Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

ΞΑΝΘΗ

Εργοτέλης-Ξάνθη 2-0

ζουνιορ ογκουνσοτο πανηγυρικο

Ο Εργοτέλης επικράτησε με 2-0 της Ξάνθης και παρέμεινε στη Super League, μετά την ήττα του Ατρομήτου

Οι συνθέσεις των ομάδων
Εργοτέλης (Καραγεωργίου): Δασκαλάκης (88' Αθανασίου), Γιαλούσης, Χίμπλινγκερ, Κορδονούρης, Φραγκουλάκης, Κοιλιάρας, Ζούνιορ, Γραμμόζης, Θεοδωρίδης (72' Κουτσιανικούλης), Ογκουνσότο, Βακουφτσής (78' Καρέλης)
Ξάνθη (Κεχαγιάς): Λυμπερόπουλος, Ριζογιάννης, Κωστούλας, Βάλλας, Σταθάκης (69' Πένκο), Μπέρτος, Χασομέρης, Ρίκκα, Γκρζέλακ, Ραντζίνσκι (46' Παπαδόπουλος), Ντίνας (54' Φλίσκας)

Κίτρινες κάρτες: Ριζογιάννης

Διαιτητής: Σταυρίδης (Πιερίας)
Βοηθοί: Τζούνας (Κοζάνης), Βλάχος (Γρεβενών)
Με μια ματιά
Πολύ καλό παιχνίδι έγινε στο "Παγκρήτιο" με τις δύο ομάδες να πραγματοποιούν αρκετές ευκαιρίες και να προσφέρουν πολύ ωραίο θέαμα στους φίλους τους που βρέθηκαν στις εξέδρες.

Πιο δυναμικά στην αναμέτρηση μπήκε ο Εργοτέλης, όπως αναμενόταν, καθώς ήταν αυτός που καιγόταν για τους βαθμούς της νίκης. Οι Κρητικοί έχασαν σπουδαίες ευκαιρίες, με την πρώτη να σημειώνεται στο 7ο λεπτό, όταν ο Κοιλιάρας δοκίμασε ένα ψηλοκρεμαστό πλασέ, η μπάλα πέρασε πάνω από τον Λυμπερόπουλο, αλλά ο επερχόμενος Βάλλας έσωσε την ομάδα του, διώχνοντάς την πάνω στη γραμμή.

Δέκα λεπτά αργότερα, οι γηπεδούχοι απείλησαν και πάλι, όταν ο Φραγκουλάκης πραγματοποίησε ένα δυνατό σουτ από διαγώνια θέση, ο Λυμπερόπουλος απέκρουσε και ο Σταθάκης έδιωξε σε κόρνερ προτού προλάβει ο Ογκουνσότο να "στείλει" την μπάλα στα δίχτυα.

Η αμέσως επόμενη ευκαιρία του Εργοτέλη ήταν και η σημαντικότερη. Στο 23ο λεπτό, ο Θεοδωρίδης έπιασε ένα δυνατό σουτ, αλλά η μπάλα προσέκρουσε στο δεξί δοκάρι της εστίας των φιλοξενουμένων.

Ένα λεπτό αργότερα ήταν η σειρά της Ξάνθης να δημιουργήσει προβλήματα στην άμυνα των γηπεδούχων, όταν ο Γκρζέλακ σούταρε, αλλά είδε την μπάλα να περνάει δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Δασκαλάκη.

Η λύτρωση για τους παίκτες του Εργοτέλη ήρθε στο 34', όταν ο Ζούνιορ έκανε μια ενέργεια από τα δεξιά και στην προσπάθειά του να αποφύγει τον Σταθάκη, ο αμυντικός των "ακριτών" βρήκε την μπάλα με το χέρι και ο Σταυρίδης υπέδειξε αμέσως το σημείο του πέναλτι.

Το πέναλτι ανέλαβε να εκτελέσει ο "συνήθης ύποπτος", Ζούνιορ, που νίκησε τον Λυμπερόπουλο, παρά το γεγονός ότι ο τερματοφύλακας της Ξάνθης έπεσε στη σωστή γωνία.

