Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

ΑΡΗΣ

Εργοτέλης-Άρης 0-1

Εργοτέλης-Άρης

Πρώτη εκτός έδρας νίκη του Άρη στη Super League, καθώς επικράτησε του Εργοτέλη με 1-0, στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής

td> Οι συνθέσεις των ομάδων
Εργοτέλης: Πόσα, Χίμπλινγκερ, Κορδονούρης, Σταυρακάκης (46' Τζούνιορ),Μελισσάς, Κοιλιάρας, Ίαστσουκ (54' Κακλαμάνος), Ζαπρόπουλος, Νατσέφσκι (75' Θάνος), Χατζί, Τάσιτς.

Άρης: Χαλκιάς, Τούτα, Κολτσίδας, Πάουλο Κόστα (90+ Βελόνης), Κουλουχέρης, Μαραγκός, Χαβίτο, Νασιμέντο (90' Βάισχαϊμερ), Παλαθουέλος, Κόκε (73' Τίνγκα), Βανγκέλι.
td> Με μια ματιά
Ο Άρης ξεκίνησε δυνατά στο παιχνίδι. Όπως συνηθίζει άλλωστε μπήκε επιθετικά, χωρίς να κλείνεται πίσω για να διαφυλάξει την εστία του και αυτή ήταν μία από τις ελάχιστες φορές που του βγήκε σε καλό.

Μόλις στο 5ο λεπτό, η ομάδα του Γκιγιέρμο Όγιος κατάφερε να ανοίξει το σκορ, με γκολ του Πάουλο Κόστα μετά από εξαιρετική κάθετη μπαλιά του Κόκε. Από εκεί και πέρα, ο ρυθμός του παιχνιδιού, έπεσε εμφανώς, με τον Άρη να δίνει χώρο στον γηπεδούχο Εργοτέλη και να προσπαθεί να χτυπήσει στην αντεπίθεση.

Η αναμέτρηση δεν είχε ρυθμό στο πρώτο ημίχρονο, με τους λιγοστούς θεατές, να βλέπουν την μπάλα να κινείται μόνιμα στον χώρο του κέντρου, χωρίς να φτάνει σε κάποια από τις δύο εστίες. Ο Εργοτέλης επισκέφθηκε για πρώτη φορά την περιοχή του Άρη στο 20ο λεπτό και μετά από κόρνερ του Χατζί, όπου ο Ίαστσουκ έπιασε την κεφαλιά, όμως η μπάλα κατέληξε αρκετά ψηλά άουτ.

Τα πολλά φάουλ και οι συνεχόμενες διακοπές στο παιχνίδι, αποτελούσαν τροχοπέδη για τον ρυθμό του, ο οποίος παρέμενε ανύπαρκτος, τουλάχιστον μέχρι το ημίωρο. Στο 32ο λεπτό, ο Άρης βρέθηκε κοντά στο δεύτερο γκολ, όμως το πλασέ του Χαβίτο από το ύψος της μεγάλης περιοχής έφυγε λίγο άουτ.

Κάπως έτσι οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με τον Άρη προηγούμενο με 1-0. Στην επανάληψη το τέμπο δεν άλλαξε, με τους 22 παίκτες να ταλαιπωρούν την μπάλα στο χώρο του κέντρου κύριους, υπεύθυνους τους «Λατίνους» του Άρη.

Για να δει κανείς την πρώτη αξιόλογη φάση στο δεύτερο μέρος, θα έπρεπε να περιμένει 20 λεπτά, καθώς στο 65ο λεπτό, ο Κοιλιάρας σέντραρε, ο Κακλαμάνος έπιασε την κεφαλιά από το ύψος του πέναλτι όμως ο Χαλκιάς ήταν σε ετοιμότητα και μπλόκαρε.

Από εκείνο το σημείο και έπειτα, ο Άρης ανέβηκε φανερά κάνοντας αισθητή την παρουσία του στον αγωνιστικό χώρο και διεκδικώντας με αξιώσεις το δεύτερο τέρμα που θα έκρινε οριστικά το παιχνίδι. Στο 69ο λεπτό, ο Μαραγκός είχε την μεγάλη ευκαιρία να κάνει το 2-0, όμως το σουτ του παίκτη του Άρη απέκρουσε ο Πόσα ενώ στην συνέχεια η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι.

