EUROPA LEAGUE

Europa League: Η Μπόντο Γκλιμτ υπέταξε την Πόρτο, έδειξε χαρακτήρα η Άλκμααρ στην πρεμιέρα της League Phase

Οι παίκτες της Άλκμααρ πανηγυρίζουν το γκολ απέναντι στην Έλφσμποργκ
Οι παίκτες της Άλκμααρ πανηγυρίζουν το γκολ απέναντι στην Έλφσμποργκ © 2024 MAURICE VAN STEEN / AP IMAGES

Η Μπόντο Γκλιμτ έκανε την ανατροπή και νίκησε 3-2 την Πόρτο παρότι έπαιζε από το 51' με δέκα παίκτες στην πρεμιέρα της League Phase του Europa League. Η Άλκμααρ δυσκολεύτηκε, πήρε όμως τη νίκη με 3-2 απέναντι στην Έλφσμποργκ.

Μεγάλη νίκη στην πρεμιέρα της League Phase του Europa League πανηγύρισε η Μπόντο Γκλιμτ, η οποία λύγισε με 3-2 την Πόρτο με ανατροπή και παρότι έπαιζε με παίκτη λιγότερο από το 51ο λεπτό.

Οι δράκοι άνοιξαν το σκορ μόλις στο 8ο λεπτό με τον Ομοροντιόν. Ο Μπόρζες έβγαλε τη σέντρα από δεξιά, ο Μόουρα γύρισε την μπάλα προς τη μικρή περιοχή και ο 20χρονος με κεφαλιά έδωσε το προβάδισμα στους Πορτογάλους.

Οι γηπεδούχοι όμως βρήκαν άμεση απάντηση και έκαναν το 1-1 στο 15'. Ο Χάουγκε βρήκε με μια μακρινή μπαλιά στην πλάτη της άμυνας τον Χογκ και εκείνος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα ισοφαρίζοντας για τους Νορβηγούς.

Η Μπόντο Γκλιμτ κατάφερε να πάρει προβάδισμα στο 40' με τον Χάουγκε να πλασάρει από το ύψος της περιοχής.

Οι γηπεδούχοι έμειναν με δέκα παίκτες στο 51' λόγω της αποβολής του Μαατά με δεύτερη κίτρινη κάρτα, όμως μπόρεσαν να βρουν και τρίτο γκολ στο 62' με τον Χογκ να δημιουργεί και τον Χάουγκε να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα. Η Πόρτο μείωσε σε 3-2 με τον Γκιουλ στο 90' όμως δεν κατάφερε να πάρει τελικά κάτι από το παιχνίδι.

Δια πυρός και σιδήρου έφτασε στη νίκη απέναντι στην Έλφσμποργκ η Άλκμααρ. Οι Ολλανδοί νίκησαν με 3-2 παρότι είδαν τους Σουηδούς να προηγούνται στο 23' αλλά και να ισοφαρίζουν στο 53'.

Η Έλφσμποργκ πήρε προβάδισμα στο 23ο λεπτό όταν ο Χέντλουντ έστρωσε στον Ουμά και εκείνος με ένα δυνατό σουτ νίκησε τον Ογούσου-Οντούρο για το 0-1.

Λίγο πριν το ημίχρονο (44') όμως η Άλκμααρ έφερε το ματς στα ίσα με τον Φαν Μπόμελ, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Πέτερσον.

Στο 50' ο Φαν Μπόμελ χτύπησε ξανά, γράφοντας το 2-1 για την Άλκμααρ όμως οι φιλοξενούμενοι απάντησαν τρία λεπτά αργότερα με τον Χέντλουντ να βρίσκει δίχτυα από ασίστ του Ουμά. Οι Ολλανδοί δεν το έβαλαν κάτω όμως και έφτασαν και σε τρίτο γκολ, με τον Πάροτ να ευστοχεί σε πέναλτι στο 74ο λεπτό.

Οι φιλοξενούμενοι ολοκλήρωσαν το παιχνίδι με δέκα παίκτες λόγω της αποβολής με απευθείας κόκκινη του Χολμέν στο 86'.