Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ

Εργοτέλης-Ολυμπιακός 1-2

Παππάς

Ο... μισός Ολυμπιακός "απέδρασε" με νίκη από την Κρήτη, επικρατώντας του Εργοτέλη με 2-1

Στο 21', ο Χάρης Παππάς τελείωσε άψογα με αριστερό πλασέ τη φάση που δημιούργησε ο Γιάννης Οκκάς, ενώ στο 78' ο αρχοντικός Ζούλιο Σέζαρ με κεφαλιά έγραψε το 2-0. Στο 86', ο Δημήτρης Κοιλιάρας με εξαιρετικό δεξί σουτ στην κίνηση διαμόρφωσε το τελικό 2-1.
Οι πρωταθλητές απέδωσαν εξαιρετικό ποδόσφαιρο μέχρι το 80ο λεπτό, με τον Οκκά να κάνει ένα εξαιρετικό παιχνίδι, αλλά να μην μπορεί να βρει δίχτυα, χάνοντας κλασικές ευκαιρίες για γκολ.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι χαλάρωσαν αδικαιολόγητα και επέτρεψαν στον Εργοτέλη να μπει ξανά στη διεκδίκηση ενός θετικού αποτελέσματος, με τους γηπεδούχους να χάνουν δύο μοναδικές ευκαιρίες στις καθυστερήσεις του αγώνα (στο 92' και στο 94').
td> Οι συνθέσεις των ομάδων
Εργοτέλης (Νίκος Καραγεωργίου): Πόσα, Μιλάντιν, Ζαμπρόπουλος, Χίμπλινγκερ, Κορδονούρης, Τάσιτς, Ζούνιορ, Φραγκουλάκης (55' Μπούντιμιρ), Κοιλιάρας, Ίαστσουκ (91' Θάνος), Μελισσάς (66' Νατσέφσκι).

Ολυμπιακός (Τάκης Λεμονής): Νικοπολίδης, Πάντος (46' Ντομί), Ανατολάκης, Σέζαρ, Ζεβλάκοβ, Στολτίδης (76' Ταραλίδης), Τοροσίδης, Παππάς (80' Μενδρινός), Μάριτς, Οκκάς, Μπόρχα.

Διαιτητής: Φωτιάδης (Θεσσαλονίκης)

Βοηθοί: Μποζατζίδης (Θεσσαλονίκης), Σαραϊδάρης (Θεσσαλονίκης)

Τέταρτος διαιτητής: Κουκουλάκης (Ηρακλείου)

Κίτρινες κάρτες: Χίμπλινγκερ, Μιλάντιν (Εργοτέλης), Πάντος, Μπόρχα, Ανατολάκης (Ολυμπιακός)

Κόκκινες κάρτες: -
td> Με μια ματιά
Ο Τάκης Λεμονής παρέταξε τον Ολυμπιακό με σύστημα 4-4-2, δίχως ρόμβο στη μεσαία γραμμή (ελέω της απουσίας του Ριβάλντο). Κάτω από τα δοκάρια κάθισε ο Νικοπολίδης, με τον Πάντο στο δεξί άκρο της άμυνας και τον Ζεβλάκοβ στο αριστερό. Ανατολάκης και Σέζαρ σύνθεσαν το κεντρικό αμυντικό δίδυμο. Στολτίδης και Τοροσίδης ήταν τα δύο αμυντικά χαφ, με τον Παππά δεξιά στη μεσαία γραμμή και τον Μάριτς αριστερά. Στην γραμμή κρούσης, Οκκάς και Μπόρχα αποτέλεσαν το επιθετικό δίδυμο των πρωταθλητών.

Από την πλευρά του, ο Νίκος Καραγεωργίου παρέταξε τον Εργοτέλη με σύστημα 4-4-2. Τερματοφύλακας ήταν ο Πόσα, με την τετράδα της άμυνας, από δεξιά προς τα αριστερά, να αποτελείται από τους Μιλάντιν, Ζαμπρόπουλο, Χίμπλινγκερ και Κορδονούρη. Τάσιτς και Ζούνιορ ήταν τα δύο αμυντικά χαφ, με τον Κοιλιάρα δεξιά στο κέντρο και τον Φραγκουλάκη αριστερά. Ίαστσουκ, Μελισσάς αγωνίστηκαν στην επίθεση.

Τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης ήταν αναγνωριστικά, με τους Πειραιώτες να προσπαθούν να βρουν τα πατήματά τους στον αγωνιστικό χώρο. Η πρώτη καλή φάση του αγώνα ήταν για τους πρωταθλητές. Στο 8', ο Χίμπλινγκερ μπερδεύτηκε με τον Πόσα, αλλά ο Αυστριακός κεντρικός αμυντικός έδιωξε την μπάλα πριν περάσει τη γραμμή.

Στο 15', ο Εργοτέλης έχασε την πρώτη καλή ευκαιρία του, όταν ο Ίαστσουκ βρέθηκε μόνος απέναντι από τον Νικοπολίδη, όμως το σουτ που έκανε, εξουδετέρωσε ο έμπειρος τερματοφύλακας του Ολυμπιακού με διπλή προσπάθεια.

Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ στο 21', όταν ύστερα από ατομική προσπάθεια του Οκκά και σέντρα του Κύπριου από τα αριστερά, ο Παππάς πετάχτηκε στην πορεία της μπάλας και με αριστερό πλασέ από το ύψος της μικρής περιοχής έστειλε την μπάλα κάτω από τα πόδια του Πόσα.

Το τέρμα έκανε τους παίκτες του Τάκη Λεμονή να πατούν πιο άνετα μέσα στο γήπεδο, αλλά σταδιακά οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοσή τους. Μάλιστα, στο 45' ο Φραγκουλάκης βρέθηκε μόνος του απέναντι απο τον Νικοπολίδη, που πραγματοποίησε σωτήρια έξοδο, αφού έκλεισε τον παίκτη του Εργοτέλη και του απέσπασε την μπάλα.

Στο δεύτερο ημίχρονο, όμως, ο Ολυμπιακός ήταν... καταιγιστικός και έχασε πολλές ευκαιρίες για να διευρύνει το προβάδισμά του. Στο 57', ο Παππάς μόνος απέναντι με τον Πόσα δεν κατάφερε να σκοράρει (ο τερματοφύλακας του Εργοτέλη απέκρουσε εντυπωσιακά), ενώ στο 59' ο Οκκάς έστειλε την μπάλα άουτ, ύστερα από ανεπανάληπτο τετ α τετ.

Ακολούθησαν δύο ακόμα καλές φάσεις με πρωταγωνιστή τον Κύπριο επιθετικό... Στο 61', όταν και πάλι μόνος με τον Πόσα δεν τον "νίκησε" ούτε αυτή τη φορά, ενώ στο 62' σε δυνατό μακρινό σουτ που έκανε, απέκρουσε εντωπωσιακά ο τερματοφύλακας του Εργοτέλη, διώχνοντας σε κόρνερ.

Οι ερυθρόλευκοι είχαν την απόλυτη υπεροχή και στο 77' ο Πόσα απέκρουσε σουτ του Μπόρχα, ενώ στην εξέλιξη της φάσης η μπάλα έφθασε στον Μάριτς, αλλά ούτε και αυτός κατάφερε να νικήσει τον πορτιέρο του Εργοτέλη, ο οποίος απομάκρυνε σε κόρνερ. Από την εκτέλεσή του (με τον Μάριτς), όμως, στο 78ο λεπτό ο Ζούλιο Σέζαρ, όπως συνηθίζει στις στημένες φάσεις, προωθήθηκε και με καρφωτή κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για να κάνει το 2-0. Αυτό ήταν το 5ο φετινό γκολ του Βραζιλιάνου κεντρικού αμυντικού στο πρωτάθλημα!

