X

Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

Εργοτέλης-ΑΕΚ 1-1

Μπλάνκο εργοτέλης

Ο Ισμαέλ Μπλάνκο έχασε πέναλτι στο 89' και η ΑΕΚ έμεινε στο 1-1 με τον Εργοτέλη στην Κρήτη

Οι παίκτες του Ντούσαν Μπάγεβιτς ήταν κατώτεροι των περιστάσεων στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα και μετά την ήττα από τον Άρη στο ΟΑΚΑ σκόνταψαν και στην Κρήτη με αποτέλεσμα η Ένωση να ξεκινήσει με μόλις ένα βαθμό στα play off έναντι τριών του ΠΑΟΚ και δύο του Παναθηναϊκού.
Εκτός από το πέναλτι του Μπλάνκο η ΑΕΚ ζητάει ακόμα ένα το οποίο κακώς δεν της δόθηκε σε ανατροπή του Παυλή στο 55ο λεπτό, ενώ ο Εργοτέλης διαμμαρτύρεται για πέναλτι που έγινε στον Φραγκουλάκη.
Οι συνθέσεις των ομάδων
Εργοτέλης (Νίκος Καραγεωργίου): Αθανασίου, Γιαλούσης, Κένεντι, Χίμπλινγκερ, Κορδονούρης, Ρομάνο (72΄ Μπούντιμιρ), Τζούνιορ, Μπέτο, Ορφανός (62΄ Φραγκουλάκης), Κουτσιανικούλης, Ογκουνσότο (87΄ Καρέλης)

ΑΕΚ (Ντουσαν Μπάγεβιτς): Σάχα, Γεωργέας, Μαϊστόροβιτς, Ενσιαμπαφούμου, Ζεράλντο Αλβες, Καφές, Ενσαλίβα (85΄ Γκέντσογλου), Μαντούκα, Ντιούφ (71΄ Χετεμάι), Μπλάνκο, Παυλής (76΄ Εντίνιο)

Διαιτητής: Καλόπουλος (Θεσσαλονίκης)
Κίτρινες: Μπέτο, Κορδονούρης - Χετεμάι
Με μια ματιά
Η αναμέτρηση στην Κρήτη ξεκίνησε ιδανικά με ευκαιρία μπροστά από την εστία του Σάχα μόλις στο 3ο λεπτό, όταν ο Κουτσιανικούλης νικήθηκε στο πρώτο τετ α τετ από τον Αργεντινό τερματοφύλακα. Η συνέχεια όμως δεν ήταν ανάλογη.

Ο ρυθμός δεν ήταν καλός και η ελαφριά υπεροχή της ΑΕΚ ήταν ανούσια, όσο κλισέ και αν ακούγεται η συγκεκριμένη λέξη. Οι παίκτες της Ένωσης αν και ήταν αυτοί που θεωρητικά έψαχναν κάτι από το συγκεκριμένο παιχνίδι δεν το έδειξαν σε κανένα σημείο. Ελάχιστο πάθος, ενέργειες χωρίς ένταση και αποτέλεσμα το απόλυτο μηδέν.

Στην αντίπερα όχθη οι γηπεδούχοι μπορεί να μην είχαν την κατοχή της μπάλας αλλά είχαν τον Κουτσιανικούλη. Ο μικρός για ένα ακόμα παιχνίδι είχε πολύ όρεξη για μπάλα και με τις δικές του ενέργειες ο Εργοτέλης απειλούσε πολύ περισσότερο από ότι όλη η ομάδα της ΑΕΚ μαζί.

Παρά την μικρή υπεροχή της Ένωσης το γεγονός πως και η δεύτερη ευκαιρία του αγώνα άνηκε στους Κρητικούς δεν προκάλεσε καμία έκπληξη αφού οι φιλοξενούμενοι δεν μπορούσαν να δημιουργήσουν ευκαιρίες στα αντίπαλα καρέ. Στο 19ο λεπτό, λοιπόν, ο Μπέτο νίκησε τον Ντιούφ στην εναέρια μονομαχία των δύο αλλά η κεφαλιά του Βραζιλιάνου πέρασε δίπλα από το δοκάρι του Σάχα.