Στο 78ο λεπτό, ο Άρης έχασε άλλη μια μεγάλη ευκαιρία για να καθαρίσει το ματς. Μετά από εξαιρετική συνεργασία με τον Τούτα ο Πάουλο Κόστα πήρε την μπάλα βγήκε μόνος του απέναντι από τον Πόσα, προσπάθησε να τον πλασάρει, όμως ο Ούγρρος τερματοφύλακας απέκρουσε θεαματικά. Στην συνέχεια της φάσης την κατοχή της μπάλας πήρε ο Χαβίτο, ο οποίος προσπάθησε να ντριμπλάρει τον Πόσα, με τον τελευταίο να ανατρέπει πεντακάθαρα τον Ισπανό εντός περιοχής, τον διαιτητή της αναμέτρησης, όμως να δείχνει «παίζεται».

Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν μέχρι το τέλος του παιχνιδιού να πετύχουν το τέρμα που θα τους έδινε τουλάχιστον τον βαθμό της ισοπαλίας, όμως οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτή που απειλούσαν ουσιαστικά με τις πολύ καλές αντεπιθέσεις τους.

Έτσι οι «κίτρινοι» πήραν την δεύτερη νίκη τους στο φετινό πρωτάθλημα φτάνοντας τους 13 βαθμούς και την 9η θέση της βαθμολογίας, ενώ από την άλλη ο Εργοτέλης παρέμεινε στους 12.
td> Συνέντευξη Τύπου
Όγιος: "Θα μου επιτρέψετε να φύγουμε"

"Θέλω να ευχαριστήσω τους παίκτες μου για την προσπάθειά που έκαναν, τους παίκτες μας και τον Εργοτέλη για την φιλοξενία και θα μου επιτρέψετε να φύγουμε για το αεροδρόμιο. Για το παιχνίδι δεν θα ήθελα να σχολιάσω τίποτα".

Αυτά ήταν τα λόγια του Γκιγιέρμο Όγιος στην διάρκεια της Συνέντευξης Τύπου με τον τεχνικό του Άρη να μην θέλει να τονίσει κάτι παραπάνω ενώ στο ίδιο μήκος κύματος και ο Χρήστος Βελώνης μετά τα όσα είπε ο προπονητής του Εργοτέλη, Νίκος Καραγεωργίου, με τον ποδοσφαιριστή της ομάδας της Θεσσαλονίκης να κάνει λόγο για απώλεια της πτήσης.

"Καταρχήν να ευχαριστήσουμε τον Εργοτέλη για την φιλοξενία. Εμείς από το παιχνίδι κρατάμε τους τρεις βαθμούς και συνεχίζουμε. Θα πρέπει όμως να φύγω γιατί χάνουμε την πτήση και θα πρέπει να αναχωρήσουμε για το αεροδρόμιο".

Η στάση των Όγιος και Βελώνη προκάλεσε τις αντιδράσεις των εκπροσώπων του Τύπου στο Ηράκλειο στην αίθουσα του Παγκρήτιο που από την πλευρά τους έκαναν λόγο για όχι καλή συμπεριφορά και ότι θα ήταν προτιμότερο να μην έρθουν να μιλήσουν. Το σίγουρο είναι πως με την στάση τους αυτή προπονητής και ποδοσφαιριστής της ΠΑΕ Άρης ακολούθησαν την στάση της διοίκησης όπως αυτή έγινε γνωστή στην συνέντευξη Τύπου που ακολούθησε του παιχνιδιού του περασμένου Σαββάτου με τον Ολυμπιακό στο "Κλεάνθης Βικελίδης" δια στόματος του προέδρου της Λάμπρου Σκόρδα.

Καραγεωργίου: "Δεν το βάζουμε κάτω"

"Και οι δύο ομάδες μπορούν να παίξουν καλύτερα από ότι έπαιξαν στον αγώνα αυτό. Βέβαια εμείς φεύγουμε στεναχωρημένοι γιατί χάσαμε 1-0 μέσα στην έδρα μας ενώ δεν νομίζω αν δούμε την εικόνα του παιχνιδιού ότι ο Άρης ήταν καλύτερος από μας", υπογράμμισε στα πρώτα του λόγια ο τεχνικός του Εργοτέλη, Νίκος Καραγεωργίου, για να προσθέσει: "Με την μέτρια εμφάνισή και των δύο ομάδων το πιο δίκαιο αποτέλεσμα θα ήταν η ισοπαλία. Δεν το βάζουμε κάτω αφού είμαστε πολύ φιλόδοξοι όλοι στην ομάδα. Την ευθύνη την έχουμε αποκλειστικά εμείς και θα πρέπει στη συνέχεια να πάρουμε τα αποτελέσματα εκείνα που θα μας επιτρέψουν να δούμε πιο άνετα το πρωτάθλημα.

