Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

ΗΡΑΚΛΗΣ

Εργοτέλης-Ηρακλής 1-3

ΓΔΦΓΔ

Ο Ηρακλής ανέτρεψε το σκορ στο Παγκρήτιο και έκανε σημαντικό βήμα παραμονής επικρατώντας του Εργοτέλη με 3-1

Το καλύτερο δώρο για τα γενέθλια του Γιόζεφ Μπουμπένκο έκαναν οι παίχτες του με τη μεγάλη τους νίκη που πέτυχαν μέσα στην Κρήτη.
Οι ποδοσφαιριστές του Σλοβάκου τεχνικού πέρασαν θριαμβευτικά από το Παγκρήτιο χάρη στο αυτογκόλ του Μπούντιμιρ (38') και τα γκολ των Ιάκομπ (65') και Παπαζαχαρία (87') φτάνοντας σε ένα σπουδαίο τρίποντο που τους φέρνει αγκαλιά με τη σωτηρία.

Στην αντίπερα όχθη οι "κιτρινόμαυροι" προηγήθηκαν με τον Λεάλ (15'), έχασαν σπουδαίες ευκαιρίες για ένα δεύτερο τέρμα και τελικά έμειναν για έκτο σερί ματς χωρίς νίκη με το φάσμα του υποβιβασμού να είναι πλέον ορατό.
Οι συνθέσεις των ομάδων

Εργοτέλης (Καραγεωργίου): Δασκαλάκης, Γελαδάρης, Χίμπλινγκερ, Τζούνιορ, Ρουμπάκης, Σασιασβίλι (82' Κοιλιάρας), Ρομάνο, Φραγκουλάκης (56' Ορφανός), Μπέτο (68' Μπαλάφας), Λεάλ Γκονζάλες, Μπούντιμιρ

Ηρακλής (Μπουμπένκο):Φερνάντεζ, Παπαζαχαρίας, Κατσαμπής, Κάρλος Σέζαρ, Γιαννούλης, Λέκι, Πίτου Γκαρσία (78' Μιλάνο), Κομπαγιάσι (69' Μάρα), Ηλιάδης, Κονέ (89' Σαρακατσάνος), Ιάκομπ

Γήπεδο: Παγκρήτιο Στάδιο

Διαιτητής: Γιώργος Γιαννόπουλος (Αθηνών)

Γκολ: 15' Λεάλ Γκονζάλες / 38' (αυτ.) Μπούντιμιρ, 65' Ιάκομπ, 87' Παπαζαχαρίας

Κίτρινες κάρτες: 23' Μπέτο, 51' Χίμπλινγκερ, 82' Σασιασβίλι / 22' Γιαννούλης, 27' Κονέ, 68' Ηλιάδης, 88' Παπαζαχαρίας

Κόκκινες κάρτες: -

Με μια ματιά
Ως "τελικό" χαρακτήρισε ο Νίκος Καραγεωργίου την αναμέτρηση με τον Ηρακλή καθώς τα συνεχόμενα ανεπιτυχή αποτελέσματα της ομάδας του την έφεραν μόλις πέντε βαθμούς πάνω από τη γραμμή του υποβιβασμού. Ο Εργοτέλης αγνοούσε τη νίκη στα τελευταία πέντε παιχνίδια και τα μαύρα σύννεφα της Β' Εθνικής έκαναν από το πουθενά την εμφάνισή τους πάνω από τον ουρανό του Παγκρήτιου.

Στην αντίπερα όχθη ο Γιόζεφ Μπουμπένκο υιοθέτησε το χαρακτηρισμό "τελικό" και για το δικό του συγκρότημα. Με μόλις ένα βαθμό πάνω από τους Κρητικούς ο "γηραιός" μόνο ασφάλεια δεν ένιωθε για την παραμονή του στην κατηγορία. Η ήττα από τον Ατρόμητο την προηγούμενη αγωνιστική του έσπασε το αήττητο έξι αγώνων και τον κράτησε στις χαμηλές θέσεις του βαθμολογικού πίνακα.

