Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

ΘΡΑΣΥΒΟΥΛΟΣ

Εργοτέλης-Θρασύβουλος 1-2

Εργοτέλης Θρασύβουλος

Ο Θρασύβουλος με την βοήθεια της τύχης πήρε μεγάλο δίπλό με 2-1 κόντρα στο Εργοτέλη στο Παγκρήτιο

Αξίζει να σημειωθεί πως ο Θρασύβουλος έφτασε τους επτά βαθμούς και τους έξι τους έχει πάρει στο Παγκρήτιο με νίκες κόντρα σε ΟΦΗ και Εργοτέλη, ενώ τα μοναδικά τέρματα που έχει μακριά από την έδρα του είναι στην Κρήτη.
Τα τέρματα του Θρασύβουλου σημείωσαν ο Ουέλινγκτον (33΄) και ο Γιαλούσης με αυτογκόλ στις καθυστερήσεις, ενώ οι γηπεδούχοι, οι οποίοι έχασαν πέναλτι με τον Ρομάνο στο 65΄, ισοφάρισαν προσωρινά με τον Ορφανό στο 90΄.

Οι Κρητικοί μετά από ένα μέτριο πρώτο ημίχρονο ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοσή τους αλλά δεν κατάφεραν να μετουσιώσουν τις ευκαιρίες σε γκολ και έχασαν την ευκαιρία να ανέβουν στην τέταρτη θέση του βαθμολογικού πίνακα πάνω από Παναθηναϊκό και ΑΕΚ.
Οι συνθέσεις των ομάδων
Εργοτέλης (Νίκος Καραγεωργίου): Δασκαλάκης, Φερνάντες, Ορφανός, Γελαδάρης (81΄ Φραγκουλάκης), Πλάσνεγκερ, Κουτσιανικούλης (77΄ Κοιλιάρας), Μάρτινς (63΄ Βακουφτσής), Γιαλούσης, Ρομάνο, Ογκουνσότο, Μπούντιμιρ.

Θρασύβουλος (Σάκης Τσιώλης): Κωστάκης, Κατσίκης, Τσιώλης, Βασιλείου, Σωτήρχος, Βεντούρα, Μίχος, Ουέλινγκτον (77΄ Άλβες), Κόζλεϊ (60΄ Καραμαλίκης), Ρόκας (73΄ Μαυρογενίδης), Λιαπάκης.

Κίτρινες: Ρόκας, Μίχος, Βασιλείου, Τσιώλης, Κωστάκης, Κατσίκης
Με μια ματιά
Ο Θρασύβουλος ήταν καλύτερος στο πρώτο ημίωρο, την ώρα που ο Εργοτέλης στηριζόταν σε ατομικές ενέργειες από τους Κουτσιανικούλη και Μπούντιμιρ, και αξιοποίησε την υπεροχή του στο 33΄, όταν ο Ουέλινγκτον με σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Δασκαλάκη.

Στο αμέσως επόμενο λεπτό οι φιλοξενούμενοι είχαν την ευκαιρία να διπλασιάσουν τα τέρματά τους, ωστόσο ο Ουέλινγκτον δεν "σημάδεψε" σωστά, με αποτέλεσμα η μπάλα να φύγει λίγο άουτ.

Στο 54΄ ο Κουτσιανικούλης έπιασε το σουτ, αλλά απέκρουσε ο Κωστάκης, ενώ στο 65΄ οι γηπεδούχοι έχασαν τη σημαντικότερη ευκαιρία για να ισοφαρίσουν. Ο Βασιλείου έκανε χέρι μέσα στην περιοχή και ο διαιτητής καταλόγισε πέναλτι. Την "εσχάτη των ποινών" κλήθηκε να εκτελέσει ο Ρομάνο, ωστόσο έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι.

Στο 71΄ ο Πλάσνεγκερ προσπάθησε να ισοφαρίσει, ωστόσο ο Κωστάκης διαφύλαξε και σ΄ αυτή τη φάση ανέπαφη την εστία του, ενώ στο 74΄ ο Βεντούρα έδιωξε στη γραμμή την μπάλα από το σουτ του Κουτσιανικούλη.

Στο 81΄ ο Μπουντιμίρ είχε δοκάρι, ενώ σπουδαίες συγκινήσεις έκρυβαν τα τελευταία λεπτά του αγώνα. Ο Ορφανός ισοφάρισε στο 90΄ για τους γηπεδούχους, οι οποίοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία για τη νίκη στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων, όταν ο Κωστάκης "νίκησε" τον Μπουντιμίρ σε τετ α τετ.

