Σπουδαία εκτός έδρας νίκη για τον Απόλλωνα Καλαμαριάς, 1-0 τον Εργοτέλη

Εργοτέλης (Νίκος Καραγεωργίου): Πόσα, Μιλάντιν (80' Ζαπρόπουλος), Κένεντι, Κορδονούρης, Χίμπλινγκερ, Νατσέφσκι (54' Κοιλιάρας), Χατζί (71' Φραγκουλάκης), Τζούνιορ, Τάσιτς, Ίαστσουκ, Μπουντιμίρ.

Απόλλωνας Καλαμαριάς (Μάκης Κατσαβάκης): Κόβατς, Φυτανίδης, Παπαδόπουλος, Σαρακατσάνος, Γαλανόπουλος, Κόλτσης, Ορφανός, Φαβάλι (86' Σαρακατσάνος), Μπούσι (93' Σιλά), Ουέλινγκτον (76' Βέλα Τζούνιορ), Περόνε.

Βοηθοί: Πασπαλιάρης (Πειραιά), Κωτσιαντής (Ημαθίας)

Τέταρτος διαιτητής: Καρατζάς (Εύβοιας)

Κίτρινες κάρτες: Χίμπλινγκερ (Εργοτέλης), Φυτανίδης, Μπούσι, Κόβατς, Βέλα Τζούνιορ (Απόλλωνας Καλαμαριάς)

Κόκκινες κάρτες: -
td> Με μια ματιά
Η μεγάλη νίκη επί του Παναθηναϊκού, αλλά κυρίως οι εκπληκτικές εμφανίσεις της ομάδας στο δεύτερο γύρο του πρωταθλήματος, έδιναν τον τίτλο του φαβορί στον γηπεδούχο Εργοτέλη.

Οι φιλοξενούμενοι του Μάκη Κατσαβάκη, όμως, έχουν αποδείξει πολλές φορές πως δεν αποτελούν εύκολη λεία για καμία ομάδα του φετινού πρωταθλήματος κι αυτό επαληθεύθηκε στο Παγκρήτιο.

Με σωστή αμυντική τακτική κατάφεραν να περιορίσουν τη δημιουργικότητα των επιθετικών του Εργοτέλη (έπαιξε βέβαια ρόλο και η απουσία του τιμωρημένου Πέριτσα Ογκνιένοβιτς) και να αναζητήσουν το γκολ στις αντεπιθέσεις.

Έτσι, στο 37' ο Ορφανός βρέθηκε σε θέση βολής, αλλά έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι. Τρία λεπτά αργότερα η κατάληξη ήταν διαφορετική, όταν η μπάλα έφτασε στον Αλμπάν Μπούσι, ο οποίος από πολύ πλάγια θέση έπιασε ένα εκπληκτικό σουτ και "κάρφωσε" την μπάλα στα δίχτυα του Πόσα.

Στο δεύτερο λεπτό της επανάληψης, ο Φυτανίδης πρόλαβε την τελευταία στιγμή τον Μπουντιμίρ, που βρισκόταν σε θέση για γκολ. Από εκεί και πέρα, όμως, ο Απόλλωνας εύκολα κρατούσε τους επιθετικούς των γηπεδούχων μακριά από την περιοχή του και όσο περνούσε ο χρόνος πατούσε όλο και πιο γερά στο γήπεδο.

Η Καλαμαριά, λοιπόν, κατάφερε να κρατήσει το μηδέν έως το τελευταίο σφύριγμα του Κοντογιαννίδη, το οποίο βρήκε τους παίκτες του Απόλλωνα να πανηγυρίζουν, αφού βρίσκονται πλέον πολύ κοντά στην παραμονή.
td> Όλα τα λεφτά...
Ο Αλμπάν Μπούσι έδειξε την κλάση του και πόσο πολύτιμη μονάδα είναι για τον Απόλλωνα Καλαμαριάς. Το γκολ που πέτυχε ο Αλβανός επιθετικός και το οποίο έκρινε την αναμέτρηση είναι εξαιρετικό...
td> Ας ξεχάσουμε καλύτερα...
Μία εβδομάδα μετά τη μεγάλη εκτός έδρας νίκη επί του ΠΑΟ, ο Εργοτέλης είδε την άλλη όψη του νομίσματος. Οι Κρητικοί δεν έπιασαν καλή απόδοση και έχασαν μεγάλη ευκαιρία για να "καθαρίσουν" οριστικά την υπόθεση-παραμονή στα "μεγάλα σαλόνια".
td> To Live του αγώνα...
Συνθέσεις ομάδων
Εργοτέλης (Νίκος Καραγεωργίου): Πόσα, Χίμπλινγκερ, Κορδονούρης, Ίαστσουκ, Νατσέφσκι, Τζούνιορ, Μιλάντιν, Κένεντι, Χατζί, Μπουντιμίρ, Τάσιτς.