Όσον αφορά την παράδοση στα μεταξύ τους παιχνίδια σχεδόν πάντα έβγαζε νικητή. Σε εννέα αναμετρήσεις, οι "κιτρινόμαυροι" μετρούσαν πέντε νίκες έναντι τριών των "κυανόλευκων" με μόλις μια συνάντηση να λήγει ισόπαλη. Ο Ηρακλής κέρδισε και τα δυο ματς στην πρώτη χρονιά του Εργοτέλη στη μεγάλη κατηγορία, στη συνέχεια όμως οι Κρητικοί πήραν το πάνω χέρι με 5 νίκες σε 7 αγώνες.

Ευκαιρίες ο Εργοτέλης... 1-1 το α' ημίχρονο

Η αναμέτρηση ξεκίνησε στο Παγκρήτιο με τις δύο ομάδες να παίζουν αναγνωριστικό ποδόσφαιρο στα πρώτα λεπτά. Δύο σουτ (ένα για κάθε ομάδα) ήταν οι μοναδικές αξιόλογες φάσεις στο πρώτο τέταρτο.

Στο 7’ ο Παπαζαχαρίας σέντραρε από αριστερά με τον Κονέ από το ύψος του πέναλτι να σουτάρει ψηλά άουτ. Δυο λεπτά αργότερα ο Εργοτέλης απάντησε με το δυνατό σουτ του Ρομάνο από 30 μέτρα που έστειλε την μπάλα πάνω από τα δοκάρια του Φερνάντεζ.

Με την συμπλήρωση όμως 15 λεπτών οι γηπεδούχοι ευτύχησαν να πάρουν το προβάδισμα με ένα πανέμορφο γκολ. Ο Ρομάνο σέντραρε από δεξιά και ο Λεάλ με γυριστό σουτ πάνω στην κίνηση από το ύψος του πέναλτι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Το γκολ αυτό ανέβασε στα ύψη την ψυχολογία των Κρητικών που άγγιξαν δύο φορές στη συνέχεια ένα δεύτερο γκολ. Πρώτα στο 25’ όταν ο Μπέτο έβγαλε μόνο του τον Λεάλ απέναντι από τον Φερνάντεζ, το σουτ όμως που δοκίμασε ο Ουρουγουανός από πλάγια θέση πέρασε άουτ.

Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Λεάλ έκανε ένα γύρισμα από αριστερά στη μικρή περιοχή με τον Μπούντιμιρ να βάζει το πόδι του στέλνοντας την μπάλα άουτ.

Αυτές οι δύο ευκαιρίες αφύπνισαν τον «γηραιό» που άρχισε δειλά δειλά να ανεβαίνει προς την εστία των γηπεδούχων. Και στην πρώτη επικίνδυνη φάση μπροστά στα καρέ του Δασκαλάκη κατάφερε να ισοφαρίσει.

Ήταν ένα καλοχτυπημένο φάουλ στο 38’ του Κομπαγιάσι που έστειλε την μπάλα μέσα στην καρδιά της αντίπαλης περιοχής, εκεί όπου ο Μπούντιμιρ την ακούμπησε και την έστειλε άθελά του στα δίχτυα της ομάδας του.

Με κεκτημένη ταχύτητα από το γκολ ο Ηρακλής παραλίγο να πάρει το προβάδισμα στο επόμενο λεπτό, αλλά το μακρινό σουτ του Κονέ πέρασε άουτ. Η απάντηση του Εργοτέλη ήρθε αμέσως μετά (41’) με τον Λεάλ να σουτάρει και τον Φερνάντεζ να μπλοκάρει σταθερά.

Το ημίχρονο τελείωσε με μία ακόμα ευκαιρία των γηπεδούχων με τον Ρουμπάκη στο 43’ να σεντράρει από δεξιά βρίσκοντας τον Μπούντιμιρ ο οποίος αφύλακτος από το ύψος του πέναλτι έστειλε την μπάλα με γυριστό σουτ άουτ.

Ευκαιρίες ο Εργοτέλης... 0-2 το β' ημίχρονο!

Στον ίδιο ρύθμο ξεκίνησε και η επανάληψη με τις δύο ομάδες να έχουν από μία καλή φάση στα πρώτα λεπτά. Ο Εργοτέλης απείλησε στο 48’ με εντυπωσιακό γυριστό σουτ του Λεάλ από το ύψος της περιοχής το οποίο μπλόκαρε σταθερά ο Φερνάντεζ.