Τελικά στο έκτο λεπτό ο Γιαλούσης με αυτογκόλ διαμόρφωσε το τελικό 1-2.
Συνέντευξη Τύπου
Στη Συνέντευξη Τύπου που ακολούθησε μετά το τέλος του αγώνα ο Νίκος Καραγεωργίου δήλωσε: " Περάσαμε και αυτό το βασανιστήριο στο σημερινό παιχνίδι. Στο ποδόσφαιρο κανένας δεν μπορεί να προβλέψει την εξέλιξη ενός αγώνα, έτσι και εμείς σήμερα δεν περιμέναμε να χάσουμε αυτό τον αγώνα.

Ήταν τυχερός ο κόσμος που βρέθηκε στο γήπεδο και παρακολούθησε τη συγκεκριμένη αναμέτρηση, αλλά και άτυχος γιατί δεν κέρδισε ο Εργοτέλης.

Ξεκινήσαμε με λάθος σκεπτικό το παιχνίδι, δεν μπήκαμε όπως θα έπρεπε και γι’ αυτό βρεθήκαμε πίσω στο σκορ.

Στο δεύτερο ημίχρονο τα πράγματα ήταν διαφορετικά, παίξαμε πολύ καλά, δημιουργήσαμε ευκαιρίες, μπορούσαμε να πάρουμε τη νίκη. Θέλαμε να κερδίσουμε για να κάνουμε διαφορετικές σκέψεις ωστόσο δεν τα καταφέραμε.

Είμαι πολύ ευχαριστημένος και από τον Γιάννη Κοιλιάρα ο οποίος μπήκε στο γήπεδο και μοίρασε πολύ σωστά το παιχνίδι της ομάδας μας

".
Όλα τα λεφτά...
Η ένταση του αγώνα κυρίως στα τελευταία λεπτά. Ο Εργοτέλης έχανε ευκαιρίες και ο Θρασύβουλος πήρε τη νίκη με αυτογκόλ.
Ας ξεχάσουμε καλύτερα...
Το πρώτο ημίχρονο δεν ήταν ποιοτικά το ίδιο καλό όσο το δεύτερο.
To Live του αγώνα...
Η 11άδα των φιλοξενούμενων Θρασύβουλος
Κωστάκης, Κατσίκης, Τσιώλης, Βασιλείου, Σωτήρχος, Βεντούρα, Μίχος, Γκονσάλβες, Κόζλεϊ, Ρόκας, Λιαπάκης
Η 11άδα των γηπεδούχων Εργοτέλης
Δασκαλάκης, Φερνάντες, Ορφανός, Γελαδάρης, Πλάνσεγκερ, Κουτσιανικούλης, Μάρτινς, Γιαλούσης, Ρομάνο, Ογκουνσότο, Μπούντιμιρ
1' Έναρξη αγώνα
10' Σχόλιο
Τίποτα το ιδαίτερο στο Παγκρήτιο στα πρώτα δέκα λεπτά. Ο Εργοτέλης έχει τον έλεγχο του αγώνα.
20' Σχόλιο
Ο Θρασύβουλος έχει καταφέρει να ισορροπήσει το παιχνίδι.
28' Σχόλιο
Ο Εργοτέλης προσπαθεί με ανορθόδοξο τρόπο να απειλήσει την εστία του Κωστάκη.
33' Γκολ Θρασύβουλος Ουέλινγκτον
Ο Ουέλινγκτον με πλασέ έκανε το 0-1.
34' Ευκαιρία Θρασύβουλος Ουέλινγκτον
Ο Μίχος έκανε την πάσα στον Ουέλινγκτον άλλά το πλασέ του τελευταίου πέρασε λίγα εκατοστά δίπλα από το δοκάρι του Δασκαλάκη στην μεγάλη ευκαιρία του Θρασύβουλου να κάνει το 0-2.
37' Κίτρινη κάρτα Εργοτέλης Ρόκα
45' Λήξη ημιχρόνου
46' Σέντρα 2ου ημιχρόνου
54' Ευκαιρία Εργοτέλης Κουτσιανικούλης
Ο Κουτσιανιούλης έκανε το σουτ αλλά ο Κωστάκης απέκρουσε εύκολα.
65' Πέναλτι Εργοτέλης Ρομάνο
Ο Βασιλείου έκανε χέρι μέσα στην περιοχή και ο διαιτητής έδειξε την άσπρη βούλα. Ο Ρομάνο εκτέλεσε και έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι.
66' Κίτρινη κάρτα Θρασύβουλος Βασιλείου
71' Ευκαιρία Εργοτέλης Πλάνσεγκερ
Ο Πλάνσεγκερ έκανε το σουτ αλλά ο Κωστάκης αποσόβοησε το 1-1.
74' Ευκαιρία Εργοτέλης Κουτσιανικούλης
Ο Κουτσιανικούλης έκανε το σουτ αλλά ο Βεντούρα απμάκρυνε πάνω στη γραμμή!
90' Γκολ Εργοτέλης Ορφανός
Στη λήξη του αγώνα ο Ορφανός έκανε το 1-1
95' Γκολ Θρασύβουλος Γιαλούσης