Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

ΑΕΚ

Εργοτέλης-ΑΕΚ 2-2

καφες

Η ΑΕΚ δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη όμως το 2-2 στην Κρήτη της δίνει βαθμολογική ανάσα

Οι παίκτες του Ντούσαν Μπάγεβιτς προηγήθηκαν, όμως ήταν ανίκανοι να το κρατήσουν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ χάρις στα γκολ του MVP Λεάλ.
Ο Ουρουγουανός έχει αποδειχθεί εξαιρετική μεταγραφή αφού και βαθμό έδωσε για άλλη μια αναμέτρηση στην ομάδα του με τα τέρματα που πέτυχε αλλά και εντυπωσιάζει αφού τα περισσότερα είναι σπάνιας ομορφιάς.

Οι Κρητικοί πάντως που θα μπορούσαν να πάρουν ακόμη και τη νίκη όμως ο διαιτητής της αναμέτρησης, Καλόπουλος, καταλόγισε πέναλτι στο 83' σε μια φάση όπου ο Σκόκο έπεσε γιατί πάτησε την μπάλα.

Μετά το τέλος του αγώνα ακούστηκαν αποδοκιμασίες προς τους παίκτες και την τεχνική ηγεσία της Ένωσης και όχι άδικα... Δεν μπορείς να λέγεσαι ΑΕΚ και να κυνηγάς έναν βαθμό κόντρα στον Εργοτέλη, έστω κι αν οι Κρητικοί είναι πιο ψηλά στην βαθμολογία! Σίγουρα δεν είναι επιτυχία για μια τέτοια ομάδα, ιδιαίτερα δε όταν μετά από 9 αγωνιστικές μετρά μόλις 12 βαθμούς και απέχει 13 από την κορυφή.
Οι συνθέσεις των ομάδων
Εργοτέλης (Νίκος Καραγεωργίου): Δασκαλάκης, Γελαδάρης, Κορδονούρης, Τζούνιορ, Ρουμπάκης, Σασιασβίλι, Ορφανός (54' Μπέτο), Βερπακόφσκις, Τσεσνάουσκις (39' Λεάλ), Φραγκουλάκης, Ρομάνο.

AEK (Ντούσαν Μπάγεβιτς): Σάχα, Μαϊστόροβιτς, Καράμπελας, Γιάχιτς, Ενσαλίβα (79' Γκερέιρο), Καφές, Μαντούκα (77' Χέρσι), Σκόκο, Νέμεθ (85' Παυλής), Μπλάνκο, Αραούχο.

Διαιτητής: Καλόπουλος (Μακεδονίας)

Κίτρινες: Τζούνιορ, Ρουμπάκη, Κορδονούρη, Βερπακόφσκις / Γιάχιτς
Με μια ματιά
Ορεξάτος Εργοτέλης...

Ο Εργοτέλης μπήκε δυνατά στην αναμέτρηση και δεν άργησε να κάνει αισθητή την παρουσία του στα καρέ του Σάχα. Μόλις στο 5ο λεπτό ο Ρομάνο έκανε ένα σουτ έξω από την περιοχή δίχως όμως να βρει στόχο.

Έξι λεπτά αργότερα (11') ο Τσεσνάουσκις έφτασε κοντά σ' ένα εντυπωσιακό γκολ, όταν προσπάθησε να κρεμάσει τον Σάχα έξω από την περιοχή, όμως ο γκολκίπερ της Ένωσης έσωσε την εστία του.

Ήταν φανερό πως οι Κρητικοί πατούσαν καλύτερα στο γήπεδο και ήταν θέμα χρόνο να δημιουργήσουν νέα ευκαιρία. Για την ακρίβεια χρειάστηκαν 3 λεπτά αφού στο 14' ο Βερπακόφσκις πήρε την κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι δεν απείλησε όμως τον Αργεντινό πορτιέρο.

Λίγο πριν την συμπλήρωση του πρώτου 20λέπτου (19') ήταν σειρά της Ένωσης να χάσει την πρώτη της ευκαιρία στο ματς. Ο Μαντούκα έκανε το πλασέ από πλεονεκτική θέση όμως η μπάλα πέρασε άουτ.

