ΚΕΡΚΥΡΑ

Εργοτέλης-Κέρκυρα 1-1

Εργοτέλης-Κέρκυρα

Εργοτέλης και Κέρκυρα μοιράστηκαν βαθμούς και εντυπώσεις στο Παγκρήτιο Στάδιο

Χωρίς νίκη παραμένει ο Εργοτέλης μετά από την 7η αγωνιστική. Η ομάδα του Νίκου Καραγεωργίου δεν κατάφερε να καταβάλει την αντίσταση της Κέρκυρας στο «Παγκρήτιο» και διατηρείται σε δύσκολη βαθμολογική θέση. Στην αντίπερα όχθη η Κέρκυρα πήρε ένα πολύτιμο βαθμό για την συνέχεια του πρωταθλήματος απέναντι σε ένα αντίπαλο μάλιστα που έχει τους ίδιους στόχους. Πρωταγωνιστές του αγώνα ήταν οι δύο τερματοφύλακες που διατήρησαν το σκορ στο επίπεδο του 1-1, παρότι οι ευκαιρίες μπροστά και στις δύο εστίες ήταν πολλές.

td> Οι συνθέσεις των ομάδων
Εργοτέλης (Νίκος Καραγεωργίου): Πόσα, Χίμπλινγκερ, Κορδονούρης, Κακλαμάνος, Κοιλιάρας (65' Μελισσάς), Ζαπρόπουλος, Νατσέφσκι (65' Ίαστσουκ), Τζούνιορ, Κένεντι, Χατζί (81' Θάνος), Τάσιτς.

Κέρκυρα (Μπάμπης Τεννές): Σιντιμπέ, Μοσχογιάννης, Ντα Σίλβα, Ζαχαρόπουλος (51΄ Ντακόλ), Καγκιούζης, Γκουστάβο, Σκούφαλης (55΄ Μπούρμπος), Γκουέλα, Πελαγίας (73΄ Αναστασιάδης), Βαρτζιώτης, Τόσκας

Διαιτητής: Παπασταμάτης (Αθηνών)

Κίτρινες κάρτες: Κορδονούρης (Εργοτέλης), Ντα Σίλβα, Μοσχογιάννης (Κέρκυρα)

Κόκκινες κάρτες: -
td> Με μια ματιά
Παρότι οι δύο ομάδες «καίγονταν» για βαθμούς και όλα προμήνυαν ένα αγώνα σκοπιμότητας, στα πρώτα λεπτά το παιχνίδι ήταν ανοιχτό με τις δύο ομάδες να ξεκινούν επιθετικά. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αιφνιδιάσουν με τις αντεπιθέσεις, ενώ οι γηπεδούχοι κυνήγησαν το γρήγορο γκολ σε οργανωμένες επιθέσεις.

Με την συμπλήρωση του δεκαλέπτου τελικά ο Εργοτέλης ήταν αυτός που χαμογέλασε πρώτος, όταν ο Τζούνιορ με απευθείας εκτέλεση φάουλ άνοιξε το σκορ, πετυχαίνοντας μάλιστα και το πρώτο του γκολ στο πρωτάθλημα. Η απάντηση της Κέρκυρας ωστόσο ήταν άμεση καθώς έξι λεπτά αργότερα το παιχνίδι ήρθε ξανά στα ίσα. Ο Γκουέλα «έκοψε» την μπάλα στον Ντα Σίλβα και ο τελευταίος με αριστερό πλασέ νίκησε τον Πόζα, φέρνοντας το παιχνίδι στα ίσα.

Η αναμέτρηση μετά από αυτή την εξέλιξη παρέμεινε ανοιχτή και παρότι ο ρυθμός έπεσε στην συνέχεια, οι δύο αντίπαλοι είχαν περισσότερο την διάθεση να δημιουργήσουν αντί να καταστρέψουν η μία το παιχνίδι της άλλης. Στο 24΄ οι «Φαίακες» απείλησαν ξανά με τον Πόζα να απομακρύνει το διαγώνιο σουτ του Σκούφαλη ενώ στο 38’ ο Εργοτέλης δημιούργησε την δική του καλή στιγμή με την μπάλα να φεύγει πάνω από τα δοκάρια του Σιντιμπέ μετά από το κόρνερ του Χατζί.

