X

Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

Εργοτέλης-Ατρόμητος 1-1

Λεάλ

Ο Εργοτέλης αναδείχθηκε ισόπαλος 1-1 με τον Ατρόμητο, βάζοντας ένα βαθμό στο σακούλι τους για την παραμονή στην κατηγορία.

Στο Εργοτέλη ανήκει το μεγαλύτερο μέρος του πρώτου ημιχρόνου, ενώ ο Ατρόμητος έδειξε αισθητά βελτιωμένος στην επανάληψη. Οι γηπεδούχοι έδειξαν ότι ήθελαν περισσότερο τη νίκη αλλά δεν είχαν σωστή επιθετική λειτουργία και δεν μπορούσαν να διασπάσουν την σωστή αμυντική γραμμή των φιλοξενούμενων.
Αντίθετα, ο Γιώργος Δώνης και οι παίκτες του έδειχναν να μην αγχώνονται στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, μέχρι που σκόραρε για την ομάδα του ο Σαγκανόφσκι και ισοφάρισε στις καθυστερήσεις ο Σφακιανάκης.

Πλέον, οι δύο ομάδες θα πρέπει να αισθάνονται σιγουριά, καθώς ο ένας βαθμός ήταν πολύτιμος που τους εδραιώνει τυπικά στην κατηγορία.
Οι συνθέσεις των ομάδων

Eργοτέλης(Nίκος Καραγεωργίου): Δασκαλάκης, Γελαδάρης, Κορδονούρης, Τζούνιορ, Ρουμπάκης, Σασιασβίλι, Ρομάνο(81' Κοιλιάρας), Μπαλάφας, Μπέτο, Τσεσνάουσκις(20' Λεάλ), Μπούντιμιρ

Aτρόμητος(Γιώργος Δώνης): Μιχαηλίδης, Μπλένχιο, Μπαζίνσκι, Μελισσάς, Νεμπεγλέρας(83' Καλαντζής), Νάστος, Σαρμιέντο(60' Σφακιανάκης), Φαβάλι, Τάτος(83' Καραγκούνης), Σαγκανόφσκι, Αναστασάκος

Με μια ματιά
Με μόλις δύο νίκες στα τελευταία 11 ματς ο Εργοτέλης μπήκε φουριόζος και περισσότερο... πειστικός για τη νίκη. Ο Ατρόμητος έδειξε αδυναμία στα πρώτα λεπτά του ματς να περιορίσει τα σουτ προς την εστία του Μιχαηλίδη.

Οι Τσεσνάουσκις, Μπέτο και Ρουμπάκης δοκίμασαν την τύχη τους με μακρινά σουτ, χωρίς να βρουν απροετοίμαστο τον Έλληνα "πορτιέρο". Ο Ατρόμητος αγωνίστηκε με αμυντικούς προσανατολισμούς δίνοντας χώρο στους "κιτρινόμαυρους".

Η αλλαγή του Τσεσνάουσκις με τον Λεάλ, λόγω τραυματισμού του πρώτου στο 20’, δεν άλλαξε την διάταξη του Εργοτέλη στον αγωνιστικό χώρο. Ωστόσο, με την αποχώρηση του οι γηπεδούχοι έχασαν σε ταχύτητα από τις επελάσεις του Λιθουανού. Το ματς είχε ρυθμό και ευκαιρίες, από πλευράς Εργοτέλη, που διατηρούσε τον έλεγχο.

Μέχρι το 20’ οι παίκτες του Νίκου Καραγεωργίου είχαν επτά σουτ προς την αντίπαλη εστία, ωστόσο ο Ατρόμητος σταδιακά έκλεισε τις "τρύπες" στην άμυνα και μείωσε τους κινδύνους. Οι παίκτες του Γιώργου Δώνη κάλυψαν τους κενούς χώρους και παρότι απείλησαν ελάχιστα, ισορρόπησαν το παιχνίδι.

Επιθετικά, με την έλλειψη των Περόνε και Ολιβέρια, ο Ατρόμητος έδειχνε ακίνδυνος. Ο Τάτος, σε αντεπίθεση, έχασε την σημαντικότερη ευκαιρία στο πρώτο ημίχρονο για τους φιλοξενούμενους. Ο 21χρονος μέσος μπήκε από τα δεξιά το πλασέ που πραγματοποίησε χτύπησε στο δοκάρι του Δασκαλάκη.