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι παίκτες του Εργοτέλη τα έδωσαν όλα με στόχο να μειώσουν και να φθάσουν στην ισοφάριση και λίγο έλειψε να τα καταφέρουν. Στο 86', ο Κοιλιάρας με δεξί σουτ στην κίνηση μείωσε σε 1-2, ενώ στις καθυστερήσεις έχασε δύο μεγάλες ευκαιρίες. Στο 92', ο Θάνος είχε κεφαλιά στο δοκάρι, ενώ στο 94' ο Κορδονούρης απέφυγε τον Νικοπολίδη και πλάσαρε προς την εστία, αλλά ο Σέζαρ πρόλαβε να διώξει την μπάλα πριν περάσει τη γραμμή! Πάντως, ο Κορδονούρης ήταν σε εμφανή θέση οφσάιντ...
td> Συνέντευξη Τύπου
Τάκης Λεμονής: " Ήταν σπουδαία νίκη. Συνήθως όταν έχουμε καλά αποτελέσματα λέμε καλά λόγια για τον αντίπαλο, εγώ όμως αυτά τα καλά λόγια για τον Εργοτέλη τα είχα πει πριν από το ματς στους παίκτες μου. Ξέραμε ότι χρειαζόμασταν στο παιχνίδι μας καλή τακτική γιατί ο Εργοτέλης έχει καλή αμυντική λειτουργία. Στα πρώτα 75 λεπτά έμεινα ευχαριστημένος. Μετά δεχτήκαμε κάποια πίεση, ήρθε και το γκολ του Εργοτέλη.

Θεωρώ ότι όλα πήγαν καλά. Για μας το παιχνίδι πλέον με τον Εργοτέλη αποτελεί παρελθόν και το μυαλό μας από σήμερα κιόλας βρίσκεται στον αγώνα της επόμενης εβδομάδας με τον Παναθηναϊκό. Υπάρχει μεγάλη διαφορά στη βαθμολογία, αλλά αυτά τα παιχνίδια δεν είναι μόνο για τους βαθμούς. Ελπίζω να είμαστε πιο πλήρεις απ' ότι σήμερα για να παίξουμε το ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό και να ευχαριστηθεί ο κόσμος μας. Πιστεύω ότι ευχαριστήσαμε σήμερα και τον κόσμο που ήρθε στο γήπεδο να μας δει. Συγχαρητήρια στον Νίκο Καραγεωργίου και στον Εργοτέλη γιατί η φιλοξενία τους ήταν άψογη

".

Νίκος Καραγεωργίου: " Δεν είχαμε καλή απόδοση. Όταν παίζεις με τον Ολυμπιακό, όπως παίξαμε εμείς για 85 λεπτά, τότε δεν δικαιούσαι να πάρεις τίποτα. Στα τελευταία λεπτά, όμως, μπορούσαμε να βάλουμε ένα γκολ και να πάρουμε την ισοπαλία. Ίσως η μεγάλη νίκη μας επί του Ηρακλή, μας αποπροσανατόλισε και γι' αυτό σήμερα είχαμε αυτήν την εικόνα".

Γιάννης Οκκάς: " Δεν ήταν εύκολο το ματς με τον Εργοτέλη. Κι εμείς χάσαμε αρκετές ευκαιρίες, αλλά και ο αντίπαλός μας. Νομίζω ότι κερδίσαμε δίκαια τους τρεις βαθμούς. Θα κάνουμε τα πάντα για να κερδίσουμε τον Παναθηναϊκό και να πάρουμε τους τρεις βαθμούς. Δεν έχει σημασία για μας το ότι δεν έχει πολύ μεγάλο βαθμολογικό ενδιαφέρον ο αγώνας. Υπάρχει το γόητρο κι αυτό είναι κάτι που μετράει πάρα πολύ για μας".

Χάρης Παππάς: " Χάρηκα πολύ για το γκολ. ’Οταν παίζω θέλω να πηγαίνω καλά και να βοηθάω την ομάδα μου. Νομίζω όμως ότι θα μπορούσαμε να το έχουμε... καθαρίσει πιο γρήγορα το παιχνίδι με τις ευκαιρίες που χάσαμε".