Με ανεβασμένη ψυχολογία μετά το γκολ, οι παίκτες του Εργοτέλη συνέχισαν να πιέζουν προκειμένου να διασφαλίσουν τη νίκη τους και να περιμένουν από εκεί και πέρα "γκέλες" από πλευράς Ατρομήτου και Λεβαδειακού.

Οι Κρητικοί τα κατάφεραν μετά από μόλις τέσσερα λεπτά, με τον Κοιλιάρα να κινείται από τα δεξιά και να "ζαλίζει" τους αντιπάλους που βρήκε στο δρόμο του, έφτασε κοντά στην τελική γραμμή και με παράλληλη μπαλιά βρήκε αμαρκάριστο στη μικρή περιοχή τον Βακουφτσή, ο οποίος δεν δυσκολεύτηκε να κάνει με πλασέ το 2-0.

Το πρώτο 20λεπτο του δευτέρου ημιχρόνου δεν προσέφερε ιδιαίτερο θέαμα στους φιλάθλους, καθώς η πρώτη αξιόλογη φάση παρουσιάστηκε στο 67ο λεπτό, όταν ο Ογκουνσότο βρέθηκε απέναντι στον Λυμπερόπουλο, αλλά ο τερματοφύλακας των φιλοξενουμένων απέκρουσε με το πόδι και απεσώβησε το 3-0.

Τρία λεπτά αργότερα το "Παγκρήτιο" σείστηκε από τους πανηγυρισμούς των φίλων του Εργοτέλη, καθώς την ίδια ώρα στο γήπεδο της Νέας Σμύρνης ο Πανιώνιος ισοφάριζε σε 1-1 τον Ατρόμητο.

Από εκεί και πέρα, το παιχνίδι κύλησε χωρίς κάτι το ιδιαίτερο, με τους φίλους των γηπεδούχων να έχουν στήσει το δικό τους πάρτι στις εξέδρες του γηπέδου.

Ο Ογκουνσότο έχασε ακόμα ένα τετ-α-τετ στο 81ο λεπτό, ενώ στις καθυστερήσεις του αγώνα, το δεύτερο γκολ του Πανιωνίου σήμανε την έναρξη νέων πανηγυρισμών.

Με τη λήξη του αγώνα, ο αγωνιστικός χώρος γέμισε με φίλους των Κρητικών, οι οποίοι πανηγύρισαν μαζί με τους παίκτες της ομάδας την παραμονή στα "σαλόνια" της Super League.
Συνέντευξη Τύπου
Νίκος Καραγεωργίου (προπονητής Εργοτέλη): "Ήταν μια πολύ δύσκολη χρονιά. Είμαι τριάντα χρόνια στο χώρο του ποδοσφαίρου και πρώτη φορά αντιμετωπίζω μια τόσο δύσκολη χρονιά. Λένε πως σήμερα η Ελλάδα έχει δύο πρωταθλητές, αλλά εγώ πιστεύω πως εμείς είμαστε ο τρίτος. Τα καταφέραμε στο τέλος και δικαιωθήκαμε για τις προσπάθειες όλης της χρονιάς. Ο Εργοτέλης έχει μια δυναμική για να πετύχει περισσότερα πράγματα. Δεν μου έχει ξανασυμβεί να εξαρτώμαστε από άλλους για να σωθούμε. Αυτό που έγινε στη Νέα Σμύρνη, που νίκησε ο Πανιώνιος, φέρνει τον κόσμο στα γήπεδα."