... αποτελεσματικός Μαντούκα

Ο Βραζιλιάνος άσος της Ένωσης διόρθωσε το λάθος του λίγο αργότερα (21') ανοίγοντας το σκορ για τον Δικέφαλο. Ο Καράμπελας σέντραρε από τα αριστερά και ο Μαντούκα με κεφαλιά έβαλε μπροστά στο σκορ την ομάδα του.

Από κει και πέρα οι Κρητικοί αποσυντονίστηκαν, έμοιαζαν χαμένοι και ανίκανοι να αντιδράσουν με αποτέλεσμα η ΑΕΚ να έχει τον απόλυτο έλεγχο.

Στο 23' μάλιστα ο Μαντούκα λίγο έλειψε να διπλασιάσει τα τέρματα της ομάδας του αλλά και τα δικά του, όμως η κεφαλιά του ύστερα από σέντρα του Σκόκο κατέληξε εκτός εστίας.

Οι παίκτες του Δικεφάλου είχαν ανεβάσει στροφές και έφταναν με αξιώσεις στην αντίπαλη εστία, όπως στην φάση του 35ου λεπτού όπου ο Μπλάνκο έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή δίχως όμως αποτέλεσμα.

Βλέποντας την κακή εικόνα της ομάδας του ο Νίκος Καραγεωργίου δεν άργησε να κάνει την πρώτη του αλλαγή, με τον Λεάλ να παίρνει τη θέση του Τσεσνάουσκις στο 39'.

Πικρός Καφές, άγιος Σάχα

Ο Ουρουγουανός έκανε από νωρίς αισθητή την παρουσία του αφού στο 42' κέρδισε πέναλτι από τον Καφέ και έδωσε την ευκαιρία στην ομάδα του να φέρει το παιχνίδι στα ίσα. Λογάριασαν όμως δίχως τον Σάχα που εξουδετέρωσε το κακοεκτελεσμένο πέναλτι του Τζούνιορ και κράτησε την εστία του ανέπαφη.

Οι παίκτες του Ντούσαν Μπάγεβιτς αφυπνίστηκαν από το πέναλτι και στα τελευταία λεπτά του πρώτου μέρους βγήκαν ξανά στην επίθεση. Στο τελευταίο μάλιστα λεπτό (45') ο Μπλάνκο παραλίγο να διπλασιάσει τα τέρματα της ομάδας του όμως η προβολή του κατέληξε άουτ και οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το 1-0 υπέρ της ΑΕΚ.

Λεάλ... ο εκτελεστής

Στην επανάληψη η Ένωση ήταν αυτή που έχασε την πρώτη ευκαιρία με τον Καράμπελα όμως ο Εργοτέλης ήταν αυτός που σκόραρε. Δράστης ήταν ο Λεάλ που στο 50ο λεπτό με εξαιρετική απευθείας εκτέλεση φάουλ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Σάχα, ισοφαρίζοντας για την ομάδα του.

Παρά το γκολ του Λεάλ, οι παίκτες του Ντούσαν Μπάγεβιτς δεν το έβαλαν κάτω και βγήκαν αμέσως στην επίθεση για να πετύχουν ένα γκολ.

Δύο λεπτά μετά το γκολ του Εργοτέλη ο Σκόκο (52') έφυγε μόνος του στην αντεπίθεση ήταν φάτσα με το 2-1 όμως έκανε λάθος κοντρόλ και έτσι ο Δασκαλάκης μπλόκαρε την μπάλα.

Τρία λεπτά αργότερα και πάλι ο Σκόκο είχε την ευκαιρία να βάλει την ομάδα του μπροστά στο σκορ όμως το σουτ του πέρασε άουτ.

Στο 60' οι φιλοξενούμενοι διαμαρτυρήθηκαν έντονα για πέναλτι του Κορδονούρη πάνω στον Νέμεθ όμως από το ριπλέι δεν φάνεται να έχουν δίκιο.