Μίχαλ Ζεβλάκοβ: " Ήταν δύσκολο το ματς. Χάσαμε αρκετές ευκαιρίες όπως και ο Εργοτέλης. Σημασία έχει η νίκη. Μπορεί να έχουμε μεγάλη βαθμολογική διαφορά από τον Παναθηναϊκό, όμως θέλουμε να κερδίσουμε για να δώσουμε χαρά στον κόσμο μας".

O μεγαλομέτοχος της κρητικής ΠΑΕ, Νίκος Τζώρτζογλου, δήλωσε: " Ο Ολυμπιακός κέρδισε δίκαια, αλλά η ήττα αυτή είχε και ένα θετικό. Σε κάποιους έκλεισε στόματα...".

Μάλιστα, η ΠΑΕ Εργοτέλης εξέδωσε ανακοίνωση με την οποία έδωσε συγχαρητήρια στον διαιτητή της αναμέτρησης, Θεόφιλο Φωτιάδη. Η ανακοίνωση που εξέδωσε ο Εργοτέλης εξάλλου ανέφερε: " Η ΠΑΕ Διεθνής Ένωσις Εργοτέλης συγχαίρει το διαιτητή κ. Φωτιάδη και ευχαριστεί τον κόσμο της Κρήτης για την παρουσία του και στο σημερινό παιχνίδι".
td> Όλα τα λεφτά...
*Ο Τάκης Λεμονής είδε τους παίκτες που δεν έχουν μεγάλο χρόνο συμμετοχής φέτος, να αρπάζουν την ευκαιρία που τους δόθηκε από τα μαλλιά. Οι φιλοξενούμενοι παρατάχθηκαν δίχως οκτώ ποδοσφαιριστές, όμως είχαν στη μεγαλύτερη διάρκεια του ματς εξαιρετική κυκλοφορία της μπάλας και έχασαν σημαντικότατες ευκαιρίες για να αυξήσουν το δείκτη του σκορ. Από τους πρωταθλητές, ξεχώρισαν ιδιαίτερα οι Οκκάς και Παππάς, που αν ήταν περισσότερο προσεκτικοί στην τελική προσπάθεια, το αποτέλεσμα θα ήταν ακόμα πιο... πλούσιο για τον Ολυμπιακό.

*Ο Αντώνης Νικοπολίδης πιστώνεται την εξαιρετική αντίδραση στη φάση του 15ου λεπτού, όταν και "νίκησε" τον Ίαστσουκ. Έξι λεπτά αργότερα, μάλιστα, η ομάδα του πέτυχε το γκολ (με τον Παππά) και άνοιξε ο δρόμος για τη νίκη. Ο τερματοφύλακας του Ολυμπιακού ήταν εκεί που έπρεπε σε όλη τη διάρκεια του αγώνα (κλαι στη φάση του 45' αντέδρασε ψύχραιμα) και δικαιολογημένα έχει παράπονα από τους συμπαίκτες του για την αντίδρασή τους στο τελευταίο δεκάλεπτο της αναμέτρησης.

*Η ατμόσφαιρα στο Παγκρήτιο Στάδιο ήταν εξαιρετική, από τους φίλους και των δύο ομάδων. Οι φίλαθλοι του Ολυμπιακού, ειδικότερα, έδωσαν ξεχωριστό χρώμα στην αναμέτρηση, ενώ ζητούσαν επιτακτικά νίκη επί του ΠΑΟ στο ντέρμπι την επόμενη Κυριακή (4/3).
td> Ας ξεχάσουμε καλύτερα...
*Το παιχνίδι ήταν εξαιρετικό, με πλούσιο θέαμα και έντονες συγκινήσεις. Οι δύο προπονητές, πάντως, έχουν αρκετά παράπονα από τους παίκτες τους. Ο μεν Νίκος Καραγεωργίου για το γεγονός πως η ομάδα του "ξύπνησε" αργά και ο δε Τάκης Λεμονής για την χαλάρωση της ομάδας του από το 80' και μετά.
td> To Live του αγώνα...
Συνθέσεις ομάδων
Εργοτέλης (Νίκος Καραγεωργίου): Πόσα, Μιλάντιν, Ζαμπρόπουλος, Χίμπλινγκερ, Κορδονούρης, Τάσιτς, Ζούνιορ, Φραγκουλάκης, Κοιλιάρας, Ίαστσουκ, Μελισσάς.

