για την 2η θέση που οδηγεί απευθείας στους ομίλους του Champions League.

Οι "ροσονέρι" επικράτησε στο "Μασιμίνο" με 2-0, έχοντας σκόρερς και πάλι τους Φιλίπο Ιντζάγκι και Κακά, έτσι διατηρήθηκε 7 βαθμούς πίσω από την πρωτοπόρο Ίντερ.

Επεισοδιακή νίκη για Φιορεντίνα

Η Φιορεντίνα εξακολουθεί να είναι στην 4η θέση έπειτα από την νίκη της με 1-0 επί της Τορίνο. Ο Φαμπιάν Βάργκας στο 57' πέτυχε το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης, όμως τελευταία λεπτά ήταν επεισοδιακά.

Ο Νατάλι σκόραρε από κανονική θέση στις καθυστερήσεις για την Τορίνο, αλλά το τέρμα ακυρώθηκε ως οφ-σάιντ, ενώ αμέσως μετά αποβλήθηκε ο γκολκίπερ της "γκρανάτα", Σερένι, καθώς έπιασε την μπάλα εκτός περιοχής.

Ελάχιστες είναι πλέον οι πιθανότητες να πάρει την 4η θέση η Ρόμα, καθώς έμεινε στο 0-0 με την Κιέβο στο "Ολίμπικο". Εντυπωσιακή ήταν η Παλέρμο, καθώς κέρδισε με 5-1 την Κάλιαρι, ενώ με δύο γκολ του Φάμπιο Κουαλιαρέλα η Ουντινέζε επικράτησε με 3-0 της Αταλάντα.

Με Μιλίτο το ντέρμπι η Τζένοα

Με το χατ-τρικ του Ντιέγκο Μιλίτο η Τζένοα επικράτησε της Σαμπντόρια στο ντέρμπι της Γένοβας με 3-1 και διατηρήθηκε έναν βαθμό πίσω από την Φιορεντίνα και την 4η θέση.

Ο Αργεντινός στράικερ έφτασε τα 19 γκολ στο πρωτάθλημα και πλέον απέχει δύο από τους Ντι Βάιο και Ιμπραΐμοβιτς, ενώ ο Σωκράτης Παπασταθόπουλος μπήκε στον αγώνα στο 83' για τους νικητές.

Το ντέρμπι πάντως ήταν έντονο και επεισοδιακό, με τους γηπεδούχους να χάνουν με κόκκινη κάρτα στα τελευταία λεπτά τους Μεράρι και Τιάγκο Μότα και τους φιλοξενούμενους τον Καμπανιάρο.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 34ης αγωνιστικής:

Σάββατο
Μπολόνια - Ρετζίνα 1-2 (87' Μόρας / 40' Μπριέντζα, 46' Μπαρέτο)
Ίντερ - Λάτσιο 2-0 (58' Ιμπραΐμοβιτς, 70' Μουντάρι)

Κυριακή
Ουντινέζε - Αταλάντα 3-0 (42' και 29' Κουαλιαρέλα, 90' Πασκουάλε)
Παλέρμο - Κάλιαρι 5-1 (29' Μιλιάτσιο, 38' Μίκολι, 50' Τεντέσκο, 57' Καβάνι, 87' Σούκι / 48' Τζέντα)
Ρόμα - Κιέβο 0-0

Γιουβέντους - Λέτσε 2-2 (54' και 66' Νέντβεντ / 11' Κόναν, 93' Καστίγιο)
Κατάνια - Μίλαν 0-2 (27' Ιντζάγκι, 52' Κακά)
Σιένα - Νάπολι 2-1 (11' Καρτζά, 25' Μακαρόνε / 80' Πια)
Φιορεντίνα - Τορίνο 1-0 (57' Βάργκας)
Τζένοα - Σαμπντόρια 3-1 (30', 73' και 93' Ντιέγκο Μιλίτο / 45'+3 Καμπανιάρο)

Γιουβέντους - Λέτσε 2-2

Κατάνια - Μίλαν 0-2