Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

ΙΝΤΕΡ

Έπίθεση Μουρίνιο σε διαιτησία και... Μπαλοτέλι!

Μουρίνιο-Ιντερ

Ο Ζοσέ Μουρίνιο έδωσε τα εύσημα στους παίκτες του για την ισοπαλία στο Μπάρι ενώ εξαπέλυσε "δριμύ κατηγορώ" κατά του διαιτητή Ροζέτι αλλά και του Μπαλοτέλι

Τουναντίον, ο Πορτογάλος τεχνικός έκανε λόγο για έναν κερδισμένο βαθμό από τη στιγμή που οι "νερατζούρι" βρέθηκαν πίσω στο σκορ με δύο γκολ διαφορά στο δεύτερο ημίχρονο, ενώ κατηγόρησε τον διαιτητή Ροζέτι ότι επηρέασε το τελικό αποτέλεσμα με την απόφασή του να μην δείξει κόκκινη κάρτα στον Μπονούτσι στη φάση που κέρδισε πέναλτι ο Πάντεφ.
"Είναι εμφανές πως είμαι ευχαριστημένος για το γεγονός ότι παλέψαμε αν και βρεθήκαμε να χάνουμε εκτός έδρας με 2-0 από μία ποιοτική ομάδα. Φυσικά δεν είμαι ευχαριστημένος που βρεθήκαμε να χάνουμε με 2-0", ξεκίνησε τις δηλώσεις του στο "Sky Italia", και συνέχισε:

"Από τον πάγκο είχα αμφιβολίες για τα πέναλτι. Το πρώτο που δόθηκε στη Μπάρι είναι από αυτά που μπορείς να δώσεις αλλά και να μη δώσεις, ενώ εξακολουθώ να έχω αμφιβολίες για το δεύτερο.

Επίσης μου φαίνεται ότι υπάρχουν άλλοι κανονισμοί για εμάς και άλλοι για τις υπόλοιπες ομάδες. Κόντρα στη Μίλαν ο Τζενάρο Γκατούζο δεν πήρε απευθείας κόκκινη κάρτα για το φάουλ που έκανε στον Σαμουέλ Ετό, ενώ απόψε ο Μπουνούτσι θα έπρεπε σίγουρα να αποβληθεί καθώς ήταν τελευταίος παίκτης όταν έκανε το φάουλ. Είναι ξεκάθαρο.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν το κλασικό παιχνίδι όπου αν πιέζαμε λίγο ψηλότερα θα μπορούσαμε να είχαμε πετύχει γκολ.

Ξεκινήσαμε με τον ίδιο τρόπο και στο δεύτερο ημίχρονο, όμως με τα δύο πέναλτι σε πέντε λεπτά που σφυρίχτηκαν εις βάρος μας άλλαξαν τα πάντα. Το ματς φαινόταν χαμένο, αλλά για μία ακόμα φορά τα παιδιά έδειξαν το μαχητικό πνεύμα τους και κερδίσαμε έναν πόντο.

Την τελευταία μισή ώρα, εάν η Μπάρι είχε μείνει με 10 παίκτες και δεν είχε να βάλει κεντρικό αμυντικό στη θέση του Μπονούτσι, τότε μπορούμε να πούμε ότι ο διαιτητής είχε καθοριστική συμβολή στο αποτέλεσμα.

Επαναλαμβάνω ότι ένα λάθος μπορεί να γίνει σε ένα πέναλτι, όμως γιατί δεν αποβλήθηκε ο Μπονούτσι; Εάν ο διαιτητής αποφασίσει ότι είναι πέναλτι με τον Πάντεφ να βγαίνει τετ α τετ με τον γκολκίπερ, τότε πως αυτό δεν είναι κόκκινη κάρτα;"

Αξίζει πάντως να σημειωθεί ότι ο "special one" ήταν ιδιαίτερα επικριτικός και με τον Μάριο Μπαλοτέλι, ο οποίος έδειξε τη δυσφορία του τη στιγμή της αντικατάστασής του.

"Όσον αφορά στην άμυνα, ο Μπαλοτέλι ήταν άχρηστος. Χρειάζεται να δουλέψει περισσότερο στο να κλείνει χώρους και να πιέζει τους αντιπάλους τους και σήμερα δεν έκανε τίποτα από τα δύο", κατέληξε με νόημα.