Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ

Εργοτέλης-Παναθηναϊκός 1-0

εργοτελης παο για σωκ

Για δεύτερη φορά ο Εργοτέλης φέτος νίκησε τον Παναθηναϊκό, με 1-0 (Ρομάνο) με τον Ρουκάβινα να αποβάλλεται

Σ' ένα κομβικό σημείο του πρωταθλήματος, οι "πράσινοι" άφησαν μακριά τον καλό τους εαυτό (με τις συνεχείς νίκες), ο προπονητής τους "πειραματίστηκε" αρκετά για τις επιλογές του ενώ οι γηπεδούχοι δεν είχαν πολλά περιθώρια απώλειας γνωρίζοντας ότι έχουν και το ψυχολογικό προβάδισμα από το "διπλό" του ΟΑΚΑ.
Ολα αυτά σε συνδυασμό με το τρίλεπτο (52'-55') που αλλάξανε όλα στην εικόνα του ματς με την αδιανόητη αποβολή του Ρουκάβινα και το γκολ του Ρομάνο λίγο αργότερα, έφεραν μια σπουδαία νίκη για τους Κρητικούς που την πανηγύρισαν ανάλογα, την ώρα που οι φιλοξενούμενοι αποχωρούσαν με σκυμμένο το κεφάλι.

Οι συνθέσεις των ομάδων
Εργοτέλης (Νίκος Καραγεωργίου): Πόζα, Γελαδάρης, Χίμπλιγκερ, Κορδονούρης, Ρομάνο (80' Μάρτινς), Μπέτο, Ορφανός, Τζούνιορ, Κουτσιανικούλης (90' Βακουφτσής), Μπούντιμιρ (69' Ογκουνσότο), Πλάσνεγκερ.

Παναθηναϊκός (Χενκ Τεν Κάτε): Γκαλίνοβιτς, Νίλσον (62' Σπυρόπουλος), Βύντρα, Μελίσσης (68' Μάντζιος), Σίλβα, Καραγκούνης, Σιμάο, Κλεϊτον, Νίνης (46' Γκάμπριελ), Μουν, Ρουκάβινα
Διαιτητής: Χαραλαμπίδης Ν. (Καβάλας)
Κίτρινες: Ρομάνο, Μπέτο, Γελαδάρης / Νίνης
Κόκκινες:Ρουκάβινα
Με μια ματιά

Χωρίς τον Πάτρικ Ογκουνσότο στο βασικό σχήμα αλλά με τον "κακό δαίμονα" του Παναθηναϊκού, Κουτσιανικούλη στην επίθεση αλλά και τον Μπούντιμιρ παρέταξε την ομάδα του ο Νίκος Καραγεωργίου. Ο τεχνικός των γηπεδούχων "έριξε" στο ματς και τον Πόζα μετά από πολύ καιρό ενώ προτίμησε μια πολυπρόσωπη μεσαία γραμμή.

Στο αντίπαλο στρατόπεδο, αναγκαστικές αλλαγές πραγματοποίησε και ο Χενκ Τεν Κάτε που είχε "ρίξει" στο ματς στην βασική ενδεκάδα τους, Μουν, Μελίσση, Κλέιτον, Ρουκάβινα με τους Σαριέγκι, Σπυρόπουλο, Μάντζιο και Σαλπιγγίδη να μένουν εκτός. Ετσι, οι "πράσινοι" με τον ίδιο τρόπο ανάπτυξης όπως και με τον Αρη αλλά με διαφορετικά πρόσωπα στις θέσεις.

Ο Ζιλμπέρτο Σίλβα ήταν παρτενέρ του Βύντρα στο κέντρο της άμυνας, ο Μελίσσης στην θέση του Βραζιλιάνου σταρ και δίπλα στον Σιμάο ενώ στο αριστερό άκρο της άμυνας ο Μουν αντί του Σπυρόπουλου. Τέλος στο κέντρο της επίθεση και στο δεξί άκρο της ήταν οι Ρουκάβινα, Κλέιτον αντί των Μάντζιου, Σαλπιγγίδη.

Οι φιλοξενούμενοι από τα πρώτα λεπτά ανέλαβαν την εδαφική υπεροχή και άμεσα είχαν και την πρώτη καλή ευκαιρία στο παιχνίδι. Μόλις στο 6' ο Κλέιτον μετά την πάσα του Νίνη, σούταρε αλλά η μπάλα σηκώθηκε ψηλά και πέρασε πάνω από την εστία του Πόζα.