Ο Νίκος Καραγεωργίου έκανε καθ’ όλη την ώρα του ματς διορθωτικές κινήσεις, καθώς έβλεπε ότι όσα είχε σχεδιάσει δεν τηρούνταν από τους παίκτες του. Προς το τέλος του ημιχρόνου η ομάδα του πίεσε δίχως αποτέλεσμα.

Mε την έναρξη της επανάληψης η κατοχή της μπάλας ανήκε στους γηπεδούχος που μετά το πρώτο μισάωρο συνέχιζαν να είναι φλύαροι επιθετικά.

Ο Καραγεωργίου ωρύονταν από τον πάγκο και αποβλήθηκε όταν ο Νεμπεγλέρας ανέτρεψε τον Ρουμπάκη, στο κέντρο του γηπέδου και ο διαιτητής Κωνσταντινέας τον απέβαλε, λόγω διαμαρτυρίας.

Ο Νάστος με σουτ στην κίνηση αλά Φαν Μπάστεν στο 67’, έστειλε την μπάλα να περάσει λίγο έξω από το δεξί δοκάρι του Δασκαλάκη. Πλέον, ο Ατρόμητος ήταν απειλητικός καθώς έβλεπε ότι Εργοτέλης ήταν ακίνδυνος και τα σουτ είχαν μειώθεί δραματικά σε σύγκριση με το πρώτο μέρος.

Όσο πέρναγε η ώρα το άγχος "βάραινε" τα πόδια των παικτών του Εργοτέλη που δεν μπορούσαν να επιβληθούν και να διασπάσουν την άμυνα του Ατρόμητου.

Το τελευταίο δεκάλεπτο επιφύλασσε εκπλήξεις και για τις δύο ομάδες. Σε εκτέλεση φάουλ του Γελαδάρη στο 82', ο Σαγκανόφκσι προσπάθησε να διώξει τη μπάλα η οποία πήρε πορεία προς την εστία του Μιχαηλίδη και κατέληξε στα δίχτυα του.

Η χαρά των γηπεδούχων κράτησε λιγότερο από δέκα λεπτά, καθώς ο Σφακιανάκης, που είχε περάσει σαν αλλαγή, με πλασέ από την μικρή περιοχή ισοφάρισε για τον Ατρόμητο στις καθυστερήσεις.

Ο Νίκος Καραγεωργίου, δεν έμεινε ευχαριστημένος από την απόδοση των περισσότερων παικτών του, ενώ ο Γιώργος Δώνης πήρε το αποτέλεσμα που ήθελε η ομάδα του. Οι δύο ομάδες είχαν από ένα ημίχρονο και το αποτέλεσμα κρίνεται δίκαιο.

Συνέντευξη Τύπου
Καραγεωργίου (Εργοτέλης): " Πίστευα ότι θα γίνει καλύτερο παιχνίδι και ότι θα κερδίζαμε. Η συνολική εικόνα, ήταν με μικρό ποσοστό υπέρ του Ατρομήτου. Από την άλλη, ήταν άσχημο για εμάς ότι δεχτήκαμε γκολ σε αυτό το λεπτό. Υπήρξε δικαιοσύνη σύμφωνα με την εικόνα των δύο ομάδων".

Δώνης (Ατρόμητος): " Αν και δεν παίξαμε καλά, εμείς είχαμε τις ευκαιρίες. Θέλαμε τη νίκη για να έχουμε καλύτερη συνέχεια. Τα επόμενα ματς θα είναι μια αξιολόγηση προς τους παίκτες για να δείξουν πόσο μάγκες είναι και τι φιλοδοξίες έχουν. Θέλουμε να διεκδικήσουμε και τους 15 βαθμούς, που απομένουν".
Όλα τα λεφτά...
Το πρώτο μισάωρο του ματς ήταν το καλύτερο της αναμέτρησης. Ο Εργοτέλης ήταν καλός με σωστή λειτουργία ως ομάδα και εμπνεύσεις και παρότι τα σουτ που δοκίμασαν οι παίκτες του Νίκου Καραγεωργίου δεν βρήκαν στόχο, το πρόσωπο που έδειξαν είχε θετικό πρόσημο.

Επίσης το δραματικό τελευταίο δεκάλεπτο με γκολ για κάθε ομάδα ήταν η καλύτερη εξέλιξη για τους ουδέτερους θεατές.