Προς το τέλος του ημιχρόνου η ΑΕΚ βγήκε περισσότερο στην επίθεση και προσπάθησε να... ξυπνήσει τον Αθανασίου αλλά δεν κατάφερε να φτάσει μέχρι το τελικό σουτ. Ακόμα και ο Μπλάνκο που πήρε μία πάσα από τον Καφέ στο 42' και έκανε το πλασέ δεν βρήκε στόχο αφού η μπάλα κόντραρε και πέρασε κόρνερ.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι 22 ποδοσφαιριστές αποφάσισαν να ανεβάσουν ρυθμούς και η αναμέτρηση απέκτησε περισσότερο πάθος και ένταση με αρκετές ευκαιρίες μπροστά από τις δύο εστίες. Το ξεκίνημα του β' μέρους ήταν ίδιο με το πρώτο αλλά με τον Ογκουνσότο να παίρνει την σκυτάλη από τον Κουτσιανικούλη στην πρώτη φάση.

Ο επιθετικός του Εργοτέλη βρέθηκε απέναντι από τον Σάχα αλλά ο Αργεντινός που ήταν για ένα ακόμα παιχνίδι ο καλύτερος παίκτης της ΑΕΚ κράτησε το “μηδέν” για την ομάδα του με εντυπωσιακή απόκρουση.

Την απάντηση στον Ουγκουνσότο έδωσε ο Μπλάνκο όταν έκλεψε έξυπνα την μπάλα από τον Αθανασίου αλλά το μακρινού του σουτ πέρασε πάνω από τα δοκάρια του πορτιέρο των γηπεδούχων. Ο Αργεντινός προσπάθησε και στο 67ο λεπτό για το γκολ που θα του έδινε το βραβείο του πρώτου σκόρερ αλλά δεν κατάφερε να βρει στόχο.

Τη λύση στην επιθετική δυστοκία έδωσε ο Αρνάλντο Εντίνιο που πέρασε στη θέση του Παυλή. Ο Πορτογάλος επιθετικός έδωσε προβάδισμα στην ΑΕΚ στο 83ο λεπτό με μία απίστευτη εκτέλεση φάουλ. Οι φιλοξενούμενοι όμως δεν πρόλαβαναν να χαρούν καθώς ο Φραγκουλάκης αφού είδε πως είναι ο τρόπος για να μπει το γκολ εκτέλεσε απ ευθείας το φάουλ και έκανε το 1-1. Αξίζει να σημειωθεί πως και οι δύο παίκτες πέρασαν ως αλλαγή στην αναμέτρηση.

Το παιχνίδι είχε αποκτήσει άγρια ομορφιά και ο Χετεμάι στο 89' κέρδισε το πέναλτι για την Ένωση αλλά ο Ισμαέλ Μπλάνκο έχασε την ευκαιρία να σώσει την παρτίδα για την ομάδα του αλλά και για τον ίδιο. Ο Αθανασίου αναδείχθηκε σε "πρόσωπο του αγώνα", καθώς απέκρουσε την εκτέλεση του Ισμαέλ Μπλάνκο και στέρησε την "αποκλειστικότητα" του Αργεντινού στον τίτλο του πρώτου σκόρερ, τον οποίο θα μοιραστεί με τον συμπατριώτη του Λουτσιάνο Γκαλέτι του Ολυμπιακού.
Συνέντευξη Τύπου
Νίκος Καραγεωργίου (προπονητής Εργοτέλη):" Καταβάλαμε μεγάλη προσπάθεια για να καταφέρουμε να κερδίσουμε ωστόσο δεν τα καταφέραμε. Το παιχνίδι είχε ποιότητα, είχε φάσεις και από τις δύο ομάδες που θα μπορούσαν να είχαν κερδίσει.

Είμαι ικανοποιημένος από την προσπάθεια των παικτών μου τόσο στο σημερινό παιχνίδι όσο και από την συνολική τους προσπάθεια κατά την διάρκεια της φετινής σεζόν. Θα προσπαθήσουμε του χρόνου να πάμε ένα σκαλί πιο πάνω απ’ ότι καταφέραμε την φετινή περίοδο"

.

Ντούσαν Μπάγεβιτς (προπονητής ΑΕΚ): " Ήταν ένα καλό παιχνίδι στο οποίο εμείς δεν ξεκινήσαμε καλά και ο Εργοτέλης στην αρχή θα μπορούσε να έχει βάλει κάποιο γκολ. Μπορούσαμε να κερδίσουμε το παιχνίδι με την εμπειρία που έχουμε. Στο δεύτερο ημίχρονο είχαμε την ευκαιρία με το χαμένο πέναλτι αλλά αυτά συμβαίνουν στους αγώνες. Αξίζουν συγχαρητήρια στους παίκτες μου, γιατί τα παιδιά προσπάθησαν πολύ αλλά στάθηκαν άτυχοι. Τώρα κοιτάμε το Κύπελλο και μετά τα play off".

