euro

Η βραδιά των παραδοσιακών δυνάμεων του ευρωπαϊκού ποδοσφαίρου εξελίχθηκε αυτή της Τετάρτης, με τους "μεγάλους" να βάζουν πλώρη για το Euro 2008

1ος όμιλος

Καζακστάν - Αζερμπαϊτζαν 1-1

Σε έναν αγώνα αδιάφορο, όσον αφορά τον όμιλο, οι δύο ομάδες αναδείχτηκαν ισόπαλες με 1-1. Το σκορ άνοιξαν οι φιλοξενούμενοι με τον Ναντίροφ στο 31' και 13 λεπτά αργότερα ήρθε η αποβολή για τον Ζαλμαγκαμπέτοφ του Καζακστάν. Παρόλα αυτά, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν με τον Μπαλτίεφ στο 53'.

Αρμενία - Πολωνία 1-0

Την πρώτη έκπληξη της ημέρας πέτυχε η Αρμενία που υποδέχτηκε την Πολωνία. Οι φιλοξενούμενοι, αν και πρώτοι στον όμιλο με διαφορά 5 βαθμών από τη δεύτερη Πορτογαλία, κατάφερε να χάσει με 1-0 από την ουραγό του ομίλου. Το χρυσό γκολ πέτυχε ο Μκιταριάν στο 66ο λεπτό.

Φινλανδία-Βέλγιο 2-0

Μετά την εντός έδρας ήττα από τη Σερβία, η Φινλανδία δεν είχε άλλα περιθώρια για βαθμολογικές απώλειες κόντρα στο Βέλγιο αν ήθελε να διατηρήσει ζωντανές τις ελπίδες της για την δεύτερη τουλάχιστον θέση του ομίλου, και έτσι στον αγώνα με το Βέλγιο δεν υπέπεσε σε δεύτερη συνεχόμενη γκέλα στο Ολυμπιακό Στάδιο του Ελσίνκι. Στο 26ο λεπτό οι Σκανδιναβοί άνοιξαν το σκορ με τον Γιόχανσον, ενώ πήραν οριστικά το πάνω χέρι στον αγώνα, όταν οι "κόκκινοι διάβολοι" έμειναν με 10 παίκτες από το 51ο λεπτό (δεύτερη κίτρινη κάρτα στον Φελαίνι). Το τελικό σκορ διαμόρφωσε στο 71ο λεπτό ο Ερεμένκο.

2ος όμιλος

Νησιά Φερόε-Σκωτία 0-2

Τέσσερις μέρες μετά την (αγχωτική) νίκη της Ιταλίας με 2-1 επί των φιλότιμων -πλήν όμως περιορισμένων δυνατοτήτων- παικτών από τα Νησιά Φερόε, ήρθε η σειρά της Σκωτίας να πάρει τους τρεις πολύτιμους βαθμούς της νίκης και να παραμείνει ζωντανή στο κυνήγι μίας εκ των δύο προνομιούχων θέσεων του ομίλου.

Η ομάδα του Άλεξ ΜακΛις "κλείδωσε" ουσιαστικά το ματς από το πρώτο ημίχρονο, όταν και πήρε καθαρό προβάδισμα δύο τερμάτων με σκόρερ τους τους Μαλόνεϊ στο 31ο λεπτό (μόλις το δεύτερο παιχνίδι που ξεκινάει βασικός ο μέσος της Άστον Βίλα) και Ο'Κόνορ. Να σημειωθεί ότι διαιτητής στην αναμέτρηση ήταν ο Γιώργος Κασναφέρης, έχοντας για βοηθούς τους Γενναίο και Παπαδόπουλο, ενώ τέταρτος διαιτητής στην αναμέτρηση ήταν ο Μιχάλης Γερμανάκος.

Λιθουανία-Ιταλία 0-2

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον επιθετικό της Σαμπντόρια, Κουαραλιέλα, (παρτενέρ του Φίλιπο Ιντσάγκι στην επίθεση της "σκουάντρα ατζούρα"), ο οποίος σημείωσε δύο πανέμορφα και θεαματικά τέρματα, η Εθνικής Ιταλίας επιτέλεσε το καθήκον της, και έτσι μετά τη νίκη στα Νησιά Φερόε, έφυγε με το "τρίποντο" και από την Λιθουανία, κόντρα στην ομώνυμη ομάδα.

Σε αντίθεση με τον προηγούμενο αγώνα με τα Νησιά Φερόε που προβλημάτισε με την απόδοσή της και έφτασε στο σημείο να κινδυνεύει με ισοφάριση, αυτή τη φορά ήταν σοβαρή, συμπαγής στην άμυνα, και με τον Κουαραλιέλα να χτυπάει έξω από την περιοχή, βρήκαν δύο φορές τον δρόμο προς τα δίχτυα στο 31ο και στο 45ο λεπτό. Διακριθέντες για τους "ατζούρι" επίσης οι Καναβάρο, Ματεράτσι και Περότα, ενώ καθοριστική η απόκρουση του Μπουφόν στο 43ο λεπτό, που είπε όχι στον Στανκεβίτσιους, αποτρέποντας την ισοφάριση.

