CHAMPIONS LEAGUE

Ερυθρός Αστέρας - Μπενφίκα 1-2: Σπουδαίο τρίποντο στο Βελιγράδι για τους αετούς του Παυλίδη

Ο Κετσιού πανηγυρίζει μαζί με τους συμπαίκτες του γκολ της Μπενφίκα κόντρα στον Ερυθρό Αστέρα | 19 Σεπτεμβρίου 2024 @2024 DARKO VOJINOVIC/AP IMAGES

Η Μπενφίκα πήρε αβαντάζ δύο γκολ με τη συμπλήρωση του πρώτου ημιώρου και κατάφερε να το υπερασπιστεί στο Βελιγράδι, με την ομάδα του Βαγγέλη Παυλίδη να επικρατεί με 2-1 του Ερυθρού Αστέρα και να αρχίζει νικηφόρα το Champions League.

Η νέα εποχή του Champions League με την League Phase των 36 ομάδων και τις οκτώ αγωνιστικές βρήκε την Μπενφίκα να πετάει ψηλά με το καλημέρα. Η ομάδα του Βαγγέλη Παυλίδη (βασικός, έγινε αλλαγή στο 88ο λεπτό) άρχισε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο την πορεία της στην κορυφαία ευρωπαϊκή διασυλλογική διοργάνωση καθώς επιβλήθηκε με 2-1 του Ερυθρού Αστέρα στο Βελιγράδι και πήρε ένα σημαντικό τρίποντο στη μάχη της πρόκρισης.

Οι Ακτούρκογλου (9') και Κεκτσιού (29') τοποθέτησαν ισχυρά θεμέλια για τη νίκη της ομάδας τους με τα γκολ τους στο πρώτο ημίωρο, με τους πρωταθλητές Σερβίας να πιέζουν αισθητά στο δεύτερο μέρος και να μειώνουν στο 86ο λεπτό με τον Μίλσον αλλά να μην καταφέρνουν να πάρουν κάτι από την αναμέτρηση και να μένουν στο μηδέν.

Το ματς

Η Μπενφίκα του Μπρούνο Λάγκε μπήκε με το μαχαίρι στα δόντια στο παιχνίδι με στόχο να βρει ένα γρήγορο γκολ και πέτυχε απόλυτα τον σκοπό της μόλις στο 5', με τον Μπα να μπαίνει στη μεγάλη περιοχή των γηπεδούχων και να κάνει το γύρισμα από τα δεξιά, για να πεταχθεί στο δεύτερο δοκάρι ο Ακτούρκογλου και να προωθήσει τη μπάλα στα δίχτυα με πλασέ από τη μικρή περιοχή.

Στο 29ο λεπτό ήρθε το δεύτερο γκολ για τους Λουζιτανούς χάρη σε μία αριστουργηματική εκτέλεση φάουλ του Κεκτσιού που άφησε στήλη άλατος τον Γκλάζερ, με το φινάλε του πρώτου μέρους να βρίσκει την Μπενφίκα να μετουσιώνει σε ένα καθαρό προβάδισμα δύο γκολ την υπεροχή της στο χορτάρι (0.18-1.08 τα xgoals σε αυτό το διάστημα).

Στο δεύτερο μέρος, το σύνολο του Βλάνταν Μιλόγεβιτς πήρε τα ηνία της αναμέτρησης και άσκησε μεγάλη πίεση στους Ίβηρες, με τις φάσεις να γίνονται αλλά το γκολ να μην έρχεται. Τελικά, ο Μίλσον έλυσε τον γόρδιο δεσμό στο 86' με όμορφο πλασέ εντός περιοχής (από κάθετη πάσα του Εντιαγέ) για να μειώσει σε 1-2, με τους Σέρβους να καταβάλλουν την ύστατη προσπάθεια στο φινάλε αλλά την άμυνα της Μπενφίκα να αντέχει και να παίρνει το τρίποντο στην... Λισσαβώνα.

• ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ: Γκλάζερ, Μίμοβιτς (27' Ντάλσιο), Τζίγκα, Σπάιτς, Σέολ, Κρούνιτς (82' Ίλιτς), Έλσνικ, Σίλας, Ίβανιτς, Ολαγίνκα (71' Μίλσον), Μπρούνο Ντουάρτε (71' Εντιαγέ)
  • ΜΠΕΝΦΙΚΑ: Τρούμπιν, Μπα (37' Καμπορέ), Οταμέντι, Αντόνιο Σίλβα, Καρέρας, Κεκτσιού (88' Μάρτινς), Φλορεντίνο, Ντι Μαρία (88' Μπέστε), Ακτούρκογλου, Ρολχέισερ (56' Άουρσνες), Παυλίδης (88' Αμντουνί)