Δυο λεπτά αργότερα στον κορυφαίο παίχτη μέχρι εκείνη τη στιγμή του γηπέδου απάντησε ο Κομπαγιάσι. Ο Ιάκομπ βρήκε στην περιοχή τον Ιάπωνα, αυτός κατέβασε την μπάλα και επιχείρησε να κρεμάσει τον Δασκαλάκη χωρίς επιτυχία.

Η συνέχεια άνηκε και πάλι στους γηπεδούχους που έχασαν μεγάλη ευκαιρία στο 53’. Ο Ρομάνο εκτέλεσε κόρνερ από δεξιά με τον Χίμπλινγκερ να πιάνει μια καρφωτή κεφαλιά του και τον Ηλιάδη να διώχνει πάνω στην γραμμή.

Λίγο αργότερα (63’) ήταν και πάλι η σειρά του Λεάλ να απειλήσει με τον Μπούντιμιρ να του στρώνει την μπάλα και αυτός να σουτάρει με τη μία στέλνοντας την μπάλα μόλις άουτ.

Και ενώ οι "κιτρινόμαυροι" έχαναν την μία ευκαιρία μετά την άλλη ήρθε ο Ιάκομπ κόντρα στη ροή του αγώνα να δώσει το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους. Ο πρώτος σκόρερ του "γηραιού" στο πρωτάθλημα (έφτασε τα 9 τέρματα) ..."χόρεψε" στο 65’ Χίμπλινγκερ και Γελαδάρη, βγήκε μόνος του απέναντι από τον Δασκαλάκη και με όμορφο πλασέ έγραψε το 1-2.

Ο παίχτες του Εργοτέλη "πάγωσαν" από αυτή την εξέλιξη και παραλίγο στο 75’ ο Ηρακλής να καθαρίσει τον αγώνα όταν ο Ηλιάδης στην ίδια φάση νικήθηκε τρεις φορές από τον πορτιέρο των Κρητικών!

Στο αμέσως επόμενο λεπτό ήταν η μοναδική φορά που οι γηπεδούχοι απείλησαν μετά το 1-2. Ο Μπαλάφας σέντραρε από δεξιά αλλά ο Μπούντιμιρ που ήταν μόνος στην μικρή περιοχή δεν έπιασε το σουτ όπως θα ήθελε και η μπάλα πέρασε άουτ.

Στο τελευταίο τέταρτο της συνάντησης οι φιλοξενούμενοι εκμεταλεύτηκαν την νευρικότητα στις κινήσεις των ποδοσφαιριστών του Εργοτέλη που τους προκαλούσε το φάσμα της ήττας και κράτησαν εύκολα το προβάδισμα.

Και τρία λεπτά πριν τα ενενήντα έριξαν οριστικά στο καναβάτσο τους αντιπάλους τους σκοράροντας ένα τρίτο γκολ με τον Παπαζαχαρία.

Συνέντευξη Τύπου
Νίκος Καραγεωργίου: "Σίγουρα βρισκόμαστε σε δύσκολη θέση. Περιμέναμε διαφορετικά πράγματα από το σημερινό παιχνίδι. Μας περιμένουν δύσκολα παιχνίδια από τα οποία πρέπει να πάρουμε βαθμούς για να σώσουμε την παρτίδα της κατηγορίας.

Στον σημερινό αγώνα πετύχαμε πρώτοι γκολ, ωστόσο από μια αδράνεια δεχτήκαμε το γκολ της ισοφάρισης που μας έφερε αρνητικά αποτελέσματα στην ψυχολογία μας. Το αποτέλεσμα είναι δίκαιο. Ο αντίπαλος νίκησε δίκαια. Εμείς φταίμε που έχουμε φέρει την ομάδα σε αυτό το σημείο όπως επίσης και το ότι το γήπεδο μας δεν είναι έδρα."

Γιόζεφ Μπουμπένκο: "Ήταν ένας πολύ σημαντικός αγώνας και για τις δύο ομάδες. Εμείς δείξαμε χαρακτήρα, είχαμε πολύ καλή απόδοση, απέναντι σε έναν πολύ καλό αντίπαλο. Μετά το γκολ που δεχθήκαμε καταφέραμε να αντιδράσουμε κάτι που δείχνει ότι είμαστε και εμείς μια καλή ομάδα.