Μετά τη νίκη αυτή, η παγκόσμια πρωταθλήτρια σταθεροποίησε την θέση της στην προνομιούχο πρώτη δυάδα του ομίλου και περιμένει την Γαλλία στις 8 Σεπτεμβρίου, σε μία "τιτανομαχία" που θα κρίνει σε μεγάλο βαθμό ποιά από τις δύο ομάδες θα πάρει την πρωτιά στον όμιλο.

Γαλλία - Γεωργία 1-0

Έστω και δύσκολα οι "τρικολόρ" νίκησαν τη Γεωργία και παρέμειναν στην κορυφή του ομίλου μπροστά από Ιταλία, Σκωτία και Ουκρανία. Το χρυσό γκολ για τους γάλλους πέτυχε ο Νασρί στο 33ο λεπτό.

4ος όμιλος

Γερμανία - Σλοβακία 2-1

Η Γερμανία δυσκολεύτηκε απέναντι στην Σλοβακία, αλλά τελικά νίκησε με 2-1. Τα πάντσερ βρέθηκαν μπροστά στο σκορ με το αυτογκολ που πέτυχε ο Ντούριτσα στο 10ο λεπτό. Οι γερμανοί δείξανε πολλοί... φιλόξενοι και ισοφάρισαν με αυτογκόλ του Μέτσελντερ στο 20'. Το χρυσό γκολ πέτυχε ο Χίτζσπελγκερ στο 43ο λεπτό.

5ος όμιλος

Ανδόρα-Ισραήλ 0-2

Κόντρα στην ομάδα με την δεύτερη χειρότερη άμυνα και στους επτά προκριματικούς ομίλους, το Ισραήλ θα έπρεπε για να αφήσει βαθμούς να επιδείξει αυτοκαταστροφικές τάσεις. Κάτι τέτοιο δεν έγινε και έτσι οι φιλοξενούμενοι έφυγαν με το πολυπόθητο "τρίποντο", παρά το γεγονός ότι είχαν να αντιμετωπίσουν την καταρρακτώδη βροχή (τόσο πριν όσο και κατά τη διάρκεια του ματς), που είχε κάνει πολύ βαρύ τον αγωνιστικό χώρο. Ο Τεμίλε στο 37ο λεπτό και ο Κολαούτι στο 53ο διαμόρφωσαν το τελικό σκορ υπέρ του Ισραήλ, που εξακολουθεί να είναι γερά στο κόλπο της πρόκρισης στα τελικά του Εuro 2008.

Κροατία - Ρωσία 0-0

Στο ντέρμπι του 5ου ομίλου, Κροατία και Ρωσία ήρθανε ισόπαλες χωρίς σκορ και οι κροάτες κράτησαν τη διαφορά στους 2 βαθμούς. Με την ισοπαλία αυτή και σε συνδυασμό με τη νίκη του Ισραήλ η Ρωσία έπεσε στην 3η θέση.

Εσθονία - Αγγλία 0-3

Η Αγγλία δεν δυσκολεύτηκε να νικήσει εκτός έδρας την Εσθονία και σε συνδυασμό με την ισοπαλία της Κροατίας και της Ρωσίας, μείωσε τη διαφορά από την κορυφή του ομίλου. Το σκορ άνοιξε ο Κόουλ στο 37' και στο 54ο λεπτό ο Κράουτς διπλασίασε τα γκολ για τα "λιοντάρια". Το τελικό 0-3 πέτυχε ο Όουεν στο 62ο λεπτό μετά από 10 μήνες απουσίας λόγω τραυματισμού.

6ος όμιλος

Σουηδία-Ισλανδία 5-0

Πραγματικό πολυβόλο η Σουηδία, σκόρπισε στους πέντε ανέμους (5-0) την δύσμοιρη Ισλανδία και ισοβαθμεί με την Ισπανία με την κορυφή του ομίλου, ενώ περιμένει να της κατακυρωθεί στα χαρτιά και το ματς του περασμένου Σαββάτου με τη Δανία στην Κοπεγχάγη, το οποίο δεν τελείωσε ποτέ (διεκόπη στο 89ο λεπτό με το σκορ στο 3-3) εξαιτίας της απόπειρας βιαιοπραγίας ενός οπαδού των Δανών κατά του διαιτητή Φάντελ.