Ας ξεχάσουμε καλύτερα...
Την μικρή προσέλευση του κόσμου.
To Live του αγώνα...
Η 11άδα των γηπεδούχων
(Nίκος Καραγεωργίου): Δασκαλάκης, Γελαδάρης, Κορδονούρης, Τζούνιορ, Ρουμπάκης, Σασιασβίλι, Ρομάνο, Μπαλάφας, Μπέτο, Τσεσνάουσκις, Μπούντιμιρ
Η 11άδα των φιλοξενούμενων
(Γιώργος Δώνης): Μιχαηλίδης, Μπλένχιο, Μπαζίνσκι, Μελισσάς, Νεμπεγλέρας, Νάστος, Σαρμιέντο, Φαβάλι, Τάτος, Σαγκανόφσκι, Αναστασάκος
1' Έναρξη αγώνα
4' Σουτ Εργοτέλης Τσεσνάουσκις
Ο Τσεσνάουσκις με σέντρα σουτ προσπάθησε να αιφνιδιάσει τον Μιχαηλίδη αλλά ο Έλληνας πορτιέρο απέκρουσε.
6' Σουτ Εργοτέλης Μπέτο
Ο Μπέτο έκανε το σουτ έξω από την περιοχή στην αριστερή γωνία του Μιχαηλίδη αλλά ο τερματοφύλακας του Ατρομήτου έδιωξε σε κόρνερ.
8' Ευκαιρία Ατρόμητος Αναστασάκος
Ο Αναστασάκος βγήκε στην πλάτη της άμυνας του Εργοτέλη αλλά ο Δασκαλάκης έπεσε στα πόδια του και απομάκρυνε τον κίνδυνο.
12' Σουτ Εργοτέλης Ρουνπάκης
Ο Ρουμπάκης έκανε το μακρινό σουτ αλλά ο Μιχαηλίδη έπεσε στη γωνία του και μπλόκαρε για ακόμα μία φορά.
20' Αλλαγή παίκτη Εργοτέλης
Ο Λεάλ στη θέση του Τσεσνάουσκις
20' Σουτ Εργοτέλης Λεάλ
Ο Λεάλ έκανε το σουτ έξω από την περιοχή αλλά ο Μιχαηλίδης έδιωξε και πάλι σε κόρνερ.
30' Σχόλιο
Στα τελευταία λεπτά ο Ατρόμητος έχει ισορροπήσει το παιχνίδι.
34' Ευκαιρία Ατρόμητος Τάτος
Ο Τάτος βγήκε στην πλάτη του Μπαλάφα αλλά το πλασέ που επιχείρησε με το εξωτερικό βρήκε στο αριστερό κάθετο δοκάρι του Δασκαλάκη.
42' Κίτρινη κάρτα Εργοτέλης
Ρουμπάκης
45' Λήξη ημιχρόνου
45' Έναρξη καθυστερήσεων
+ 1 λεπτό
46' Σέντρα 2ου ημιχρόνου
55' Σχόλιο
Χωρίς φάσεις στην αρχή του 2ου ημιχρόνου σε αντίθεση με το 1ο.
60' Σχόλιο
Αποβλήθηκε ο Νίκος Καραγεωργίου. Αυτή είναι η 4η αποβολή του Έλληνα τεχνικού στην Σούπερ Λιγκ.
61' Αλλαγή παίκτη Ατρόμητος
Ο Σφακιανάκης στη θέση του Σαρμιέντο.
63' Κίτρινη κάρτα Εργοτέλης
Μπαλάφας
64' Κίτρινη κάρτα Ατρόμητος
Τάτος
67' Ευκαιρία Ατρόμητος Νάστος
Σουτ στην κίνηση από τον Νάστο αλλά η μπάλα πέρασε δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι του Δασκαλάκη.
76' Σουτ Ατρόμητος Τάτος
Ο Τάτος έκανε το σουτ έξω από την περιοχή αλλά ο Δασκαλάκης μπλόκαρε εύκολα.
77' Κίτρινη κάρτα Ατρόμητος
Φαβάλι
82' Γκολ Εργοτέλης Σαγκανόφσκι (αυτ.)
Ο Γελαδάρης εκτέλεσε το φάουλ ο Σαγκανόφκσι έκανε την κεφαλιά προς τα πίσω και κρέμασε τον Μιχαηλίδη που δεν πήδηξε καν για την μπάλα.
90' Γκολ Ατρόμητος Σφακιανάκης
Ο Σφακιανάκης τρύπωσε στην μικρή περιοχή και μετά από κόντρες έκανε με πλασέ το 1-1.