Παίξαμε από την αρχή του αγώνα επιθετικά και το δείχνουν αυτό τα τρία γκολ που πετύχαμε και μας έδωσαν μια δίκαιη νίκη. Δεν μπορώ να πω όμως ότι είμαστε ακόμα εξασφαλισμένοι σε ότι αφορά την παραμονή μας, όπως φαίνεται θα χρειαστούμε ακόμα έναν βαθμό για να είμαστε απόλυτα σίγουροι.

Οι αγώνες που έχουμε μπροστά μας θέλουν προσοχή γιατί νομίζω ότι οι ομάδες που είναι κάτω από εμάς στη βαθμολογία θα πάρουν επίσης βαθμούς. Εκτός από αυτό θέλουμε να τερματίσουμε όσο το δυνατόν ψηλότερα στη βαθμολογία"

Όλα τα λεφτά...
Το γκολ του Ιάκομπ που έδωσε το προβάδισμα στον Ηρακλή. Ο Ρουμάνος αφού «χόρεψε» την άμυνα του Εργοτέλη έδειξε στους «κιτρινόμαυρους» πόσο απλά μπορείς να στείλεις την μπάλα στα δίχτυα στην μοναδική ευκαιρία που σου παρουσιάζεται.
Ας ξεχάσουμε καλύτερα...
Τις χαμένες ευκαιρίες των γηπεδούχων. Όταν δεν μπορείς να στείλεις την μπάλα στα δίχτυα στις πολλές φάσεις που δημιουργείς, είσαι στην κυριολεξία άξιος της μοίρας σου.
To Live του αγώνα...
Η 11άδα των γηπεδούχων Εργοτέλης
(Καραγεωργίου): Δασκαλάκης, Γελαδάρης, Χίμπλινγκερ, Τζούνιορ, Ρουμπάκης, Σασιασβίλι, Ρομάνο, Φραγκουλάκης, Μπέτο, Λεάλ Γκονζάλες, Μπούντιμιρ
Η 11άδα των φιλοξενούμενων Ηρακλής
(Μπουμπένκο): Φερνάντεζ, Παπαζαχαρίας, Κατσαμπής, Κάρλος Σέζαρ, Γιαννούλης, Λέκι, Πίτου Γκαρσία, Κομπαγιάσι, Ηλιάδης, Κονέ, Ιάκομπ
1' Έναρξη αγώνα
Ξεκίνημα στην αναμέτρηση η οποία διεξάγεται μεταξύ... συγγενών και φίλων
7' Σουτ Ηρακλής
Σέντρα του Παπαζαχαρία από αριστερά, ο Κονέ από το ύψος του πέναλτι σουτάρει ψηλά άουτ
9' Σουτ Εργοτέλης
Δυνατό σουτ του Ρομάνο από τα 30 μέτρα με την μπάλα να καταλήγει άουτ
15' Γκολ Εργοτέλης Λεάλ Γκονζάλες 1-0
Απίστευτης ομορφιάς γκολ του Λεάλ με γυριστό σουτ πάνω στην κίνηση μέσα από τη περιοχή μετά τη σέντρα από δεξιά του Ρομάνο
22' Κίτρινη κάρτα Ηρακλής
Στον Γιαννούλη για φράγμα πάνω στον Ρουμπάκη
23' Κίτρινη κάρτα Εργοτέλης
Στον Μπέτο για χέρι
25' Ευκαιρία Εργοτέλης
Ο Μπέτο βγάζει μόνο του τον Λεάλ απέναντι από τον Φερνάντεζ, το σουτ όμως που δοκίμασε ο Ουρουγουανός από πλάγια θέση πέρασε άουτ
27' Κίτρινη κάρτα Ηρακλής
Στον Κονέ για μαρκάρισμα πάνω στον Ρουμπάκη
29' Ευκαιρία Εργοτέλης
Ο Λεάλ γυρίζει από αριστερά στη μικρή περιοχή με τον Μπούντιμιρ να βάζει το πόδι του στέλνοντας την μπάλα άουτ
38' Γκολ Ηρακλής Μπούντιμιρ (αυτ.) 1-1
Επικίνδυνη εκτέλεση φάουλ του Κομπαγιάσι από αριστερά, η μπάλα χτυπάει στο κεφάλι του Μπούντιμιρ και καταλήγει στα δίχτυα του Δασκαλάκη