Τα λεπτά περνούσαν και η ΑΕΚ εξακολουθούσε να πιέζει και στο 67' ο Ενσαλίβα πήγε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα του Εργοτέλη όμως ο Δασκαλάκης έδιωξε τον κίνδυνο.

Λεάλ... ο εκτελεστής ΙΙ

Και ενώ όλα έδειχναν πως είναι θέμα λεπτών η Ένωση να πάρει το προβάδισμα, ο Εργοτέλης κόντρα στην ροή του αγώνα πέρασε μπροστά στο σκορ χάρις στην ποιότητα και την κλάση του Λεάλ. Στο 71' ο Ουρουγουανός απέφυγε εξαιρετικά μέσα στην περιοχή τον Αραούχο και έκανε με την μια το σουτ διαμορφώνοντας το 2-1.

Στην συνέχεια ο Μπάγεβιτς τα έπαιξε όλα για όλα. Πέρασε τους Χέρσι και Γκερέιρο στις θέσεις των Μαντούκα και Ενσαλίβα και άπαντες βγήκαν στην επίθεση. Στο 82' ο Μπλάνκο βρέθηκε φάτσα με το γκολ αλλά η κεφαλιά του πέρασε άουτ.

Δώρο Καλόπουλου, γκολ Μπλάνκο

Ένα λεπτό αργότερα ο Σκόκο έπεσε μέσα στην μεγάλη περιοχή πατώντας την μπάλα και ο διαιτητής της αναμέτρησης καταλόγισε λανθασμένα πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Μπλάνκο ο οποίος την έστειλε στα δίχτυα και έφερε το παιχνίδι στα ίσα.

Η ΑΕΚ είχε μάλιστα την ευκαιρία να φύγει με το τρίποντο από την Κρήτη όμως το πλασέ του Παυλή εξουδετέρωσε ο Δασκαλάκης και το 2-2 έμεινε μέχρι το τέλος.
Συνέντευξη Τύπου
Νίκος Καραγεωργίου (προπονητής Εργοτέλη): "Οι μεγάλες ομάδες ευνοούνται κάθε Κυριακή. Κάθε Κυριακή ευνοείται η ΑΕΚ, ο Ολυμπιακός και ο Παναθηναϊκός. Δεν υπήρχε πέναλτι ούτε στον Νέμεθ ούτε στον Σκόκο", δήλωσε έξαλλος ο Έλληνας τεχνικός. Βεβαίως και ευνοείται η ΑΕΚ! Αν ήταν η φανέλα του Εργοτέλη θα έδινε αυτό το πέναλτι στο τέλος. Κοιτάξτε τώρα να γράψετε ό,τι θέλετε. Γι' αυτό το ελληνικό ποδόσφαιρο δεν πάει μπροστά".

Ντούσαν Μπάγεβιτς (προπονητής ΑΕΚ): "Δεν το έχω ξαναζήσει σε τέτοιο βαθμό. Θα έλεγα ότι αν συνεχίσουμε έτσι και έχουμε ευκαιρίες τα γκολ θα έρθουν. Ήταν ένα καλό παιχνίδι από τις δύο πλευρές. Από τη δική μας πλευρά είχαμε ένα πρόβλημα στα πρώτα λεπτά. Μετά δημιουργήσαμε ευκαιρίες και είχαμε ρυθμό. Πιστεύω ότι στο πρώτο ημίχρονο θα πρέπει να είχαμε καλό σκορ. Ήταν ανοιχτό παιχνίδι. Δεχθήκαμε πολύ εύκολα γκολ. Στο τέλος χάναμε 2-1 όμως ισοφαρίσαμε. Πάλι είχαμε ευκαιρίες για να κερδίσουμε. Πάντως θα έλεγα ότι ήταν δίκαιο. Ο Εργοτέλης έχει καλούς παίκτες. έχει πολύ καλή ομάδα και παίζει καλό ποδόσφαιρο. Είχε ευκαιρίες για γκολ. Πιστεύω ότι θα κερδίσει αυτό που θέλει".

