Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ

Εργοτέλης-ΠΑΣ Γιάννινα 3-1

λεαλ

Ο Εργοτέλης νίκησε 3-1 τον ΠΑΣ Γιάννινα και εξασφάλισε την παραμονή του. Στη Β' Εθνική ο ΠΑΣ

Το σκορ "άνοιξε" στο 37ο λεπτό με ωραίο γκολ του Λεάλ, ύστερα από εξαιρετική κάθετη πάσα του Μπούντιμιρ. Οι Γιαννιώτες απάντησαν στο 49' με γκολ του Αράς, σε μια φάση που φέρει ευθύνη ο Δασκαλάκης.
Η απάντηση των γηπεδούχων ήταν άμεση, καθώς στο 55' ο Λεάλ κέρδισε πέναλτι μετά από χέρι του Στάθη, σε μια δύσκολη φάση για τον διαιτητή Σταθόπουλο. Ο Ουρουγουανός ανέλαβε την εκτέλεσή του και νίκησε τον Ζαφειρόπουλο για το 2-1.

Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στο 88ο λεπτό, όταν ο Φραγκουλάκης, που είχε περάσει ως αλλαγή στον αγώνα, πέτυχε ένα ωραίο γκολ με αριστερό πλασέ μέσα από την περιοχή.
Οι συνθέσεις των ομάδων
Εργοτέλης (Καραγεωργίου): Δασκαλάκης, Γελαδάρης, Χίμπλινγκερ, Κορδονούρης, Γιαλούσης, Μπέτο, Ζούνιορ, Τσεσνάουσκις (81' Βερπακόφσκις), Ρομάνο (76' Φραγκουλάκης), Λεάλ, Μπούντιμιρ (90' Ορφανός)

ΠΑΣ Γιάννινα (Αναστόπουλος): Ζαφειρόπουλος, Στάθης, Κούσας, Ανδράλας (63' Μενδρινός), Τζάνης (57' Ντιμπαλά), Μαϊστόροβιτς, Ρόβας (74' Μπουχάν), Σίσιτς, Αράς, Μπακαγιόκο, Σκαρντουέλι

Κίτρινες κάρτες: Ρομάνο, Λεάλ, Φραγκουλάκης

Διαιτητής: Γ. Σταθόπουλος (Αχαΐας)
Βοηθοί: Δ. Μποζατζίδης (Μακεδονίας), Χ. Μπαλτάς (Αχαΐας)
Με μια ματιά
Οι δύο ομάδες μπήκαν δυναμικά στο παιχνίδι, δείχνοντας από την αρχή ότι ήθελα πάση θυσία τη νίκη. Μάλιστα, μόλις στο 1ο λεπτό, ο Δασκαλάκης αναγκάστηκε να κάνει μία εντυπωσιακή επέμβαση ύστερα από ένα ωραίο σουτ του Αράς από δεξιά.

Η απάντηση των γηπεδούχων ήρθε με τη συμπλήρωση του 1ου δεκαλέπτου στο παιχνίδι, όταν ο Λεάλ σέντραρε από δεξιά και ο επερχόμενος Μπέτο σούταρε από το ύψος του πέναλτι, αλλά ο Σκαρντουέλι βρέθηκε πάνω στη γραμμή κι έδιωξε την μπάλα με το κεφάλι, προτού αυτή καταλήξει στα δίχτυα. Στην εξέλιξη της φάση, ο Λεάλ δοκίμασε ένα δυνατό σουτ έξω από την περιοχή, αλλά ο Ζαφειρόπουλος κατάφερε να απομακρύνει την μπάλα σε κόρνερ.

Το 20λεπτο που ακολούθησε ήταν "νεκρό" από πλευράς ευκαιριών, καθώς μόλις στο 30ό λεπτό χρειάστηκε να επέμβει κάποιος από τους δύο τερματοφύλακες. Συγκεκριμένα, ο Σίσιτς απέφυγε ωραία δύο αντιπάλους έξω από την περιοχή, αλλά ο Δασκαλάκης απέκρουσε το σουτ του Σλοβένου, πέφτοντας στη δεξιά του γωνία.

Η επόμενη φάση άνηκε στον Εργοτέλη και μάλιστα κατέληξε σε γκολ. Ο Μπούντιμιρ βρήκε με εξαιρετική κάθετη πάσα τον Λεάλ, ο οποίος λειτούργησε αλά... Μέσι, περνώντας την μπάλα πάνω από τον Ζαφειρόπουλο, για να "γράψει" το 1-0.