39' Σουτ Ηρακλής
Μακρινό σουτ του Κονέ με την μπάλα να περνάει άουτ
41' Σουτ Εργοτέλης
Ο Λεάλ σουτάρει έξω από την περιοχή με τον Φερνάντεζ να μπλοκάρει σταθερά
43' Ευκαιρία Εργοτέλης
Ο Ρουμπάκης σεντράρει από δεξιά και βρίσκει τον Μπούντιμιρ που αφύλακτος από το ύψος του πέναλτι στέλνει την μπάλα με γυριστό σουτ άουτ
45' Έναρξη καθυστερήσεων
45' Λήξη ημιχρόνου
Ισοπαλία στο ημίχρονο σε ένα πολύ ωραίο παιχνίδι με 15 τελικές προσπάθεις (9-6)
46' Σέντρα 2ου ημιχρόνου
48' Σουτ Εργοτέλης
Εντυπωσιακό γυριστό σουτ του Λεάλ από το ύψος της περιοχής, η μπάλα στην αγκαλιά του Φερνάντεζ
50' Σουτ Ηρακλής
Ο Ιάκομπ βρίσκει στην περιοχή τον Κομπαγιάσι, αυτός κατεβάζει την μπάλα και επιχειρεί να κρεμάσει τον Δασκαλάκη χωρίς επιτυχία
51' Κίτρινη κάρτα Εργοτέλης
Στον Χίμπλινγκερ για μαρκάρισμα στον Ιάκομπ
53' Ευκαιρία Εργοτέλης
Κόρνερ του Ρομάνο από δεξιά, καρφωτή κεφαλιά του Χίμπλινγκερ με τον Ηλιάδη να διώχνει πάνω στην γραμμή
56' Αλλαγή παίκτη Εργοτέλης
Ο Ορφανός στη θέση του Φραγκουλάκη
63' Σουτ Εργοτέλης
Ο Μπούντιμιρ στρώνει στον Λεάλ και αυτός σουτάρει με τη μία στέλνοντας την μπάλα μόλις άουτ
65' Γκολ Ηρακλής Ιάκομπ 1-2
Ο Ιάκομπ "χορεύει" Χίμπλινγκερ και Γελαδάρη, βγαίνει μόνος του απέναντι από τον Δασκαλάκη και με όμορφο πλασέ σκοράρει
68' Κίτρινη κάρτα Ηρακλής
Στον Ηλιάδη για φάουλ στον Λεάλ
68' Αλλαγή παίκτη Εργοτέλης
Ο Μπαλάφας στη θέση του Μπέτο
69' Αλλαγή παίκτη Ηρακλής
Ο Μάρα στη θέση του Κομπαγιάσι
74' Κεφαλιά Εργοτέλης
Κόρνερ του Ρομάνο από δεξιά, κεφαλιά του Μπούντιμιρ η μπάλα πάνω από την εστία του "γηραιού"
75' Ευκαιρία Ηρακλής
Ο Ηλιάδης δεν μπορεί να νικήσει... τρεις φορές στην ίδια φάση τον Δασκαλάκη!
76' Ευκαιρία Εργοτέλης
Ο Μπαλάφας σεντράρει από δεξιά, ο Μπούντιμιρ μόνος στην μικρή περιοχή δεν πιάνει το σουτ όπως θα ήθελε και η μπάλα περνάει άουτ
78' Αλλαγή παίκτη Ηρακλής
Ο Μιλάνο στη θέση του Πίτου Γκαρσία
82' Κίτρινη κάρτα Εργοτέλης
Στον Σασιασβίλι για μαρκάρισμα πάνω στον Ιάκομπ
82' Αλλαγή παίκτη Εργοτέλης
Ο Κοιλιάρας στη θέση του Σασιασβίλι
86' Κίτρινη κάρτα Εργοτέλης
Στον Ρουμπάκη για μαρκάρισμα πάνω στον Ηλιάδη
87' Γκολ Ηρακλής Παπαζαχαρίας 1-3
Φάουλ του Μάρα από αριστερά, ο Παπαζαχαρίας πετάγεται πρώτος από όλους μέσα στην μικρή περιοχή και σκοράρει με κεφαλιά
88' Κίτρινη κάρτα Ηρακλής
Στον Παπαζαχαρία γιατί πανηγύρισε το γκολ βγάζοντας την φανέλα
88' Αλλαγή παίκτη Ηρακλής
Ο Σαρακατσάνος στη θέση του Κονέ
90' Έναρξη καθυστερήσεων