Όταν κλήθηκε να σχολιάσει τις αποδοκιμασίες των οπαδών, έριξε υπονοούμενο προς του δημοσιογράφους λέγοντας: "Εσείς θα το κάνετε".
Όλα τα λεφτά...
Τα δύο πανέμορφα γκολ του Λεάλ που χάρισαν βαθμό στην ομάδα του και εντυπωσιάσαν το ελληνικό κοινό. Εξαιρετικός παίκτης ο Ουρουγουανός.
Ας ξεχάσουμε καλύτερα...
Τον διαιτητή της αναμέτρησης που καταλόγισε λανθασμένα πέναλτι σε μια φάση όπου ο Σκόκο έπεσε επειδή πάτησε την μπάλα μέσα στην περιοχή. Λάθη γίνονται όμως αυτό έκρινε το αποτέλεσμα.
Videos με τα γκολ της αναμέτρησης

To Live του αγώνα... από τον Γιώργο Μαρκόπουλο
Η 11άδα των φιλοξενούμενων ΑΕΚ
(Ντούσαν Μπάγεβιτς): Σάχα, Μαϊστόροβιτς, Καράμπελας, Γιάχιτς, Ενσαλίβα, Καφές, Μαντούκα, Σκόκο, Νέμεθ, Μπλάνκο, Αραούχο
Η 11άδα των γηπεδούχων Εργοτέλης
(Νίκος Καραγεωργίου): Δασκαλάκης, Γελαδάρης, Κορδονούρης, Τζούνιορ, Ρουμπάκης, Σασιασβίλι, Ορφανός, Βερπακόφσκις, Τσεσνάουσκις, Φραγκουλάκης, Ρομάνο
1' Έναρξη αγώνα
5' Σουτ Εργοτέλης Ρομάνο
Διαγώνιο σουτ του Ρομάνο έξω από την περιοχή, καμία ανησυχία για Σάχα
10' Σχόλιο
Τίποτα το ιδιαίτερο από τις δύο ομάδες στα πρώτα 10 λεπτά
11' Ευκαιρία Εργοτέλης Τσεσνάουσκις
Έξοχη ενέργεια από τον Τσεσνάουσκις που προσπάθησε να "κρεμάσει" τον Σάχα με λόμπα έξω από την περιοχή, ωστόσο ο Αργεντινός με υπερένταση αποσόβησε το τέρμα
14' Κεφαλιά Εργοτέλης Βερπακόφσκις
Σέντρα του Τζούνιορ από τα δεξιά, ο Βερπακόφσκις στο δεύτερο δοκάρι έπιασε την κεφαλιά αλλά δεν ήταν τόσο δυνατή ώστε να απειλήσει τον Σάχα
19' Ευκαιρία ΑΕΚ Μαντούκα
Πρώτη μεγάλη ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους με τον Μαντούκα να μην πλασάρει σωστά τον Δασκαλάκη από πλεονεκτική θέση και να στέλνει την μπάλα άουτ
21' Γκολ ΑΕΚ Μαντούκα
Η ΑΕΚ ανοίγει το σκορ! Ο Καράμπελας έκανε τη σέντρα από τα αριστερά ο Μαντούκα περίπου από το ύψος του πέναλτι πήρε την κεφαλιά και έστειλε την μπάλα να αναπαυθεί στο βάθος της εστίας του Δασκαλάκη. Να σημειωθεί ότι ο Μαντούκα τραυματίστηκε στην προσπάθεια χωρίς ωστόσο να πρόκειται για κάτι σοβαρό
23' Κεφαλιά ΑΕΚ Μαντούκα
Σέντρα του Σκόκο από τα δεξιά, κεφαλιά του Μαντούκα στο δεύτερο δοκάρι αλλά η μπάλα καταλήγει άουτ
35' Σουτ ΑΕΚ Μπλάνκο
Διαγώνιο σουτ του Μπλάνκο μέσα από την περιοχή, η μπάλα αδύναμα άουτ
39' Κίτρινη κάρτα Εργοτέλης Ρουμπάκης
39' Αλλαγή παίκτη Εργοτέλης