Νίκος Κεχαγιάς: "Παραταχθήκαμε με πολλά νεαρά παιδιά λόγω των απουσιών που είχαμε να αντιμετωπίσουμε. Συγχαρητήρια στον Εργοτέλη για την παραμονή του".
Όλα τα λεφτά...
Η ψυχή και το πάθος των παικτών του Εργοτέλη, που πάλευαν κάθε φάση του αγώνα, προκειμένου να φτάσουν στο μεγάλο τους στόχο, που ήταν η παραμονή.
Ας ξεχάσουμε καλύτερα...
Τη σχεδόν ανύπαρκτη παρουσία των παικτών της Ξάνθης στον αγωνιστικό χώρο, που δεν έδειξαν ικανοί να αντισταθούν στην πίεση των γηπεδούχων.
To Live του αγώνα...
1' Έναρξη αγώνα
7' Ευκαιρία Εργοτέλης : Κοιλιάρας
Κάθετη του Γραμμόζη προς τον Κοιλιάρα, το πλασέ του οποίου διώχνει πάνω στη γραμμή ο Βάλλας
11' Σχόλιο
Πολύ επιθετικά έχει μπει στον αγώνα ο Εργοτέλης, που κυνηγάει το γρήγορο γκολ
17' Ευκαιρία Εργοτέλης : Φραγκουλάκης
Διαγώνιο σουτ του Φραγκουλάκη, ο Λυμπερόπουλος αποκρούει και ο Σταθάκης διώχνει σε κόρνερ πριν προλάβει ο Ογκουνσότο να σκοράρει
23' Δοκάρι Εργοτέλης : Θεοδωρίδης
Δυνατό σουτ του Θεοδωρίδη, η μπάλα στο δεξί δοκάρι του Λυμπερόπουλου
24' Ευκαιρία Ξάνθη : Γκρζέλακ
Διαγώνιο σουτ του Γκρζέλακ, η μπάλα δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι
34' Πέναλτι Εργοτέλης
Πέναλτι μετά από χέρι του Σταθάκη
34' Κίτρινη κάρτα Ξάνθη : Σταθάκης
35' Γκολ Εργοτέλης : Ζούνιορ
Ο Ζούνιορ εκτελεί εύστοχα το πέναλτι
39' Γκολ Εργοτέλης : Βακουφτσής
Εξαιρετική ατομική ενέργεια του Κοιλιάρα από τα δεξιά, που βρίσκει με παράλληλη μπαλιά τον Βακουφτσή, ο οποίος από κοντά "γράφει" το 2-0
45' Λήξη ημιχρόνου
46' Σέντρα 2ου ημιχρόνου
46' Αλλαγή παίκτη Ξάνθη
Ο Παπαδόπουλος στη θέση του Ραντζίνσκι
54' Αλλαγή παίκτη Ξάνθη
Ο Φλίσκας στη θέση του Ντίνα
60' Ευκαιρία Εργοτέλης : Ζούνιορ
Σέντρα του Κοιλιάρα από τα δεξιά, ο Ζούνιορ δοκιμάζει το σουτ, η μπάλα περνάει δίπλα από το αριστερό δοκάρι
67' Ευκαιρία Εργοτέλης : Ογκουνσότο
Ο Ογκουνσότο βγαίνει απέναντι στον Λυμπερόπουλο, αλλά ο τερματοφύλακας της Ξάνθης διώχνει με το πόδι
69' Αλλαγή παίκτη Ξάνθη
Ο Πένκο στη θέση του Σταθάκη
70' Σχόλιο
'Εξαλλοι πανηγυρισμοί στο Παγκρήτιο, καθώς ο Πανιώνιος ισοφάρισε σε 1-1 τον Ατρόμητο
72' Αλλαγή παίκτη Εργοτέλης
Ο Κουτσιανικούλης στη θέση του Θεοδωρίδη
78' Αλλαγή παίκτη Εργοτέλης
Ο Καρέλης στη θέση του Βακουφτσή
81' Ευκαιρία Εργοτέλης : Ογκουνσότο
Νέο τετ-α-τετ του Ογκουνσότο, ο Λυμπερόπουλος αποκρούει και πάλι
88' Αλλαγή παίκτη Εργοτέλης
Ο Αθανασίου στη θέση του Δασκαλάκη
93' Ευκαιρία Εργοτέλης : Κουτσιανικούλης
Επέλαση του Κουτσιανικούλη από τα αριστερά, ο Λυμπερόπουλος σώζει και πάλι την Ξάνθη