Ιδρώσαμε, παλέψαμε, μονομαχήσαμε αλλά παρόλα αυτά δεν μπορέσαμε να κάνουμε φάσεις στην αντίπαλη εστία όπως είχε συμβεί με άλλες ομάδες. Μια, δυο φάσεις μάλιστα που μας βγήκαν ήρθαν από ανορθόδοξο παιχνίδι. Μπορεί να επηρέασε και το γρήγορο γκολ του Άρη αλλά και σε άλλα παιχνίδια που είχαμε δεχτεί νωρίς γκολ αντιδράσαμε καλύτερα στο δεύτερο ημίχρονο», με τον κ. Καραγεωργίου να εξηγεί σχετικά: «Δεν θέλω να το πω ως δικαιολογία αλλά οι αποφάσεις του διαιτητή επηρέασαν τον ρυθμό του παιχνιδιού και δεν το άφησαν να είναι τόσο όμορφο. Μπορεί να είναι και αυτός ένας λόγος. Όλοι όσοι ήταν στο γήπεδο έδινε αποφάσεις, πήγαινε στον επόπτη και υπήρχαν καθυστερήσεις είτε από εδώ είτε από εκεί και τις δύο ομάδες που ήταν μέτριες δεν τις επέτρεψε να πιάσουν ρυθμό"

.

Κορδονούρης: "Κάπου αλλού"

"Θα συμφωνήσω με τον προπονητή μου για την εικόνα του παιχνιδιού. Σίγουρα μας αφήνει μια πικρία γιατί ηττηθήκαμε στην έδρα μας. Στο δεύτερο ημίχρονο προσπαθήσαμε να ισοφαρίσουμε αλλά δεν τα καταφέραμε και αυτό που χάσαμε μέσα στο σπίτι μας θα κοιτάξουμε να το πάρουμε κάπου αλλού. Δεν το βάζουμε όμως κάτω. Έχουμε καλή ομάδα και συνεχίζουμε για να πάρουμε τους τρεις βαθμούς κάπου αλλού. Το γρήγορο γκολ του Άρη επέδρασε αρνητικά γιατί έπρεπε να βάλουμε δύο γκολ για να κερδίσουμε με αυτό το παιχνίδι να είναι οδηγός για τη συνέχεια κοιτώντας το κάθε παιχνίδι ξεχωριστά ώστε να μαζέψουμε όσο το δυνατόν περισσότερους πόντους διορθώνοντας τα λάθη που κάναμε σήμερα", τόνισε ο ποδοσφαιριστής του Εργοτέλη, Παναγιώτης Κορδονούρης.

Ανακοίνωση για Φινοκαλιώτη

Η διοίκηση της ΠΑΕ Εργοτέλη μετά το τέλος του παιχνιδιού με τον Άρη εξέδωσε ειρωνική ανακοίνωση για τον διαιτητή Κώστα Φινοκαλιώτη που ανέφερε: "Η ΠΑΕ Εργοτέλης συγχαίρει τον καλύτερο Έλληνα διαιτητή Κώστα Φινοκαλιώτη για την άψογη διαιτησία του. Το μοναδικό λάθος που έκανε ήταν το πέναλτι που δεν έδωσε στον Άρη".
td> Όλα τα λεφτά...
Ολόκληρη η φάση του γκολ του Άρη. Εκπληκτική κάθετη του Κόκε που πλαισιώθηκε από ένα εξίσου εξαιρετικό τελείωμα από τον Πάουλο Κόστα.
td> Ας ξεχάσουμε καλύτερα...
Τους κυρίους που προτίμησαν να διαβάζουν (απόλυτα δικαιολογημένα) την εφημερίδα τους αντί να βλέπουν τον… κουραστικό αγώνα.
td> To Live του αγώνα...
90'+4': Τέλος αγώνα. Εργοτέλης-Άρης 0-1.

93':

Κίτρινη κάρτα στον Μαραγκό

91': Ο Βελώνης πήρε τη θέση του Πάουλο Κόστα.

