Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ

Εργοτέλης-Ατρόμητος 1-0

Μπουντιμίρ

Σπουδαία νίκη για τον Εργοτέλη, που επιβλήθηκε του Ατρομήτου με 1-0 στο Παγκρήτιο Στάδιο

td> Οι συνθέσεις των ομάδων
Εργοτέλης (Νίκος Καραγεωργίου): Πόσα, Χίμπλινγκερ, Κορδονούρης, Κοιλιάρας (67' Φραγκουλάκης), Ίαστσουκ, Τζούνιορ, Μιλάντιν, Κένεντι, Ογκνιένοβιτς (58' Νατσέφσκι), Μπουντιμίρ (83' Ζαπρόπουλος), Τάσιτς.

Ατρόμητος (Ντράγκαν Κοκότοβιτς): Μιχαηλίδης, Ιωάννου, Ρόβας, Λουτσιάνο, Παγώνης (84' Μαρίνος), Γεωργίου, Λαζανάς, Μαγκντί (46' Κουτσοσπύρος), Ολιβέιρα, Κριπιντήρης (78' Σανόκο), Κορακάκης.

Διαιτητής: Σταυρίδης (Πιερίας)

Βοηθοί: Παπαδάκης (Λασιθίου), Πασπαλιάρης (Πειραιά)

Τέταρτος διαιτητής: Κουκουλάκης (Ηρακλείου)

Κίτρινες κάρτες: Μπουντιμίρ, Ίαστσουκ (Εργοτέλης), Γεωργίου, Κριπιντήρης, Λουτσιάνο, Ρόβας, Παγώνης (Ατρόμητος)

Κόκκινες κάρτες: -
td> Με μια ματιά
Ο Εργοτέλης ήταν καλύτερος από τον Ατρόμητο στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα και μπήκε δυνατά στον αγωνιστικό χώρο, κλείνοντας τον αντίπαλο στα καρέ του.

Μόλις στο 2' ο Ογκνιένοβιτς, έχασε την ευκαιρία να ανοίξει το σκορ, ενώ στο 12' ο Ίαστσουκ βρέθηκε απέναντι από τον Μιχαηλίδη και έστειλε την μπάλα στο δοκάρι, στη μεγαλύτερη ευκαιρία του πρώτου μέρους για τους Κρητικούς.

Στο 17', οι γηπεδούχοι απείλησαν και πάλι με τον Ουκρανό επιθετικό Ίαστσουκ, ενώ στο 33' έγινε το 1-0 από τον Μπουντιμίρ, με τον Κροάτη να σουτάρει μέσα από την περιοχή και να ανοίγει το σκορ, μετά τη σέντρα του Ογκνιένοβιτς από τα δεξιά.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η απόδοση του Ατρομήτου βελτιώθηκε σε μεγάλο βαθμό, δεν μπόρεσε όμως να αποσπάσει ένα θετικό αποτέλεσμα. Ο Εργοτέλης κράτησε σχετικά εύκολα τη νίκη, που μπορεί να αποδειχθεί καθοριστική για τη σωτηρία του.
td> Όλα τα λεφτά...
Βάσει της εικόνας του αγώνα, το αποτέλεσμα είναι δίκαιο. Ο Εργοτέλης ήταν καλύτερος και ιδιαίτερα στο πρώτο μέρος θα μπορούσε να είχε πετύχει κι άλλα τέρματα. Η ομάδα του Νίκου Καραγεωργίου έκανε σημαντικό βήμα για την παραμονή της στη Super League, έχοντας ως κορυφαίο παίκτη τον σκόρερ Μπουντιμίρ.
td> Ας ξεχάσουμε καλύτερα...
Ο Ατρόμητος έχει το ελαφρυντικό των πολλών απουσιών, όμως η ήττα του στην Κρήτη ήταν δίκαιη. Μόνο στο τελευταίο ημίωρο του ματς οι φιλοξενούμενοι μπήκαν στο κλίμα του αγώνα, δίχως να καταφέρουν, όμως, να αποφύγουν την ήττα.
td> To Live του αγώνα...
Συνθέσεις ομάδων
Εργοτέλης (Νίκος Καραγεωργίου): Πόσα, Χίμπλινγκερ, Κορδονούρης, Κοιλιάρας, Ίαστσουκ, Τζούνιορ, Μιλάντιν, Κένεντι, Ογκνιένοβιτς, Μπουντιμίρ, Τάσιτς.

Ατρόμητος (Ντράγκαν Κοκότοβιτς): Μιχαηλίδης, Ιωάννου, Ρόβας, Λουτσιάνο, Παγώνης, Γεωργίου, Λαζανάς, Μαγκντί, Ολιβέιρα, Κριπιντήρης, Κορακάκης.

1' Έναρξη αγώνα
11' Κίτρινη κάρτα Ατρόμητος Γεωργίου
12' Δοκάρι Εργοτέλης
Ανεπανάληπτο τετ α τετ του Ίαστσουκ με τον Μιχαηλίδη. Ο Ουκρανός άσος έκανε το σουτ, αλλά η μπάλα βρήκε το δοκάρι.
17' Σουτ Εργοτέλης
Καλό σουτ του Ίαστσουκ, η μπάλα άουτ.
23' Κίτρινη κάρτα Ατρόμητος Κριπιντήρης
33' Γκολ Εργοτέλης Μπουντιμίρ
Ο Κροάτης επιθετικός βρέθηκε μέσα στην αντίπαλη περιοχή και με αριστερό πλασέ έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του.
40' Σχόλιο
Ο Εργοτέλης έχει τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα και δίκαια βρίσκεται μπροστά στο σκορ.
45' Κίτρινη κάρτα Ατρόμητος Λουτσιάνο
46' Σέντρα 2ου ημιχρόνου
46' Λήξη ημιχρόνου Ένα λεπτό καθυστέρηση
46' Αλλαγή παίκτη Ατρόμητος
Ο Κουτσοσπύρος πήρε τη θέση του Μαγκντί.
47' Σουτ Ατρόμητος
Μακρινό σουτ του Ρόβα, η μπάλα ψηλά άουτ.
55' Κίτρινη κάρτα Ατρόμητος Ρόβας
58' Αλλαγή παίκτη Εργοτέλης
Ο Νατσέφσκι πήρε τη θέση του Ογκνιένοβιτς.
60' Κίτρινη κάρτα Ατρόμητος Παγώνης
64' Ευκαιρία Ατρόμητος
Καλό σουτ του Λουτσιάνο, η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ.
67' Αλλαγή παίκτη Εργοτέλης
Ο Φραγκουλάκης αντικατέστησε τον Κοιλιάρα.
73' Κίτρινη κάρτα Εργοτέλης Μπουντιμίρ
78' Αλλαγή παίκτη Ατρόμητος
Ο Σανόκο πήρε τη θέση του Κριπιντήρη.
83' Αλλαγή παίκτη Εργοτέλης
Ο Ζαπρόπουλος αντικατέστησε τον Μπουντιμίρ.
84' Αλλαγή παίκτη Ατρόμητος
Ο Μαρίνος πήρε τη θέση του Παγώνη.
85' Κίτρινη κάρτα Εργοτέλης Ίαστσουκ
94' Λήξη αγώνα Οι καθυστερήσεις ήταν τέσσερα λεπτά