Ολυμπιακός (Τάκης Λεμονής): Νικοπολίδης, Πάντος, Ανατολάκης, Σέζαρ, Ζεβλάκοβ, Στολτίδης, Τοροσίδης, Παππάς, Μάριτς, Οκκάς, Μπόρχα.

1' Έναρξη αγώνα Ολυμπιακός
3' Σουτ Ολυμπιακός
Ατομική ενέργεια του Μπόρχα έξω από τη μεγάλη περιοχή, αλλά το δεξί σουτ που επιχείρησε δεν βρήκε στόχο (απελπιστικά άουτ).
7' Σχόλιο
Αναγνωριστικά τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.
8' Ευκαιρία Ολυμπιακός
Ο Ζεβλάκοβ έκανε τη βαθιά σέντρα από τα αριστερά, Πόσα και Χίμπλινγκερ συννενοήθηκαν λανθασμένα, με τον Αυστριακό στόπερ να διώχνει την μπάλα την τελευταία στιγμή κι ενώ ο Μπόρχα καραδοκούσε.
9' Σουτ Ολυμπιακός
Σουτ του Παππά με το αριστερό έξω από τη μεγάλη περιοχή, η μπάλα άουτ.
16' Ευκαιρία Εργοτέλης
Ο Τάσιτς έβγαλε τον Ίαστσουκ σε ανεπανάληπτο τετ α τετ με τον Νικοπολίδη, αλλά ο πορτιέρο του Ολυμπιακού με διπλή προσπάθεια μπλόκαρε την μπάλα, στο σουτ του Ουκρανού επιθετικού.
17' Ευκαιρία Ολυμπιακός
Στην αντεπίθεση, ο Μάριτς βρήκε τον Οκκά μέσα στη μεγάλη περιοχή, ο Κύπριος έκανε το αριστερό σουτ, αλλά η μπάλα κατέληξε άουτ.
21' Γκολ Ολυμπιακός
Ο Οκκάς ελίχθηκε υπέροχα από τα αριστερά, την κατάλληλη στιγμή πάσαρε στον Παππά, ο οποίος από το ύψος της μικρής περιοχής πρόλαβε τον Χίμπλινγκερ και με αριστερό πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Πόσα.
25' Σχόλιο
Ο Ολυμπιακός ελέγχει τον αγώνα...
32' Κίτρινη κάρτα Ολυμπιακός Πάντος
37' Σουτ Εργοτέλης
Μακρινό σουτ του Κοιλιάρα, μπλόκαρε εύκολα ο Νικοπολίδης.
39' Κίτρινη κάρτα Εργοτέλης Χίμπλινγκερ
45' Ευκαιρία Εργοτέλης
Αντεπίθεση των γηπεδούχων, ο Φραγκουλάκης βρέθηκε απέναντι στον Νικοπολίδη, ο οποίος επιχείρησε έξοδο, αλλά ο μέσος του Εργοτέλη σάστισε και ο Έλληνας πορτιέρο μπλόκαρε την μπάλα μέσα στη μεγάλη περιοχή της ομάδας του.
45' Λήξη ημιχρόνου
46' Σέντρα 2ου ημιχρόνου Εργοτέλης
46' Αλλαγή παίκτη Ολυμπιακός
Ο Ντομί πήρε τη θέση του Πάντου, που αισθάνθηκε σφίξιμο στο πόδι.
47' Ευκαιρία Εργοτέλης
Ο Ίαστσουκ γύρισε την μπάλα παράλληλα από τα δεξιά, αλλά ο Μελισσάς δεν μπόρεσε να πιάσει το σουτ και να απειλήσει την εστία του Νικοπολίδη.
51' Κίτρινη κάρτα Εργοτέλης Μιλάντιν
55' Αλλαγή παίκτη Εργοτέλης
Ο Μπούντιμιρ πήρε τη θέση του Φραγκουλάκη.