Δύο λεπτά αργότερα, (8') μετά από κόρνερ των φιλοξενούμενων η μπάλα έφτασε μετά από απόκρουση των αμυντικών του Εργοτέλη στον Σιμάο που πλάσαρε αλλά η μπάλα σταμάτησε στο απλωμένο χέρι του Μπέτο, φάση για την οποία διαμαρτυρήθηκαν οι "πράσινοι" προς τον κ. Χαραλαμπίδη.

Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν με μια και μοναδική φάση στο πρώτο ημίχρονο, όταν στο 16' μετά από εκτέλεση κόρνερ ο Κουτσιανικούλης έκανε την γυριστή κεφαλιά και ο Κορδονούρης με νέα κεφαλιά μέσα στην περιοχή, έστειλε την μπάλα άουτ από πλεονεκτική θέση.

Οι παίκτες του Χενκ Τεν Κάτε είχαν την κατοχή της μπάλας ωστόσο δεν μπορούσαν στα πρώτα 45λεπτά να απειλήσουν την αντίπαλη εστία καθώς ο Ρουκάβινα ήταν "αποκομμένος" μπροστά μόνος του, ενώ οι Κλέιτον, Νίνης και Καραγκούνης δεν βοηθούσαν στις τελικές προσπάθειες. Ετσι το πρώτο μέρος αναλώθηκε σε μονομαχίες των δύο αντιπάλων ποιος θα κάνει το μεγαλύτερο λάθος.

Στο δεύτερο μέρος, ο Ολλανδός προπονητής του "τριφυλλιού" απέσυρε τον Νίνη και έβαλε στην θέση του τον Γκάμπριελ για να δώσει περισσότερη ώθηση στην δεξιά πλευρά της ομάδος. Μάλιστα, ο τεχνικός των φιλοξενούμενων έκανε και εσωτερική αλλαγή με τον Ζιλμπέρτο Σίλβα και τον Μελίσση.

Η ροή του αγώνα και η εικόνα του άλλαξε στο 52' όταν σε μια φάση με τους "πράσινους" να ετοιμάζονται να απειλήσουν ο Ρουκάβινα φαίνεται πως "χτύπησε" εκτός φάσης τον Χίμπλιγκερ και ο κ. Χαραλαμπίδης του έδειξε την απευθείας κόκκινη κάρτα.

Δεν έφτανε αυτό για τους φιλοξενούμενους και τρία λεπτά αργότερα (55') οι παίκτες του Καραγεωργίου που δίκαια διαμαρτυρήθηκαν για μια φάση οφ-σάιντ στο 54' του Μπουντιμίρ, είδαν τον Αργεντίνο Ρομάνο να νικάει με σουτ τον Γκαλίνοβιτς και να ανοίγει το σκορ για τους Κρητικούς.

Το γκολ αυτό αποσυντόνισε αρκετά τους φιλοξενούμενους που έκαναν διαδοχικά λάθη στην περιοχή έξω από την άμυνα και ένα από αυτά στο 59' (του Βύντρα) δεν εκμεταλλεύθηκε ο Μπέτο που σούταρε αλλά ο Γκαλίνοβιτς μπλόκαρε.

Ο Τεν Κάτε βλέποντας ότι δεν έχει άλλα περιθώρια έβαλε στο ματς τον Σπυρόπουλο αλλάζοντας πλευρά με τον Μουν και λίγο μετά τον Μάντζιο αλλά ο χρόνος χωρίς "καθαρό" επιθετικό είχε χαθεί.

Ενα σουτ του Γκάμπριελ στο 60', μια κεφαλιά του Ζιλμπέρτο Σίλβα στο 72' αλλά και ένα απευθείας φάουλ του Καραγκούνη στο 83' δεν ανησύχησαν καθόλου τον πορτιέρο του Εργοτέλη που αντέδρασε σωστά σε κάθε φάση.

Στο 84' οι γηπεδούχοι και πάλι απείλησαν μετά από νέο κλέψιμο από τους αντιπάλους τους αλλά ο Μάρτινς αντι να πασάρει σούταρε και μετά από κόντρα η μπάλα πέρασε κόρνερ με τον Κουτσιανικούλη και πάλι στην εξέλιξη της φάσης να απειλή αλλά χωρίς τύχη.

Λίγο πριν το σφύριγμα της λήξης, ο Γκάμπριελ στις καθυστερήσεις λίγο έλειψε να ισοφαρίσει αλλά δεν ευτύχησε να δει το σουτ που επιχείρησε να πηγαίνει στα δίχτυα και πέρασε μόλις άουτ. Το τελικό σφύριγμα της λήξη βρήκε τον Χενκ Τεν Κάτε να πηγαίνει προς τον κ. Χαραλαμπίδη και να του δίνει το χέρι, λέγοντας του και κάτι ενώ οι γηπεδούχοι έπεφταν ο ένας στην αγκαλιά του άλλου, με τους αντιπάλους τους να αποχωρούν εμφανώς απογοητευμένοι.