Σε ερώτηση για το αν θέλει να στείλει μήνυμα στους φίλους της ΑΕΚ εν όψει του τελικού αλλά και της συνέχειας, ο Σερβοέλληνας τεχνικός δήλωσε: " Δεν χρειάζεται να στείλω κάποιο ιδιαίτερο μήνυμα στους οπαδούς της ομάδας μας. Αυτό που σκέφτεται ο κόσμος σκεφτόμαστε κι εμείς".
Όλα τα λεφτά...
Το γκολ του Εντίνιο.
Ας ξεχάσουμε καλύτερα...
Το πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης.
To Live του αγώνα...
Η 11άδα των φιλοξενούμενων ΑΕΚ
Σάχα, Καφές, Άλβες, Μαϊστόροβιτς, Ενσαλίβα, Μαντούκα, Ενσιαμπαμφούμου, Μπλάνκο, Γεωργέας, Ντιούφ, Παυλής.
Η 11άδα των γηπεδούχων Εργοτέλης
Αθανασίου, Χίμπλινγκερ, Κορδονούρης, Ρομάνο, Ογκουνσότο, Μπέτο, Ορφανός, Τζούνιορ, Κένεντι, Κουτσιανικούλης, Γιαλούσης.
1' Έναρξη αγώνα
3' Ευκαιρία Εργοτέλης Κουτσιανικούλης
Ο νεαρός μέσος βγήκε απέναντι από τον Σάχα αλλά ο Αργεντινός τερματοφύλακας νίκησε τον Έλληνα χαφ στο τετ α τετ.
18' Σουτ ΑΕΚ Μπαντούκα
Μακρινό σουτ του Μπαντούκα η μπάλα πέρασε πάνω από τα δοκάρια.
20' Σχόλιο
Χωρίς φάσεις η αναμέτρηση στην Κρήτη.
30' Σχόλιο
Χωρίς ρυθμό το παιχνίδι μετά από μισή ώρα.
32' Ευκαιρία ΑΕΚ
Υποψία ευκαιρίας με τον Μπλάνκο να μην κάνει καλό κοντρόλ σε μία αντεπίθεση και πάσα του Ενσιαμπαμφούμου.
40' Σχόλιο
Ανούσια υπεροχή έχει η ΑΕΚ με μοναδικό κέρδος 5 κόρνερ.
42' Ευκαιρία ΑΕΚ Μπλάνκο
Ο Καφές βρήκε τον Μπλάνκο αλλά το πλασέ του τελευταίου κόντραρε και πέρασε κόρνερ.
44' Ευκαιρία Εργοτέλης Κουτσιανικούλης
Δεύτερη προσωπική νίκη του Σάχα σε μονομαχία με τον Κουτσιανικούλη.
45' Λήξη ημιχρόνου
46' Σέντρα 2ου ημιχρόνου
51' Σουτ Εργοτέλης Ογκουνσότο
Ο Ογκουνσότο έκανε το σουτ από πλάγια θέση αλλά ο Σάχα έδιωξε σε κόρνερ.
58' Ευκαιρία ΑΕΚ Μπλάνκο
Ο Μπλάνκο έκλεψε την μπάλα από τον Αθανασίου και προσπάθησε να σκοράρει από μακρινή απόσταση αλλά στάθηκε άτυχος.
62' Αλλαγή παίκτη ΑΕΚ
Ο Φραγκουλάκης αντί του Ορφανού.
64' Σουτ ΑΕΚ Ντιούφ
Πολύ καλό σουτ από τον Ντιούφ αλλά και εντυπωσιακή απόκρουση από τον Αθανασίου.
71' Αλλαγή παίκτη ΑΕΚ
Ο Χετεμάι στη θέση του Ντιούφ.
73' Αλλαγή παίκτη Εργοτέλης
Ο Μπούντιμιρ αντί του Ρομάνο.
76' Αλλαγή παίκτη ΑΕΚ
Ο Εντίνιο στη θέση του Παυλή.
78' Σουτ ΑΕΚ Γεωργέας
Σουτ από τον Γεωργέα αλλά η μπάλα πέρεασε δίπλα από το δεξί δοκάρι του Αθανασίου.
81' Κίτρινη κάρτα Εργοτέλης Μπέτο
83' Γκολ ΑΕΚ Εντίνιο
Ο Εντίνιο με εξαιρετική απ ευθείας εκτέλεση φάουλ έκανε το 0-1.
86' Γκολ Εργοτέλης Φραγκουλάκης
Με απ ευθείας εκτέλεση φάουλ ο Φραγκουλάκης έκανε το 1-1.
89' Πέναλτι ΑΕΚ Μπλάνκο
Ο Αθανασίου έπιασε το πέναλτι του Μπλάνκο.