Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ

Εργοτέλης-Λεβαδειακός 1-0

ορφανος

Με γκολ του Ορφανού, ο Εργοτέλης επικράτησε 1-0 του Λεβαδειακού στο Παγκρήτιο για τη 19η αγωνιστική

Οι φιλοξενούμενοι, που παρέμειναν στην προτελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα, ήταν καλύτεροι στο πρώτο ημίχρονο, αλλά δεν κατάφεραν να μετουσιώσουν σε γκολ την υπεροχή τους.
Από την άλλη, η ομάδα του Νίκου Καραγεωργίου, σημείωσε την πρώτη της νίκη μέσα στο 2010 και μετά από πέντε αγώνες χωρίς "τρίποντο" και πήρε βαθμολογική... ανάσα, ανεβαίνοντας στην 7η θέση.
Οι συνθέσεις των ομάδων
Εργοτέλης (Καραγεωργίου): Πόσα, Γελαδάρης, Χίμπλινγκερ, Σασιασβίλι, Ρουμπάκης, Ζούνιορ, Μπαλάφας, Φραγκουλάκης (51' Μπέτο), Τσεσνάουσκις (90' Κορδονούρης), Λεάλ, Βερπακόφσκις (61' Ορφανός)

Λεβαδειακός (Ερνάντεθ): Καρακώστας, Μουλόπουλος, Ζησόπουλος, Κόλτζος, Μασάδο (67' Σιστόν), Ταραλίδης (80' Μπαλβορίν), Μπεγκόνια, Σόλα, Μπάρκογλου (80' Αμπουμπακάρι), Ναπολεόνι, Γκονσάλες

Κίτρινες κάρτες: Ρουμπάκης, Γελαδάρης - Ταραλίδης, Μουλόπουλος, Αμπουμπακάρι

Διαιτητής: Σ. Τριτσώνης (Αθηνών)
Βοηθοί: Σ. Τρύφωνας (Κερκύρας), Α. Καρατζίκας (Αθηνών)
Με μια ματιά
Το πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης μπορεί να μην είχε πολλές φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες, ωστόσο είχε πολύ καλό ρυθμό, καθώς ο Λεβαδειακός μπήκε στον αγωνιστικό χώρο αποφασισμένος να φύγει τουλάχιστον με ένα βαθμό από το Παγκρήτιο.

Οι παίκτες του Κίκε Ερνάντεθ, που παρουσιάζονται αδύναμοι μακριά από τη Λειβαδιά, πίεζαν από το ξεκίνημα προκειμένου να φτάσουν σε ένα γκολ. Ωστόσο, η πρώτη ευκαιρία άνηκε στους γηπεδούχους, με τον Φραγκουλάκη στο 9ο λεπτό να επιχειρεί ένα σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή, την μπάλα να κοντράρει σε έναν αμυντικό και να περνάει ελάχιστα εκατοστά δίπλα από το δεξί δοκάρι του Καρακώστα.

Στο 12ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι διαμαρτύρονται δικαίως για πέναλτι, καθώς ο Ρουμπάκης χρησιμοποίησε το χέρι του για να ανακόψει την πορεία της μπάλας, ενώ στην εξέλιξη της φάσης υπήρξε ένα τράβηγμα πάνω στον Ναπολεόνι μέσα στην περιοχή.

Η ομάδα της Λιβαδειάς δεν πτοήθηκε και συνέχισε να ασκεί πίεση στην εστία του Πόσα. Στο 26' ο Ταραλίδης εκτέλεσε αριστοτεχνικά ένα φάουλ από τον "άξονα", αλλά ο Ούγγρος τερματοφύλακας έπεσε στη δεξιά του γωνία και απέκρουσε εντυπωσιακά.

Η απάντηση από πλευράς Κρητών ήρθε δέκα λεπτά αργότερα, όταν ο Φραγκουλάκης εκτέλεσε κόρνερ από δεξιά, ο Μπαλάφας πήρε την κεφαλιά στην "καρδιά" της άμυνας, αλλά η μπάλα χτύπησε στο δεξί δοκάρι του Καρακώστα, που στάθηκε τυχερός στη συγκεκριμένη φάση.