Συνέντευξη Τύπου
Χενκ Τεν Κάτε (Παναθηναϊκός): "(για πρωτάθλημα...) Έχουμε ακόμα έντεκα ματς να παίξουμε και μπορούμε να συγκεντρώσουμε πολλούς βαθμούς. Μέχρι στιγμής έχουμε πολλά ματς μπροστά μας για να γυρίσουμε την κατάσταση παρότι πλέον στένεψαν τα περιθώρια.

(για αγωνιστική εικόνα...) Είχαμε προβλήματα στα δεξιά της άμυνας. Προτεραιότητα μας ήταν να κλείσει η τρύπα αυτή, αφού είχαμε πολλά προβλήματα με τον Κουτσιανικούλη που μας ταλαιπώρησε αρκετά. Στην συνεχεία μπήκε στο παιχνίδι και ο Σπυρόπουλος και ο Μάντζιος.

(για ευκαιρίες του αντιπάλου...) Δεν θεωρώ ότι ο Εργοτέλης έκανε πολλές ευκαιρίες, για εμένα έκανε μια ευκαιρία μόνο. Αν δει κανείς τον τρόπο που σκόραρε ο Εργοτέλης θα δει ότι ήταν 2 παίκτες με 5, γεγονός που δείχνει κακή αγωνιστική συμπεριφορά.

(για την αποβολή...) Η κόκκινη κάρτα ήταν απόλυτα δικαιολογημένη αφού ο Ρουκάβινα ενήργησε ερασιτεχνικά με αποτέλεσμα να μείνουμε με δέκα παίκτες

".

Σίλβα Κλέιτον: " Δεν είχαμε τον έλεγχο από την αρχή και δεν καταφέραμε να νικήσουμε. Ήταν μια κακή βραδιά. Χάσαμε τρεις πολύ σημαντικούς βαθμούς και τώρα είναι δύσκολα τα πράγματα. Με παίκτη λιγότερο ήταν δύσκολα αλλά γενικότερα δεν ήταν εικόνα αυτή που είχαμε. Πρέπει να σηκώσουμε το κεφάλι και να δουλέψουμε στην συνέχεια.

Έτσι είναι το ποδόσφαιρο. Δεν μπορείς να είσαι πάντα καλός. Παλεύεις για την ομάδα σου αλλά σήμερα δεν τα καταφέραμε. Γενικά άμα υπήρχε καμία φάση με αμφιβολία δεν μπορούμε να πούμε πολλά πράγματα. Δεν παίξαμε καλά. Είμαστε δώδεκα πόντους πίσω, είναι πολλοί βαθμοί αλλά θα παλέψουμε μέχρι τέλους

."

Νίκος Καραγεωργίου (Εργοτέλης): "Πήραμε μια μεγάλη βαθμολογική ανάσα, νικήσαμε τον Παναθηναϊκό και πλέον η ψυχολογία μας είναι στα ύψη και πιστεύουμε περισσότερο στις δυνατότητες μας, από εμάς δεν έλειψε ποτέ η πίστη ότι έχουμε δυνατότητες.

Θέλουμε να συνεχίσουμε να βλέπουμε τα επόμενα παιχνίδια όπως αυτό με τον Παναθηναϊκό, ήμασταν σοβαροί από το πρώτο λεπτό της εβδομάδας. Ελπίζουμε τόσο με την ΑΕΚ όσο και με τον Ολυμπιακό να ανταποκριθούμε όπως κάναμε και σήμερα με τον Παναθηναϊκό."

Όλα τα λεφτά...
Η πίστη των γηπεδούχων για να πάρουν άλλο ένα θετικό αποτέλεσμα κόντρα στο "τριφύλλι". Ακόμα η συμπαράσταση των τοπικών οπαδών του Παναθηναϊκού που δεν σταμάτησαν να τραγουδούν.
Ας ξεχάσουμε καλύτερα...
Το πρώτο ημίχρονο, την "κακή" εικόνα των φιλοξενούμενων στο μεγαλύτερο μέρος του ματς αλλά και μερικές λάθος υποδείξεις των διαιτητών.