Απόλλωνας Καλαμαριάς (Μάκης Κατσαβάκης): Κόβατς, Φυτανίδης, Γαλανόπουλος, Κόλτσης, Ουέλινγκτον, Μπούσι, Περόνε, Φαβάλι, Ορφανός, Καραμανλής, Παπαδόπουλος.

1' Έναρξη αγώνα
4' Κεφαλιά Εργοτέλης
Ο Χατζί εκτέλεσε το φάουλ, ο Ίαστσουκ έπιασε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα κατέληξε ελάχιστα άουτ.
13' Σχόλιο
Πιο επιθετικός ο Εργοτέλης στα πρώτα λεπτά.
20' Σουτ Απ. Καλαμαριάς
Καλή επιθετική ενέργεια της Καλαμαριάς, αλλά το σουτ του Περόνε κατέληξε άουτ.
21' Σουτ Εργοτέλης
Καλό σουτ του Ίαστσουκ, ο Κόβατς δεν είχε πρόβλημα όμως να μπλοκάρει την μπάλα.
30' Σχόλιο
Δίχως τη μεγάλη φάση συνεχίζεται ο αγώνας στο Παγκρήτιο Στάδιο.
34' Κίτρινη κάρτα Απ. Καλαμαριάς Φυτανίδης
40' Γκολ Απ. Καλαμαριάς Μπούσι
Εκπληκτικό γκολ από τον Άλμπαν Μπούσι, που με μακρινό, γυριστό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Εργοτέλη.
44' Κίτρινη κάρτα Απ. Καλαμαριάς Μπούσι
45' Έναρξη καθυστερήσεων Δύο λεπτά
45' Λήξη ημιχρόνου
46' Σέντρα 2ου ημιχρόνου
47' Ευκαιρία Εργοτέλης
Ο Τάσιτς τροφοδότησε τον Μπουντιμίρ, που βρέθηκε απέναντι στον Κόβατς, αλλά το σωτήριο τάκλιν του Φυτανίδη έκανε τη διαφορά για την Καλαμαριά, που... γλίτωσε από την ισοφάριση.
50' Ευκαιρία Εργοτέλης
Προβολή του Μπουντιμίρ, έξοχη επέμβαση από τον Κόβατς, που κράτησε το μηδέν.
54' Αλλαγή παίκτη Εργοτέλης
Ο Κοιλιάρας στη θέση του Νατσέφσκι.
60' Σχόλιο
Ο Εργοτέλης έχει τον απόλυτο έλεγχο και είναι καλύτερος από την Καλαμαριά.
65' Σουτ Απ. Καλαμαριάς
Δυνατό σουτ του Ουέλινγκτον, ο Πόσα μπλόκαρε την μπάλα.
71' Αλλαγή παίκτη Εργοτέλης
Ο Φραγκουλάκης στη θέση του Χατζί.
74' Κίτρινη κάρτα Απ. Καλαμαριάς Κόβατς
75' Σχόλιο
Η Καλαμαριά κρατάει μία υπερπολύτιμη νίκη.
76' Αλλαγή παίκτη Απ. Καλαμαριάς
Ο Βέλα Τζούνιορ στη θέση του Ουέλινγκτον.
79' Κίτρινη κάρτα Εργοτέλης Χίμπλινγκερ
80' Αλλαγή παίκτη Εργοτέλης
Ο Ζαπρόπουλος αντί του Μιλάντιν.
86' Αλλαγή παίκτη Απ. Καλαμαριάς
Ο Σαρακατσάνος στη θέση του Φαβάλι.
90' Έναρξη καθυστερήσεων Τέσσερα λεπτά
93' Αλλαγή παίκτη Απ. Καλαμαριάς
Ο Σιλά στη θέση του Μπούσι.
94' Κίτρινη κάρτα Απ. Καλαμαριάς Βέλα Τζούνιορ