Το γκολ αυτό έδωσε "φτερά" στα πόδια των Κρητών, που δύο λεπτά αργότερα έφτασαν κοντά στο 2-0, όταν ο Μπέτο έπιασε ένα φοβερό σουτ έξω από την περιοχή, αλλά ο Ζαφειρόπουλος πρόλαβε να πέσει στη δεξιά του γωνία και να απομακρύνει την μπάλα.

Οι φιλοξενούμενοι έμοιαζαν να τα έχουν χαμένα, καθώς το γκολ του Λεάλ ήταν καταδικαστικό για τον ΠΑΣ Γιάννινα, που χρειαζόταν δύο γκολ, προκειμένου να φτάσει στην ανατροπή και τη νίκη, που θα του επέτρεπε να ελπίζει σε παραμονή στη Super League.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τις καλύτερες προϋποθέσεις για τους φιλοξενούμενους, καθώς στο 49ο λεπτό ο Αράς επιχείρησε σέντρα-σουτ από δεξιά, ο Δασκαλάκης βρισκόταν σε λάθος θέση και είδε την μπάλα να καταλήγει στο βάθος της εστίας του.

Ωστόσο η απάντηση από πλευράς Εργοτέλη ήρθε άμεσα, όταν στο 55ο λεπτό ο Λεάλ μπήκε από αριστερά στην περιοχή του ΠΑΣ, προσπάθησε να ντριμπλάρει τον Στάθη, ο οποίος βρήκε την μπάλα με το χέρι και ο διαιτητής Σταθόπουλος έδειξε το σημείο του πέναλτι. Ο Ουρουγουανός ανέλαβε να εκτελέσει την εσχάτη των ποινών κι έστειλε την μπάλα στην αριστερή γωνία του Ζαφειρόπουλου, που έπεσε από την άλλη πλευρά, για να γίνει το 2-1 στο 57'.

Παρά το γεγονός ότι οι Ηπειρώτες βρίσκονταν πίσω στο σκορ, δεν μπορούσαν να απειλήσουν την εστία του Δασκαλάκη, καθώς η μοναδική αξιόλογη ευκαιρία τους ήταν στο 74ο λεπτό, όταν ο Σκαρντουέλι εκτέλεσε φάουλ, αλλά η μπάλα πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι του τερματοφύλακα των Κρητών.

Το σκορ "έκλεισε" στο 88ο λεπτό με ωραίο γκολ του Φραγκουλάκη μετά από πάσα του Βερπακόφσκις κι ενώ τέσσερα λεπτά νωρίτερα ο Λεάλ είχε μεγάλη ευκαιρία να σημειώσει χατ-τρικ, αλλά ο Στάθης έδιωξε την μπάλα πάνω στη γραμμή μετά το πλασέ του Ουρουγουανού σε κενή εστία.
Συνέντευξη Τύπου
Νίκος Καραγεωργίου (Εργοτέλης): " Σήμερα είχαμε να αντιμετωπίσουμε δύο αντιπάλους. Τον ΠΑΣ Γιάννινα και το άγχος μας. Δεν έπρεπε να φτάσουμε σε αυτό το σημείο, να παίζουμε τη σωτηρία μας δύο στροφές πριν από το τέλος. Έπρεπε να καθαρίσουμε νωρίτερα. Έχω ακόμη ένα χρόνο συμβόλαιο με το σύλλογο. Δεν είμαι άνθρωπος, όμως, που κάθομαι σε συμβόλαια. Αν δεν επιθυμούν να συνεχίσουν τη συνεργασία μαζί μου, τότε θα χαιρετήσω τους ανθρώπους που συνεργάζομαι πέντε χρόνια και θα αποχωρήσω".