Το γκολ του Ρομάνο:

To Live του αγώνα...
1' Έναρξη αγώνα
Στην σέντρα η ομάδα του ΠΑΟ
5' Ευκαιρία Παναθηναϊκός
Πάσα του Ρουκάβινα στον Κλεϊτον ο οποίος σούταρε δυνατά με την μπάλα όμως να περνάει πάνω από τα δοκάρια του Πόζα.
7' Ευκαιρία Παναθηναϊκός
Εκτέλεση φάουλ του Κλεϊτον, ο Πόζα έδιωξε την μπάλα πάνω στον Σιμάο αλλά το σουτ του τελευταίου χτύπησε πάνω στα σώματα.
16' Ευκαιρία Εργοτέλης
Εκτέλεση κόρνερ για τον Εργοτέλη με τον Κορδονούρη να παίρνει την κεφαλιά μέσα στην περιοχή, αλλά να στέλνει την μπάλα άουτ.
23' Κίτρινη κάρτα Εργοτέλης
Κίτρινη κάρτα στον Ρομάνο για επικίνδυνο τάκλιν στον Νίνη.
29' Ευκαιρία Εργοτέλης
Δυνατό σουτ του Τζούνιορ από πολύ μακριά, με την μπάλα όμως να περνάει άουτ.
45' Έναρξη καθυστερήσεων
Ένα λεπτό θα είναι οι καθυστερήσεις στο πρώτο μέρος.
45' Λήξη ημιχρόνου
45' Σέντρα 2ου ημιχρόνου
45' Αλλαγή παίκτη Παναθηναϊκός
Νίνης έξω στην θέση του ο Γκάμπριελ
48' Ευκαιρία Παναθηναϊκός
Ωραία σέντρα του Γκάμπριελ από τα δεξιά με την μπάλα να πηγαίνει προς τον Ρουκάβινα, όμως η κεφαλιά του τελευταίου πέρασε άουτ.
52' Κόκκινη κάρτα Παναθηναϊκός
Κόκκινη στον Ρουκάβινα
55' Γκολ Εργοτέλης
Συνεργασία Κουτσιανικούλη – Ρομάνο με τον δεύτερο να πλασάρει καταπληκτικά και να κάνει το 1-0.
59' Ευκαιρία Εργοτέλης
Σουτ του Μπούντιμιρ στην αγκαλιά του Γκαλίνοβιτς.
60' Ευκαιρία Παναθηναϊκός
Δυνατό σουτ του Γκάμπριελ έξω από την περιοχή του Πόζα, με την μπάλα όμως να περνάει μόλις άουτ.
62' Αλλαγή παίκτη Παναθηναϊκός
Σπυρόπουλος στην θέση του Νίλσον
66' Κίτρινη κάρτα Εργοτέλης
Κίτρινη κάρτα στον Μπέτο
67' Αλλαγή παίκτη Παναθηναϊκός
Μελίσσης έξω στην θέση του ο Μάντζιος
68' Αλλαγή παίκτη Εργοτέλης
Μπούντιμιρ έξω στην θέση του ο Ογκουνσότο
73' Ευκαιρία Παναθηναϊκός
Σέντρα μέσα στην περιοχή του Πόζα, ο Ζιλμπέρτο πήρε την κεφαλιά αλλά την έστειλε άουτ.
80' Αλλαγή παίκτη Εργοτέλης
Ροτζέριο μέσα Ρομάνο στην θέση του
82' Ευκαιρία Εργοτέλης
Σουτ του Μπέτο στην αγκαλιά του Γκαλίνοβιτς
83' Ευκαιρία Παναθηναϊκός
Εκτέλεση φάουλ του Καραγκούνη ο Πόζα απέκρουσε δύσκολα σε κόρνερ.
85' Ευκαιρία Εργοτέλης
Δυνατό σουτ του Τζούνιορ, ο Γκαλίνοβιτς απέκρουσε εντυπωσιακά και κόρνερ. Ενώ ο Κουτσιανικούλης στην συνέχεια της φάσης έκανε καλό σουτ, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.
90' Έναρξη καθυστερήσεων
Τρία θα είναι τα λεπτά των καθυστερήσεων στον αγώνα.
90' Κίτρινη κάρτα Εργοτέλης
Κίτρινη κάρτα στον Γεναράδη
90' Αλλαγή παίκτη Εργοτέλης
Κουτσιανικούλης εκτός στην θέση του ο Βακουφτσής
90' Ευκαιρία Παναθηναϊκός
Σουτ του Γκάμπριελ με την μπάλα να περνάει δίπλα από το δεξί δοκάρι του Πόζα
90' Λήξη αγώνα
Μεγάλη νίκη για τον Εργοτέλη που κέρδισε τον φορμαρισμένο Παναθηναϊκό με 1-0, χάρις το γκολ του Ρομάνο στο 55'.