Ο Λεάλ στη θέση του Τσεσνάουσκις
42' Πέναλτι Εργοτέλης
Ο Καφές ανατρέπει τον Λεάλ εντός περιοχής
43' Πέναλτι Εργοτέλης
Ο Σάχα αποκρούει το πέναλτι του Τζούνιορ, διατηρώντας το προβάδισμα για την ομάδα του
45' Ευκαιρία ΑΕΚ Μπλάνκο
Εκτέλεση φάουλ του Καράμπελα, ο Μπλάνκο με προβολή στέλνει την μπάλα δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Δασκαλάκη
45' Κίτρινη κάρτα Εργοτέλης Τζούνιορ
45' Λήξη ημιχρόνου
46' Σέντρα 2ου ημιχρόνου
48' Ευκαιρία ΑΕΚ Καράμπελας
Ο Μπλάνκο τροφοδότησε τον Νέμεθ και εκείνος με τη μία τον Καράμπελα αλλά το διαγώνιο σουτ του Έλληνα αμυντικού πέρασε μακριά από την εστία του Δασκαλάκη
51' Γκολ Εργοτέλης Λεάλ
Αριστοτεχνική εκτέλεση φάουλ του Λεάλ που ισοφαρίζει σε 1-1
52' Ευκαιρία ΑΕΚ Σκόκο
Ο Σκόκο μόνος του στην αντεπίθεση αλλά άνοιξε την μπάλα δίνοντας την ευκαρία στον Δασκαλάκη να βγει από την εστία του και να μπλοκάρει την μπάλα
54' Αλλαγή παίκτη Εργοτέλης
Ο Μπέτο στη θέση του Ορφανού
55' Ευκαιρία ΑΕΚ Σκόκο
Φαλτσαριστό σουτ του Σκόκο από τα αριστερά της μεγάλης περιοχής, η μπάλα περνάει άουτ
60' Σχόλιο
Διαμαρτύρονται για πέναλτι πάνω στον Νέμεθ οι φιλοξενούμενοι
61' Κίτρινη κάρτα Εργοτέλης Κορδονούρης
63' Κίτρινη κάρτα ΑΕΚ Γιάχιτς
67' Ευκαιρία ΑΕΚ Ενσαλίβα
Εκτέλεση κόρνερ από τα δεξιά, ο Δασκαλάκης απομακρύνει με γροθιές, ο Ενσαλίβα με προβολή προσπαθεί να στείλει την μπάλα προς την εστία αλλά ο Φραγκουλάκης απομακρύνει σε κόρνερ
71' Γκολ Εργοτέλης Λεάλ
Ο Λεάλ δίνει το προβάδισμα στον Εργοτέλη! Ο Ουρουγουανός αποφεύγει με έξοχο τρόπο τον Αραούχο και στο τετ α τετ με τον Σάχα δεν κάνει λάθος σημειώνοντας το 2-1
77' Αλλαγή παίκτη ΑΕΚ
Ο Χέρσι στη θέση του Μαντούκα
79' Κίτρινη κάρτα Εργοτέλης Βερπακόφσκις
80' Αλλαγή παίκτη ΑΕΚ
Ο Γκερέιρο στη θέση του Ενσαλίβα
82' Ευκαιρία ΑΕΚ Μπλάνκο
Η κακοδαιμονία για τον Μπλάνκο συνεχίζεται με τον Αργεντινό από πολύ καλή θέση να μην μπορεί να στείλει την μπάλα με το κεφάλι στα δίχτυα του Δασκαλάκη
83' Πέναλτι Εργοτέλης
Ο Καλόπουλος δίνει πέναλτι υπέρ της ΑΕΚ σε ανατροπή του Σκόκο. Μία φάση που θα συζητηθεί
84' Γκολ ΑΕΚ Μπλάνκο
Ο Μπλάνκο ευστοχεί από τα 11 βήματα
85' Αλλαγή παίκτη ΑΕΚ
Ο Παυλής στη θέση του Νέμεθ
88' Ευκαιρία ΑΕΚ Παυλής
Πλασέ του Παυλή μέσα από την περιοχή, αποκρούει ο Δασκαλάκης
90' Κίτρινη κάρτα Εργοτέλης Φραγκουλάκης