Δύο λεπτά αργότερα, στην τελευταία φάση του πρώτου μέρους, ο Ταραλίδης και πάλι εκτέλεσε φάουλ από πολύ πλάγια και δεξιά (σχεδόν από τη γραμμή του πλαγίου άουτ), αιφνιδιάζοντας τον Πόσα, ο οποίος την τελευταία στιγμή απομάκρυνε με τα ακροδάχτυλα σε κόρνερ.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Νίκος Καραγεωργίου, εμφανώς ανήσυχος από την υπεροχή του Λεβαδειακού στο πρώτο μέρος, αποφάσισε να περάσει στον αγώνα τον Μπέτο αντί του Φραγκουλάκης, με τον Βραζιλιάνο να έχει ως αποστολή να κρατάει περισσότερο την μπάλα, καθώς οι γηπεδούχοι είχαν χάσει τη "μάχη" του κέντρου στο πρώτο 45λεπτο.

Ο τεχνικός των Κρητών δικαιώθηκε, αφού η ομάδα του ήταν καλύτερη στα πρώτα λεπτά του δευτέρου μέρους, ενώ στο 61ο λεπτό έκανε μία ακόμα αλλαγή, που αποδείχθηκε καθοριστική για την εξέλιξη της αναμέτρησης. Ο Ορφανός πέρασε αντί του Βερπακόφσκις, με τον Έλληνα μέσο να βρίσκει το δρόμο προς τα δίχτυα τέσσερα λεπτά αργότερα. Ο Τσεσνάουσκις σέντραρε από δεξιά και ο Ορφανός έπιασε ένα σουτ στην κίνηση μεταξύ της μικρής περιοχής και του πέναλτι, στέλνοντας την μπάλα στον "ουρανό" των διχτύων του Καρακώστα, που δεν πρόλαβε να αντιδράσει.

Οι γηπεδούχοι βρέθηκαν κοντά στο 2-0 στο 78ο λεπτό, όταν μετά από λάθος της άμυνας του Λεβαδειακού, ο Λεάλ πήρε την μπάλα και βρέθηκε απέναντι από τον Καρακώστα, αλλά υπό την πίεση δύο αμυντικών των φιλοξενούμενων, το πλασέ του έφυγε μακριά από την εστία.

Ένα λεπτό αργότερα, στο ντεμπούτο του στη Super League, ο Σόλα θα μπορούσε να γίνει ο ήρωας για την ομάδα του Κίκε Ερνάντεθ, όταν ο Ναπολεόνι σέντραρε από δεξιά, αλλά η κεφαλιά-"ψαράκι" του Ισπανού πέρασε πολύ κοντά από το αριστερό δοκάρι του Πόσα.

Στα τελευταία λεπτά του αγώνα οι γηπεδούχοι κατάφεραν να διατηρήσουν το "μηδέν" στην εστία τους, παίρνοντας μία σημαντική νίκη, που τους απομάκρυνε αρκετά από τη ζώνη του υποβιβασμού.
Συνέντευξη Τύπου
Νίκος Καραγεωργίου (τεχνικός Εργοτέλη): " Έγινε ένα καλό παιχνίδι και από τις δύο πλευρές κατά διαστήματα. Πήραμε μια δίκαιη νίκη, παρότι και ο αντίπαλος είχε ευκαιρίες για να πετύχει κάποιο τέρμα. Αυτός που βάζει το γκολ παίρνει και τους βαθμούς. Με την επιστροφή κάποιων παιδιών που είναι τραυματίες θα έχουμε τη δυνατότητα να επικρατήσουμε στα επόμενα παιχνίδια και να μην κοιτάζουμε την παραμονή. Συγχαρητήρια στους ποδοσφαιριστές μας που μας έκαναν χαρούμενους μετά τη σημερινή νίκη "

