LA LIGA

Εσπανιόλ - Σεβίλλη 0-2: Με μπροστάρη τον Λουκεμπάκιο οι Σεβιγιάνοι πέρασαν αλώβητοι από την έδρα της Εσπανιόλ

Ο Λουκεμπάκιο. PRINT SCREEN

Η Σεβίλλη νίκησε την Εσπανιόλ εκτός έδρας με 2-0, με τον Ντόντι Λουκεμπάκιο να παίρνει στις πλάτες του τη μοίρα του ματς, σκοράροντας δύο καθοριστικά τέρματα.

Η Σεβίλλη ξεπέρασε το εμπόδιο της Εσπανιόλ, της οποίας επικράτησε 2-0 στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστική της La Liga, χάρις τα δύο προσωπικά τέρματα του Ντόντι Λουκεμπάκιο, ο οποίος καθόρισε την έκβαση της αναμέτρησης.

Η Εσπανιόλ ξεκίνησε πιο δυνατά την αναμέτρηση, επιχειρώντας σε αρκετές φάσεις να δημιουργήσει επιθετικές καταστάσεις στην αντίπαλη άμυνα, ενώ παράλληλα πίεζε πολύ την άμυνα των Σεβιγιάνων, οι οποίοι δυσκολεύονταν αρκετά να προωθήσουν τη μπάλα έξω από το δικό τους μισό.

Αυτή η κατάσταση άλλαξε με πρωτοβουλία του Ντόντι Λουκεμπάκιο, ο οποίος με ένα σουτ-κεραυνό νίκησε τον αντίπαλο τερματοφύλακα για το 1-0 στο 20'. Από εκείνο το σημείο και έπειτα η ροή του αγώνα άλλαξε δραματικά, με την Σεβίλλη να παίρνει τα ηνία του αγώνα και τον Λουκεμπάκιο να σκοράρει με ένα ακόμα θαυμάσιο τελείωμα για το 2-0 λίγο πριν την λήξη του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι θέλησαν να αντιδράσουν, ωστόσο δυσκολεύτηκαν να δημιουργήσουν ρήγματα στην άμυνα της Σεβίλλης, η οποία διαχειρίστηκε άψογα το υπέρ της προβάδισμα και πανηγύρισε εν τέλει την πολύτιμη νίκη, διευρύνοντας τη διαφορά της από την Εσπανιόλ, ενώ συγχρόνως σκαρφάλωσε προσωρινά στην πρώτη 10αδα της βαθμολογίας.