Ενδεικτικό της άνεσης με την οποία επιβλήθηκαν οι γηπεδούχοι το γεγονός ότι το σκορ έφτασε στο 5-0, λίγο μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου. Τα τέρματα για τους Σουηδούς σημείωσαν οι Άλμπακ (11, 51''), Σβένσον (40), Μέλμπεργκ (44') και Ρόζενμπεργκ (49).

Λιχτενστάιν-Ισπανία 0-2

Η Ισπανία δεν ήταν διατεθειμένη σε καμία περίπτωση να σπαταλήσει βαθμούς, ούτε να διακινδυνεύσει την υστεροφημία της με αντίπαλο το... ταπεινό Λιχτενστάιν, και έτσι έδειξε από την αρχή ποιος θα ήταν το αφεντικό της αναμέτρησης.

Με τον Βίγια να βρίσκει δύο φορές τον δρόμο προς τα δίχτυα πριν καν συμπληρωθεί το πρώτο τέταρτο στο ματς (8', 14') οι "φούριας ρόχας" μετέτρεψαν σε τυπική διαδικασία την αναμέτρηση, ενώ στο 90' ο επιθετικός της Βαλένθια έχασε την ευκαιρία να πετύχει χατ-τρικ, καθώς αστόχησε σε πέναλτι που κέρδισε ο ίδιος.

Λετονία-Δανία 0-2
Με νωπές ακόμη τις μνήμες από την αποφράδα βραδιά της Κοπεγχάγης και την διακοπή του ματς με τη Σουηδίας, το οποίο έβαλε οριστική ταφόπλακα στις ελπίδες της για πρόκριση στην τελική φάση του Euro 2008, η Δανία κατάφερε να μαζέψει τα κομμάτια της και να επικρατήσει εκτός έδρας της Λετονίας με 2-0.

Το ματς κρίθηκε ουσιαστικά από το πρώτο 20λεπτο, με τον Ντένις Ρόμενταλ να πετυχαίνει σε αυτό το διάστημα (15', 17') και τα δύο τέρματα της ομάδας του, διαμορφώνοντας το σκορ που έμεινε μέχρι το τέλος. Παρά το γεγονός ότι ήταν ο σκόρερ των δύο τερμάτων, έχασε τον τίτλο του MVP του ματς από τον Γιον Νταλ Τόμασον.

7ος όμιλος

Βουλγαρία - Λευκορωσία 2-1

Η Βουλγαρία αν και βρέθηκε πολύ νωρίς πίσω στο σκορ, κατάφερε να πάρει τη νίκη και να μπει σφήνα ανάμεσα σε Ρουμανία και Ολλανδία για την πρόκριση. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τον Βάσιλουκ στο 5ο λεπτό με πέναλτι, αλλά η απάντηση της Βουλγαρίας δεν άργησε και στο 11' ο Πετρόφ έφερε το ματς στα ίσα.

Το τελικό 2-1 γράφτηκε από το πρώτο ημίχρονο με τον Γιάνκοφ στο 39ο λεπτό. Με τη νίκη αυτή οι "γείτονες" πέρασαν πάνω από την Ολλανδία με έναν βαθμό.

Ρουμανία-Σλοβενία 1-0
Η Ρουμανία εκμεταλλεύτηκε το ρεπό που είχε η Ολλανδία, καθώς επικράτησε άνετα με 2-0 της προτελευταίας του ομίλου, Σλοβενία, και σκαρφάλωσε στην κορυφή με 17 βαθμούς, έναντι 15 των Βούλγαρων και 14 των "οράνιε" (έχουν έναν αγώνα λιγότερο).

Η υπεροχή των Βαλκάνιων στο παιχνίδι καρποφόρησε πέντε λεπτά πριν την συμπλήρωση του πρώτου μέρους, με τον... συνήθη ύποπτο Μούτου να ανοίγει το σκορ, ενώ τους τρεις βαθμούς της νίκης σιγούρεψε στο 70ο λεπτό ο Κόντρα, πανηγυρίζοντας το 7ο γκολ με τη φανέλα με το εθνόσημο.

Λουξεμβούργο-Αλβανία 0-3
Το εμπόδιο του Λουξεμβούργου αποδείχτηκε ιδιαίτερα χαμηλό για την Εθνική Αλβανίας, η οποία επικράτησε με χαρακτηριστική ευκολία, 3-0 εκτός έδρας, και ανέβηκε στην τέταρτη θέση του ομίλου, χωρίς πάντως να έχει ελπίδες να κυνηγήσει κάτι καλύτερο. Οι γείτονες έκλεισαν το πρώτο μέρος προηγούμενοι με 2-0, χάρη στα τέρματα των Σκέλα (25') και Καπλάνι (36'), με τον δεύτερο να πετυχαίνει και τρίτο τέρμα στο 72ο λεπτό.