Κίκε Ερνάντεθ (τεχνικός Λεβαδειακού): " "
Όλα τα λεφτά...
Ο σκόρερ Δημήτρης Ορφανός, που μέσα σε τέσσερα λεπτά άλλαξε τη ροή του αγώνα.
Ας ξεχάσουμε καλύτερα...
Το άδειο Παγκρήτιο.
To Live του αγώνα... από τον Γιώργο Μαρκόπουλο
Η 11άδα των φιλοξενούμενων Λεβαδειακός
Καρακώστας, Μουλόπουλος, Ζησόπουλος, Κόλτζος, Μασάδο, Ταραλίδης, Μπεγκόνια, Σόλα, Μπάρκογλου, Ναπολεόνι, Γκονζάλες
Η 11άδα των γηπεδούχων Εργοτέλης
Πόσα, Γελαδάρης, Χίμπλινγκερ, Τζούνιορ, Ρουμπάκης, Σασιασβίλι, Μπαλάφας, Φραγκουλάκης, Βερπακόφσκις, Τσεσνάουσκις, Λεάλ Γκονζάλες
1' Έναρξη αγώνα
5' Σχόλιο
Χωρίς φάσεις κύλησε το πρώτο 5λεπτο του παιχνιδιού
9' Σουτ Εργοτέλης Φραγκουλάκης
Σουτ του Φραγκουλάκη έξω από την περιοχή, η μπάλα κόντραρε και πέρασε κόρνερ
12' Σχόλιο
Διαμαρτύρονται για διπλή παράβαση οι φιλοξενούμενοι εντός της περιοχής. Ο διαιτητής δείχνει "παίζετε"
23' Σουτ Εργοτέλης Λεάλ
Μακρινό σουτ του Λεάλ από τον άξονα, η μπάλα κόντραρε και πέρασε κόρνερ
26' Κίτρινη κάρτα Εργοτέλης Ρουμπάκης
26' Ευκαιρία Λεβαδειακός Ταραλίδης
Εκπληκτική εκτέλεση φάουλ από τον Ταραλίδη, εντυπωσιάκη όμως και η απόκρουση από τον Πόσα
27' Κίτρινη κάρτα Λεβαδειακός Ταραλίδης
36' Δοκάρι Εργοτέλης Μπαλάφας
Εκτέλεση κόρνερ από τον Φραγκουλάκη, ο Μπαλάφας πήρε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα σταμάτησε στο δεξί δοκάρι του Καρακώστα
38' Ευκαιρία Λεβαδειακός Ταραλίδης
Ακόμα μία εκπληκτική εκτέλεση φάουλ από τονΤαραλίδη, ο Καρακώστας απομάκρυνε σε κόρνερ. Στη συνέχεια ο Έλληνας μέσος ανέλαβε την εκτέλεση της στημένης φάσης, ο Ναπολεόνι στο δεύτερο δοκάρι έπιασε την κεφαλιά αλλά και πάλι ο Καρακώστας δήλωσε παρών, απομακρύνοντας τον κίνδυνο
45' Λήξη ημιχρόνου
46' Σέντρα 2ου ημιχρόνου
51' Αλλαγή παίκτη Εργοτέλης
Ο Μπέτο στη θέση του Φραγκουλάκη
59' Κεφαλιά Λεβαδειακός Γκονζάλες
Ο Κόλτζος γέμισε από τα αριστερά, ο Γκονζάλες πήρε την κεφαλιά αλλά η πορεία της μπάλας δεν ανησύχησε τον Καρακώστα
61' Αλλαγή παίκτη Εργοτέλης
Ο Ορφανός στη θέση του Βερπακόφσκις
63' Κίτρινη κάρτα Εργοτέλης Γελαδάρης
65' Γκολ Εργοτέλης Ορφανός
Σέντρα του Τσεσνάουσκις από τα δεξιά, ο Ορφανός απέναντι από τον Καρακώστα δε δυσκολεύεται με σουτ στην κίνηση να κάνει το 1-0
67' Αλλαγή παίκτη Λεβαδειακός
Ο Σιστόν στη θέση του Μασάδο
73' Σουτ Λεβαδειακός Γκονζάλες
Δυνατό, διαγώνιο σουτ από τον Γκονζάλες, η μπάλα κατέληξε άουτ
76' Κίτρινη κάρτα Λεβαδειακός Μουλόπουλος
78' Ευκαιρία Εργοτέλης Λεάλ
"Δώρο" από την άμυνα του Λεβαδειακού, ο Λεάλ γίνεται κάτοχος της μπάλας, αλλά το πλασέ του Ουρουγουανού δεν ήταν ιδανικό με αποτέλεσμα να περάσει άουτ
79' Ευκαιρία Λεβαδειακός Σόλα
Σέντρα του Ναπολεόνι από τα δεξιά, ο Σόλα πιάνει την κεφαλιά, αλλά η μπάλα περνάει δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Πόσα
80' Αλλαγή παίκτη Λεβαδειακός
Ο Αμπουμπακάρι στη θέση του Μπάρκογλου
Ο Μπαλβορίν στη θέση του Ταραλίδη
90' Κίτρινη κάρτα Λεβαδειακός Αμπουμπακάρι
90' Αλλαγή παίκτη Εργοτέλης