Οι δύο ομάδες έτσι πήγαν με ανοιχτούς λογαριασμούς στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα και το δεύτερο ημίχρονο αναμενόταν με μεγάλο ενδιαφέρον. Οι Κρητικοί ξεκίνησαν πιο δυνατά στην επανάληψη και στο 50’ έφτασαν κοντά στο 2-1, όμως ο Σιντιμπέ πήρε την μπουκιά από το στόμα του Κοιλιάρα, καθώς έπεσε στα πόδια του διεθνή μέσου και απομάκρυνε τον κίνδυνο.

Ο Μπάμπης Τεννές προχώρησε σε διορθωτικές κινήσεις, ρίνοντας στον αγώνα τους Ντακόλ και Μπούρμπο στις θέσεις των Ζαχαρόπουλου και Σκούφαλη. Ο Νίκος Καραγεωργίου απάντησε με τις δικές του κινήσεις, ρίχνοντας στον αγώνα τους Ίαντσουκ και Μελισσά στις θέσεις των Νατσέφσκι και Κοιλιάρα και πλέον όλα κρέμονταν από μία κλωστή.

Οι «Φαίακες» που παρέμεναν επικίνδυνοι στις αντεπιθέσεις τους, βρέθηκαν κοντά στο γκολ στο 66’ όταν ο νεοεισελθών, Ντακόλ ξέφυγε από αριστερά και έβγαλε πάσα στον Γκουέλα, ωστόσο ο Πόζα έστω και δύσκολα,έδιωξε την μπάλα. Οι γηπεδούχοι τέσσερα λεπτά αργότερα έκαναν την δική τους απόπειρα για το δεύτερο γκολ όμως βρήκαν σε ετοιμότητα τον Σιντιμπέ που βγήκε νικητής στο τετ-α-τετ με τον Κακλαμάνο. Ο τελευταίος αποδείχθηκε ως ο μοιραίος παίκτης για τον Εργοτέλη καθώς στο 85’ εξ’ επαφής έστειλε την μπάλα στο δοκάρι του Σιντιμπέ για να μείνει το 1-1.