90': Ο Βαϊσχάιμερ έβγαλε τη σέντρα από τα δεξιά, ο Τίνγκα έκανε την κεφαλιά, μπλόκαρε ο Πόσα.

87': Καλή στιγμή για τον Εργοτέλη, αλλά ο Χαλκιάς μπλόκαρε την κεφαλιά του Θάνου.

80': Ο Βαϊσχάιμερ αντικατέστησε τον Νασιμέντο.

78': Νέα μεγάλη ευκαιρία για τον Άρη! Ο Πάουλο Κόστα έκανε το αριστερό σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή, απέκρουσε ο Πόσα, ο οποίος στη συνέχεια ανέτρεψε τον Χαβίτο, αλλά ο Φινοκαλιώτης δεν έδωσε το εμφανέστατο πέναλτι.

75': Τρίτη αλλαγή για τον Εργοτέλη. Ο Θάνος αντικατέστησε τον Νατσέφσκι.

74': Ο Τίνγκα πήρε τη θέση του Κόκε. Πρώτη αλλαγή για τον Άρη.

71': Κίτρινη κάρτα στον Χατζί.

69': Μεγάλη ευκαιρία για τον Άρη! Ο Μαραγκός επιχείρησε δυνατό σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής, ο Πόσα βρήκε την μπάλα, η οποία κτύπησε στο δεξί κάθετο δοκάρι της εστίας του Εργοτέλη.

65': Ο Κοιλιάρας έβγαλε τη σέντρα από τα αριστερά, ο Κακλαμάνος έπιασε την κεφαλιά από το ύψος του πέναλτι, αλλά ο Χαλκιάς μπλόκαρε την μπάλα.

58': Καλό σουτ του Πάουλο Κόστα λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή, μπλόκαρε ο Πόσα.

55': Μακρινό σουτ του Μαραγκού, η μπάλα άουτ.

55': Ο Νίκος Καραγεωργίου προσπαθεί να αλλάξει την εικόνα της ομάδας του. Δεύτερη αλλαγή για τον Εργοτέλη, ο Κακλαμάνος αντικατέστησε τον Ίαστσουκ.

46': Πρώτη αλλαγή για τον Εργοτέλη. Ο Ζούνιορ πήρε τη θέση του Σταυρακάκη.

46': Έναρξη της επανάληψης με τους παίκτες του Εργοτέλη στη σέντρα.

45'+2': Τέλος πρώτου μέρους. Εργοτέλης-Άρης 0-1.

39':

Κίτρινη κάρτα στον Τούτα.

35': Κίτρινη κάρτα στον Χίμπλινγκερ.

32': Κοντά στο δεύτερο γκολ βρέθηκε ο Άρης, αλλά το πλασέ του Χαβίτο μέσα από τη μεγάλη περιοχή δεν βρήκε στόχο. Η μπάλα κατέληξε άουτ.

30': Κάκιστο το θέαμα στο Παγκρήτιο Στάδιο. Πολλά φάουλ, πολλές διακοπές. Ποδόσφαιρο, πάντως, δεν παίζεται...

24': Αριστερό σουτ του Πάουλο Κόστα έξω από τη μεγάλη περιοχή, η μπάλα άουτ.

20': Κίτρινη κάρτα στον Κολτσίδα.

20': Πρώτη επίσκεψη του Εργοτέλη στα καρέ του Χαλκιά... Ο Χατζί εκτέλεσε το κόρνερ από τα δεξιά, ο Ίαστσουκ έπιασε την κεφαλιά από το ύψος του πέναλτι, αλλά η μπάλα κατέληξε ψηλά άουτ.

16': Κίτρινη κάρτα στον Τάσιτς.

15': Παρά το γρήγορο γκολ, το παιχνίδι δεν έχει ρυθμό και φάσεις.

10': Ο Άρης αιφνιδίασε τον αντίπαλό του και πλέον ελέγχει τον αγώνα.

6': ΓΚΟΛ! Εργοτέλης-Άρης 0-1! Πρώτη καλή στιγμή στον αγώνα και γκολ! Κάθετη πάσα του Κόκε στην πλάτη της άμυνας των γηπεδούχων, ο Πάουλο Κόστα βρέθηκε απέναντι στον Πόσα, έκανε το αριστερό πλασέ από το ύψος της μεγάλης περιοχής και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Εργοτέλη.