57' Ευκαιρία Ολυμπιακός
Ο Παππάς έφυγε σαν σφαίρα στην αντεπίθεση, βρέθηκε απέναντι στον Πόσα, έκανε το δεξί σουτ, αλλά ο πορτιέρο του Εργοτέλη απέκρουσε εντυπωσιακά την μπάλα.
59' Ευκαιρία Ολυμπιακός
Ωραία πάσα του Μάριτς στον Οκκά, στην πλάτη της αντίπαλης άμυνας, ο Κύπριος επιθετικός έκανε το αριστερό σουτ, όμως η μπάλα πέρασε πάνω από την εστία του Πόσα.
61' Ευκαιρία Ολυμπιακός
Ο Οκκάς βρέθηκε πάλι απέναντι στον Πόσα, πέρασε τον τερματοφύλακα του Εργοτέλη, αλλά έφυγε πλάγια και έχασε τον έλεγχο της μπάλας.
62' Ευκαιρία Ολυμπιακός
Ο Οκκάς έπιασε ένα εξαιρετικό δεξί σουτ από μακρινή απόσταση, αλλά ο Πόσα απέκρουσε εντυπωσιακά σε κόρνερ.
63' Σουτ Ολυμπιακός
Φαλτσαριστό σουτ με το δεξί από τον Ζεβλάκοβ, αλλά ο Πόσα μπλόκαρε την μπάλα.
66' Αλλαγή παίκτη Εργοτέλης
Ο Νατσέφσκι πήρε τη θέση του Μελισσά.
69' Σουτ Ολυμπιακός
Μακρινό σουτ του Τοροσίδη, η μπάλα άουτ.
70' Κίτρινη κάρτα Ολυμπιακός Μπόρχα
72' Κίτρινη κάρτα Ολυμπιακός Ανατολάκης
76' Αλλαγή παίκτη Ολυμπιακός
Ο Ταραλίδης στη θέση του Στολτίδη.
77' Ευκαιρία Ολυμπιακός
Ο Μπόρχα έκανε το σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή, ο Πόσα απέκρουσε, ενώ στην εξέλιξη της φάσης ο πορτιέρο του Εργοτέλη απέκρουσε σε κόρνερ το σουτ του Μάριτς από κοντά.
78' Γκολ Ολυμπιακός
Ο Μάριτς εκτέλεσε το κόρνερ από τα δεξιά, ο Σέζαρ με αρχοντικό στυλ πήρε την κεφαλιά και έστειλε την μπάλα στη δεξιά γωνία του Πόσα.
80' Αλλαγή παίκτη Ολυμπιακός
Ο Μενδρινός πήρε τη θέση του Παππά.
86' Γκολ Εργοτέλης
Ο Τάσιτς έβγαλε τη σέντρα από τα δεξιά, ο Κοιλιάρας έπιασε στην κίνηση το δεξί σουτ και έστειλε την μπάλα στη δεξιά γωνία του Νικοπολίδη.
90' Έναρξη καθυστερήσεων Τέσσερα λεπτά
91' Κεφαλιά Εργοτέλης
Σέντρα του Τάσιτς από τα δεξιά, ο Μπούντιμιρ έπιασε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα κατέληξε άουτ.
91' Αλλαγή παίκτη Εργοτέλης
Ο Θάνος στη θέση του Ίαστσουκ.
92' Δοκάρι Εργοτέλης
Κεφαλιά του Θάνου από το ύψος της μικρής περιοχής, η μπάλα στη συμβολή των δοκαριών του Νικοπολίδη.
94' Ευκαιρία Εργοτέλης
Ο Κορδονούρης βρέθηκε απέναντι στον Νικοπολίδη, πέρασε τον Έλληνα πορτιέρο, έκανε το σουτ, αλλά ο Σέζαρ έδιωξε την μπάλα σε κόρνερ πριν αυτή περάσει τη γραμμή.