Μάλιστα στο 89’ η Κέρκυρα λίγο έλειψε να «κλέψει» τη νίκη, όταν σε διπλή προσπάθεια Τόσκας και Μπούρμπος δεν μπόρεσαν να βρουν δίχτυα με τον δεύτερο μάλιστα να σουτάρει πάνω από τα δοκάρια και ενώ ο Πόζα ήταν εξουδετερωμένος. Στις καθυστερήσεις ο Εργοτέλης προσπάθησε εκ νέου να νικήσει τον Σιντιμπέ αλλά ο τερματοφύλακας της Κέρκυρας «φώναξε» ξανά «παρών» στην κεφαλιά του Χίμπλινγκερ.
td> Όλα τα λεφτά...
Οι δύο τερματοφύλακες που κατέβασαν τα ρολά και σε ένα παιχνίδι που είχε πολλές ευκαιρίες και στις δύο εστίες. Ο Ζολτ Πόζα και ο Μαχαμαντού Σιντιμπέ ήταν οι πρωταγωνιστές της αναμέτρησης με τον δεύτερο τελικά να χαρίζει ένα πολύτιμο βαθμό στην ομάδα του με τις αποκρούσεις του.
td> Ας ξεχάσουμε καλύτερα...
Την προσέλευση των φιλάθλων στο «Παγκρήτιο» που δεν ήταν ικανοποιητική, καθώς λιγότεροι από 2.000 προτίμησαν να περάσουν το μεσήμερι τους στο γήπεδο για να παρακολουθήσουν την συγκεκριμένη αναμέτρηση.
td> To Live του αγώνα...
1' Έναρξη αγώνα
5' Σχόλιο
Τίποτα το ιδιαίτερο μετά τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.
10' Γκολ Εργοτέλης Τζούνιορ
Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Τζούνιορ και η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα του Σιντιμπέ. Αυτό ήταν το πρώτο γκολ του Τζούνιορ με τη φανέλα του Εργοτέλη.
12' Σχόλιο
H προσέλευση στο Παγκρήτιο Στάδιο δεν είναι ικανοποιητική. Περίπου 2.000 φίλαθλοι βρίσκονται στις εξέδρες.
16' Γκολ Κέρκυρα Ντα Σίλβα
Ο Γκουέλα "έκοψε" την μπάλα στον Ντα Σίλβα, ο οποίος με αριστερό πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Πόσα.
24' Σουτ Κέρκυρα Σκούφαλης
Ο Σκούφαλης έφυγε γρήγορα στην αντεπίθεση, μπήκε στην περιοχή του Εργοτέλη, έκανε ένα διαγώνιο σουτ, αλλά ο Πόσα έδιωξε την μπάλα.
28' Κίτρινη κάρτα Κέρκυρα Ντα Σίλβα
30' Σχόλιο
Ισορροπημένο παιχνίδι στην Κρήτη, με τις δύο ομάδες να παίζουν ανοικτά.
38' Κεφαλιά Εργοτέλης Νατσέφσκι
Εκτέλεση κόρνερ από τον Χατζί, ο Νατσέφσκι πήρε την κεφαλιά, όμως η μπάλα πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Σιντιμπέ.
44' Σουτ Εργοτέλης Χατζί
Καλό σουτ του Χατζί, η μπάλα άουτ.
45' Λήξη ημιχρόνου
46' Σέντρα 2ου ημιχρόνου
50' Ευκαιρία Εργοτέλης Νατσέφσκι
Ο Νατσέφσκι τροφοδότησε τον Κοιλιάρα, που μπήκε στην αντίπαλη περιοχή, αλλά ο Σιντιμπέ έκανε την έξοδο, έπεσε στα πόδια του δεύτερου και κράτησε το 1-1.
51' Αλλαγή παίκτη Κέρκυρα
O Ντακόλ πήρε τη θέση του Ζαχαρόπουλου.
54' Κίτρινη κάρτα Κέρκυρα Μοσχογιάννης
57' Αλλαγή παίκτη Κέρκυρα
O Mπούρμπος αντικατέστησε τον Σκούφαλη.
60' Σουτ Κέρκυρα Μπούρμπος
Ο Μπούρμπος έκανε το σουτ, η μπάλα πέρασε άουτ.
65' Αλλαγή παίκτη Εργοτέλης
Ο Ιάστσουκ αντικατέστησε τον Νατσέφσκι.
Ο Μελισσάς πήρε τη θέση του Κοιλιάρα.
66' Ευκαιρία Κέρκυρα
Ο Ντακόλ ξέφυγε πολύ ωραία από τα αριστερά, έβγαλε εξαιρετική πάσα στον Γκουέλα, αλλά ο Πόσα κατάφερε να διώξει την μπάλα με τα ακροδάχτυλα, σώζωντας την εστία του από βέβαιη παραβίαση.
70' Ευκαιρία Εργοτέλης Kακλαμάνος
Ο Κακλαμάνος βρέθηκε απέναντι στον Σιντιμπέ, αλλά ο τερματοφύλακας από το Μάλι έσωσε την Κέρκυρα.
73' Αλλαγή παίκτη Κέρκυρα
Ο Αναστασιάδης πήρε τη θέση του Πελαγία.
76' Κίτρινη κάρτα Εργοτέλης Κορδονούρης
81' Αλλαγή παίκτη Εργοτέλης
Ο Θάνος πήρε τη θέση του Χατζί.
85' Δοκάρι Εργοτέλης Κακλαμάνος
Ο Κακλαμάνος με σουτ τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι του Σιντιμπέ.
86' Ευκαιρία Κέρκυρα Μπούρμπος
Ο Ντακόλ πάσαρε στον Μπούρμπο, ο οποίος βρέθηκε απέναντι στον Πόσα, αλλά αιφνιδιάστηκε, με αποτέλεσμα οι παίκτες του Εργοτέλη να κόψουν την μπάλα.
90' Έναρξη καθυστερήσεων