Νίκος Αναστόπουλος (ΠΑΣ Γιάννινα): " Πέσαμε με ψηλά το κεφάλι. Το παιχνίδι κρίθηκε στη φάση του πέναλτι. Είναι παρόμοια φάση με το πέναλτι που δεν μας δόθηκε στη Λιβαδειά πάνω στον Τζάνη. Κοιτάμε την επόμενη μέρα".
Όλα τα λεφτά...
Το εξαιρετικό γκολ του Λεάλ, με το οποίο έγινε το 1-0 υπέρ του Εργοτέλη
Ας ξεχάσουμε καλύτερα...
Τη μέτρια αγωνιστική παρουσία του ΠΑΣ Γιάννινα σε ακόμα ένα εκτός έδρας παιχνίδι, που καταδίκασε τους Ηπειρώτες στον υποβιβασμό
To Live του αγώνα...
1' Έναρξη αγώνα
1' Σουτ ΠΑΣ Γιάννινα
Δυνατό σουτ του Αράς από δεξιά, ο Δασκαλάκης απομακρύνει δύσκολα την μπάλα
10' Ευκαιρία Εργοτέλης
Σέντρα του Λεάλ από δεξιά, ο Μπέτο πιάνει το σουτ στην κίνηση, ο Σκαρντουέλι διώχνει με το κεφάλι πάνω στη γραμμή
10' Σουτ Εργοτέλης
Δυνατό σουτ του Λεάλ έξω από την περιοχή, ο Ζαφειρόπουλος διώχνει με τα ακροδάχτυλα σε κόρνερ
30' Σουτ ΠΑΣ Γιάννινα
Ωραία κίνηση του Σίσιτς έξω από την περιοχή, δοκιμάζει και το σουτ, αλλά ο Δασκαλάκης βρίσκεται στη σωστή θέση και αποκρούει την μπάλα
37' Γκολ Εργοτέλης
Κάθετη μπαλιά του Μπούντιμιρ για τον Λεάλ, που βγαίνει απέναντι από τον Ζαφειρόπουλο, περνάει την μπάλα πάνω από τον τερματοφύλακα του ΠΑΣ και κάνει το 1-0
39' Σουτ Εργοτέλης
Δυνατό σουτ του Μπέτο έξω από την περιοχή, ο Ζαφειρόπουλος πέφτει στη δεξιά του γωνία και απομακρύνει δύσκολα την μπάλα
45' Έναρξη καθυστερήσεων
Ένα λεπτό
45' Λήξη ημιχρόνου
46' Σέντρα 2ου ημιχρόνου
49' Γκολ ΠΑΣ Γιάννινα
Ο Αράς μπαίνει από δεξιά στην περιοχή, κάνει μία σέντρα-σουτ, ο Δασκαλάκης βρίσκεται εκτός θέσης, η μπάλα παίρνει πορεία προς την εστία και καταλήγει στα δίχτυα
55' Πέναλτι Εργοτέλης
Χέρι του Στάθη σε ντρίμπλα του Λεάλ και ο διαιτητής υποδεικνύει πέναλτι υπέρ του Εργοτέλη
57' Γκολ Εργοτέλης
Ο Λεάλ εκτελεί εύστοχα το πέναλτι
57' Αλλαγή παίκτη ΠΑΣ Γιάννινα
Ο Ντιμπαλά στη θέση του Τζάνη
63' Αλλαγή παίκτη ΠΑΣ Γιάννινα
Ο Μενδρινός στη θέση του Ανδράλα
66' Κίτρινη κάρτα Εργοτέλης
Στον Λεάλ για διαμαρτυρία
74' Σουτ ΠΑΣ Γιάννινα
Εκτέλεση φάουλ του Σκαρντουέλι, η μπάλα δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Δασκαλάκη
75' Αλλαγή παίκτη ΠΑΣ Γιάννινα
Ο Μπουχάν στη θέση του Ρόβα
76' Αλλαγή παίκτη Εργοτέλης
Ο Φραγκουλάκης στη θέση του Ρομάνο
81' Αλλαγή παίκτη Εργοτέλης
Ο Βερπακόφσκις στη θέση του Τσεσνάουσκις
82' Κίτρινη κάρτα Εργοτέλης
Στον Φραγκουλάκη για διαμαρτυρία
84' Ευκαιρία Εργοτέλης
Ο Λεάλ κλέβει την μπάλα έξω από την περιοχή του ΠΑΣ, νικάει τον Ζαφειρόπουλο στο τετ-α-τετ, αλλά ο Στάθης που ακολουθεί τη φάση, προλαβαίνει να διώξει την μπάλα πάνω στη γραμμή
88' Γκολ Εργοτέλης
Ο Βερπακόφσκις πασάρει στον Φραγκουλάκη, που μπαίνει στην περιοχή και με αριστερό πλασέ νικάει τον Ζαφειρόπουλο για το 3-1
90' Έναρξη καθυστερήσεων
Τέσσερα λεπτά
90' Αλλαγή παίκτη Εργοτέλης